Рішення від 22.03.2022 по справі 380/9409/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/9409/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 березня 2022 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої-судді Кедик М.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області, оформлене у листах-відписках від 15.04.2021 № 4220-5305-3214/М-52/8-1300/21 та від 13.05.2021 № 5391- 4574М-52/8-1300/21, виконаного, ніби-то, ОСОБА_2 (032) 261 29 83, ОСОБА_3 (032) 260 18 49, по вказівці заступника начальника Головного управління - начальника Управління обслуговування громадян Руслани Іванкової, у перерахунку пенсії відповідно до довідки прокуратури Львівської області від 22.02.21 № 21-630вих21 в частині здійснення такого перерахунку в розмірі 60% (замість 90%) від суми місячної (чинної) заробітної плати у 68 992,00 грн, і застосуванням при здійсненні перерахунку пенсії, обмеження максимальним розміром у сумі 17690,00 грн;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 , перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 № 1789-ХІІ у редакції, що діяла не момент призначення мені пенсії, тобто на 07.08.2001, та частини двадцятої статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 № 1697-VII в первинній редакції на підставі довідки Львівської обласної прокуратури від 22.02.21 № 21-630 вих21, про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій з розрахунку 90% із заробітної плати 68992 грн, що становить 62092,8 грн (68992 грн х 0,9) без обмеження граничного розміру заробітної плати та максимального розміру пенсії. Перерахунок та повну виплату провести з 01.02.2021 разово протягом не більше місяця часу від моменту вступу рішення суду в законну силу;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 , виплатити різницю між нарахованою та фактично виплаченою пенсією за період з 01.02.2021;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 виплату розміру пенсії за вислугу років однією сумою без застосування при такій виплаті постанови Кабінету Міністрів України чи інших нормативно-правових актів (пункти 1, 2 Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 649 ві д 22.08.2018, втратили чинність з 26.05.2021 відповідно до постанови Верховного Суду у справі № 640/5248/19 касаційні провадження № К/9901/21667/20, № К9901/21693/20);

- відповідно до ст. 382 КАС України встановити судовий контроль за виконанням рішення.

Ухвалою від 15.06.2021 суддя прийняла позовну заяву та відкрила спрощене позовне провадження в адміністративній справі, без повідомлення сторін.

Ухвалою від 14.09.2021 суд ухвалив перейти із спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін до розгляду справи № 380/9409/21 за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалою суду від 01.12.2021 задоволено клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі та зупинено провадження у справі № 380/9409/21 до набрання законної сили судовим рішенням Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Верховного Суду у справі № 580/5962/20.

Ухвалою суду від 17.02.2022 суд поновив провадження у справі.

В обґрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та з 2001 року отримує пенсію за вислугу років згідно з Законом України «Про прокуратуру» № 1789-ХП із розрахунку 90% складових заробітної плати, без обмеження її максимального розміру (вказане, окрім іншого, встановлено судовим рішенням Шевченківського районного суду м. Львова від 30.06.2016, що набрало законної сили у справі № 466/5390/16-а). Відповідачем протиправно проведено перерахунок пенсії на підставі довідки Львівської обласної прокуратури від 22.02.21 № 21-630 вих21 у розмірі 60% від суми місячної заробітної плати та з обмеженням, що не перевищує десять прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

Представник відповідача подав відзив на позовну заяву від 27.07.2021 (вх. № 54351), у якому зазначає, що ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-УІІ справді визначено щодо відсоткового розміру призначення пенсії. Однак, на підставі Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7- р(ІІ)/2019 в справі №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) визначено, що ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 підлягає застосуванню в новій редакції, а перерахунок пенсії проводиться, зокрема, у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Водночас, Законом України від 27.03.2014 № 1166-УІІ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» XII внесено зміни в ст. 50-1 Закону № 1789 де змінено відсоток з 80 на 70, а Законом України від 28.12.2014 № 76-УІІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» змінено відсоток з 70 на 60. Отже, безпідставним є посилання позивача на здійснення перерахунку розміру пенсії виходячи з розміру 90% від суми місячної заробітної плати.

