23 березня 2022 року справа № 340/8787/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши у м.Кропивницький в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження) адміністративний позов ОСОБА_1 до Миколаївського зонального відділу Військової служби правопорядку (далі - Відділ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду зі заявою до відповідача про визнання протиправною бездіяльності щодо індексації грошового забезпечення та зобов'язання нарахувати та виплатити кошти за період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року із застосуванням індексу споживчих цін з наростаючим підсумком, починаючи з базового місяця, яким є січень 2008 року.
Зазначив, що Управління за наявності правових підстав, які почали існувати до згаданого періоду, не індексувало грошове забезпечення.
Відповідач заперечив стосовно задоволення позову, подавши відзив на нього (а.с.29-43).
Зазначив, що грошове забезпечення не індексувалось у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування таких витрат та порядку нарахування коштів.
Разом з тим, звертає увагу, що на час звільнення ОСОБА_1 не висував претензій матеріального характеру.
Стверджує, що базовим місяцем стосовно нарахування індексації не може бути січень 2008 року.
15 листопада 2021 року судом відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін (а.с.23-24).
Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про задоволення позову з таких підстав.
Встановлені судом факти і обставини, що стали підставами звернення.
Так, наказом Відділу від 23 грудня 2019 року №275 позивача звільнено з військової служби з того ж дня (а.с.17-18).
Відповідач не заперечує, що у період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року ОСОБА_1 проходив військову службу в Відділі.
З 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року грошове забезпечення не індексувалось (а.с.14).
До цього періоду грошове забезпечення індексувалось.
Юридична оцінка, встановлених судом, обставин і фактів справи.
Перш за все, Відділ не заперечує існування правових підстав індексації грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року.
Адміністративний спір у даному випадку - спір між людиною і державою, яку представляє відповідач.
Якщо держава не виконала перед людиною обов'язку, то винним є орган, який її представляв у спірних правовідносинах.
Спірні правовідносини врегульовані приписами Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон).
Приписами частини 1 статті 2 Закону встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру.
Ними є і оплата праці (грошове забезпечення).
Отже, грошове забезпечення військовослужбовця належить індексувати.
Грошове забезпечення індексувалось упродовж до грудня 2015 року (загальновідомий факт).
Приписами частини 1 статті 4 Закону встановлено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Відповідач не заперечує, що така обставина існувала.
Аналіз цієї норми права вказує, що доходи за наявності підстави індексуються в обов'язковому порядку.
Такий висновок суду узгоджується і змістом преамбули Закону.
У ній зазначено, що цей Закон визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.
Приписами частини 2 статті 5 Закону встановлено, що підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Отже, джерелом фінансування витрат на виплату індексації грошового забезпечення військовослужбовця є кошти Державного бюджету України.
Приписами частини 6 статті 5 Закону передбачено, що проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Відсутність коштів на виплату індексації, обов'язок сплати якої слідує з аналізу Конституції України, що законодавець визнав у преамбулі Закону, не може слугувати підставою відмови держави від виконання взятих на себе зобов'язань.
У такому разі у держави існує борг перед людиною, який вона зобов'язана сплатити якнайшвидше.
Такий висновок, суд вбачає з аналізу такого конституційного принципу як верховенство права.
Ним пронизана уся Конституція України.
Його ж зміст розкрито у приписах частини 1 статті 6 КАС України.
Цієї нормою права встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Підсумовуючи, суд зробив висновок, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, не нараховуючи і не виплачуючи індексацію грошового забезпечення.
Індексація грошового забезпечення відноситься до виплат, які входять до структури заробітної плати (грошове забезпечення).
Такий висновок зробив і Конституційний Суд України у рішенні від 15 жовтня 2013 року №9-рп/2013.
Приписами частини 2 статті 233 КЗпП України встановлено, що у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Таким чином, до спірних правовідносин не поширюється строк звернення до суду.
Отже, позов належить задовільнити.
Базовим місяцем обчислення індексації є січень 2008 року.
Такий висновок зробив Верховний Суд у постанові від 26 січня 2022 року в справі №400/1118/21 (а.с.43-49).
Суд погоджується з правовим висновком касаційного суду, який є обов'язковим для Відділу відповідно до приписів частини 5 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Сторони не понесли судових витрат.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовільнити.
Визнати протиправною бездіяльність Миколаївського зонального відділу Військової служби правопорядку стосовно індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року
Зобов'язати Миколаївський зональний відділ Військової служби правопорядку нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року з урахуванням правового висновку суду стосовно базового місяця.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня складення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Р.І. Брегей