Провадження № 33/821/5/22 Справа № 701/546/21 Категорія: ч.1 ст.172-6 КУпАПГоловуючий у І інстанції Костенко А. І. Доповідач в апеляційній інстанції Биба Ю. В.
18 березня 2022 року м.Черкаси
Суддя Черкаського апеляційного суду Биба Ю.В., за участю захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 - Слободянюка І.В., прокурора Гречаника Р.І., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Маньківського районного суду Черкаської області від 17 грудня 2021 року, якою
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП , -
Постановою Маньківського районного суду Черкаської області від 17 грудня 2021 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.
Як встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 , припинивши повноваження сільського голови Вікторівської сільської ради (на момент вчинення) Уманського району Черкаської міської ради та відповідно до підпункту «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч.2 ст.45 Закону, без поважних причин, несвоєчасно подав до Національного агенства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (після звільнення), оскільки граничний термін подачі був до 31.03.2021, а декларація фактично подана 15.04.2021, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Не погодившись із оскаржуваною постановою, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Маньківського районного суду Черкаської області від 17 грудня 2021 року та закрити провадження у справі.
В апеляційній скарзі посилається на те, що до 31.03.2021 від був зобов'язаний подати декларацію, однак у зв'язку з хворобою та карантинними заходами по профілактиці захворювань на КОВІД не встиг своєчасно її подати, яка фактично ним подана 15.04.2021.
Вважає, що датою виявлення даного адміністративного правопорушення необхідно вважати 01.04.2021, а саме, перший день пропуску терміну подачі декларації. Тоді як даний протокол складено 17.06.2021, однак дата його складання не може бути датою виявлення адміністративного правопорушення. Таким чином, на день притягнення його до адміністративної відповідальності, відповідно до ст.38 КУпАП, закінчилися строки накладення адміністративного стягнення.
Зазначає, що зміст протоколу про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст.256 КУпАП, так як місцем вчинення правопорушення вказано село Вікторівка Маньківського району Черкаської області, тоді як, станом на 17.06.2021, вказаний населений пункт на території Черкаської області відсутній. Крім того, на арк.4 протоколу, при визначенні суті адміністративного правопорушення вказано, що останній день подання ним декларації становить 31.04.2021. Враховуючи, що ним декларацію подано 15.04.2021, тобто до строку вказаного в протоколі, підстави для притягнення його до адміністративної відповідальності відсутні.
Перевіривши матеріали справи і доводи апеляційної скарги, заслухавши думки захисника ОСОБА_1 - Слободянюка І.В. про задоволення апеляційної скарги та скасування оскаржуваної постанови з зазначених в ній підстав, прокурора Гречаника Р.І. про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, вважаю, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Згідно ч.2 ст.7, ст.245, ст.280 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин кожної справи, правильного і справедливого її вирішення. Суддя зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також інші, що мають значення для правильного вирішення справи. Постанова суду згідно ст.283 КУпАП має ґрунтуватися на обставинах, встановлених при розгляді справи, на достатніх і незаперечних доказах.
На переконання апеляційного суд, суд першої інстанції в повному обсязі не дотримався вимог ст.ст.245, 252 КУпАП, що потягло прийняття помилкового рішення про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №224/2021 від 17.06.2021, складеного оперуповноваженим УСР НПУ в Черкаській області ДСР НП України О.Терновським, ОСОБА_1 , припинивши повноваження сільського голови Вікторівської сільської ради (на момент вчинення) Уманського району Черкаської міської ради та відповідно до підпункту «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч.2 ст.45 Закону, без поважних причин, несвоєчасно подав до Національного агенства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (після звільнення), оскільки граничний термін подачі був до 31.03.2021, а декларація фактично подана 15.04.2021, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Із таким висновком погодився і суд першої інстанції, визнавши ОСОБА_1 винним у вчиненні даного адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією.
Однак з даними висновками місцевого суду апеляційний суд не погоджується.
Відповідно диспозиції ч.1 ст.172-6 КУпАП відповідальність за вказане правопорушення настає у разі несвоєчасного подання без поважних причин декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Приписами статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» визначено коло осіб, на яких поширює свою дію цей Закон, зокрема підпунктом «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону передбачено його розповсюдження на сільських голів.
