ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"23" березня 2022 р. справа № 300/4473/21
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Кафарський В.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про зупинення надання послуг, -
Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області (далі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач) про заборону надавати готельні послуги та послуги з харчування в готельно-відпочинковому комплексі «ІНФОРМАЦІЯ_2» до усунення порушень санітарного законодавства, які зафіксовані в акті від 22.07.2021 №21.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Головним управлінням Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області була проведена перевірка з метою виконання вимог припису від 22.07.2021 №19. За результатами проведеного позапланового заходу державного нагляду встановлено факт неповного виконання припису про усунення порушень вимог санітарного законодавства.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.08.2021 відкрито провадження у даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У зв'язку з відсутністю рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, ухвалу про відкриття провадження від 25.08.2021 було повторно направлено на адресу відповідача04.01.2022.
Відповідач 11.01.2022 отримав копію ухвали суду про відкриття провадження в даній адміністративній справі, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення за штрихкодовим ідентифікатором поштового відправлення №7650102083547. Заяв чи клопотань відповідач суду не подав, правом на подання відзиву на позов у десятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, не скористався. Також відповідачем не повідомлено суд про поважність причин ненадання такого відзиву.
Відповідно до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець та проводить господарську діяльність згідно з КВЕД 55.10 Діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщування (основний).
Начальником Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області 21.07.2021 прийнятий наказ №666 «Про проведення позапланового заходу державного контролю» за дорученням Прем'єр-міністра України Шмигаля Д. А. від 08.06.2021 №26969/1/1-21 (а. с. 14).
21.07.2021 начальником Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області видане направлення №921 для проведення позапланової перевірки начальником Яремчанського відділу Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області Гундяком І. М. та провідним фахівцем Яремчанського відділу Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області Собків М. В. (а. с. 15).
22.07.2021 року посадовими особами відповідача було проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) стосовно дотримання суб'єктом господарювання вимог санітарного законодавства під час проведення оздоровчої кампанії у відпочинково-готельному комплексі«ІНФОРМАЦІЯ_2 », за адресою: АДРЕСА_1 , та за результатами перевірки складено акт №21 за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення в дитячому закладі оздоровлення/відпочинку (крім наметових) (а. с. 20-26).
Під час проведення перевірки було встановлено наступні порушення:
- перевірка готовності табору власником не проводилась, акт по формі 316/0 не складався (абзац 1 пункту 2.1 розділу 2 ДСанПіН 5.5.5.23-99);
- штатна чисельність працівників закладу засновником (власником)не визначена відповідно до типових штатних нормативів, затверджених наказом .№1254 та з урахуванням специфіки, обсягів і конкретних умов функціонування не визначена(пункт 1.2 розділу 1 Типових штатних нормативів, затверджених наказом №1254);
- профілактичні медичні огляди персоналом не пройдені, особові медичні книжки відсутні(розділ 12 Переліку, затвердженого ПКМУ №559, пункти 6, 10 Правил, затверджених наказом МОЗ №280);
-угода між власником закладу та організаторами відпочинку в Держпродспоживслужбі не погоджувалася (пункт 11 Порядку, затвердженого Наказом №242/329);
- графікизавозу та постачання харчових продуктів в Держпродспоживслужбі не погоджувалися, при перевірці не представлено (пункт 18 Порядку, затвердженого Наказом №242/329);
- примірне двотижневе меню власником закладу не розроблялося та не представлено (пункт 19 Порядку, затвердженого Наказом №242/329).
- не представлено договір на дератизацію та дезінсекцію приміщень готелю та харчоблоку(частина 2 статті 18 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб»);
- у відпочинковому закладі не передбачено приміщення під ізолятор (пункт 3.4 розділу3Державних санітарних правил і норм «Улаштування, утримання і організація режиму діяльності дитячих оздоровчих закладів» ДСанПіН 5.5.5.23-99).