Разом з тим, згідно з п. 2 Прикінцевих положень Закону України № 911-VІІІ дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року. Вказаний Закон за своїм змістом не є основним (спеціальним) законом у сфері пенсійного забезпечення, а виконує функцію допоміжного закону, яким внесено зміни до різних законодавчих актів, в тому числі введено окреме положення стосовно тимчасового обмеження пенсії. Вищевказаний закон містить норму, яка передбачає, що визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 01.01.2016. Проте, дана норма стосується призначення пенсій, а не їх перерахунку. Застереження у п. 2 Прикінцевих положень Закону № 911, що обмеження виплати максимального розміру пенсії застосовуються з 01.01.2016, означає, що пенсії, які призначені до 01.01.2016 та перевищують встановлений максимум, не можуть бути зменшені. Проте, їх перерахунок має відбуватися відповідно до правил, передбачених абзацом 6 частини 15 статті 86 Закону № 1697.

01.03.2021 позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років, долучивши довідку від 22.02.2021 № 21-629вх 21 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), видану Львівською обласною прокуратурою. Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області проведено перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону 1697 в розмірі 60 % від середньомісячного заробітку 68992,00 грн. Оскільки, відповідно до долученої позивачем довідки від 22.02.2021 № 21-629 вих 21, розмір пенсії зменшується (з врахуванням обмежень з 01.02.2021 і становитиме 17690,00 грн, 01.07.2021 -18540,00 грн, з 01.12.2021 -19340,00 грн), позивачу були скеровані листи з проханням повідомити свою позицію щодо проведення перерахунку. Відповідно до пункту 4 Прикінцевих положень Закону 1058 у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. Тому розмір пенсійної виплати позивача не змінився, виплата здійснювалася у раніше встановленому розмірі відповідно до постанови Шевченківського районного суду м. Львова від 30.06.2016 у справі № 466/5390/16-а та становила 18784,05 грн. Враховуючи пункт 4 Прикінцевих положень Закону 1058, позивачу пенсійна виплата здійснюється у раніше встановленому розмірі відповідно до постанови Шевченківського районного суду м. Львова від 30.06.2016 у справі № 466/5390/16-а та становить 18784,05 грн. Посилання позивача, про незастосування при виплаті різниці суми нарахованою після перерахунку та фактично отриманою пенсією - постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», якою затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду перш за все є передчасним, та по-друге незаконним. Просить у задоволенні позову відмовити.

Позивач подав відповідь на відзив від 04.08.2021 (вх. № 56729). У поданій відповіді на відзив позивач повністю підтримав викладені у позовній заяві аргументи та доводи щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії.

У судовому засіданні 16.03.2022 суд заслухав вступну промову позивача, представника відповідача, дослідив письмові докази та перейшов до письмового провадження.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та пояснення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області, з 07.08.2001 йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру” в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати.

Постановою Шевченківського районного суду м. Львова від 30.06.2016 у справі № 466/5390/16-а, позов задоволено; визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Львівської області № 18/1058 від 13.06.2016 року; зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 року в розмірі 90 % від середнього заробітку на підставі довідки виданої прокуратурою Львівської області №18/1058 від 13.06.2016 року та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати пенсії за період з 01 січня 2016 року до моменту здійснення перерахунку пенсії без застосування будь-яких обмежень максимального розміру пенсії; стягнуто з управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова (Код ЄДРПОУ 20847520) на користь ОСОБА_1 , сплачений під час звернення до суду судовий збір в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн 20 коп. Вказана постанова набрала законної сили.

Постановою Шевченківського районного суду м. Львова від 07.11.2016 у справі № 466/6629/16-а, позов задоволено частково; визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова, викладені у рішення від 3 червня 2016 року № 5583/03-15 стосовно відмови у перерахуванні розміру пенсії ОСОБА_1 ; зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 , згідно довідки прокуратури Львівської області від 29.05.2016 № 18/1116, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001р. № 2663-ІІ, що діяв станом на серпень 2001 року) з розрахунку 90% від середнього заробітку - 8803,47 гривень, різницю в пенсії за минулий час виплатити за 12 місяців, починаючи з 14 липня 2016року , як це передбачено ч.17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 12.07.2001року №2663-ІІІ); допущено до негайного виконання постанову суду в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова здійснення перерахунку та виплати пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у межах суми стягнення за один місяць. Вказана постанова набрала законної сили.

