24 березня 2022 р.м.ОдесаСправа № 420/18441/21
Головуючий в 1 інстанції: Кравченко М.М.
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду
у складі: головуючої судді - Шевчук О.А.,
суддів: Бойка А.В., Федусика А.Г.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2021 року по справі за позовною заявою фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
У жовтні 2021 року позивач звернувся до суду з позовною заявою до відповідача, в якій, з урахуванням уточнення позовних вимог, просив визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДПС в Одеській області, оформлене листом від 25.03.2021 № 7227/6/15-32-24-03-10, яким позивачу відмовлено у списанні суми недоїмки, штрафу та пені по єдиному внеску, яка виникла за період з 01.01.2017 року по 01.12.2020 року;
- зобов'язати Головне управління Державної податкової служби в Одеській області списати несплачені станом на 01 грудня 2020 року суми недоїмки, а також штрафні санкції та пені, нараховані на ці суми недоїмки за період з 01 січня 2017 року по 01 грудня 2020 року;
- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 908,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 26 лютого 2021 року фізичною особою ОСОБА_1 на адресу Головного управління ДПС в Одеській області та Центру обслуговування платників Малиновської ДПІ Північного управління у м. Одесі ГУ ДПС в Одеській області направлено заяву про списання несплачених станом на 01 грудня 2020 року суми недоїмки, а також штрафу та пені, нараховані на ці суми недоїмки за період з 01 січня 2017 року по 01 грудня 2020 року, що підтверджується квитанціями кур'єрської служби доставки № 1799 та 1800 від 26.02.2021. Рішенням ГУ ДПС в Одеській області, оформлене листом від 25.03.2021 № 7227/6/15-32-24-03-10, позивачу відмовлено у списанні суми недоїмки, штрафу та пені по єдиному внеску, яка виникла за період з 01.01.2017 року по 01.12.2020 року. Рішення мотивоване тим, що позивачем подано заяву з порушенням строків, викладених у пункті 9-15 Закону № 2464-VI, а саме 03.03.2021 року. Позивач вважає рішення ГУ ДПС в Одеській області, оформлене листом від 25.03.2021 № 7227/6/15-32-24-03-10 безпідставним, необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2021 року у задоволенні позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, позивач надав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати повністю рішення суду першої інстанції, яким у задоволенні позову відмовлено повністю та ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги. Доводами апеляційної скарги зазначено, що позивач фактично не здійснював підприємницьку діяльність, не отримував дохід від неї, не подавав звітності та жодним чином не передбачав необхідність нарахування та сплати за таких обставин єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та при цьому не пропустив строк для подання до відповідача відповідної заяви, оскільки здійснив вчасне направлення такої заяви, що підтверджене відповідними доказами. Апелянт вказує, що суд першої інстанції не тільки неправильно застосував положення національного законодавства до спірних правовідносин, а й обрав найменш сприятливе для позивача як для платника податку законодавство, що прямо суперечить принципам податкового законодавства.
У відзиві на апеляційну скаргу відповідач зазначає, що 26.02.2021 року (п'ятниця) о 18 год. 15 хв. кур'єрською службою доставки позивач направив до Головного управління ДПС в Одеській області заяву, в якій просив, керуючись змінами, внесеними Законом України від 4 грудня 2020 року № 1072 до пункту 9-15 розділу VIII Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-УІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», списати несплачені станом на 1 грудня 2020 року суми недоїмки, а також штрафні санкції та пені, нараховані на ці суми недоїмки за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року. Отже, як вірно зазначає суд першої інстанції позивач скористався своїм правом списання відповідно до чинного законодавства, але заява та податкова звітність надійшла до контролюючого органу з порушенням вищенаведених строків, а саме 03.03.2021 року № 20146/6 курєрською службою доставки (Товариство з обмеженою відповідальністю "ДВАДЦЯТЬ П'ЯТЬ ГОДИН" ЄДРПОУ 37585398), після закінчення граничного терміну. Апелянт звертає увагу, що вищевказана заява отримана контролюючим органом 03.03.2021 року, про що свідчить дата та підпис з отриманої накладної. Тому, позивачу було надіслано листа від 25.03.2021 № 7227/6/15-32-24-03-10 (що не є рішенням в розумінні внесених змін законодавства) щодо недотримання умов для списання недоїмки викладених у п. 9 15 Закону № 2464 (у редакції Закону № 1072).
