Рішення від 22.03.2022 по справі 420/1503/22

Справа № 420/1503/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 березня 2022 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із даним позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії щодо відмови здійснити перерахунок пенсії із заробітної плати позивача з урахуванням не менше як 24 останній місяці страхового стажу після попереднього перерахунку на більш вигідних умовах; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії із заробітної плати ОСОБА_1 з урахуванням не менше як 24 останніх місяці страхового стажу після попереднього перерахунку на більш вигідних умовах.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області як пенсіонерка за інвалідністю з лютого 2015 р. та після виходу на пенсію продовжувала працювати. В листопаді 2021 р. позивач звернулася до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про здійснення перерахунку пенсії із за заробітної плати з урахуванням не менше як 24 останній місяців страхового стажу після попереднього перерахунку на більш вигідних умовах, на що отримала негативну відповідь у вигляді листа. Позивач не погоджується із діями відповідача, який прив'язується до однієї дати (01.07.2000), з якої обчислює періоди страхового стажу для визначення розміру середньомісячної зарплати. Умови, що бере відповідач, не є більш вигідними, оскільки розмір середньомісячної заробітної плати у 2000 - 2019 рр. є меншим ніж розмір середньомісячної зарплати за період останніх 24 місяців. Саме останні 24 місяців страхового стажу мав врахувати відповідач при перерахунку пенсії, так як саме цей період передбачає найбільш вигідні умови для пенсіонера.

Ухвалою судді від 26.01.22 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; ухвалено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

10 лютого 2022 р. від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зазначивши, що позивач не одноразово зверталася до Головного управління із зверненнями щодо пенсійного забезпечення. Листами Головного управління №22038-22587/С-02/8-1500/21 від 22.11.2021, №22175-22383/С-02/8-1500/21 від 24.11.2021, №24312-24544/С-02/8-1500/21 від 15.12.2021 позивачу повідомлялося наступне. Позивачка отримує пенсію по інвалідності ІІ групи, обчислену як працюючій особі при страховому стажі 22 роки 11 місяців (стаж враховано по 31.01.2019) та додатковому стажі 19 років 8 місяців, середньомісячній заробітній платі 15 833, 90 грн, визначений за період з 01.07.2000 по 31.01.2019 згідно даних персоніфікованого обліку, та її розмір становив 6 184, 29 грн. Органи Пенсійного фонду щороку з 01.04.2018 без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня поточного року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абз.абз. 1-3 ч. 4 ст. 42 Закону №1058. Після сплати страхових внесків наприкінці травня пенсію позивача автоматично перераховано при страховому стажі 25 років (стаж враховано по 28.02.2021) та додатковому стажі 17 років 7 місяців, середньомісячній заробітній платі 16091,99 грн, визначеній за період з 01.07.2000 по 28.02.2021 згідно даних персоніфікованого обліку, та її розмір з 01.04.2021 встановлено на рівні 6 283, 20 грн. Пенсію з 01.04.2021 в автоматичному режимі перераховано за нормами ч. 4 ст. 42 Закону №1058 по наявному стажу та розміру заробітної плати. Проведення розрахунку заробітної плати за 24 останніх місяці, як позивачка наполягала у зверненні до Головного управління, не передбачено ч. 1 ст. 40 Закону та ч. 4 ст. 42 Закону №1058. Розмір пенсії позивача відповідає вимогам чинного законодавства. Отже дії органів Пенсійного фонду України щодо відмови в перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - є законними та обґрунтованими.

Відповідь позивача на відзив до суду надійшла 14.02.2022.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про необґрунтованість адміністративного позову та відсутність підстав для його задоволення.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області як пенсіонер за інвалідністю (ІІ групи) з лютого 2015 р. та продовжує працювати.

08.11.2021 позивач звернулася до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про надання довідки за останній автоматизований деталізований поетапний перерахунок її пенсії із зазначенням періоду, за яким враховується 24 місяці страхового стажу та відображенням розмірів заробітної плати, яка враховувалась при перерахунку пенсії.

Листом від 22.11.2021 № 22038220587/С-02/8-1500/21 ГУ ПФУ в Одеській області надано відповідь, згідно якої позивач отримує пенсію по інвалідності ІІ групи, обчислену як працюючій особі при страховому стажі 22 роки 11 місяців (стаж враховано по 31.01.2019) та додатковому стажі 19 років 8 місяців, середньомісячній заробітній платі 15 833, 90 грн, визначений за період з 01.07.2000 по 31.01.2019 згідно даних персоніфікованого обліку, та її розмір становить 6 184, 29 грн.

Пенсію позивачки автоматично перераховано при страховому стажі 25 років (стаж враховано по 28.02.2021) та додатковому стажі 17 років 7 місяців, середньомісячній заробітній платі 16091,99 грн, визначеній за період з 01.07.2000 по 28.02.2021 згідно даних персоніфікованого обліку, та її розмір з 01.04.2021 встановлено на рівні 6283,20 грн. Пенсію з 01.04.2021 в автоматичному режимі перераховано за нормами ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 по наявному стажу та розміру заробітної плати.