Львівська обласна прокуратура 22.02.2021 видала ОСОБА_1 довідку № 21-630 вих21 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 01.01.2021, за відповідною (прирівняною) посадою - заступника начальника відділу прокуратури Львівської області.

01.03.2021 позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 22.02.2021 № 21-630 вих21, виданої Львівською обласною прокуратурою.

Також, у період з 17.03.2021 по 22.04.2021 позивач неодноразово звертався до відповідача зі скаргами щодо перерахунку рініше призначеної пенсії.

Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом від 15.04.2021 № 4220-3214/М-52/8-1300/21 у відповідь на скарги повідомлено, що 01.03.2021 ОСОБА_1 звернувся до Сервісного центру № 10 із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років, долучивши довідку від 22.02.2021 № 21-629 вих 21 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), видану Львівською обласною прокуратурою. Довідка про розмір заробітної плати видана за нормами чинними на 01.01.2021 за відповідною (прирівняною) посадою заступника начальника відділу прокуратури відповідно до статті 81 Закону України “Про прокуратуру” та рішення Коституційного Суду № 6-р/2020 від 26.03.2020. Сума заробітної плати згідно із зазначеною довідкою становить 68992,00 грн. Відділом перерахунків пенсій № 1 Управління пенсійного забезпечення Вам проведено перерахунок пенсії в розмірі 60 % від середньомісячного заробітку 68992,00 грн. Також повідомлено, що листом від 06.04.2021 № 1300-5213-8/31137 відділу обслуговування громадян № 10 (сервісним центром) надіслано запрошення для вирішення питання виконання рішення Восьмого апеляційного адміністративного суду, оскільки внаслідок проведення перерахунку відповідно до долученої Вами довідки від 22.02.2021 № 21-629 вих 21, розмір Вашої пенсії зменшується (з врахуванням обмежень з 01.02.2021 становитиме 17690,00 грн, 01.07.2021 -18540,00 грн, з 01.12.2021 - 19340,00 грн).

Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 13.05.2021 № 5391-4574/М-52/8-1300/21 у відповідь на скарги позивачу повідомлено, що пенсійне забезпечення працівників прокуратури регулюється частиною 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII, в якому зазначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України. Відповідно до статті 86 Закону 1697-VII пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від гуми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Позивач одержує пенсію за вислугу років з 07.08.2001, яка була призначена за рішенням суду відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (далі - Закон 1789, який був чинний на дату призначення пенсії). Розмір пенсії за вислугу років був обчислений, без обмеження, на підставі довідки прокуратури Львівської області від 13.06.2016 № 18/1058 та становив 18784,05 грн. (20871,17 грн.х 90%). 01.03.2021 Відділом перерахунків пенсій № 1 управління пенсійного забезпечення проведено перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону 1697 в розмірі 60 % від середньомісячного заробітку 68992,00 грн. Також зазначено, що відповідно до абзацу 6 частини 15 статті 86 Закону 1697 максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Оскільки, відповідно до довідки від 22.02.2021 № 21-629 вих. 21 розмір пенсії зменшується (з врахуванням обмежень з 01.02.2021 і становитиме 17690,00 грн, 01.07.2021 -18540,00 грн, з 01.12.2021 - 19340,00 грн), були скеровані листи з проханням повідомити свою позицію щодо проведення перерахунку. Відповідно до пункту 4 Прикінцевих положень Закону 1058 у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. На прийом Ви не прийшли. Тому розмір Вашої пенсійної виплати не змінився, виплата здійснювалася у раніше встановленому розмірі відповідно до постанови Шевченківського районного суду м. Львова від 30.06.2016 у справі № 466/5390/16-а та становила 18784,05 грн. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.03.2021 року у справі № 380/2512/20 Головне управління зобов'язано здійснити перерахунок та виплату Вам пенсії за вислугу років з 13.12.2019 відповідно до статті 86 Закону 1697 та на підставі довідки прокуратури Львівської області № 18-777 вих - 20 від 28.02.2020, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії. У зв'язку із Вашими неодноразовими скаргами, зокрема, від 20.04.2021 щодо виконання вищезазначеного рішення суду, відділом перерахунків пенсій № 1 Управління пенсійного забезпечення прийнято рішення від 23.04.2021 № 913080164110 про проведення перерахунку пенсії за вислугу років з 13.12.2019 згідно з довідкою прокуратури Львівської області від 28.02.2020 № 18-777 вих - 20. Слід зазначити, що вищезазначеним судовим рішенням зобов'язань щодо обчислення пенсії за вислугу років у розмірі 90 % від заробітку на Головне управління не покладено. Після проведеного перерахунку Ваш розмір пенсії за вислугу років з 13.12.2019 (41253,40 грн. х 60%) становить 16380,00 грн, тобто з урахуванням обмеження, встановленого статтею 86 Закону 1697”.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо перерахунку пенсії відповідно до довідки прокуратури Львівської області від 22.02.21 № 21-630 вих 21 в частині здійснення такого перерахунку в розмірі 60% (замість 90%) від суми місячної (чинної) заробітної плати у 68992,00 грн, і застосуванням при здійсненні перерахунку пенсії, обмеження максимальним розміром у сумі 17690,00 грн, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Особливості пенсійного забезпеченням працівників органів прокуратури визначалися Законом України «Про прокуратуру» № 1789-XII, а з 15.07.2015 визначаються Законом України «Про прокуратуру» № 1697-VII.