Згідно з ч.1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі: 1) відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю; 2) неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання; 3) подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебував на податковому обліку в Головному управлінні ДПС в Одеській області як фізична особа-підприємець на загальній системі оподаткування.
26.02.2021 року (п'ятниця) о 18 год. 15 хв. кур'єрською службою доставки ОСОБА_1 направив до Головного управління ДПС в Одеській області заяву, в якій просив, керуючись змінами, внесеними Законом України від 4 грудня 2020 року № 1072 до пункту 9-15 розділу VIII Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-VІ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", списати несплачені станом на 1 грудня 2020 року суми недоїмки, а також штрафні санкції та пені, нараховані на ці суми недоїмки за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року.
Зазначена заява надійшла до Головного управління ДПС в Одеській області 03.03.2021 року та була зареєстрована за № 20141/6.
У відповідь на вказане звернення Головне управління ДПС в Одеській області листом від 25.03.2021 року № 7227/6/15-32-24-03-10 повідомило ОСОБА_1 , що до контролюючого орану заяву було подано з порушенням строків, визначених пунктом 9-15 Закону № 2464-VI, в зв'язку з чим відсутні підстави для списання суми недоїмки, а також штрафів та пені на ці суми недоїмки єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка виникла за період з 01 січня 2017 року по 01 грудня 2020 року.
Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач обґрунтовано за наслідками звернення листом від 25.03.2021 року № 7227/6/15-32-24-03-10 у визначений термін надав позивачу відповідь, якою повідомив про відсутність підстав для списання суми недоїмки, а також штрафів та пені на ці суми недоїмки з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка виникла за період з 01 січня 2017 року по 01 грудня 2020 року, у зв'язку з поданням заяви з порушенням строків, визначених пунктом 9-15 Розділу VIII Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування". У зв'язку з чим суд першої інстанції дійшов висновку, що вимога позивача визнати протиправним та скасувати Рішення ГУ ДПС в Одеській області, оформлене листом від 25.03.2021 № 7227/6/15-32-24-03-10, яким позивачу відмовлено у списанні суми недоїмки, штрафі та пені по єдиному внеску, яка виникла за період з 01.01.2017 року по 01.12.2020 року, не належить до задоволення. Що стосується вимоги позивача про зобов'язання відповідача списати несплачені станом на 01 грудня 2020 року суми недоїмки, а також штрафні санкції та пені, нараховані на ці суми недоїмки за період з 01 січня 2017 року по 01 грудня 2020 року, також не належить до задоволення, оскільки як було вказано списання суми недоїмки, а також штрафів та пені на ці суми недоїмки з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка виникла за період з 01 січня 2017 року по 01 грудня 2020 року суд першої інстанції також дійшов висновку, що вона не підлягає задоволенню, оскільки це є дискреційними повноваженнями відповідача.
Колегія суддів частково погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з п.1 ч.2 ст.6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску.
Відповідно до ч.8 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з податковим органом за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.
Платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до податкового органу (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік. У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця її останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності такої фізичної особи.
Згідно з п.2 ч.1 ст.7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, такий платник має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" було доповнено пунктом 9-15 згідно із Законом № 592-IX від 13.05.2020 року із змінами, внесеними згідно із Законом № 786-IX від 14.07.2020 року, в редакції Закону № 1072-IX від 04.12.2020 року.
Відповідно до п.9-15 Розділу VIII Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" підлягають списанню за заявою платника та у порядку, визначеному цим Законом, несплачені станом на 1 грудня 2020 року з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом, суми недоїмки, нараховані платникам єдиного внеску, зазначеним у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року, а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки включно до дати подання заяви про списання недоїмки, у разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб, та за умови подання до 1 березня 2021 року:
а) особами, які станом на дату подання заяви про списання недоїмки є платниками, або у період з 1 січня 2017 року до дати подання заяви вважалися платниками, зазначеними у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), - державному реєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи фізичної особи - підприємця заяви про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та до податкового органу - звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року. Такі документи подаються платником (особою) виключно у випадку, якщо вони не були подані раніше;
б) особами, які станом на дату подання заяви про списання недоїмки є платниками, або у період з 1 січня 2017 року до дати подання заяви вважалися платниками, зазначеними у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, - до податкового органу за основним місцем обліку заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року. Такі документи подаються платником (особою) виключно у випадку, якщо вони не були подані раніше.
Після отримання у встановленому законом порядку відповідних відомостей від державного реєстратора або заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та за умови подання платником єдиного внеску (особою) зазначених документів (якщо відповідні документи не були подані раніше) податковий орган протягом 15 робочих днів проводить камеральну перевірку, за результатами якої приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені або вмотивоване рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.