- на ділянці основної забудови табору питні фонтанчики - один на 100 місць, не обладнані (пункт 3.9 розділу 3 Державних санітарних правил і норм «Улаштування, утримання і організація режиму діяльності дитячих оздоровчих закладів» ДСанПіН 5.5.5.23-99);
- площадка для сміттєвих контейнерів не обладнана згідно санітарних вимог ( пункт 3.9 розділ3Державних санітарних правил і норм «Улаштування, утримання і організація режиму діяльності дитячих оздоровчих закладів» ДСанПіН 5.5.5.23-99);
- будівля закладу вимогам санітарних норм не відповідає. (пункт 4.1 розділу 4 Державних санітарних правил і норм «Улаштування, утримання і організація режиму діяльності дитячих оздоровчих закладів» ДСанПіН 5.5.5.23-99);
- обідні зали не розраховані на одночасне обслуговування усіх дітей у одну зміну з розрахунку 1,0 кв. м. на 1 місце(пункт 4.8 розділу 4 Державних санітарних правил і норм «Улаштування, утримання і організація режиму діяльності дитячих оздоровчих закладів» ДСанПіН 5.5.5.23-99);
- заклад не забезпечений доброякісною питною водою у відповідності з Державними санітарними нормами та правилами «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» (ДСанПіН 2.2.4-171-10) (Додатки 1,2 до ДСанПіН 2.2.4-171-10);
- лабораторні дослідження вихідної води не проводяться (Пункт 3.16 розділу III Державних санітарних норм та правил «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» (ДСанПіН 2.2.4-171-10);
- правил прибирання вбиралень, душових, пральних, кімнат особистої гігієни не дотримуються (пункт 7.2 розділу 7 Державних санітарних правил і норм «Улаштування, утримання і організація режиму діяльності дитячих оздоровчих закладів» ДСанПіН 5.5.5.23-99);
- гарячим водопостачанням виробничі приміщення харчоблоку, пральні, ванни, душові, вмивальні, ногомийки і кабіни особистої гігієни дівчаток, а також приміщення медичного призначення забезпечуються з перебоями (пункт 5.3 розділу 5 Державних санітарних правил і норм «Улаштування, утримання і організація режиму діяльності дитячих оздоровчих закладів» ДСанПіН 5.5.5.23-99);
- літній обідній зал (закритий), виробничі приміщення їдальні і централізованої кухні, приміщення гуртків, душові та вбиральні не обладнані самостійними системами вентиляції (пункт 5.7 розділу 5 Державних санітарних правил і норм «Улаштування, утримання і організація режиму діяльності дитячих оздоровчих закладів» ДСанПіН 5.5.5.23-99),
- поверхні стін, стель основних приміщень таборів не відповідає санітарним вимогам (пункт 6.1 розділу 6 Державних санітарних правил і норм «Улаштування, утримання і організація режиму діяльності дитячих оздоровчих закладів» ДСанПіН 5.5.5.23-99);
- правил прибирання вбиралень, душових, пральних, кімнат особистої гігієни не дотримуються (пункт 7.2 розділу 7 Державних санітарних правил і норм «Улаштування, утримання і організація режиму діяльності дитячих оздоровчих закладів» ДСанПіН 5.5.5.23-99);
- інвентар для прибирання (тази, відра, щітки, ганчірки) не промаркований, не закріплений за окремими приміщеннями (спальні, кухня, їдальня, ізолятор, санвузол тощо) і не зберігається чистим (пункт 7.5 розділу 7 Державних санітарних правил і норм «Улаштування, утримання і організація режиму діяльності дитячих оздоровчих закладів» ДСанПіН 5.5.5.23-99);
- харчоблок закладу не забезпечений необхідним набором технологічних приміщень, (абзац 2 пункту 8.1 розділ 8 Державних санітарних правил і норм «Улаштування, утримання і організація режиму діяльності дитячих оздоровчих закладів» ДСанПіН 5.5.5.23-99);
- на харчоблоці відмічається неправильне зберігання харчових продуктів (пункт 8.3 розділу 8 Державних санітарних правил і норм «Улаштування, утримання і організація режиму діяльності дитячих оздоровчих закладів» ДСанПіН 5.5.5.23-99);
- на харчоблоці не проводиться бракераж сирих продуктів. (пункт 16 Порядку, затвердженого Наказом №242/ 329);
- не витримано режим норми харчування дітей у відповідності з вимогами Постанови КМУ №1591 (пункт 8.4 розділу 8 Державних санітарних правил і норм «Улаштування, утримання і організація режиму діяльності дитячих оздоровчих закладів» ДСанПіН 5.5.5.23-99);
- власником не складаються щоденні меню - розкладки (пункт 8.11 розділу 8 Державних санітарних правил і норм «Улаштування, утримання і організація режиму діяльності дитячих оздоровчих закладів» ДСанПіН 5.5.5.23-99);
