23 березня 2022 року ЛуцькСправа № 140/754/22
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Лозовського О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дубеченський керамічний завод» про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі,
Головне управління ДПС у Волинській області звернулося з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дубеченський керамічний завод» про надання дозволу на погашення податкового боргу в сумі 285 929,83 грн за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач відповідно до вимог статті 16 Податкового кодексу України (далі ПК України) зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку та розмірах, встановлених законом. Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 07.09.2020 у справі №140/9173/20 стягнуто з «Дубеченський керамічний завод» податковий борг в сумі 285 929,83 грн. На виконання рішення суду податковим органом були виставлені інкасові доручення, які були повернуті банківськими установами без виконання у зв'язку з відсутністю коштів на рахунках. Поряд з тим відповідно до акта опису майна від 29.11.2019 №75 (№27/03-20-53-10) в податкову заставу було описано майно ТзОВ «Дубеченський керамічний завод» на загальну суму 191 342,44 грн.
Оскільки вжиті контролюючим органом заходи для погашення податкового боргу за рахунок коштів, які перебувають у власності платника податку, виявились безрезультатними, у зв'язку із недостатністю на рахунках відповідача коштів для погашення податкового боргу позивач просив надати дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 24.01.2022 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд визначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).
Копія ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі від 24.01.2022 була надіслана відповідачу рекомендованим листом за адресою реєстрації місця проживання та вручена 28.01.2022, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. Відповідач відзив на позовну заяву не подав, як і будь-які докази у спростування позовних вимог.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у позові, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ТзОВ «Дубеченський керамічний завод» зареєстроване як юридична особа 18.01.2012, перебуває на обліку як платник податків в ГУ ДПС у Волинській області, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а. с. 7-8).
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 07.09.2020 у справі №140/9173/20, яке набрало законної сили 07 жовтня 2010 року, стягнуто з банківських рахунків ТзОВ «Дубеченський керамічний завод» податковий борг в сумі 285 929,83 грн.
На виконання вказаного рішення суду ГУ ДПС у Волинській області неодноразово оформлювались інкасові доручення з метою примусового списання коштів з розрахункових рахунків платника податків. Інкасові доручення (розпорядження) №111 від 12.08.2021 (AT «Банк Інвестицій та заощаджень»); №112 від 12.08.2021 (AT «Банк Інвестицій та заощаджень»); №113 від 12.08.2021 (AT «Банк Інвестицій та заощаджень»); №114 від 12.08.2021 (AT «Банк Інвестицій та заощаджень»); №115 від 12.08.2021 (AT «Банк Інвестицій та заощаджень»); №144 від 17.09.2021 (Філія Волинського обласного управління AT «Ощадбанк»); №148 від 17.09.2021І (Філія Волинського обласного управління AT «Ощадбанк») ; №153 від 17.09.2021 (Філія Волинського обласного управління AT «Ощадбанк») ; №156 від 17.09.202І (Філія Волинського обласного управління AT «Ощадбанк») ; №160 від 17.09.2021 (Філія Волинського обласного управління AT «Ощадбанк»); №161 від 17.09.2021 (Волинське ГРУ AT КБ «Приватбанк»); №162 від 17.09.2021 (Волинське ГРУ AT КБ «Приватбанк»); №163 від 17.09.2021 (Волинське ГРУ AT КБ «Приватбанк»); №164 від 17.09.2021 (Волинське ГРУ AT КБ «Приватбанк») ; № 165 від 17.09. (Волинське ГРУ AT КБ «Приватбанк»); № 171 від 17.09.2021 (AT «Альфа-Банк»); № 172 від 17.09.2021 (AT «Альфа-Банк»); №173 від 17.09.2021 (AT «Альфа-Банк»); №174 від 17.09.2021 (AT «Альфа-Банк»); № 175 від 17.09.2021 (AT «Альфа-Банк») повернуті банківськими установами без виконання із зазначенням причини повернення «на рахунках відсутні кошти» (а. с. 19-38).