Податковим органом може бути прийнято рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені, за умови якщо за результатами перевірки буде встановлено, що:
1) платник податків отримав дохід (прибуток) від здійснення підприємницької та/або незалежної професійної діяльності протягом періоду з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року;
2) суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були в повному обсязі самостійно сплачені платником (особою) або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом.
У разі якщо суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були частково самостійно сплачені платником (особою) та/або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом, податковий орган приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені у частині, що залишилася несплаченою.
Штрафні санкції до платника єдиного внеску, передбачені пунктом 7 частини одинадцятої статті 25 цього Закону, за наведених умов не застосовуються.
Вимога про сплату суми недоїмки, штрафних санкцій і пені вважається відкликаною у день прийняття податковим органом рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.
Нараховані та сплачені або стягнуті за зазначений період суми недоїмки, штрафних санкцій і пені відповідно до цього Закону не підлягають поверненню.
Податковий орган протягом п'яти робочих днів з дня прийняття рішення про списання недоїмки з єдиного внеску, а також штрафів та пені, нарахованих на ці суми, надає територіальним підрозділам державної виконавчої служби інформацію про такі списані суми недоїмки з єдиного внеску в розрізі платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
З дня винесення податковим органом рішення про списання недоїмки з єдиного внеску, а також штрафів та пені, нарахованих на ці суми недоїмки, на підставі наданої податковим органом інформації підлягають закінченню відкриті державною виконавчою службою виконавчі провадження та припиняються заходи примусового виконання рішень щодо стягнення таких сум з платників єдиного внеску, яким здійснюється списання сум недоїмки, а також штрафів та пені, нарахованих на ці суми недоїмки, відповідно до цього пункту в порядку, визначеному Законом України "Про виконавче провадження".
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 станом на 01.03.2021 року має заборгованість по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 10430,74 грн.
Колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції, що списання заборгованості зі сплати єдиного внеску здійснюється щодо недоїмки зі сплати єдиного внеску, несплаченої станом на 01.12.2020 року, за період з 01.01.2017 року до 01.12.2020 року, а також щодо штрафів та пені, нарахованої на ці суми недоїмки - за період з 01.01.2017 року включно до дати подання заяви про списання недоїмки.
Судом встановлено, що позивач скористався своїм правом списання відповідно до чинного законодавства, але заява та податкова звітність надійшли до податкового органу з порушенням вищезазначених строків саме 03.03.2021 року за № 20146/6 кур'єрською службою доставки.
Такий висновок суду першої інстанції колегія суддів вважає помилковим, оскільки, як вже зазначалось вище, відповідно до п.9-15 Розділу VIII Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" підлягають списанню за заявою платника та у порядку, визначеному цим Законом, несплачені станом на 1 грудня 2020 року з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом, суми недоїмки, нараховані платникам єдиного внеску, зазначеним у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року, а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки включно до дати подання заяви про списання недоїмки, у разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб, та за умови подання до 1 березня 2021 року.
Колегія суддів зазначає, що дана норма спеціального Закону не містить застережень, щодо дати отримання контролюючим органом поданої заяви а лище передбачає обов'язок платника податків подати таку заяву до контролюючого органу до 01.03.2021 року і не обмежує заявника у праві вибору способу подання заяви.
Згідно з п. 56.16 ст. 56 ПК України днем подання скарги вважається день фактичного отримання скарги відповідним контролюючим органом, а в разі надсилання скарги поштою - дата отримання відділенням поштового зв'язку від платника податків поштового відправлення із скаргою, яка зазначена відділенням поштового зв'язку в повідомленні про вручення поштового відправлення або на конверті.
Вирішуючи питання строку подання заяви, визначеного п. 9-15 розділу VIII Закону № 2464-VI, необхідно врахувати, що за загальними вимогами податкового законодавства днем подання скарги (заяви, звітності) вважається день фактичного отримання скарги відповідним контролюючим органом, а в разі надсилання скарги (заяви, звітності) поштою - дата отримання відділенням поштового зв'язку від платника податків поштового відправлення із скаргою (заявою, звітністю), яка зазначена відділенням поштового зв'язку в повідомленні про вручення поштового відправлення або на конверті або на накладній/квитанції кур'єрської служби доставки.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, заяву про списання несплачених станом на 1 грудня 2020 року суми недоїмки, а також штрафні санкції та пені, нараховані на ці суми недоїмки за період з січня 2017 року до 1 грудня 2020 року апелянтом було здано до кур'єрської служби доставки 26.02.2021 року (а.с. 29), тобто із дотриманням строку.
