справа№380/4022/22
23 березня 2022 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого-судді Мартинюка В.Я.
розглянувши у спрощеному провадженні без повідомлення (виклику) сторін у м.Львові справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в якому просить:
визнати протиправними дії щодо відмови у здійсненні обчислення та виплати пенсії на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 27 жовтня 2021 року № 18;
зобов'язати вчинити певні дії, а саме здійснити з 28 жовтня 2021 року обчислення та виплату пенсії державного службовця з урахуванням даних з довідки від 27 жовтня 2021 року № 18 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Позовні вимоги позивач аргументує тим, що відповідачем не враховано при обчисленні та виплаті пенсії довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 27.10.2021 року № 18. В листі від 29.12.2021 року № 19766-18937/Б-52/8-1300/21 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зазначено, що на підставі заяви позивача від 28.10.2021 року призначена пенсія лише згідно довідки від 27.10.2021 року № 17 (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років). Довідка від 27.10.2021 року № 18 не взята до підрахунку, оскільки не відповідає абзацу 6 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622. Позивач не погодившись з таким діями відповідача, щодо відмови у здійсненні обчислення та виплати пенсії на підставі довідки №18, вважає їх протиправними.
Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області 21.03.2022 року подало відзив на позовну заяву та зазначило наступне. Згідно запису в трудовій книжці дата звільнення позивачки з посади державного службовця 22.02.2021 року. Заробітна плата для розрахунку пенсії обчислена згідно довідки від 27.10.2021 року за № 17 (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років). Довідка № 18 від 27.10.2021 не взята до підрахунку, так як не відповідає абзацу 6 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 “Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб”. Стаж позивача на посаді державного службовця обчислено по дату звільнення (22.02.2021 року) складає 20 років 04 місяці 26 днів. Таким чином, для врахування довідки від 27.10.2021 року № 18 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, підстави відсутні, оскільки станом на 01.05.2016 позивачка не мала 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби.
Ухвалою від 21.02.2022 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 (далі - позивач) - 28.10.2021 року звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач) із заявою про призначення/перерахунок пенсії згідно Закону України «Про державну службу».
До заяви долучила всі обов'язкові документи для призначення пенсії, в тому числі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії від 27.10.2021 року №17 та №18.
01.12.2021 року позивач звернулася з листом до відповідача, а якому просить надати відповідь по сутті заяви від 28.10.2021 року, в тому числі про те чи нарахована пенсія відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням всіх складових, визначених Порядком призначення пенсії деяким категоріям осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», зокрема окладу, рангу, вислуги, та інших виплат.
Листом № 19766-18937/Б-52/8-1300/21 від 29.12.2021 року відповідач повідомив що за матеріалами електронної пенсійної справи призначено пенсію за віком з 28.10.2021 року відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року із змінами. Довідка від 27.10.2021 року №18 не взята до підрахунку, оскільки не відповідає абзацу 6 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» (особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначення пенсії).
Не погодившись з таким діями відповідача, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Зміст спірних правовідносин є протиправні дії органу Пенсійного фонду щодо не взяття при призначенні пенсії довідки від 27.10.2021 року №18.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначає Закон України “Про державну службу” від 10.12.2015 №889-VIII (далі - Закон України №889-VIII).
Відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності вказаним Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України “Про державну службу” (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно з пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України “Про державну службу” (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
У пункті 2 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 (далі - Порядок №622), зазначено, що згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII “Про державну службу” на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII “Про державну службу” (далі - Закон) мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10.12.2015 № 889-VIII “Про державну службу”: мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України; займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.
Відповідно до абзаців першого-п'ятого пункту 4 Порядку № 622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
- розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
- у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 такого Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
- матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
В абзаці шостому пункту 4 Порядку № 622 встановлено, що за бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому такого пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Відповідач у своєму листі зазначив що довідка від 27.10.2021 року №18 не взята до підрахунку, оскільки не відповідає абзацу 6 пункту 4 Порядку № 622.
У відзиві відповідач вказав що відсутні підстави для врахування вказаної довідки оскільки станом на 01.05.2016 позивачка не мала 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби.
Вище наведені доводи відповідача прямо порушують норми чинного законодавства, так як зміст пункту 4 Порядку № 622 вказує, що довідка має бути подана не раніше травня 2016 року, а відтак стаж роботи зараховується не обмежується травнем 2016 року.
Також, слід зазначити, що пунктом 1 Постанови «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям» № 1-3 від 17.01.2017 року (далі - Постанова № 1-3) затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, а саме: форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Тобто, Постанова № 1-3 визначає форми довідок для призначення пенсії, без визначення її видів. Тому позивач надав пенсійному органу довідки від 27.10.2021 № 17 та №18, видані Золочівською районною державною адміністрацією Львівської області про складові заробітної плати затвердженого зразка, встановленого Постановою № 1-3.
Таким чином, позивач подав пенсійному органу належні довідки для призначення пенсії державного службовця.
Відповідно до вимог п.1, п.3 і п.8 ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Дані вимоги відповідачем не було дотримано.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов належить задовольнити в повному обсязі.
Що стосується судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такі підлягають стягненню на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні обчислення та виплати пенсії на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 27 жовтня 2021 року № 18.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885), що знаходиться за адресою м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, здійснити з 28 жовтня 2021 року обчислення та виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), що проживає за адресою АДРЕСА_1 , пенсії державного службовця з урахуванням даних довідки від 27 жовтня 2021 року № 18 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885), що знаходиться за адресою м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), що проживає за адресою АДРЕСА_1 , 994 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн. 40 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський оружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.Я.Мартинюк