Рішення від 23.03.2022 по справі 300/8490/21

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" березня 2022 р. справа № 300/8490/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Главача І.А., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС в Івано-Франківській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в розмірі 13 606,11 грн,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС в Івано-Франківській області (надалі, також - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 (надалі, також - відповідач) про стягнення податкового боргу в розмірі 13 606,11 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно не сплачено зобов'язання по акцизному податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, по єдиному податку з фізичних осіб, податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, та адміністративних штрафах та штрафних санкцій у загальному розмірі 13 606,11 грн.

Відповідач копію ухвали про відкриття провадження отримав 05.01.2022, що підтверджується трекінгом відстеження сайту «Укрпошта», однак своїм правом на подання відзиву на позовну заяву, у встановлений судом строк, не скористався. За таких обставин, суд у відповідності до вимог частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства вирішує дану справу за наявними матеріалами.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у позовній заяві, встановив наступне.

ОСОБА_1 знаходиться на податковому обліку в Головному управлінні ДПС в Івано-Франківській області, що покладає на нього обов'язок сплачувати у встановленому порядку і розмірі передбачені законодавством податки та збори.

Працівниками Головного управління ДПС в Івано-Франківській області у відповідності до пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.75.1.2 п.75.1 ст.75, пп.78.1.7 п.78.1 ст.78 та п.82.2 ст.82 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI із змінами та доповненнями (надалі, також - ПК України), Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями, наказу Головного управління ДПС в Івано-Франківській області №834 від 28.08.2020 проведено документальну позапланову виїзну перевірку ОСОБА_1 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів за період 05.06.2018 по 10.12.2019, дотримання законодавства щодо укладення трудових договорів, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виконання вимог валютног та іншого законодавства за період з 05.06.2018 по 10.12.2019 , за результатами, якої складено акт від 15.09.2020 №616/09-19-07-12/ НОМЕР_1 .

Під час перевірки встановлено та зафіксовано в акті від 15.09.2020 №616/09-19-07-12/ НОМЕР_1 наступні порушення:

- п.176.1 ст.176, п.177.10 ст.177 ПК України та п.6 ст.128 Господарського кодексу України від 16.01.2003 №436-VI із змінами та доповненнями в частині неведення книги обліку доходів і витрат за період з 05.06.2018 по 31.03.2019;

- пп.49.18.5 п.49.18 ст.49, пп.177.5 ст.177 ПК України у результаті неподання податкових декларацій про майновий стан і доходи за ІІ квартал 2018 року, за 2018 рік та за І квартал 2019 року;

- п.177.1, п.177.2, п.177.3, п.177.4. п.177.10 ст. 177 ПК України у результаті чого занижено податок на доходи фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності за період, що перевірявся, на загальну суму 5922,85 грн, в тому числі, за 2018 рік на суму 5922,85 грн;

- пп.49.18.3 п.49.18 ст.49, п.296.2 ст.296 ПК України у результаті неподання податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця за 2019 рік;

- п.295.1 ст.295 ПК України в частині несвоєчасної сплати єдиного податку за квітень 2019 року, травень 2019 року та липень 2019 року;

- п.177.1, п.177.2, п.177.3, п.177.4 ст. 177, пп.1.2, пп.1.3, п.16 прим.1 підрозділу 10 Розділу ХХ ПК України, в результаті чого занижено суму військового збору, щ о підлягає сплаті до бюджету на загальну суму 493,57 грн, в тому числі за 2018 рік на суму 493,57 грн;

- пп.49.18.1 п.49.18 ст.49, п.223.2 ст.223 ПК України, у результаті неподання декларації акизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів за липень 2018 року та грудень 2018 року; ;

- пп.16.1.7 п.16.1 ст. 16, п.63.3 ст.63 ПК України в результаті неподання повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність;

- п.44.1, п.44.3 ст.44 ПК України від 02.12.2010 №2755-VI із змінами та доповненнями, у результаті незабезпечення зберігання первинних щодо походження товару, а також інших документів з питань обчислення і сплати належних сум податків (внеску) протягом установлених строків їх зберігання та/або ненадання платником оригіналів документів чи їх копій за період, що перевірявся.

Акт перевірки від 15.09.2020 №616/09-19-07-12/ НОМЕР_1 був вручений ОСОБА_1 особисто, про що свідчить його підпис в акті перевірки в графі отримав.