На час призначення пенсії ОСОБА_1 положеннями ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII було передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Також ч. 17 ст. 50 -1 вказаного Закону було визначено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

У подальшому з 01.10.2011 порядковий номер вказаної частини ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII було змінено з сімнадцятого на вісімнадцятий.

З 15.07.2015 набув чинності Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VII, що прийнятий 14.10.2014. Одночасно Закон України «Про прокуратуру» № 1789-XII був визнаний таким, що втратив чинність, крім п. 8 ч. 1 ст. 15, ч. 4 ст. 16, абз. 1 ч. 2 ст. 462, ст. 47, ч. 1 ст. 49, ч. 5 ст. 50, ч.ч. 3, 4, 6, 11 ст. 50-1, ч. 3 ст. 51-2, ст. 53 щодо класних чинів.

Отже, починаючи з 15.07.2015 ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII, що визначала підстави для перерахунку раніше призначених пенсій працівникам прокуратури, втратила чинність. Натомість порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури був визначений у ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII.

На час набрання чинності вказаним Законом ч. 20 ст. 86 передбачала, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

З 01.01.2015 положення ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Разом з тим Кабінет Міністрів України не прийняв нормативно-правовий акт, яким були б визначені умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(II)/2019 положення ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України було визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Одночасно Конституційний Суд України вказаним рішенням визначив, що ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції.

Отже, з 13.12.2019 ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII діє у редакції, згідно з якою раніше призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам відповідних категорій, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

Наявність у позивача права на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам відповідних категорій на підставі довідки прокуратури Львівської області від 22.02.21 № 21-630вих21 фактично відповідачем не заперечується. Між сторонами цієї справи виник спір стосовно розміру пенсії у відсотках та застосування обмежень, передбачених ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII.

Перевіряючи правомірність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області щодо зменшення розміру пенсії з 90% до 60% від суми заробітної плати, суд зазначає таке.

Як раніше зазначалося, на час виходу позивача на пенсію, ч. 1 ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII передбачала, що пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, з можливість збільшення пенсії на 2 відсотки за кожен повний рік роботи понад 10 років на відповідних посадах, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

З 01.04.2014 набули чинності зміни до ст. 50 - 1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII, згідно з якими прокурорам і слідчим пенсія призначається в розмірі 70 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Проте з 01.01.2015 розмір пенсії зменшений із 70% до 60% від суми місячної (чинної) заробітної плати.

З 15.07.2015 набув чинності Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VII. Відповідно до ч. 2 ст. 86 вказаного Закону у редакції, чинній на час набрання ним законної сили, прокурорам пенсія призначається в розмірі 70 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати. З 01.01.2015 розмір пенсії, передбаченої Законом України «Про прокуратуру» № 1697-VII, також був зменшений із 70% до 60% від суми місячної (чинної) заробітної плати.

