Ухвала від 28.02.2022 по справі 908/2189/21

номер провадження справи 35/140/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

28.02.2022 Справа № 908/2189/21

м. Запоріжжя

Суддя господарського суду Запорізької області Корсун В.Л. при секретарі судового засідання Василенко В.В. розглянувши заяву керівника Головного управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області за вих. від 10.02.22 № 04-12-06/1264 про зміну способу та порядку виконання рішення господарського суду Запорізької області від 29.09.21 по справі № 908/2189/21

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Керуюча компанія "Мрія" (69098, м. Запоріжжя, вул. Полякова, б. 13-в, ідентифікаційний код юридичної особи 40413159)

до відповідача Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, б. 206, ідентифікаційний код юридичної особи 04053915)

третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, на стороні відповідача - Комунальне підприємство "Виробниче ремонтно-експлуатаційне житлове об'єднання №7" (69032, м. Запоріжжя, пр. Металургів, б. 11, ідентифікаційний код юридичної особи 05478717)

про стягнення коштів

Представники учасників (заінтересованих осіб) в с/засідання не з'явились

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Запорізької області від 29.09.21 (суддя Топчій О.А.) у справі № 908/2189/21 позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Керуюча компанія "Мрія" (далі ТОВ «КК «Мрія») до Запорізької міської ради (далі Запорізька МР), за участі третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача комунального підприємства "Виробниче ремонтно-експлуатаційне житлове об'єднання №7" (далі КП «ВРЕЖО № 7») про стягнення коштів задоволено, а саме, суд вирішив: стягнути із Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 04053915) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Керуюча компанія "Мрія" (код ЄДРПОУ 40413159) - 22 126,32 грн. боргу за надані послуги з управління будинком згідно договору №К-154 від 06.09.17 за період з 01.07.18 по 30.06.21 та 2 270,00 грн. судового збору.

На виконання рішення від 29.09.21 у справі № 908/2189/21 господарським судом Запорізької області 25.01.22 видано відповідний наказ про примусове стягнення коштів з боржника - Запорізької міської ради на користь стягувача - ТОВ «КК «Мрія».

15.02.22 до господарського суду Запорізької області надійшла заява керівника головного управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області за вих. від 10.02.22 № 04-12-06/1264 про зміну способу та порядку виконання рішення господарського суду Запорізької області від 29.09.21 по справі № 908/2189/21 в порядку ст. 331 ГПК України.

В обґрунтування вказаної заяви Головним управлінням Державної казначейської служби України у Запорізькій області зазначається, що наказ господарського суду від 25.01.22 направлявся на виконання на адресу заявника. Розглянувши вказаний виконавчий документ Головним управлінням Державної казначейської служби України у Запорізькій області виявлено обставину, що унеможливлює його виконання оскільки вказана установа не є розпорядником бюджетних коштів, не має фінансових ресурсів та не має відкритих рахунків в органах Державної казначейської служби України. Відповідно до Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів на обслуговуванні в Управлінні державної казначейської служби України у м. Запоріжжі Запорізької області (договір від 05.01.2015 № 25 «Про здійснення розрахунково-касового обслуговування») знаходиться виконавчий комітет Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 02140892), який відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є виконавчим органом Запорізької міської ради. Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 11 та ч. 8 ст. 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчими органами міських рад є виконавчі комітети, які є підконтрольними і підзвітними відповідним радам. … Враховуючи положення Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет Запорізької МР здійснює фінансування видатків місцевого бюджету у зв'язку з чим стягнення за наказом суду по справі № 908/2189/21 повинно здійснюватись із Запорізької міської ради шляхом списання з відповідного рахунку виконавчого органу виконавчого комітету Запорізької МР, що є окремою юридичною особою. Посилаючись на ст. 19 Конституції України, ст. 331 ГПК України, Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів (затв. постановою КМУ від 03.08.11 № 845), для здійснення Головним управлінням Державної казначейської служби України у Запорізькій області дій щодо виконання наказу суду по справі № 908/2189/21 просить суд вказану заяву задовольнити, змінити спосіб і порядок виконання рішення господарського суду від 29.09.21 у справі № 908/2189/21 зазначивши: «Стягнути з Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, б. 206, ідентифікаційний код юридичної особи 04053915) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Мрія» (69098, м. Запоріжжя, вул. Полякова, б. 13-в, ідентифікаційний код юридичної особи 40413159) 22 126,32 грн. боргу за надані послуги з управління будинком згідно договору № К-154 від 06.09.2017 за період з 01.07.2018 по 30.06.2021, судовий збір у розмірі 2 270,00 грн. шляхом списання коштів з відповідного рахунку виконавчого комітету Запорізької міської ради (м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, ідентифікаційний код юридичної особи 0240892). Розгляд цієї заяви здійснити за відсутності представника заявника.