На підставі вищевказаного акту контролюючим органом винесено податкові повідомлення-рішення, згідно яких податковий борг відповідача становить 13 606,11 грн, а саме:

1) 10 971,10 грн - податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування, згідно:

- податкового повідомлення-рішення форми «ПС» від 06.10.2020 №0001770712 на суму 1 020,00 грн ;

- податкового повідомлення-рішення форми «Р» від 06.10.2020 №0001810712, на суму 1 480,71 грн - штрафні санкцій та 5 922,85 грн збільшення податкових зобов'язань;

- 1 773,54 грн - пеня яка нарахована на підставі статті 129 Податкового кодексу України та підтверджується зворотнім боком інтегрованої картки платника;

2) 764,76 грн - військовий збір, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування, згідно:

- податкового повідомлення-рішення форми «Р» від 06.10.2020 року №0001830712, на суму 123,39 грн - штрафні санкцій та 493,57 грн збільшення податкових зобов'язань;

- 147,80 грн - пеня яка нарахована на підставі статті 129 Податкового кодексу України та підтверджується зворотнім боком інтегрованої картки платника;

3) 505,00 грн - акцизний податок з реалізації суб'єктами господарювання \/ роздрібної торгівлі підакцизних товарів, згідно:

- податкового повідомлення-рішення форми «ПС» від 06.10.2020 року №0001800712 на суму 680,00 грн, у зв'язку із частковою сплатою сума до стягнення складає 505,00 грн;

4) 915,25 грн - єдиний податок з фізичних осіб, згідно:

- податкового повідомлення-рішення форми «Ш» від 06.10.2020 року №0001790712 на суму 1 251,90 грн, у зв'язку із частковою сплатою сума до стягнення складає 915,25 грн;

5) 1 224,00 грн - адміністративні штрафи та інші санкції, згідно:

- податкового повідомлення-рішення форми «ПС» від 06.10.2020 №0001730712 на суму 1 020, 00 грн;

- податкового повідомлення-рішення форми «ПС» від 06.10.2020 №0001720712 на суму 340,00 грн, у зв'язку із частковою сплатою сума до стягнення складає 204,00 грн.

Зазначені вище податкові повідомлення-рішення направлені контролюючим органом на адресу ОСОБА_1 рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Таким чином станом на дату подання позовної заяви за відповідачем обліковується заборгованість на загальну суму 13 606,11 грн.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи суд зазначає наступне.

Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно із підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

За змістом підпунктів 14.1.39, 14.1.156, 14.1.175, пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня. Податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.

Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

За змістом пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Згідно із підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається: при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов'язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

Нарахування пені закінчується, зокрема, у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань (пп. 129.3.1 п. 129.3. статті 129 Податкового кодексу України).

За змістом абзацу 1 пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України на суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

Пунктом 59.1 статті 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно з пунктом 59.3 статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

Відповідно до пункту 59.5 статті 59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Судом встановлено, що контролюючим органом на адресу відповідача направлялась податкова вимога форми "Ф" від 02.12.2020 №36385-13, яку ОСОБА_1 отримав 10.12.2020 згідно відмітки на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення. Докази оскарження зазначеної вимоги в адміністративному чи судовому порядку в матеріалах справи відсутні.

Пунктом 54.5 статті 54 Податкового кодексу України передбачено, що якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.

Податкова вимога контролюючим органом не відкликалася та на момент подання позовної заяви є дійсною.

Згідно з пунктом 56.18 статті 56 Податкового кодексу України, рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

Відповідно до пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи.

Аналіз наведених норм Податкового кодексу України дає підстави для висновку, що грошові зобов'язання, визначені контролюючим органом у податкових повідомленнях-рішеннях, підлягають сплаті протягом 10 днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, а у разі процедури оскарження рішення контролюючого органу - протягом 10 днів, наступних за днем такого узгодження.

При цьому суд враховує, що в силу положень пункту 58.3 статті 58 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час спірних правовідносин) податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.

У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.

Матеріалами справи підтверджено, що акт про результати перевірки, податкові повідомлення-рішення, якими визначено грошові зобов'язання відповідача, вимогу про сплату податкового боргу позивач отримав, що підтверджується матеріалами справи.

Однак у встановлений Податковим кодексом України строк грошові зобов'язання, визначені податковими повідомленнями-рішеннями відповідачем не погашені, внаслідок чого набули статусу податкового боргу.

Доказів оскарження податкових повідомлень-рішень в судовому або адміністративному порядку сторонами у справі не надано.

Відповідач відзиву на позовну заяву чи доказів сплати суми податкового боргу до суду не надав.

Сума заборгованості у розмірі 13 606,11 грн підтверджується довідкою про борг за платежами ОСОБА_1 станом на 25.11.2021, податковими повідомленнями-рішеннями від 06.10.2020, розрахунками суми податкового боргу та витягами з історії недоїмок по податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування, по військовому збору, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування, по акцизному податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, по єдиному податку з фізичних осіб, по адміністративних штрафах та інших санкціях.

Оскільки, у матеріалах справи відсутні докази сплати відповідачем у встановлені законодавством строки податкового боргу, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення коштів з відповідача в рахунок погашення податкового боргу у сумі 13 606,11 грн та вважає їх такими, що підлягають до задоволення.

Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи вищенаведене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення повністю.

Враховуючи викладене, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.

Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Відтак, враховуючи вимоги статті 139 КАС України, підстави для відшкодування витрат зі сплати судового збору, понесених позивачем, відсутні.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код - НОМЕР_2 ) в дохід бюджету податковий борг в розмірі 39 561,46 (тридцять дев'ять тисяч п'ятсот шістдесят одна) гривня 46 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач - Головне управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ ВП 43968084, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018);

відповідач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код - НОМЕР_2 ).

Суддя Главач І.А.