21.03.2022 Справа №607/3103/22
21 березня 2022 року м. Тернопіль
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Черніцька Ірина Миколаївна, розглянувши матеріали, які надійшли від Головного управління ДПС у Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , громадянки України, проживаючої по АДРЕСА_1 , працюючої на посаді керівника Товариства з обмеженою відповідальністю «Конвалія СВЛ», реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1
за ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Громадянка ОСОБА_1 , працюючи на посаді керівника Товариства з обмеженою відповідальністю «Конвалія СВЛ» порушила встановлений законом порядок ведення податкового обліку, а саме несвоєчасно подала податкову звітність з податку на додану вартість за жовтень 2021 року ТОВ «Конвалія СВЛ», термін подання якої до 22 листопада 2021 року, фактично подано 23 листопада 2021 року. Вказаними діями ОСОБА_1 порушила вимоги п.п. 49.18.1 (49.18.2) п. 49.18 ст. 49 розділу ІІ, п. 203.1 ст. 203 розділу V, п. 47.1 ст. 47 Податкового кодексу України за №2755-VI від 02.12.2010 року (з послідуючими змінами та доповненнями).
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, хоча про час та місце була повідомлена у встановленому законом порядку шляхом направлення рекомендованого повідомлення за місцем її проживання та розміщення виклику до суду на сайті судової влади. Про причини неявки суду не повідомила. Клопотання про відкладення розгляду справи не подавала.
Враховуючи вимоги ст. 268 КУпАП, вважаю, що розгляд справи можна провести у відсутності ОСОБА_1 .
Вказане узгоджується з рішенням Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 року у справі «Смірнов проти України», відповідно до якого в силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається , в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду об'єктивно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції.
В своїх рішеннях Європейський суд також наголошує, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Відповідно до вимог ч. 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
В силу вимог ч. ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з вимогами ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
В силу вимог статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, а також іншими документами.
Положеннями ч. 1 ст. 163-1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.
Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері оподаткування.
Об'єктивна сторона правопорушення виражається, в тому числі, порушення встановленого законом порядку ведення податкового обліку.
Суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини як у формі умислу, так й у формі необережності.
Встановлено, що ОСОБА_1 , будучи керівником Товариства з обмеженою відповідальністю «Конвалія СВЛ» порушила встановлений законом порядок ведення податкового обліку, а саме несвоєчасно подала податкову звітність з податку на додану вартість за жовтень 2021 року ТОВ «Конвалія СВЛ», термін подання якої до 22 листопада 2021 року, фактично подано 23 листопада 2021 року.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення доведена матеріалами справи, дослідженими у судовому засіданні, а саме: даними, що містяться в протоколі про адміністративне правопорушення за №170/19-00-18-05/4999 від 15 лютого 2022 року; актом про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість за №6381/19-00-18-05/23593422 від 17 грудня 2021 року.
За таких обставин вважаю, що в діях ОСОБА_1 є ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, тобто - порушення посадовими особами установ встановленого законом порядку ведення податкового обліку.
Разом з тим, провадження у справі підлягає закриттю з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно протоколу за №170/19-00-18-05/4999 від 15 лютого 2022 року, адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 163-1 КУпАП вчинене ОСОБА_1 23 листопада 2021 року. Строк накладення адміністративного стягнення закінчився 23 лютого 2022 року.
Матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП направлені до суду 21 лютого 2022 року, тобто лише за два дні до закінчення тримісячного строку, передбаченого ч. 2 ст. 38 КУпАП.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення.
Відповідно до вимог п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
З врахуванням наведеного, суд вважає, що станом на день розгляду справи в суді закінчилися строки накладення адміністративного стягнення, а тому провадження в адміністративній справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП слід закрити у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строків, передбачених ч. 2 ст. 38 КУпАП України.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 38, 163-1, 247, 283, 284 КУпАП, суд,-
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
Провадження в адміністративній справі відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП закрити у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строків, передбачених ч. 2 ст. 38 КУпАП.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 статті 7 КУпАП протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Суддя І.М. Черніцька