Згідно з витягом з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.02.22 вказану заяву керівника Головного управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області за вих. від 10.02.22 передано для розгляду судді Корсуну В.Л.

Ухвалою від 21.02.22 призначено заяву Головного управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області від 10.02.22 про зміну способу та порядку виконання рішення по справі № 908/2189/21 в порядку ст. 331 ГПК України до розгляду у судовому засіданні на 28.02.22 об 11 год. 00 хв.

У засідання суду призначене на 11 год. 00 хв. 28.02.22 учасники справи (заінтересовані особи) не з'явились. Заяв, заперечень, пояснень суду не надали.

Розглянувши заяву про зміну способу та порядку виконання рішення у справі № 908/2189/21, суд дійшов висновку про наступне.

Пунктом 1 Указу Президента України від 24.02.22 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24 лютого 2022 року …

Статтями 10, 122 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» унормовано, що в період воєнного стану не можуть бути припинені повноваження Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, а також судів, органів прокуратури України … (ст. 10). В умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів …, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану, не можуть бути обмежені (ст. 122).

Рішенням Торгово-промислової палати України від 28.02.22 № 2024/02.0-7.1 на підставі ст.ст. 14, 14№ Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» від 02.12.97 № 671/97-ВР, Статуту ТПП України:

- засвідчено форсмажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05 год. 30 хв. 24 лютого 2022 року … відповідно до Указу Президента України від 24.02.22 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні»;

- підтверджено, що зазначені обставини з 24.02.22 до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об'єктивними обставинами для суб'єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи ін. зобов'язанням/обов'язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи ін. нормативних актів і виконання відповідно яких/-го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

Статтею 19 Конституції України унормовано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.11 № 845 затверджено Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі Порядок № 845).

Згідно із пунктами 1, 3, 4 вказаного Порядку № 845, цей Порядок визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення (п. 1). Рішення (п. 3) про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій). Органи Казначейства (п. 4) … вживають заходів до виконання виконавчих документів…

Згідно із пунктом 5 Порядку № 845, під час виконання виконавчих документів органи Державної казначейської служби України (до яких відноситься і заявник за цією заявою) мають право звертатись до органу, який видав виконавчий документ, із заявою (клопотанням) про встановлення чи зміну порядку і способу виконання рішення.

У зв'язку із викладеним, суд виходить з того, що заявник правомірно звернувся до господарського суду Запорізької області із цією заявою про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі № 908/2189/21.

Процедура зміни способу або порядку виконання судового рішення передбачена ст. 331 ГПК України.

Так, зокрема, згідно з частинами 1-3 ст. 331 ГПК України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження в судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють або унеможливлюють виконання рішення.

Судом враховано, що під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття господарським судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими. Наприклад, зміна способу виконання рішення можлива шляхом видозмінення зазначеної у рішенні форми (грошової чи майнової) виконання, тобто за відсутності у боржника присудженого позивачеві майна в натурі або грошових коштів, достатніх для покриття заборгованості. При цьому, розглядаючи заяву про зміну способу виконання рішення, суд не вправі змінювати зміст рішення або його суть.

Таким чином, суд виходить з того, що особа, яка подала заяву про зміну способу і порядку виконання рішення, повинна довести наявність обставин, що ускладнюють або роблять неможливим виконання рішення господарського суду у даній справі. До заяви мають бути додані докази, які підтверджують обставини, викладені в заяві щодо неможливості чи ускладнення виконання рішення.

Із заяви керівника Головного управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області вбачається, що ним ставиться питання саме про зміну способу та порядку виконання рішення господарського суду Запорізької області про стягнення із Запорізької міської ради коштів на користь позивача через виконавчий комітет міської ради. А тому, у вирішенні питання щодо необхідності здійснення зміни способу та порядку виконання рішення господарського суду необхідно фактично враховувати особливості бюджетного законодавства та законодавства в сфері місцевого самоврядування.

Положеннями Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначена система та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів і посадових осіб місцевого самоврядування.

