Справа № 509/551/22
24 лютого 2022 року Суддя Овідіопольського районного суду Одеської області Кочко В.К., розглянувши матеріали, які надійшли з ВП №1 ОРУП №2 ГУНП в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.2 ст.154 КУпАП
Згідно протоколу про адміністративне правопорушеннясерії ВАБ №746208 від 31.01.2022 р., 31.01.2022 р. об 11:00 год., собака ОСОБА_1 , вибігла на вулицю та забігла на подвір'я гр. ОСОБА_2 , де покусала домашню тварину, заявниці " ОСОБА_3 ", чим спричинила останній матеріальні збитки. В протоколі йдеться про те, що ОСОБА_1 вчинила правопорушення, передбачене частиною 2 статті 154 КУпАП.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративного відповідальності, дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що провадження в справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч.2 ст.154 КУпАП підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення з огляду на таке.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституціїі законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).
Згідно ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Положення ч. ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Обов'язок щодо збирання доказів, що підтверджують вину особи у вчиненні адміністративного правопорушення покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 КУпАП.
Відповідно до вимог ст.245 КУпАП завдання провадження у справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
За змістом ст.252 КУпАП, суддя має оцінювати докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Частина 1 ст.154 КУпАП передбачає відповідальність за тримання собак і котів, у місцях, де це заборонено відповідними правилами, чи понад установлену кількість, чи незареєстрованих собак, або приведення собак в громадські місця, або вигулювання собак без повідків і намордників (крім собак, у реєстраційних свідоцтвах на яких зроблено спеціальну відмітку) чи у не відведених для цього місцях).
При цьому, відповідальність за ч. 2 ст. 154 КУпАП настає в разі повторного протягом року вчинення порушення з числа передбачених частиною першою цієї статті.
Таким чином, об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.154 КУпАП полягає в діях, передбачених частиною першою цієї статті, вчинених особою повторно протягом року, а ч.3 ст.154 КУпАП - у порушенні правил тримання собак і котів, внаслідок яких було заподіяно шкоду здоров'ю людини чи її майну .
Крім того, в протоколі про адміністративне правопорушення не вірно кваліфіковані дії ОСОБА_1 за вказаних у протоколі обставин, а саме замість ч. 3 ст. 154 КУпАП зазначено ч. 2 ст. 154 КУпАП .
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях у справах «Малофєєва проти Росії» та «Карєлін проти Росії» зазначає, що у випадку, коли викладена у протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ч.2 ст.154 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
За вказаних обставин провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене за ч.2 ст.154 КУпАП, відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП КУпАП, суд
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , за ч.2 ст.154 КУпАП закрити у зв'язку із відсутністю в її діях події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим. Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного суду.
Суддя: Кочко В.К.