Справа № 504/534/22
Номер провадження 3/504/579/22
21.03.2022смт.Доброслав
Суддя Комінтернівського районного суду Одеської області Якимів А.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Відділення поліції № 3 Одеського районного управління поліції № 2 ГУНП в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, що проживає та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , тимчасово не працює, пенсійне посвідчення № НОМЕР_1 від 28.07.2021 року за ч. 1 ст. 164 КУпАП,-
16.02.2022 року на розгляд Комінтернівського районного суду Одеської області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненому правопорушенні визнала частково, вказала, що дійсно вона 25.01.2022 року заміняла продавця у магазині, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , здійснювала продаж продовольчих товарів. В цей час, до приміщення магазину прибули працівники поліції та виявили у приміщенні магазину пиво, яке було розміщено на вітрині працівниками, що працюють у цьому магазині на постійній основі чи його власниками, проте хто точно виклав пиво на вітрину магазину, вона не знає. Пиво було вилучене працівниками поліції. При цьому, вказана подія мала місце 25.01.2022 року, а не 01.02.2022 року, як зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення і будь-які поняті під час складення протоколу про адміністративне правопорушення та вилучення алкогольних напоїв були відсутні.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого висновку.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 01.02.2022 року серії ВАБ № 188732 ОСОБА_1 01.02.2022 приблизно о 10 год. 00 хв., у магазині “ ІНФОРМАЦІЯ_2 ”, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , здійнювала продаж алкогольних напоїв, без отримання ліцензії на право провадження господарської діяльності, чим порушила порядок провадження господарської діяльності та вчинила адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 164 КУпАП. У присутності понятих вилучено 8 пляшок пива “Оболонь” обємом 1 л., 10 пляшок пива “Янтар” обємом 0,5 л., 8 пляшок слабоалкогольного напою “Джин Тонік” обємом 0,5 л., 2 пляшки слабоалкогольного напою “Рево” об'ємом 0,5 л., на загальну суму 820 грн. Копію протоколу вручено ОСОБА_1 01.02.2022 року.
До протоколу про адміністративне правопорушення додано письмові пояснення ОСОБА_1 , що відібрані ПОГ ОРУП № 2 Д.Г. Сокольніковим 25.01.2022 року, відповідно до яких остання пояснює, що на даний час працює у магазині “ ІНФОРМАЦІЯ_2 ”, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 та продає продукти харчування. Вказана торгова точка не має ліцензії на продаж алкоголю, проте пиво та слабоалкогольні напої інколи продаються в магазині. 25.01.2022 року близько 10 год. 00 хв. вона здійснювала продаж вищевказаних алкогольних напоїв та була виявлена працівниками поліції, які в ході огляду місця події вилучили вищевказані алкогольні напої на суму 820 грн.
Також до протоколу про адміністративне правопорушення додано письмові пояснення понятих ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які датовані 01.02.2022 року і в яких підтверджено факти, що викладені в протоколі про адміністративне правопорушення, поняті описують подію, що відбулася 01.02.2022 року. Дані пояснення не містять даних про уповноважену посадову особу, що їх відбирала та місця відібрання пояснень.
У зв'язку із виявленою розбіжністю між датами події, що зазначена в протоколі про адміністративне правопорушення та поясненнях ОСОБА_1 , в судовому засіданні, її письмовому поясненні від 25.01.2022, судом здійснено виклик в судове засідання понятих ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які в судове засідання не з'явилися.
Згідно положень ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Приписами ч. 2 ст. 251 КУпАП України передбачено, що обов'язок щодо збирання доказів покладений на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КупАП.
Відповідно дост. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
При доказуванні мають бути встановлені обставини, які належать до події адміністративного правопорушення. Подія адміністративного правопорушення розуміється як елемент об'єктивної сторони його складу, що відбувається у певному часі, місці та певним способом. Відсутність події правопорушення тягне за собою закриття кримінального провадження за реабілітуючими підставами.
Разом з тим, обставини, щодо часу вчинення правопорушення - 01.02.2022 року є недоведеними, оскільки з пояснень ОСОБА_1 , що надані в судовому засіданні, а також з її письмових пояснень, що додані до протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що подія адміністративного правопорушення могла мати місце 25.01.2022 року. Так, письмові пояснення у ОСОБА_1 відібрані 25.01.2022 року і в таких остання вказує, що саме 25.01.2022 року близько 10 год. 00 хв. вона здійснювала продаж вищевказаних алкогольних напоїв та була виявлена працівниками поліції, які в ході огляду місця події вилучили вищевказані алкогольні напої на суму 820 грн.
Таким чином, будь - яких доказів того, що ОСОБА_1 саме 01.02.2022 приблизно о 10 год. 00 хв., у магазині “ ІНФОРМАЦІЯ_2 ”, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , здійснювала продаж алкогольних напоїв, без отримання ліцензії на право провадження господарської діяльності, чим порушила порядок провадження господарської діяльності та вчинила адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 164 КУпАП, окрім самого протоколу про адміністративне правопорушення матеріали справи не містять, а протокол про адміністративне правопорушення суперечить письмовим поясненням ОСОБА_1 від 25.01.2022 року, які відбиралися працівниками поліції та не викликають сумнівів, щодо їх достовірності.
Відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може гуртуватися на припущеннях, а всі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Суд звертає увагу і на таке. Відповідно до ст. 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Незважаючи на наведені норми, протокол про адміністративне правопорушення складений 01.02.2022 року, щодо ймовірної події адміністративного правопорушення, що мала місце 25.01.2022 року, тобто поза межами строку встановленого ч. 2 ст. 254 КУпАП, без будь-яких на це підстав. Пояснення особою, щодо якої складено протокол, надані 25.01.2022 року, а отже вона була виявлена саме в цей день і будь-яких перешкод в належній фіксації адміністративного правопорушення 25.01.2022 року, у працівників поліції не було. Таким чином, протокол про адміністративне правопорушення від 01.02.2022 року серії ВАБ № 188732, що складений безпідставно поза межами встановленого законом строку, не може бути визнаним допустимим доказом вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення.
Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. При цьому, суд не має повноважень перебирати на себе функції обвинувача та доповнювати чи уточнювати формулювання звинувачення.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. При цьому, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів.
Згідно п. 1) ч. 1ст. 247 КупАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
З урахуванням наведених обставин, провадження у даній справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 події адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КупАП.
Керуючись ст. ст. 164, 247 п. 1, 252, 280, 283, 284 КУпАП,
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 закрити у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 164 КупАП.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Одеського апеляційного суду через Комінтернівський районний суд Одеської області.
Суддя А. В. Якимів