- щоденні контрольні проби на харчоблоці не зберігаються, дозвіл на видачу готових страв в бракеражний журнал не заноситься (пункт 8.1 1 розділу 8 Державних санітарних правил і норм «Улаштування, утримання і організація режиму діяльності дитячих оздоровчих закладів» ДСанПіН 5.5.5.23-99);
- кулінарна обробка харчових продуктів, технологія приготування страв не проводиться у відповідності з вимогами (пункт 8.9 розділу 8 Державних санітарних правил і норм «Улаштування, утримання і організація режиму діяльності дитячих оздоровчих закладів» ДСанПіН 5.5.5.23-99);
- правила миття обладнання та інвентаря не дотримуються;весь інвентар для прибирання не промаркований, ганчірки, миючі та дезінфікуючі засоби не зберігаються у промаркірованих ємкостях у спеціально відведеному місці(пункт 8.14 розділу 8 Державних санітарних правил і норм «Улаштування, утримання і організація режиму діяльності дитячих оздоровчих закладів» ДСанПіН 5.5.5.23-99);
- план гігієнічного навчання дітей, навчання не проводиться (пункти 11.1, 11.2 розділу 11 Державних санітарних правил і норм «Улаштування, утримання і організація режиму діяльності дитячих оздоровчих закладів» ДСанПіН 5.5.5.23-99);
- робота медичного персоналу у закладі не проводиться відповідно до обов'язків (пункт 8.15 розділу 8, пункт 12.3 розділу 12 Державних санітарних правил і норм «Улаштування, утримання і організація режиму діяльності дитячих оздоровчих закладів» ДСанПіН 5.5.5.23-99).
Вказаний акт було підписано фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 без зауважень (а. с. 26, зворотна сторона).
За результатами здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) відповідачем 22.07.2021 видано припис №19, яким визначено позивачу строки для усунення порушень та надання інформації про виконання цього припису, який отримано ОСОБА_1 під особистий підпис (а. с. 17-19).
На момент розгляду даної справи відповідачем не надано жодної інформації щодо оскарження чи скасування у встановленому законом порядку зазначеного припису.
Начальником Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області 10.08.2021 прийнятий наказ №764 «Про проведення позапланового заходу державного контролю» з метою перевірки виконання вимог припису від 22.07.2021 №19 (а. с. 5).
10.08.2021 першим заступником начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області видане направлення №1069 для проведення позапланової перевірки виконання вимог припису від 22.07.2021 №19 начальнику відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Івано-Франківського управління Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області Федорович О. З. та головному спеціалісту відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Івано-Франківського управління Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області Кіт А. А. (а. с. 6)
11.08.2021 посадовими особами позивача було складено акт №36 за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення в дитячому закладі оздоровлення/відпочинку (крім наметових), яким встановлено факт неповного виконання припису про усунення порушень вимог санітарного законодавства від 22.07.2021 №19 (а. с. 7-23).
З огляду на вказані обставини та встановлені порушення фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 вимог законодавства, враховуючи норми статей 4 та 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області звернулось до суду з позовом про застосування заходів реагування у вигляді заборони ФОП ОСОБА_1 надавати готельні послуги та послуги з харчування в готельно-відпочинковому комплексі « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що розташований за адресою: АДРЕСА_2 , до усунення порушень санітарного законодавства, які встановлені в акті від 22.07.2021 №21.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень тау спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Постановою Кабінету Міністрів України №348 від 29.03.2017 на Державну службу з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (далі - Держпродспоживслужба) покладено завдання і функції з реалізації державної політики у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення та із здійснення контролю (нагляду) за дотриманням вимог санітарного законодавства (крім функцій з реалізації державної політики у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження) та у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників).