Отже, ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані із корупцією, у тому числі за ч.1 ст.172-6 КУпАП.
В свою чергу, суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу, а відповідальність настає лише за умови, що особа усвідомлювала протиправний характер своїх дій і мала прямий умисел, спрямований на несвоєчасне подання без поважних причин декларації, керуючись при цьому особистим інтересом чи інтересами третіх осіб, вчинення цього діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Відповідно до вимог ст.10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Аналіз вказаних норм приводить до висновку, що склад правопорушення за ч.1 ст.172-6 КУпАП є формальним, обов'язковим елементом його об'єктивної сторони є умисна дія, тобто умисне несвоєчасне подання без поважних причин декларації, а тому, орган, уповноважений на складання протоколу про адміністративне правопорушення та прокурор, що приймає участь в розгляді таких протоколів судом, зобов'язані довести суду наявність в діях особи, що притягується до адміністративної відповідальності за вчинення цього адміністративного правопорушення, умислу на несвоєчасне подання без поважних причин декларації.
Крім того, згідно з п.2 роз'яснень Вищого спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» вих. № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017, суб'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ст.172-6 КУпАП, характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу; вчинення цього діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності. Також, на умисну форму вини, і наявність відповідного корисливого або іншого особистого інтересу особи, чи інтересу третіх осіб, як на обов'язкові ознаки корупційного правопорушення звертає увагу Конституційний Суд України в рішенні від 06.10.2010 (справа №1-27/2010).
Із матеріалів справи вбачається, що відповідно до рішення № 1-2/VІІІ від 26.11.2020 «Про інформацію Маньківської селищної територіальної виборчої комісії Уманського району Черкаської області про результати виборів селищного голови та початок його повноважень» ОСОБА_1 припинив повноваження сільського голови Вікторівської сільської ради у зв'язку з тим, що було обрано нових депутатів та селищного голову Івасюка ВА. Маньківської селищної ради (правонаступника) Вікторівської сільської ради Уманського району Черкаської області.
Враховуючи те, що ОСОБА_1 припинив повноваження сільського голови Вікторівської сільської ради, а тому граничний термін подачі декларації після звільнення є 31.04.2021.
Разом з тим, під час складання протоколу про адміністративне правопорушення та під час розгляду справи ОСОБА_1 зазначав, що не мав умислу на несвоєчасне подання декларації.
Тобто, з вищевикладеного вбачається, що у ОСОБА_1 відсутній прямий умисел, спрямований на несвоєчасне подання без поважних причин декларації, керуючись при цьому особистим інтересом чи інтересами третіх осіб.
Положеннями ст.10 КУпАП передбачено, що адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Таким чином, вважаю, що висновок суду першої інстанції про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП є безпідставним та необґрунтованим. В протоколі про адміністративне правопорушення, складеному щодо ОСОБА_1 , відсутні будь-які дані про форму вини, в даному випадку - наявність умислу.
Прокурором в судовому засіданні, як суду першої інстанції, так і апеляційного суду, не надано жодних доказів на підтвердження умислу ОСОБА_1 на вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях, зокрема, «Коробов проти України» від 21 жовтня 2011 року, вказує, що при оцінці доказів суд, як правило, застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом», така доведеність може випливати із співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків.
Відповідно до ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватись на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Викладені обставини свідчать про недоведеність наявності в діянні ОСОБА_1 суб'єктивної сторони правопорушення, передбаченого ч.1 ст.176-2 КУпАП, що свідчить про обґрунтованість апеляційної скарги в цій частині і виключає можливість притягнення останнього до адміністративної відповідальності за вказаною правовою нормою.
Відповідно до п.2 ч.8 ст.294 КУпАП за наслідками розгляду апеляційної скарги суд апеляційної інстанції має право скасувати постанову та закрити провадження у справі.
У зв'язку з вищевикладеним, вважаю, що постанова місцевого суду щодо ОСОБА_1 є необґрунтованою, прийнятою з істотними порушеннями вимог КУпАП, в зв'язку з чим підлягає скасуванню, а провадження по справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 - закриттю відповідно до ч.1 п.1 ст.247 КУпАП за відсутності в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Керуючись ст.294 КУпАП ,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Постанову Маньківського районного суду Черкаської області від 17 грудня 2021 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП, - скасувати.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя Ю.В. Биба