Рішення від 23.03.2022 по справі 380/96/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/96/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 березня 2022 року місто Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Мричко Н.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання до вчинення дій,-

встановив:

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: 81330, Львівська обл., Яворівський р-н, с. Твіржа (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10 (далі - відповідач), в якій позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у проведенні перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням страхового стажу та отриманої заробітної плати в період роботи у ТзОВ «Газимур» з 17.03.2004 по 16.11.2004, з 16.03.2005 по 16.11.2005, з 16.03.2006 по 18.11.2006, з 16.03.2007 по 19.11.2007, з 21.03.2008 по 18.11.2008, з 02.04.2009 по 22.11.2009, з 07.04.2011 по 31.12.2011;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням страхового стажу та отриманої заробітної плати в період роботи у ТзОВ «Газимур» з 17.03.2004 по 16.11.2004, з 16.03.2005 по 16.11.2005, з 16.03.2006 по 18.11.2006, з 16.03.2007 по 19.11.2007, з 21.03.2008 по 18.11.2008, з 02.04.2009 по 22.11.2009, з 07.04.2011 по 31.12.2011, починаючи з часу набуття законного права на пенсію за віком.

Ухвалою від 06.01.2022 суддя прийняла позовну заяву до розгляду й відкрила провадження у справі.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач працював на посаді машиніста бульдозера і отримував заробітну плату у ТзОВ «Газимур», що підтверджується наданими документами. Відтак відповідач всупереч нормам міжнародних угод відмовив у перерахунку пенсії позивача з урахуванням страхового стажу набутого після 2004 року на території Російської Федерації. Позивач вважає, що відповідач повинен провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням страхового стажу та отриманої заробітної плати в період роботи у ТзОВ «Газимур» з 17.03.2004 по 16.11.2004, з 16.03.2005 по 16.11.2005, з 16.03.2006 по 18.11.2006, з 16.03.2007 по 19.11.2007, з 21.03.2008 по 18.11.2008, з 02.04.2009 по 22.11.2009, з 07.04.2011 по 31.12.2011.

27.01.2022 представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечив. Відзив обґрунтований тим, що відповідач не відмовляв позивачу у перерахунку пенсії, оскільки розглянув його заяву довільної форми у порядку Закону України «Про звернення громадян». Відповідно до Угоди про гарантії прав громадян держав-учасників Співдружності незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення стаж, набутий на території будь-якої з держав-учасниць Угоди, та заробіток (дохід) за періоди роботи, які зараховується до трудового стажу, враховуються лише при призначенні пенсії. Відтак відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача з урахуванням стажу, набутого на території Російської Федерації після 2004 року.

Частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З клопотаннями про розгляд справи у судовому засіданні сторони у справі не звертались.

Дослідивши матеріали справи на підтвердження й спростування заявлених вимог в їх сукупності, надавши їм юридичну оцінку, суд встановив таке.

З 14.11.1996 позивачу призначено пенсію по інвалідності.

Відповідно до заяви позивача від 15.07.2013 його переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

13.10.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії з урахуванням стажу та отриманої заробітної плати в період роботи у ТзОВ «Газимур» з 17.03.2004 по 16.11.2004, з 16.03.2005 по 16.11.2005, з 16.03.2006 по 18.11.2006, з 16.03.2007 по 19.11.2007, з 21.03.2008 по 18.11.2008, з 02.04.2009 по 22.11.2009, з 07.04.2011 по 31.12.2011.

Листом від 15.11.2021 № 16663-15814/М-52/8-1300/21 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після лютого 2004 року на території Російської Федерації, оскільки такий стаж враховуються лише при призначенні пенсії, що відповідає положенням Угоди про гарантії прав громадян держав-учасників Співдружності незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення.

Вважаючи дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії з урахуванням страхового стажу та отриманої заробітної плати в період роботи у ТзОВ «Газимур» протиправними, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до статті 1 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон України №1058-IV) страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до вказаного Закону.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 24 Закону України №1058-IV страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Частиною другою вказаної ж норми передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог зазначеного Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності вказаним Законом.

Згідно із статтею 20 Закону України №1058-IV страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до вказаного Закону нараховуються страхові внески.

Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені зазначеним Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до абзацу першого частини першої статті 40 Закону України №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У частині першій статті 44 Закону України №1058-IV визначено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених таким Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Відповідно до частини четвертої статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у тих випадках, коли договорами (угодами) між Україною та іншими державами передбачені інші правила, ніж ті, які містяться в цьому законі, то застосовуються правила за такими договорами (угодами).

Згідно з частиною другою статті 6 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасників Співдружності незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992, укладеної між Україною і Росією, для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав-учасників угоди зараховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР до набрання сили вказаної угоди.

Згідно з частиною третьою статті 6 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасників Співдружності незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 обрахунок пенсій проводиться із заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу. У випадку, якщо в державах-учасницях Угоди введена національна валюта, розмір заробітку (доходу) визначається виходячи з офіційно встановленого курсу на момент призначення пенсії.

Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку про те, що обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством держави, на території якої відбувалась трудова діяльність; пільговий стаж, набутий на території однієї з цих двох держав, визнається іншою державою.

Суд при розгляді справи враховує висновки Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постановах від 14.11.2019 у справі №676/6166/16-а, від 16.04.2020 у справі № 555/2250/16-а

Суд встановив, що позивач з 17.03.2004 по 16.11.2004, з 16.03.2005 по 16.11.2005, з 16.03.2006 по 18.11.2006, з 16.03.2007 по 19.11.2007, з 21.03.2008 по 18.11.2008, з 02.04.2009 по 22.11.2009, з 07.04.2011 по 31.12.2011 працював у ТзОВ «Газимур», яке знаходиться на території Російської Федерації, що не оспорюється відповідачем.