Відповідно до пункту 7 Положення про Держпродспоживслужбу, затверджену постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 №667 (далі - Положення №667), Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.
Законом, що регулює суспільні відносини, які виникають у сфері забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя, здійснення державного санітарно-епідеміологічного нагляду в Україні є Закон України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» (далі - Закон №4004-ХІІ).
Відповідно до положень статті 1 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», санітарне та епідемічне благополуччя населення - це стан здоров'я населення та середовища життєдіяльності людини, при якому показники захворюваності перебувають на усталеному рівні для даної території, умови проживання сприятливі для населення, а параметри факторів середовища життєдіяльності знаходяться в межах, визначених санітарними нормами.
Шкідливий вплив на здоров'я людини - вплив факторів середовища життєдіяльності, що створює загрозу здоров'ю, життю або працездатності людини чи здоров'ю майбутніх поколінь.
Безпечні умови для людини - стан середовища життєдіяльності, при якому відсутня небезпека шкідливого впливу його факторів на людину.
За змістом статті 1 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» санітарні та протиепідемічні (профілактичні) заходи - комплекс організаційних, адміністративних, інженерно-технічних, медичних, нормативних, екологічних та інших заходів, спрямованих на усунення або зменшення шкідливого впливу на людину факторів середовища життєдіяльності, запобігання виникненню і поширенню інфекційних хвороб і масових неінфекційних захворювань (отруєнь) та їх ліквідацію
Статтею 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Поряд з цим, відповідач є суб'єктом господарювання, тому здійснення державного (контролю) у сфері господарської діяльності проводиться з урахуванням вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон №877-V).
Отже, при здійсненні Держпродспоживслужбою контролю (нагляду) за дотриманням фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 вимог санітарного законодавства, перевірка та застосування заходів для припинення порушень має здійснюватися з дотриманням в сукупності вимог обох вищевказаних законів.
Загальні вимоги до здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності визначені статтею 4 Закону №877-V.
За приписами частини 4 цієї статті виключно законами встановлюються:
- органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності;
- види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю);
- повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг;
- вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності;
- спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю);
- санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
Відповідно до частини 5 цієї статті, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Пунктом 7 цієї статті передбачено, що у разі якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів допускають неоднозначне (множинне) трактування прав і обов'язків суб'єкта господарювання або повноважень органу державного нагляду (контролю), така норма трактується в інтересах суб'єкта господарювання.
Згідно вимог пункту 11 цієї статті, плановий чи позаплановий захід щодо суб'єкта господарювання - юридичної особи має здійснюватися у присутності керівника або особи, уповноваженої керівником.
Відповідно до статті 28 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» Міністерства, інші центральні органи виконавчої влади та їх територіальні органи звертаються до суду, якщо це необхідно для здійснення їхніх повноважень у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 22 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані утримувати надані в користування чи належні їм на праві власності жилі, виробничі, побутові та інші приміщення відповідно до вимог санітарних норм. У процесі експлуатації виробничих, побутових та інших приміщень, споруд, їх власник зобов'язаний створити безпечні і здорові умови праці та відпочинку, що відповідають вимогам санітарних норм, здійснювати заходи, спрямовані на запобігання захворюванням, отруєнням, травмам, забрудненню навколишнього середовища.
