21 березня 2022 року ЛуцькСправа № 140/13495/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Денисюка Р.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Камінь-Каширської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Камінь-Каширської міської ради (далі - Камінь-Каширська міська рада, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення від 24.09.2021 № 8/13-21 в частині відмови ОСОБА_1 в наданні дозволу на розробку технічної документації та зобов'язання надати дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок на території Камінь-Каширської міської ради.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Волинській області від 27.11.2020 № 3-7707/15-20-СГ позивачу ОСОБА_1 було надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населених пунктів Клітицької сільської ради (Камінь-Каширська ОТГ) Камінь-Каширського району.
28.08.2021 позивач направив на адресу відповідача клопотання щодо надання дозволу на складання технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок (формування земельних ділянок шляхом поділу та об'єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюється за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок).
Рішенням Камінь-Каширської міської ради від 24.09.2021 № 8/13-21 (пункт 1.11) відмовлено у наданні дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок на території Камінь-Каширської міської ради.
Позивач не погоджується із вказаним рішенням та, з посиланням на нормативно-правові акти, наведені у тексті позовної заяви, вказує, що у відповідача відсутні будь-які законні підстави для відмови у наданні дозволу на складання проекту землеустрою.
З врахуванням наведеного просить позов задовольнити.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 19.11.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
В поданому до суду відзиві на позовну заяву № 1773/02-27/2-21 від 06.12.2021 відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з підстав правомірності оскаржуваного рішення. Вказує, що земельна ділянка орієнтовною площею 2,0 га, на яку було подане клопотання позивачем, увійшла до сформованої земельної ділянки за кадастровим номером 0721484800:03:000:0388 розміром 38,5391 га та включена в перелік земельних ділянок, які підлягають продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону окремими лотами, а згідно із частиною п'ятою статті 136 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності, або права на них, виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися в користування до завершення торгів.
Камінь-Каширською міською радою заключено з ТзОВ «КФ Сервіс» договір про підготовку лотів та проведення земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову необхідно відмовити з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Волинській області від 27.11.2020 № 3-7703/15-20-СГ "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою" ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населених пунктів Клітицької сільської ради (Камінь-Каширська ОТГ) Камінь-Каширського району, орієнтовний розмір земельної ділянки - 2,00 га, за цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства.
Відповідно до висновку про розгляд документації із землеустрою від 06.01.2021 № 368/82-21, підготовленого експертом державної експертизи Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області Жовнаренко В.В., розроблений ТзОВ "ГЦНТП-ПЛЮС" проект землеустрою щодо відведення у власність позивачу земельної ділянки площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів Клітицької сільської ради (Камінь-Каширська ОТГ) Камінь-Каширського району, відповідає вимогам земельного законодавства та погоджується .
28.08.2021 позивач звернувся до відповідача із клопотанням про надання дозволу на складання технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок (формування земельних ділянок шляхом поділу та об'єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюється за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок).
Рішенням Камінь-Каширської міської ради від 24.09.2021 № 8/13-42 "Про відмову у наданні дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок на території Камінь-Каширської міської ради" (пункт 1.11) ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок на території Камінь-Каширської міської ради, орієнтовною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Камінь-Каширської міської ради через невідповідність вимогам статті 118 ЗК України, а саме невідповідність місця розташування земельної ділянки та прийнятих відповідно до неї нормативно-правових актів.
Судом також встановлено, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Волинській області від 03.12.2020 № 13-ОТГ "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" передано Камінь-Каширській територіальній громаді Камінь-Каширського району у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 4754,3724 га, згідно з актом приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність, що додається, а рішенням Камінь-Каширської міської ради від 29.12.2020 № 3/95 "Про прийняття земельних ділянок сільськогосподарського призначення з державної у комунальну власність Камінь-Каширської міської ради відповідно до акту приймання-передачі від 03.12.2020 року" прийнято із державної у комунальну власність Камінь-Каширської міської ради земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 4754,3724 га згідно з актом приймання-передачі від 03.12.2020 № 13-ОТГ.
Згідно із витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 14.12.2020 № 236885530 зареєстровано 10.12.2020 за Камінь-Каширською міською радою право комунальної власності на земельну ділянку, кадастровий номер 0721484800:03:000:0388.
