про залишення позовної заяви без руху
25 березня 2022 року м. ТернопільСправа № 921/144/22
Суддя Гирила І.М.
розглянув матеріали позовної заяви за №7203 від 16.03.2021 (вх. №158 від 21.03.2022) Управління обліку та контролю за використанням комунального майна Тернопільської міської ради, бульв. Т. Шевченка, 21, м. Тернопіль, 46001, до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю “БонусМедікус”, вул. Є. Коновальця, 4, м. Тернопіль, 46020, про стягнення 1 532 824,16 грн заборгованості по орендній платі, 77 798,71 грн пені за несвоєчасне виконання зобов'язання та 14 397,21 грн 3% річних дійшов до висновку про наявність підстав для залишення її без руху, зважаючи на таке:
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України) до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі (ст. 4 Закону України "Про судовий збір").
Відповідно до ст. 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2022 рік” прожитковий мінімум для працездатних осіб станом 01.01.2022 встановлено у розмірі 2 481,00 грн.
Згідно з пп. 2 п. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру справляється судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, при зверненні до суду з даним позовом до сплати підлягає судовий збір у розмірі 24 375,30 грн (1,5% від 1 625 020,08 грн (ціна позову).
Однак, позивачем вказаної норми не виконано, доказів сплати судового збору в установленому законом порядку і розмірі не надано.
Поряд з цим, у позовній заяві, на підставі приписів п. 1-2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір", позивач просить відстрочити сплату судового збору в сумі 24 375,30 грн до ухвалення судового рішення у справі. В обґрунтування зазначеного клопотання зазначає, що Управління є виконавчим органом Тернопільської міської ради, фінансування видатків якого відбувається із місцевого бюджету. Зауважує, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №118 від 04.03.2022 "Про внесення змін до порядку виконання повноважень Державною казначейською службою" Казначейство та органи Казначейства здійснюють платежі за дорученнями клієнтів з урахуванням ресурсної забезпеченості єдиного казначейського рахунка в у визначеній Постановою черговості. Стверджує, що оскільки оплату судового збору не зазначено серед першочергових видатків, Управління не має можливості сплатити судовий збір у даний час.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Підставою для реалізації господарським судом визначених у ст. 8 Закону повноважень є врахування ним майнового стану сторін за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Таким чином, редакція зазначеної статті передбачає право суду з урахуванням майнового стану сторони відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, лише за наявності викладених вище умов, а не тільки виходячи з майнового стану сторони.
В свою чергу, наявність передбачених ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" умов, за яких суд, враховуючи майновий стан сторони, може відстрочити сплату судового збору, позивачем у клопотанні про відстрочення сплати судового збору не наведено, а склад сторін у справі та предмет позову не свідчить про можливість їх поширення на дані правовідносини.
Окрім того, суд вважає за доцільне зауважити, що п. 19 постанови Кабінету Міністрів України за №590 від 09.06.20221, з врахуванням внесених постановами №188 від 04.03.2022, №210 від 06.03.2022 та №240 від 10.03.2022 змін, передбачено можливість здійснення Казначейством та його органами за дорученнями клієнтів з урахуванням ресурсної забезпеченості єдиного казначейського рахунка і інших видатків. За даних обставин, наведені вище доводи позивача щодо неможливості сплати судового збору за даним позовом, на думку суду, є безпідставними.
Таким чином, беручи до уваги недоведеність обставин, які перешкоджають сплаті судового збору, з огляду на імперативні приписи ст. 8 Закону України "Про судовий збір", оцінивши доводи та обставини, що наведені в обґрунтування клопотання про відстрочення сплати судового збору, суд відмовляє Управлінню обліку та контролю за використанням комунального майна Тернопільської міської ради у задоволенні викладеного у позовній заяві клопотання про відстрочення сплати судового збору за подання позову до ухвалення рішення у даній справі.
Окрім того, вимоги щодо форми, змісту позовної заяви та додатків до неї закріплені у статтях 162, 164, 172 ГПК України.
Зокрема, п. 9 ч. 3 ст. 162 ГПК України передбачено, що позовна заява повинна містити попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв'язку із розглядом справи.
Однак, всупереч наведених норм процесуального закону, зазначена вище позовна заява не містить попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв'язку із розглядом справи.
Приписами ч. 1 ст. 174 ГПК України визначено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до ч. 2 вказаної статті в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, позовна заява за № 7203 від 16.03.2022 (вх. № 158 від 21.03.2022) Управління обліку та контролю за використанням комунального майна Тернопільської міської ради підлягає залишенню без руху на підставі ч. 1 ст. 174 ГПК України.
Згідно з ч. 3 ст. 174 ГПК України, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому ст. 176 цього Кодексу.
Також суд вважає за необхідне звернути увагу заявника на те, що згідно приписів ч. 4 ст. 174 ГПК України, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
На підставі наведеного, керуючись ст. 162, 164, 174, 232-235 ГПК України, господарський суд
1. Позовну заяву Управління обліку та контролю за використанням комунального майна Тернопільської міської ради за № 7203 від 16.03.2022 (вх. № 158 від 21.03.2022) залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 (десять) днів з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом подання до Господарського суду Тернопільської області:
- доказів сплати судового збору у встановленому законом порядку та розмірі;
- попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв'язку із розглядом справи;
3. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання (25.03.2022) та оскарженню не підлягає.
4. Копію ухвали направити Управлінню обліку та контролю за використанням комунального майна Тернопільської міської ради, бульв. Т. Шевченка, 21, м. Тернопіль, 46001 рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення поштового відправлення.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб - адресою: https://te.court.gov.ua/sud5022.
Суддя І.М. Гирила