За змістом статті 1 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» виробництво - діяльність, пов'язана з виробництвом об'єктів санітарних заходів, у тому числі всі стадії технологічного процесу, а саме первинне виробництво, підготовка, змішування та пов'язані з цим процедури, обробка, наповнення, пакування, переробка, відновлення та інші зміни стану об'єкта; обіг - реалізація та/або зберігання харчових продуктів для цілей реалізації, включаючи пропонування до реалізації та/або іншої форми передачі, реалізації, розповсюдження або будь-яку іншу форму передачі незалежно від її здійснення на платній чи безоплатній основі. Дії, пов'язані з направленням на переробку (зміну призначеного використання), вилучення та/або відкликання, та/або утилізацію харчових продуктів, не вважаються обігом; оператор ринку харчових продуктів (далі - оператор ринку) - суб'єкт господарювання, який провадить діяльність з метою або без мети отримання прибутку та в управлінні якого перебувають потужності, на яких здійснюється первинне виробництво, виробництво, реалізація та/або обіг харчових продуктів та/або інших об'єктів санітарних заходів (крім матеріалів, що контактують з харчовими продуктами), і який відповідає за виконання вимог цього Закону та законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів. До операторів ринку належать фізичні особи, якщо вони провадять діяльність з метою або без мети отримання прибутку та займаються виробництвом та/або обігом харчових продуктів або інших об'єктів санітарних заходів.
А відповідно до пунктів 1, 2 частини першої статті 41 згаданого Закону, потужності, на яких здійснюється виробництво та/або обіг харчових продуктів, повинні відповідати таким вимогам: підтримуватися в чистому та робочому стані; бути спланованими, сконструйованими та розміщеними для належного утримання, чищення та/або дезінфекції, запобігання або мінімізації будь-якого забруднення, а також здійснення заходів, необхідних для забезпечення гігієнічних вимог, у тому числі заходів з боротьби із шкідниками, запобігання накопиченню бруду, контакту з токсичними речовинами та матеріалами, забрудненню харчових продуктів, підтримання необхідних температурних режимів.
Статтею 8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право зокрема: вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; надавати (надсилати) суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків.
Діяльність суб'єкта господарювання, що пов'язана, зокрема, з порушенням вимог законодавства у сфері санітарно-епідеміологічного благополуччя населення, може бути тимчасово заборонена (зупинена) на підставі рішення адміністративного суду, ухваленого за результатами розгляду позову компетентного органу державного нагляду (контролю) щодо тимчасового зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктом господарювання.
При цьому підставою для звернення до суду з відповідним позовом є акт, складений компетентним державним органом за результатами заходу державного нагляду (контролю).
Отже, Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області бере участь у здійсненні контролю (нагляду) за дотриманням вимог санітарного законодавства, спрямованих на виявлення причин та умов, що призводять до виникнення поширення інфекційних хвороб, у тому числі через харчові продукти, групових та індивідуальних харчових отруєнь, масових неінфекційних захворювань (отруєнь).
Суд встановив, що Головним управлінням Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області проведено позапланову перевірку з метою виконання вимог припису від 22.07.2021 №19 щодо дотримання санітарного законодавства фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 , як особою, яка надає відпочиваючим послуги з тимчасового проживання та організованого харчування, за результатами якої складено акт від 11.08.2021 №36, в якому у розділах Перелік нормативно-правових актів, відповідно до яких складено перелік питань щодо проведення заходу державного нагляду (контролю), та Опис виявлених порушень вимог законодавства яким зафіксовано порушення санітарного законодавства, які в свою чергу підписано відповідачем без зауважень (а. с. 11-13).
Суд звертає увагу, що внаслідок вказаних порушень в закладі стався спалах інфекційного захворювання, зокрема 22.07.2021 до інфекційного відділення закладу КНП «Яремчанська ЦРЛ» звернулося 8 осіб, що підтверджується екстреними повідомленнями про інфекційне захворювання, харчове, гостре професійне отруєння.(а. с. 27-31).
Воднораз відповідачем не спростовано у будь-який спосіб доводи позивача про допущені порушення норм санітарного законодавства та завдання внаслідок цього шкоди здоров'ю людей. Також відповідачем не доведено, що виявлені позивачем порушення усунуті.