З огляду на вищезазначене є помилковим висновок суду першої інстанції, що посилання позивача, як на підставу для задоволення позову, що ним 26.02.2021 року було подано до кур'єрської служби доставки ТОВ "Двадцять п'ять годин", що підтверджується квитанцією № 1800 від 26.02.2021 року, заяву адресовану відповідачу про списання боргу відповідно до п.9-15 Закону № 2464-VI, є необґрунтованими та безпідставними, що здійснені з невірним тлумаченням норм законодавства.
Як вбачається з матеріалів справи, після уточнення позовних вимог, ФОП ОСОБА_1 просив визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДПС в Одеській області, оформлене листом від 25.03.2021 № 7227/6/15-32-24-03-10, яким позивачу відмовлено у списанні суми недоїмки, штрафу та пені по єдиному внеску, яка виникла за період з 01.01.2017 року по 01.12.2020 року.
Колегія суддів зазначає, що Головним управлінням ДПС в Одеській області фактично заява ФОП ОСОБА_1 не розглянута, а листом від 25.03.2021 № 7227/6/15-32-24-03-10 відповідач фактично відмовив у списанні суми недоїмки, штрафів та пені на ці суми недоїмки єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка виникла за період з 01 січня 2017 року до 01 грудня 2020 року з підстав, що таку заяву подано до контролюючого органу з порушенням строків, викладених у п. 9-15 Закону №2464 у редакції Закону № 1072, а саме 03.03.2021 року, після закінчення граничного терміну.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що вимога позивача про зобов'язання відповідача списати несплачені станом на 01 грудня 2020 року суми недоїмки, а також штрафні санкції та пені, нараховані на ці суми недоїмки за період з 01 січня 2017 року по 01 грудня 2020 року, не належить до задоволення, оскільки як було зазначено вказано списання суми недоїмки, а також штрафів та пені на ці суми недоїмки з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка виникла за період з 01 січня 2017 року по 01 грудня 2020 року, відбувається після подання заяви та звітності в передбаченому пунктом 9-15 Розділу VIII Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" порядку, а саме податковий орган протягом 15 робочих днів після надходження заяви та звітності у визначений строк (до 01.03.2021 року) проводить камеральну перевірку, за результатами якої приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені або вмотивоване рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.
Така камеральна перевірка відповідачем не здійснювалась.
З огляду на вищезазначене, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги ФОП ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню шляхом визнання протиправною відмови Головного управління ДПС в Одеській області, викладеної у листі від 25.03.2021 № 7227/6/15-32-24-03-10, списати несплачені станом на 01 грудня 2020 року суми недоїмки, а також штрафів та пені, нараховані на ці суми недоїмки єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка виникла за період з 01 січня 2017 року по 01 грудня 2020 року; зобов'язання Головного управління ДПС в Одеській області повторно розглянути заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про списання несплачених станом на 01 грудня 200 року суми недоїмки, а також штрафів та пені, нараховані на ці суми недоїмки за період з 01 січня 2017 року по 01 грудня 2020 року та за результатом розгляду прийняти відповідне рішення.
Відповідно до ч.4 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
З огляду на зазначене, колегія суддів приходить до висновку, що стягненню на користь апелянта підлягає судовий збір у розмірі 1000 грн.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2021 року - скасувати.
Ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління ДПС в Одеській області, викладену у листі від 25.03.2021 р. № 7227/6/15-32-24-03-10, списати несплачені станом на 01 грудня 2020 року суми недоїмки, а також штрафів та пені, нараховані на ці суми недоїмки єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка виникла за період з 01 січня 2017 року по 01 грудня 2020 року.
Зобов'язати Головне управління ДПС в Одеській області повторно розглянути заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про списання несплачених станом на 01 грудня 200 року суми недоїмки, а також штрафів та пені, нараховані на ці суми недоїмки за період з 01 січня 2017 року по 01 грудня 2020 року та за результатом розгляду прийняти відповідне рішення.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5; код ЄДРПОУ 44069166) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; адреса проживання: АДРЕСА_1 ; РНКОПП - НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 1000 грн. (одна тисяча гривень).
Відповідно до ст. 329 КАС України постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуюча суддя: О.А. Шевчук
Суддя: А.В. Бойко
Суддя: А.Г. Федусик