До відповіді додано таблицю, на якій відображено середній заробіток для обчислення за три попередні роки: 2017 - 3764,40 грн (2014-2016 рр.).

29.11.2021 позивач звернулася до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою, в якій просила здійснити перерахунок пенсії із заробітної плати з урахуванням не менше як 24 останніх місяці страхового стажу після попереднього перерахунку на більш вигідних умовах, але отримала відповідь від 15.012.2021 № 24312-24544/С-02/8-1500/21, за текстом якої вбачається відмова в перерахунку пенсії, що зумовило позивача звернутися за судовим захистом.

Позивач переконана, що саме за останні 24 місяців страхового стажу ГУ ПФУ в Одеській області мало ураховувати при перерахунку пенсії, так як саме цей період передбачає найбільш вигідні умови.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги не підлягаючими задоволенню у зв'язку з наступним.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 24 Закону №1058-IV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Положеннями ч. 4 ст. 42 Закону №1058-IV передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

З наведеного вбачається, що перерахунок пенсії, на підставі ч. 4 ст. 42 Закону №1058-IV, здійснюється виключно працюючим пенсіонерам, які мають не менше 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.

Відповідно до п. 3 Порядку проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 18 травня 2018 року № 10-1, перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії: 1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії; 2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.

Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Згідно ч. 1 ст. 44 Закону №1058-IV, передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Перерахунок пенсії проводиться на підставі заяви пенсіонера у строки, встановлені ч. 4 ст. 45 Закону № 1058-IV, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Згідно з ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Органи Пенсійного фонду щороку з 01.04.2018 без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня поточного року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абз. абз. 1-3 ч. 4 ст. 42 Закону №1058.

З 01.01.2021 набули чинності зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» і Податкового кодексу України, якими передбачено подання єдиної звітності з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування і податку на доходи фізичних осіб щокварталу (замість щомісяця). Строки подання такої звітності встановлено Податковим кодексом України протягом 40 календарних днів, що настають за днем звітного кварталу. Дані про страховий стаж за певний квартал відображаються в реєстрі не раніше як у середині наступного кварталу.

Отже, після сплати страхових внесків наприкінці травня пенсію позивача автоматично перераховано при страховому стажі 25 років (стаж враховано по 28.02.2021) та додатковому стажі 17 років 7 місяців, середньомісячній заробітній платі 16091,99 грн, визначеній за період з 01.07.2000 по 28.02.2021 згідно даних персоніфікованого обліку, та її розмір з 01.04.2021 встановлено на рівні 6 283, 20 грн.

Пенсію з 01.04.2021 в автоматичному режимі перераховано за нормами ч. 4 ст. 42 Закону №1058 по наявному стажу та розміру заробітної плати. Проведення розрахунку заробітної плати за 24 останніх місяці, як позивачка наполягає у зверненні до Головного управління та в адміністративному позові, не передбачено ч. 1 ст. 40 та ч. 4 ст. 42 Закону №1058.

В адміністративному судочинстві принцип верховенства права зобов'язує суд надавати законам та іншим нормативно-правовим актам тлумачення у спосіб, який забезпечує пріоритет прав людини при вирішенні справи. Тлумачення законів та нормативно-правових актів не може спричиняти несправедливих обмежень прав людини.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Суд зазначає, що доведення має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою, однак позивачем в ході судового розгляду справи не доведено неправомірність спірного дозволу.

В той же час, згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Вирішуючи спір, суд також враховує, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі «Суомінен проти Фінляндії” (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року).

В ході судового розгляду відповідач обґрунтував правомірність наданих позивачу відповідей на її звернення, рівно як і правильність автоматичних перерахунків пенсії позивачки належними та допустимими в спірних правовідносинах доказами, з посиланням на відповідні положення законодавства. Наведені ж позивачем доводи судом визнані неспроможними та необґрунтованими.

Так, положення ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV не передбачають проведення розрахунку заробітної плати за 24 останніх місяці, а передбачають проведення перерахунку пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Перерахунок здійснюється за наявності в пенсіонера не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. У цьому випадку враховуватиметься заробітна плата (дохід), з якої обчислено пенсію.

На бажання пенсіонера під час перерахунку пенсії може бути враховано також заробітну плату за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 Закону (тобто можна здійснити перерахунок пенсії з урахуванням заробітку, одержаного після призначення (попереднього перерахунку) пенсії). У цьому випадку заробітна плата визначатиметься із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який ураховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. Якщо пенсіонер після призначення пенсії одержував заробітну плату, яка призвела до зменшення індивідуального коефіціента заробітної плати, то йому доцільно зробити перерахунок пенсії з урахуванням лише 24 місяців страхового стажу. Доцільність перерахунку пенсії з урахуванням і стажу, і заробітної плати, одержаних після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, спеціалістами управління визначається в кожному конкретному випадку.

З урахуванням викладеного, за результатами з'ясування обставини у справі та їх правової оцінки суд дійшов висновку про необґрунтованість адміністративного позову та відсутність підстав для його задоволення.

Судові витрати розподілити за правилами ст. 139 КАС України.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 139, 242-246 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65017, м. Одеса, вул. Канатна, 83; ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Суддя І.В. Завальнюк

.