Рішенням Камінь-Каширської міської ради від 21.05.2021 № 8/9-32 "Про затвердження переліку земельних ділянок, які підлягають продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону окремими лотами" затверджено перелік земельних ділянок, які підлягають для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону окремими лотами, згідно з додатком 1, до якого пунктом 16 включено земельну ділянку на території Клітицької сільської ради, кадастровий номер 0721484800:03:000:0388, орієнтовною площею 38,5391 га (цільове призначення " 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва").
18.06.2021 між Камінь-Каширською міською радою (замовник) та ТзОВ "КФ СЕРВІС" (виконавець) було укладено договір про підготовку лотів та проведення земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності, відповідно до якого замовник, як організатор земельних торгів, відповідно до прийнятого рішення замовляє, а виконавець, як виконавець земельних торгів, відповідно до пункту 5 статті 135, пункту 5 статті 136 ЗК України зобов'язується за рахунок власних коштів провести підготовку лотів до продажу в частині виконання робіт із землеустрою, оцінки та проведення земельних торгів відповідно до процедури, визначеної статтями 134-138 ЗК України, з наступним відшкодуванням витрат виконавцю земельних торгів за рахунок коштів, що сплачуються переможцем земельних торгів.
Тобто, з матеріалів справи вбачається, що земельна ділянка орієнтовною площею 2,0 га, на яку позивачем було подане клопотання від 28.08.2021 про надання дозволу на складання технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок, увійшла до сформованої земельної ділянки за кадастровим номером 0721484800:03:000:0388, яка включена до переліку земельних ділянок, які підлягають продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону окремими лотами згідно із рішенням Камінь-Каширської міської ради від 21.05.2021 № 8/9-32 "Про затвердження переліку земельних ділянок, які підлягають продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону окремими лотами", та вказана обставина позивачем не заперечується.
При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту "б" частини першої статті 81 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Згідно із частинами першою, другою статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Пунктом "в" частини третьої статті 116 ЗК України визначено, що безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
За правилами пункту "б" частини першої статті 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Відповідно до частини шостої статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно із частиною сьомою статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
За приписами частин шостої, сьомої статті 79-1 ЗК України формування земельних ділянок шляхом поділу та об'єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок. Винесення в натуру (на місцевість) меж сформованої земельної ділянки до її державної реєстрації здійснюється за документацією із землеустрою, яка стала підставою для її формування.
Відповідно до частини п'ятої статті 136 ЗК України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності, або права на них, виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися в користування до завершення торгів.
Отже, приписи статті 136 ЗК України, якою визначено порядок добору земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах, свідчать про те, що віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах є також самостійною підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.
Аналогічний правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 03.04.2018 у справі № 815/3059/17, від 17.10.2019 у справі № 823/1120/16, від 08.11.2019 у справі № 420/914/19. Ця правова позиція була підтримана в інших постановах Верховного Суду, зокрема, від 23.01.2020 у справі № 620/1058/19, від 28.10.2020 у справі № 819/1976/17, від 22.10.2020 у справі № 815/7279/16, від 13.04.2021 у справі № 818/1470/18, від 29.10.2021 у справі № 340/1039/20, від 29.11.2021 у справі № 340/1037/20.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що земельна ділянка, стосовно якої звернувся позивач, знаходиться в межах земельної ділянки з кадастровим номером 0721484800:03:000:0388, яка перебуває у комунальній власності та рішенням Камінь-Каширської міської ради від 21.05.2021 № 8/9-32 включена до переліку земельних ділянок, які підлягають для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону окремими лотами, згідно з пунктом 16 додатку 1.
Враховуючи правову позицію про те, що віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності для продажу прав на них на земельних торгах є також самостійною підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо такої земельної ділянки, відповідач, на думку суду, правомірно відмовив позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою.
При вирішенні даного спору суд виходить з того, що у тексті позовної заяви допущена описка щодо номеру оскаржуваного рішення та рішення, яким позивачу відмовлено у наданні дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок прийнято Камінь-Каширською міською радою 24.09.2021 за № 8/13-42 (а не за № 8/13-21, як про це помилково зазначено у позовній заяві).
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що оскаржуване у цій справі рішення Камінь-Каширської міської ради від 24.09.2021 № 8/13-42 в частині пункту 1.11 про відмову у наданні позивачу дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок є правомірним та таким, що прийняте відповідно до вимог чинного законодавства, у зв'язку із чим у задоволенні взаємопов'язаних позовних вимог про визнання протиправним вказаного рішення та зобов'язання вчинити дії, належить відмовити.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Камінь-Каширської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Р.С. Денисюк