Факт підтвердження сплати страхових внесків до відповідних фондів Російської Федерації за вказані періоди роботи позивача на посаді машиніста бульдозера у ТзОВ «Газимур», Російська Федерація, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, міститься у довідках про заробітну плату позивача, виданих ТзОВ «Газимур», у яких зазначено, що зі всіх включених у довідки сум заробітної плати проведені відрахування в Пенсійний Фонд Росії (ПФР).

Суд відхиляє доводи відповідача щодо неможливості врахування стажу роботи позивача саме при перерахунку пенсії, оскільки стаття 6 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасників Співдружності незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 містить загальне правило про те, що обрахунок пенсій проводиться із заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу. Тобто такий обрахунок може проводитись і на етапі здійснення перерахунку пенсії, до прикладу, якщо особа після призначення пенсії продовжувала працювати на території держав-учасниць Угоди.

Більше того, суд звертає увагу на те, що долучені позивачем документи про підтвердження його роботи у ТзОВ «Газимур» були у відповідача при призначенні йому пенсії за віком відповідно до Закону України №1058-IV, натомість протиправно не були взяті до уваги.

Суд критично оцінює аргументи представника відповідача у відзиві на позовну заяву про те, що заява позивача не відповідає формі заяви, яка затверджена Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки відповідач розглянув таку заяву по суті та повідомив про відсутність підстав для перерахунку пенсії, не згадавши, при цьому, про неправильність форми заяви як підстави для відмови у перерахунку пенсії.

Крім того, суд зазначає, що соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.

Позивач як громадянин України наділений правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти у його наданні з формальних підстав.

Суд при розгляді справи враховує висновки Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постановах від 11.07.2019 у справі №242/1484/17, від 31.03.2020 у справі №127/16245/17 та від 28.04.2020 у справі №607/4973/16-а.

Зважаючи на викладене, суд погоджується із доводами позивача про протиправність дій відповідача щодо відмови йому у перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням страхового стажу та отриманої заробітної плати в період роботи у ТзОВ «Газимур» з 17.03.2004 по 16.11.2004, з 16.03.2005 по 16.11.2005, з 16.03.2006 по 18.11.2006, з 16.03.2007 по 19.11.2007, з 21.03.2008 по 18.11.2008, з 02.04.2009 по 22.11.2009, з 07.04.2011 по 31.12.2011.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням страхового стажу та отриманої заробітної плати в період роботи у ТзОВ «Газимур» з 17.03.2004 по 16.11.2004, з 16.03.2005 по 16.11.2005, з 16.03.2006 по 18.11.2006, з 16.03.2007 по 19.11.2007, з 21.03.2008 по 18.11.2008, з 02.04.2009 по 22.11.2009, з 07.04.2011 по 31.12.2011, починаючи з часу набуття законного права на пенсію за віком, то суд вказує таке.

За змістом частини четвертої статті 45 Закону України №1058-IV перерахунок пенсії провадиться, у разі виникнення права на підвищення пенсії, - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Враховуючи, що заява про перерахунок пенсії подана позивачем до пенсійного органу 13.10.2021, то її перерахунок необхідно проводити з 01.10.2021. Відтак позов в цій частині підлягає до часткового задоволення.

Суд при розгляді справи враховує висновки Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постанові від 23.09.2021 у справі №754/12702/14-а.

З огляду на викладені висновки, суд вважає за необхідне з метою ефективного захисту прав позивача зобов'язати відповідача здійснити з 01.10.2021 перерахунок та виплату позивачу пенсії з урахуванням страхового стажу та отриманої заробітної плати в період роботи у ТзОВ «Газимур» з 17.03.2004 по 16.11.2004, з 16.03.2005 по 16.11.2005, з 16.03.2006 по 18.11.2006, з 16.03.2007 по 19.11.2007, з 21.03.2008 по 18.11.2008, з 02.04.2009 по 22.11.2009, з 07.04.2011 по 31.12.2011.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.

Відповідно до статті 139 КАС України з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань необхідно стягнути на користь позивача судовий збір у розмірі 1816,00 грн, сплачений згідно з квитанцією від 22.12.2021 № 68.

Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-76, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням страхового стажу та отриманої заробітної плати в період роботи у ТзОВ «Газимур» з 17.03.2004 по 16.11.2004, з 16.03.2005 по 16.11.2005, з 16.03.2006 по 18.11.2006, з 16.03.2007 по 19.11.2007, з 21.03.2008 по 18.11.2008, з 02.04.2009 по 22.11.2009, з 07.04.2011 по 31.12.2011.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.10.2021 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням страхового стажу та отриманої заробітної плати в період роботи у ТзОВ «Газимур» з 17.03.2004 по 16.11.2004, з 16.03.2005 по 16.11.2005, з 16.03.2006 по 18.11.2006, з 16.03.2007 по 19.11.2007, з 21.03.2008 по 18.11.2008, з 02.04.2009 по 22.11.2009, з 07.04.2011 по 31.12.2011.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул.Митрополита Андрея, 10) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: 81330, Львівська обл., Яворівський р-н, с. Твіржа) судовий збір у розмірі 1816 (одна тисяча вісімсот шістнадцять) грн 00 коп.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Суддя Мричко Н.І.