Відповідно до статей 7, 17, 22, 26 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», підприємства, установи і організації зобов'язані: у випадках, передбачених санітарними нормами, забезпечувати лабораторний контроль за виконанням вимог цих норм щодо безпеки використання (зберігання, транспортування тощо) шкідливих для здоров'я речовин та матеріалів, утворюваних внаслідок їх діяльності викидів, скидів, відходів та факторів, а також готової продукції; на вимогу посадових осіб державної санітарно-епідеміологічної служби надавати безоплатно зразки використовуваних сировини і матеріалів, а також продукції, що випускається чи реалізується, для проведення державної санітарно-епідеміологічної експертизи; виконувати розпорядження і вказівки посадових осіб державної санітарно-епідеміологічної служби при здійсненні ними державного санітарно-епідеміологічного нагляду; усувати за поданням відповідних посадових осіб державної санітарно-епідеміологічної служби від роботи, навчання, відвідування дошкільних закладів осіб, які є носіями збудників інфекційних захворювань, хворих на небезпечні для оточуючих інфекційні хвороби, або осіб, які були в контакті з такими хворими, з виплатою у встановленому порядку допомоги з соціального страхування, а також осіб, які ухиляються від обов'язкового медичного огляду або щеплення проти інфекцій, перелік яких встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я; негайно інформувати органи державної санітарно-епідеміологічної служби про надзвичайні події і ситуації, що становлять загрозу здоров'ю населення, санітарному та епідемічному благополуччю; відшкодовувати у встановленому порядку працівникам і громадянам шкоду, завдану їх здоров'ю внаслідок порушення санітарного законодавства.
Продовольча сировина, харчові продукти, а також матеріали, обладнання і вироби, що використовуються при їх виготовленні, зберіганні, транспортуванні та реалізації, повинні відповідати вимогам санітарних норм.
Підприємства, установи, організації та громадяни, які виробляють, зберігають, транспортують чи реалізують харчові продукти і продовольчу сировину, несуть відповідальність за їх безпеку для здоров'я і життя населення, відповідність вимогам санітарних норм.
У процесі експлуатації виробничих, побутових та інших приміщень, споруд, обладнання, устаткування, використання технологій їх власник зобов'язаний створити безпечні і здорові умови праці та відпочинку, що відповідають вимогам санітарних норм, здійснювати заходи, спрямовані на запобігання захворюванням, отруєнням, травмам, забрудненню навколишнього середовища.
Органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані утримувати надані в користування чи належні їм на праві власності земельні ділянки і території відповідно до вимог санітарних норм.
Працівники підприємств харчової промисловості, громадського харчування і торгівлі, лікувально-профілактичних, дошкільних і навчально-виховних закладів, об'єктів комунально-побутового обслуговування, інших підприємств, установ, організацій, професійна чи інша діяльність яких пов'язана з обслуговуванням населення і може спричинити поширення інфекційних захворювань, виникнення харчових отруєнь, повинні проходити обов'язкові попередні (до прийняття на роботу) і періодичні медичні огляди.
Обов'язкові медичні огляди організовуються і здійснюються у встановленому законодавством порядку. Власники підприємств, установ, організацій або уповноважені ними органи несуть відповідальність згідно з чинним законодавством за організацію і своєчасність проходження працівниками обов'язкових медичних оглядів і допуск їх до роботи без наявності необхідного медичного висновку.
Працівники, які без поважних причин не пройшли у встановлений термін обов'язковий медичний огляд у повному обсязі, від роботи відсторонюються і можуть бути притягнуті до дисциплінарної відповідальності.
Згідно із статтею 36 Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів», забороняється: обіг харчових продуктів на потужностях (об'єктах), що не відповідають вимогам санітарних заходів.
Забороняється також обіг об'єктів санітарних заходів, якщо ці об'єкти: небезпечні; непридатні до споживання; неправильно марковані; не зареєстровані або не затверджені відповідно до положень цього Закону або містять харчові добавки, ароматизатори, які не зареєстровані відповідно до цього Закону; не відповідають технічним регламентам; завезені на територію України контрабандно; дата споживання яких минула.
Відповідно до статті 18 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», юридичні особи незалежно від форм власності та громадяни забезпечують проведення профілактичних дезінфекційних заходів у жилих, виробничих та інших приміщеннях (будівлях) і на земельних ділянках, що належать їм на праві власності чи надані в користування, здійснюють інші заходи з метою недопущення розмноження гризунів і комах у приміщеннях (будівлях) і на земельних ділянках.