Таким чином на момент виникнення спірних правовідносин розмір пенсії у відсотках визначається саме ч. 2 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII, яка передбачає, що прокурорам пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

У свою чергу підстави та порядок проведення перерахунку пенсії прокурорам визначаються ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII, згідно з якою призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Вирішуючи спір щодо визначення розміру пенсії у відсотках за вказаного правового регулювання, Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду в постанові від 21.12.2021 під час розгляду справи № 580/5962/20 сформулював правову позицію, відповідно до якої до правовідносин щодо визначення відсоткового значення розміру пенсії, право на перерахунок якої виникло після набрання чинності Законом України «Про прокуратуру» № 1697-VII, повинні застосовуватись виключно норми цього Закону, оскільки застережень щодо застосування норми, що визначала розмір місячного заробітку у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII не містить та не встановлює окремого порядку обчислення відсоткового розміру під час перерахунку раніше призначеної пенсії з урахуванням норми Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII, що визначала розмір місячного заробітку у відсотках та яка діяла на момент призначення пенсії, тобто одночасного застосування норм, які передбачені різними законами.

Верховний Суд зазначив, що такий правовий висновок узгоджується з покладеним в основу Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII принципом єдності системи прокуратури України, що забезпечується, зокрема єдиним статусом прокурорів, який передбачає однакове матеріальне та соціально-побутове забезпечення, зокрема пенсійне забезпечення прокурорів.

Також Верховний Суд дійшов висновку, що розмір відсотків, який враховується під час перерахунку пенсії має бути співмірним із тим, який застосовується під час призначення пенсії працівникам прокуратури. Встановлення різних підходів до порядку обчислення відсоткового розміру під час перерахунку пенсії після набуття чинності Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII порушує справедливий баланс між інтересами працівників прокуратури, яким пенсія призначається відповідно до цього Закону та тими, яким вона була призначена відповідно до Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII, ставить у нерівне становище працівників прокуратури, які отримали право на пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Отже, на спірні правовідносини поширюються положення частини другої статті 86 Закону № 1697-VII, у силу вимог яких пенсія працівникам прокуратури призначається (перераховується) в розмірі 60 % від суми місячної (чинної) заробітної плати, тому позовні вимоги ОСОБА_1 у частині здійснення перерахунку пенсії у розмірі 90 % від суми місячної заробітної плати є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Щодо застосування при перерахунку пенсії, призначеної працівнику прокуратури відповідно до Закону № 1789-XII, обмеження десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, суд зазначає таке.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України «Про заходи законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення», «Про судоустрій і статус суддів», Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Перевіряючи можливість застосування зазначеного правила до спірних правовідносин, колегія суддів враховує, що Закон України «Про заходи законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» був прийнятий 08.07.2011 та був чинності 01.10.2011.

Відповідно Законом України «Про прокуратуру», що зазначений у ч. 1 ст. 2 Закону України «Про заходи законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», є саме Закон України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ, положення якого втратили чинність.

Після набрання чинності Законом України «Про прокуратуру» № 1697-VII зміни до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про заходи законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не вносились.

Згідно з абз. 6 ч. 15 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

Такі зміни до ч. 15 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII були внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», що набув чинності з 01.04.2015 (станом на 01.01.2015 Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VII вже був прийнятий, однак набув чинності з 15.07.2015).

У п. 3 розділу ІІ вказаного Закону визначений перелік виключень, за яких обмеження щодо виплати пенсії не застосовується.

Так, згідно з п. 3 розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» обмеження щодо виплати пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, передбачені цим Законом, не застосовуються протягом особливого періоду до пенсій, щомісячного довічного грошового утримання, що призначені особам, які проходять військову службу або перебувають на посадах у Міністерстві оборони України, Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України, Міністерстві внутрішніх справ України, Національній поліції, Апараті Ради національної безпеки і оборони України, Державній спеціальній службі транспорту, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Управлінні державної охорони України, Державній пенітенціарній службі України, Державній службі України з надзвичайних ситуацій, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національній гвардії України, органах військової прокуратури або беруть участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбитті збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні цих об'єктів у разі захоплення, відбитті спроб насильницького заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою; до пенсій, щомісячного довічного грошового утримання, що призначені відповідно до законів України «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», на період виконання особами, яким вони призначені, повноважень членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Вищої ради юстиції.

Інших підстав для не застосування обмеження щодо виплати пенсії, встановленого ч. 15 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII, на законодавчому рівні не визначено.

Суд наголошує, що положення абз. 6 ч. 15 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII є загальними і встановлює універсальне правило щодо виплати пенсії прокурорам у розмірі, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Таке правило застосовується незалежно від того, чи призначається особі пенсія вперше, чи здійснюється її перерахунок на підставі Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII.