Як слідує із довідки про наявність боргу за платежами до бюджету, податковий борг ТзОВ «Дубеченський керамічний завод» станом на 13.01.2022 становить 1 121 132,30 грн (а.с. 9), який охоплений рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 07.09.2020 у справі №140/9173/20.
На підставі акта опису майна у податкову заставу від 29.11.2019 №75 (27/03-20-53-10) (а. с. 40-41) в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна зареєстровано податкову заставу майна ТзОВ «Дубеченський керамічний завод» на суму 191 342,44 грн, про що свідчить витяг з Реєстру від 02.12.2019 №63457608 (а. с. 42).
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.
Згідно з підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до підпункту 14.1.155 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Як визначено пунктами 59.1, 59.5 статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків. Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує шістдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.
У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Підпунктами 20.1.34, 20.1.34-1 пункту 20.1 статті 20 ПК України визначено, що контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини; звертатися до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу або його частини за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
За змістом підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податкова застава - спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом.
Згідно з пунктами 95.1, 95.2, 95.3 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Виходячи з системного аналізу наведених норм, суд зазначає, що звернення податкового органу до суду з позовними вимогами про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків має відбуватися після звернення про погашення податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у власності платника податків, зокрема, шляхом стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих платника податку, і лише в разі недостатності коштів податковий орган має право звернутися з вимогами про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податку, що перебуває у податковій заставі.
Таким чином, ПК України встановлено черговість вжиття податковим органом заходів щодо погашення податкового боргу: спочатку приймаються заходи для стягнення коштів з платника податків та лише в разі їх недостатності погашення податкового боргу здійснюється за рахунок майна платника, що перебуває у податковій заставі.
Обов'язковими умовами (обставинами), наявність яких в своїй сукупності зумовлює виникнення у контролюючого органу права на звернення до суду із позовом щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, є: наявність у платника податків боргу зі сплати податків (зборів, обов'язкових платежів); відсутність коштів на рахунках платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків; наявність майна платника податків - боржника у податковій заставі.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, контролюючим органом ГУ ДПС у Волинській області вжито заходів щодо погашення податкового боргу відповідача в сумі 285 929,83 грн шляхом звернення до суду із вимогою про стягнення коштів з такого платника податків з рахунків в банку, що підтверджено рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 07.09.2020 у справі №140/9173/20.
З наведеного слідує, що позивачем дотримано процедуру звернення до суду з позовом про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, оскільки спочатку контролюючий орган здійснив заходи щодо погашення податкового боргу шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника, та у зв'язку з їх недостатністю таких коштів звернувся з позовом щодо погашення податкового боргу за рахунок майна платника, що перебуває у податковій заставі.
При цьому судом враховано, що передача майна в податкову заставу відповідачем не оскаржена, рішення про опис майна в податкову заставу та акт опису на час розгляду справи є чинними.
З урахуванням наведеного суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог ГУ ДПС у Волинській області про надання дозволу на погашення за рахунок майна, що перебуває в податковій заставі, податкового боргу ТзОВ «Дубеченський керамічний завод» у сумі 285 929,83 грн, що був стягнутий з відповідача рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 07.09.2020 у справі №140/9173/20 та не погашений через недостатність коштів на рахунках платника, що підтверджено письмовими доказами.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також у зв'язку із відсутністю витрат позивача, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, за правилами статті 139 КАС України підстав для відшкодування позивачу за рахунок відповідача судових витрат немає.
Керуючись статтями 72-77, 139, 162, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
Позов Головного управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан 4, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу юридичної особи 44106679) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дубеченський керамічний завод» (44412, Волинська область, село Дубечне, провулок Промисловий, 2, ідентифікаційний код юридичної особи 37751933) про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі задовольнити повністю.
Надати Головному управлінню ДПС у Волинській області дозвіл на погашення податкового боргу в сумі 285 929 (двісті вісімдесят п'ять тисяч дев'ятсот двадцять дев'ять) гривень 83 копійок за рахунок майна Товариства з обмеженою відповідальністю «Дубеченський керамічний завод», що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.А. Лозовський