За приписами ст. 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону (ч. 1). Органам місцевого самоврядування законом можуть надаватися окремі повноваження органів виконавчої влади, у здійсненні яких вони є підконтрольними відповідним органам виконавчої влади (ч. 2). Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є … доходи місцевих бюджетів, інші кошти (ч. 3). … Місцеві бюджети є самостійними, вони не включаються до Державного бюджету України, бюджету АР Крим та інших місцевих бюджетів (ч. 6). Органи місцевого самоврядування з урахуванням місцевих умов і особливостей можуть перерозподіляти між собою на підставі договорів окремі повноваження та власні бюджетні кошти (ч. 7).

Відповідно до п. 12 ст. 1 Бюджетного кодексу України (далі БК України), бюджетні установи - це органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету.

Таким чином, органи місцевого самоврядування (у т.ч. і відповідач у справі - Запорізька міська рада) відносяться до бюджетних установ, які повністю утримуються за рахунок відповідно місцевого бюджету.

Відтак, стягнення суми заборгованості та судовий збір підлягають стягненню на користь позивача з відповідного місцевого бюджету.

Згідно з частинами 1 та 8 ст. 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Виконавчий комітет ради є підзвітним і підконтрольним раді, що його утворила.

Відповідно до частини 1 ст. 22 БК України, для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. За обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.

В силу приписів п. 3 ч. 2 вказаної статті БК України, головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів можуть бути виключно місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників. Якщо згідно із законом місцевою радою не створено виконавчий орган, функції головного розпорядника коштів відповідного місцевого бюджету виконує голова такої місцевої ради.

Судом встановлено, що при Запорізькій міській раді утворено та функціонує виконавчий комітет цієї ради, на який чинним бюджетним законодавством покладено функції головного розпорядника коштів місцевого бюджету, у т.ч. за зобов'язаннями ради.

Наявні матеріали справи свідчать, що відповідно до Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів, на обслуговуванні в Управлінні державної казначейської служби України у м. Запоріжжі Запорізької області (договір від 05.01.2015 № 25 «Про здійснення розрахунково-касового обслуговування») знаходиться виконавчий комітет Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 02140892), який згідно із ч. 1 ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є виконавчим органом Запорізької міської ради.

Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 11 та ч. 8 ст. 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчими органами міських рад є виконавчі комітети, які є підконтрольними і підзвітними відповідним радам.

До відання виконавчих органів міських рад (ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні») належать … власні (самоврядні) повноваження, зокрема, здійснення в установленому порядку фінансування видатків з місцевого бюджету.

Таим чином, враховуючи положення Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», суд погоджується із доводами заявника про те, що виконавчий комітет Запорізької МР здійснює фінансування видатків місцевого бюджету у зв'язку з чим стягнення за наказом суду по справі № 908/2189/21 повинно здійснюватись із Запорізької міської ради шляхом списання з відповідного рахунку виконавчого органу виконавчого комітету Запорізької МР, що є окремою юридичною особою.

З урахуванням наведених вище обставин суд погоджується з доводами заявника про наявність правових підстав для задоволення заяви керівника Головного управління державної казначейської служби у Запорізькій області від 10.02.22 № 04-12-06/1264 про зміну способу та порядку виконання рішення по справі № 908/2189/21.

Як наслідок, заява задовольняється.

Керуючись ст.ст. 42, 46, 234, 240, 331 ГПК, суд

УХВАЛИВ:

Заяву керівника Головного управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області за вих. від 10.02.22 № 04-12-06/1264 про зміну способу та порядку виконання рішення господарського суду Запорізької області від 29.09.21 по справі № 908/2189/21 задовольнити.

Змінити спосіб і порядок виконання рішення господарського суду Запорізької області від 29.09.21 у справі № 908/2189/21 зазначивши: «Стягнути з Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, б. 206, ідентифікаційний код юридичної особи 04053915) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Мрія» (69098, м. Запоріжжя, вул. Полякова, б. 13-в, ідентифікаційний код юридичної особи 40413159) - 22 126,32 грн. боргу за надані послуги з управління будинком згідно договору № К-154 від 06.09.2017 за період з 01.07.2018 по 30.06.2021, судовий збір у розмірі 2 270,00 грн. шляхом списання коштів з відповідного рахунку виконавчого комітету Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, ідентифікаційний код юридичної особи 02140892).

Копію цієї ухвали надіслати учасникам справи та заінтересованим особам.

У зв'язку із введенням із 05 год. 30 хв. 24.02.22 воєнного стану в Україні Указом Президента України від 24.02.22 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» через військову агресію Російської Федерації проти України … ухвала підписана суддею 23.03.22.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею - 23.03.22 та може бути оскаржена в апеляційному порядку у строки визначені ст. 256 ГПК України.

Суддя В.Л. Корсун