номер провадження справи 22/16/22
23.03.2022 Справа № 908/304/22
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Ярешко О.В., при секретарі судового засідання Шолоховій С.В.
за участю представників:
від позивача - не з'явився;
від відповідача - не з'явився;
від третьої особи - не з'явився;
розглянувши матеріали справи № 908/304/22
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до відповідача: Громадської організації “Товариство човновласників “Нептун-11” (вул. Воронезька, буд. 11-А, м. Запоріжжя, 69114)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: Південно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) (пр. Дмитра Яворницького, 21 А, м. Дніпро, 49027)
про визнання недійсним рішення загальних зборів
02.02.2022 до Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява (вих. № б/н від 01.02.2022) ОСОБА_1 до Громадської організації “Товариство човновласників “Нептун-11” про визнання недійсним рішення загальних зборів членів Громадської організації “Товариство човновласників “Нептун-11”, оформлені протоколом № 9 від 04.12.2021. Позов обґрунтований неправомочністю загальних зборів.
Відповідно до протоколу розподілу судової справи між суддями від 02.02.2022 здійснено автоматизований розподіл позовної заяви між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/304/22 та визначено до розгляду судді Ярешко О.В.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 03.02.2022 суддею Ярешко О.В. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/304/22 за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 28.02.2022, явку уповноважених представників учасників справи визнано обов'язковою. До участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача залучено Південно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) (пр. Дмитра Яворницького, 21 А, м. Дніпро, 49027, код ЄДРПОУ 43314918) до участі у справі
10.02.2022 на адресу суду від третьої особи, на виконання ухвали Господарського суду Запорізької області від 03.02.2022 надійшли витребувані документи (вих. б/н від 09.02.2022).
21.02.2022 від третьої особи на адресу суд надійшли пояснення (вих. б/н від 18.02.2022) по суті спору, які просить врахувати при розгляді справи, звернув увагу суду на те, що відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців врегульовані Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755-ІУ (далі - Закон).
Територіальні органи Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі є суб'єктами державної реєстрації у разі державної реєстрації первинних, місцевих, обласних, регіональних та республіканських професійних спілок, їх організацій та об'єднань, структурних утворень політичних партій, регіональних (місцевих) творчих спілок, територіальних осередків всеукраїнських творчих спілок, місцевих, обласних, республіканських Автономної Республіки Крим, Київської та Севастопольської міських організацій роботодавців та їх об'єднань, постійно діючих третейських судів, громадських об'єднань, їх відокремлених підрозділів, громадських об'єднань, що не мають статусу юридичної особи, підтвердження всеукраїнського статусу громадського об'єднання.
Згідно з пунктом першим Положення про міжрегіональні управління Міністерства юстиції України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 23.06.2011 № 1707/5, міжрегіональні управління Міністерства юстиції України (далі - міжрегіональне управління) підпорядковуються Міністерству юстиції України та є його територіальними органами.
Державна реєстрація базується, серед іншого, на принципах публічності державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі та документів, що стали підставою для її проведення, врегулювання відносин, пов'язаних з державною реєстрацією, та особливостей державної реєстрації виключно цим Законом та державної реєстрації за заявницьким принципом.
Стаття 25 Закону визначає, що державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться, в тому числі, на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо: визнання повністю або частково недійсними рішень засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу; визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи; - заборони (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій; накладення/зняття арешту корпоративних прав; зобов'язання вчинення реєстраційних дій; скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі; виділу юридичної особи; провадження у справах про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, прийнятих відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"; припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи; відміни державної реєстрації припинення юридичної особи; припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи; відміни державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця; відміни в порядку апеляційного/касаційного оскарження судового рішення, на підставі якого вчинено реєстраційну дію.
Згідно зі статтею 35 Закону, засновники (учасники) юридичної особи несуть відповідальність за відповідність установчих документів законодавству, а також за відповідність перекладу тексту документів у випадках, визначених пунктом 1 частини першої статті 15 цього Закону.
Водночас, особи, винні у внесенні до установчих документів або інших документів, що подаються для державної реєстрації, завідомо неправдивих відомостей, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, а також у неподанні або несвоєчасному поданні державному реєстратору передбаченої цим Законом інформації про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи або його відсутність, несуть відповідальність, встановлену законом.
17.01.2022 до Центру надання адміністративних послуг по Хортицькому району м. Запоріжжя було подано документи для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу ГРОМАДСЬКУ ОРГАНІЗАЦІЮ "ТОВАРИСТВО ЧОВНОВЛАСНИКІВ "НЕПТУН-11" в яких містився протокол загальних зборів № 9 від 04.12.2021. За результатом розгляду поданих на державну реєстрацію документів 19.01.2022 державним реєстратором було прийнято рішення про відмову у державній реєстрації змін до відомостей про юридичну особу - ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ "ТОВАРИСТВО ЧОВНОВЛАСНИКІВ "НЕПТУН-11".