Також суд враховує, що ч. 15 ст. 86 Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VII не визнана у встановленому порядку Конституційним Судом України такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційними), є чинною і підлягає виконанню.

Аналогічний підхід до вирішення питання щодо обмеження пенсії максимальним розміром був застосований Верховним Судом у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 21 грудня 2021 року при вирішенні справи № 580/5962/20. Верховний Суд зазначив, що Конституційний Суд України неодноразово висловлював позицію щодо можливості встановлення обмежень розміру соціальних виплат. Так, відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної у рішенні від 26.12.2011 № 20-рп/2011, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави.

Верховий Суд врахував, що розмір пенсії працівників прокуратури, з урахуванням встановлених обмежень максимальною сумою, залишається вищим середньомісячного розміру пенсії в Україні. Тобто, встановлення максимального розміру пенсії для працівників прокуратури не поставило їх у невигідне становище, оскільки їх право на соціальне забезпечення було за ними збережене, вони не були позбавлені своїх засобів для існування і не були піддані ризикові недостатності таких засобів для життя. Тому встановлення максимального розміру пенсії не можна вважати таким, що поклало на працівників прокуратури надмірний чи непропорційний тягар, чи порушило їх право на мирне володіння своїм майном. При цьому таке обмеження не є дискримінаційним, оскільки стосується не лише працівників прокуратури, а й інших категорій пенсіонерів, зокрема поширюється на пенсії, призначені відповідно до Митного кодексу України, законів України «Про державну службу», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення».

Таким чином, на переконання суду, твердження позивача про відсутність правових підстав для застосування обмеження пенсії при проведенні її перерахунку на підставі наданої ним довідки, є помилковим.

Разом з тим, аналізуючи питання правомірності встановлення таких обмежень, необхідно зазначити, що Конституційний Суд України неодноразово висловлював позицію щодо можливості встановлення обмежень розміру соціальних виплат.

Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної у рішенні від 26.12.2011 по справі № 20-рп/2011, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави.

Окрім того, аналіз практики Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) свідчить про те, що, неодноразово висловлюючи правову позицію щодо можливості обмеження розміру соціальних виплат, ЄСПЛ, не заперечуючи право держав зменшувати такий розмір, не сформулював правової позиції щодо достатнього розміру таких соціальних виплат, підкреслюючи водночас необхідність забезпечення прозорості, недискримінаційного характеру відповідних змін, не покладення надмірного тягаря на заявників внаслідок такого втручання держави. Така практика свідчить про достатньо широке «поле» для розсуду, яке ЄСПЛ залишає державам у питаннях соціального забезпечення.

Наведене свідчить про те, що ЄСПЛ визнає можливість того, що виплати соціального страхування можуть бути зменшені або припинені, однак, розглядаючи питання відповідності таких дій, у кожній конкретній справі ураховує всі відповідні обставини справи і з'ясовує: чи було законним таке втручання, чи переслідувало легітимну мету таке втручання та чи не поклало таке втручання надмірний тягар на особу, якої це стосується.

За аналогічних обставин ЄСПЛ не констатує порушення статті 1 Першого протоколу до Конвенції (справа Valkov and Others v. Bulgaria(заява № 2033/04); справа Khoniakina v. Georgia (заява № 17767/08)).

Хоча виплати соціального страхування є «майном» у розумінні статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, однак обмеження максимальним розміром пенсій працівникам прокуратури не може вважатися порушенням їх права володіння цим майном, оскільки такі здійснені державою шляхом введення нових законодавчих положень з метою регулювання політики соціального забезпечення. Встановлені обмеження не є непропорційними та не призводять до порушення сутності пенсійних прав.

Суд також враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів апелянта), сформовану у справі Серявін та інші проти України (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (Ruiz Torijav. Spain) № 303-A, пункт 29).

Також згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з частинами першою та другою статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підставі наведеного суд дійшов висновку, що відповідач довів правомірність оскаржених дій, а тому в задоволенні позову слід відмовити повністю.

Оскільки у задоволенні позову відмовлено, суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю, тому клопотання позивача не підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати позивачу не відшкодовуються.

Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

1. У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії - відмовити.

2. Судові витрати покласти на позивача.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складений 22.03.2022.

Суддя Кедик М.В.