Власники, а також керівники та інші посадові особи підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності зобов'язані в межах своїх повноважень сприяти медичним працівникам у здійсненні заходів щодо захисту населення від інфекційних хвороб.
При цьому, неусунені відповідачем порушення вимог санітарного законодавства створюють несприятливі та небезпечні умови для життєдіяльності людини.
За приписами частини 7 статті 7 Закону №877-V, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Суд вказує на те, що зазначеними нормами передбачений вичерпний перелік заходів реагування, які застосовуються за рішенням суду, ухваленого за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю), а саме: повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) продукції, повне або часткове зупинення реалізації продукції, повне або часткове зупинення виконання робіт, повне або часткове зупинення надання послуг.
Стаття 42 Закону№ 877-V (імперативна норма) містить вичерпний перелік застосування заходів для припинення порушення санітарного законодавства та підстави їх застосування, а саме:
а) обмеження, тимчасова заборона чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій, об'єктів будь-якого призначення, технологічних ліній, машин і механізмів, виконання окремих технологічних операцій, користування плаваючими засобами, рухомим складом і літаками у разі невідповідності їх вимогам санітарних норм;
б) обмеження, тимчасова заборона або припинення будівництва, реконструкції та розширення об'єктів у разі відступу від затвердженого проекту;
в) тимчасова заборона виробництва, заборона використання та реалізації хімічних речовин, технологічного устаткування, будівельних матеріалів, біологічних засобів, товарів народного споживання, джерел іонізуючих випромінювань в разі відсутності їх гігієнічної регламентації та державної, реєстрації, а також якщо їх визнано шкідливими для здоров'я людей;
г) обмеження, зупинення або заборона викидів (скидів) забруднюючих речовин за умови порушення санітарних норм;
д) зупинення або припинення інвестиційної діяльності у випадках, встановлених законодавством;
е) внесення власникам підприємств, установ, організацій або уповноваженим ними органам подання про відсторонення від роботи або іншої діяльності осіб, зазначених у абзаці шостому частини першої статті 7 цього Закону;
є) вилучення з реалізації (конфіскація) небезпечних для здоров'я хімічних та радіоактивних речовин, біологічних матеріалів у порядку, що встановлюється законодавством.
Суд звертає увагу на те, що застосування заходів реагування у вигляді тимчасового зупинення надання послуг відповідачем, є тимчасовим заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об'єкті порушень вимог санітарних правил і норм, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Суд зазначає, що неусунені, на момент розгляду справи судом, порушення не є формальними та стосуються суттєвих недоліків санітарних норм.
З огляду на викладене суд приходить до висновку про доведеність обставин щодо вчинення відповідачем порушень норм санітарного законодавства та наявність підстав для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.
Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
В силу положень частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи, що порушення, встановлені позивачем під час перевірки відповідача у встановлений час та спосіб не усунені, існує загроза життю та здоров'ю людей та з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, суд вважає за доцільне задовольнити позов та застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом тимчасового припинення надання готельних послуг та послуг з харчування в готельно-відпочинковому комплексі « ІНФОРМАЦІЯ_2 », розташованого за адресою: АДРЕСА_1, до усунення порушень санітарного законодавства, які встановлені в акті від 11.08.2021 №36.
Суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави (частина 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 9, 73-78, 90, 143, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
позов Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області (вул. Берегова, 24, м. Івано-Франківськ, 76019 код ЄДРПОУ - 40309088) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_1 ) про зупинення надання послуг - задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду, а саме тимчасово заборонити фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_1 ) надавати готельні послуги та послуги з харчування в готельно-відпочинковому комплексі « ІНФОРМАЦІЯ_2 », розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , до усунення порушень санітарного законодавства, які зафіксовані в акті від 22.07.2021 №21.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Кафарський В.В.
Рішення складене в повному обсязі 23 березня 2022 р.