Враховуючи наведене, зміст позовних вимог, принципи державної реєстрації та факт відмови у проведенні реєстраційних дій (державній реєстрації змін до відомостей про юридичну особу - ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ "ТОВАРИСТВО ЧОВНОВЛАСНИКІВ "НЕПТУН-11") Південно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції вважає, що рішення суду по цій справі не впливатиме на права та обов'язки міжрегіонального управління.
Ухвалою суду від 28.02.2022, у зв'язку з неприбуттям представників учасників справи, через введення в Україні воєнного стану, підготовче засідання відкладено на 23.03.2022.
У підготовче засідання 23.03.2022 представники учасників справи не з'явилися, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
02.03.2022 Рада суддів України оприлюднила рекомендації роботи судів в умовах воєнного стану та рекомендувала по можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через задіяння до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв'язку з небезпекою для життя.
Справи, які не є невідкладними, розглядати лише за наявності письмової згоди на це усіх учасників судового провадження.
Указом Президента України № 133/2022 від 14.03.2022, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Відповідно до практики Європейського Суду з прав людини, держава, яка створює суди апеляційної чи касаційної інстанцій, має забезпечити, щоб особи, які відповідають перед законом, мали можливість користуватись всіма фундаментальними гарантіями ст. 6 Конвенції в провадженнях у цих судах.
Одною з передумов забезпечення доступу до суду є наявність в особи права на судовий захист. Це право випливає з ч. 3 ст. 8, ч. 1 ст. 55 Конституції України.
Відповідно до ст. 124, п. п. 2, 3, 4 ч. 2 ст. 129 Конституції України, ст. 4-2, 4-3 Господарського процесуального кодексу України основними засадами судочинства є рівність всіх учасників судового процесу перед законом та судом, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Положеннями Господарського процесуального кодексу України, зокрема статтями 7, 13, визначено, що кожна сторона має рівні права, а суд має сприяти учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Господарським процесуальним кодексом України
Суд зазначає, що право бути почутим є одним з ключових принципів процесуальної справедливості, яка передбачена статтею 129 Конституції України і статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року. Учасник справи повинен мати можливість захистити свою позицію в суді. Така можливість сприяє дотриманню принципу змагальності через право особи бути почутою та прийняттю обґрунтованого і справедливого рішення. Загальна концепція справедливого судочинства, яка охоплює основний принцип - провадження має бути змагальним.
Згідно із статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005р.).
У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008 зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.
Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.
Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об'єктивного з'ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.
Згідно зі ст. 183 ГПК України, суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках коли питання визначені частиною другою статті 182 цього кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
Через ймовірну неможливість учасників процесу прибути до суду 23.03.2022, а також не надання будь-яких заяв, клопотань щодо даної справи, підготовче засідання не відбулось.
У зв'язку з ситуацією, що склалась в країні, суд вважає за необхідне судові справи, призначені до розгляду з 23.03.2022, перенести слуханням без визначення дати наступного засідання.
Враховуючи вищевикладене, введення у країні військового стану, а також те, що учасники справи позбавлені можливості прибути у засідання суду для захисту своїх прав та інтересів, з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті, дотримуючись основних засад (принципів) господарського судочинства, зокрема рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальності сторін, суд вважає за доцільне перенести підготовче засідання у справі № 908/304/22 без визначення дати наступного засідання, про що повідомити сторін.
Про подальший процесуальний рух справи сторони будуть повідомлені відповідною ухвалою.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 183, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Перенести підготовче засідання, призначене на 23.03.2022 р. о 12 - 00 год. без визначення дати наступного засідання.
2. Про дату, час та місце проведення засідання суду у даній справі учасників процесу буде повідомлено судом додатково.
3. Про дану ухвалу повідомити учасників процесу.
4. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду. Ухвала підписана 23.03.2022.
Повідомити учасників справи про можливість подати процесуальні документи (заяви, клопотання, скарги, відзиви тощо), письмові та електронні докази на електронну адресу суду, через особистий кабінет в системі "Електронний суд", поштою, факсом або дистанційні засоби зв'язку, вчинити інші процесуальні дії в електронній формі з використанням власного електронного цифрового підпису, прирівняного до власноручного підпису з урахуванням вимог Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" та Закону України "Про електронні довірчі послуги".
Отримати інформацію по справі можливо на офіційному веб-порталі Судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://court.gov.ua/sud5009/.
Суддя О.В. Ярешко