Справа № 274/1309/22
Провадження № 2-о/0274/76/22
Рішення
Іменем України
17.03.2022 року Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області в складі: судді Вдовиченко Т.М., за участю секретаря судового засідання Рудич М.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Бердичеві Житомирської області цивільну справу за заявою військової частини НОМЕР_1 , заінтересована особа: Бердичівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бердичівському районі Житомирської області Центрально - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький ) про встановлення факту, що має юридичне значення ( факту смерті) , -
16.03.2022 року військова частина НОМЕР_1 звернулася до Бердичівського міськрайонного суду із зазначеною вище заявою, відповідно до якої просять суд встановити факт, що має юридичне значення, а саме факт смерті ( загибелі) близько 15 години 03 березня 2022 року на околиці населеного пункту Матишин, Бучанського району, Київської області - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Дарницьким РГ ГУ МВС України в місті Київ 29 жовтня 1998 року ) під час виконання бойового завдання в умовах воєнного стану.
Заява обґрунтована тим, що у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години З0 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
З метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до частини другої статті 102, пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України, на підставі Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №69/2022 оголошено загальну мобілізацію.
Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 01.03.2022 року № 45 резервіста ОСОБА_1 призначено на посаду за штатом воєнного часу.
Згідно до статті 3 Закону України «Про Збройні Сили України» Сили спеціальних операцій є окремим родом сил Збройних Сил України.
Відповідно до спільної директиви МО України та Генерального штабу Збройних Сил України від 25.03.2016 №322/1/3дск військова частина НОМЕР_1 є підрозділом роду військ - Сил спеціальних операцій Збройних Сил України.
Згідно до Бойового розпорядження Командуванні Сил спеціальних операцій ЗСУ №331/20/56/124т від 02.03.2022 була сформована розвідувальна група спеціального призначення (далі - РгСпП) у складі: в тому числі, солдата ОСОБА_1 .
Основним завданням РгСпП було визначено ведення спеціальної розвідки з метою виявлення військової техніки Збройних сил Російської Федерації.
Відповідно до Підсумкового звіту командира групи про виконання завдань з 03.03.2022 по 04.03.2022 від 11.03.2022 вх.№331/20/56/444т о 08:50 03.03.2022 РгСпП висунулась у район виконання завдання за маршрутом: н.п. Бердичів - н.п. Житомир - н.п. Коростишів - н.п. Брусилів - н.п. Бишів - н.п. Мотижин на автомобілі SkodaOctavia.
Близько 14:20 група прибула на блокпост територіальної оборони (далі - ТрО) н.п. Мотижина для налаштування взаємодії з місцевою територіальною обороною та з'ясування ситуації в околицях н.п. Мотижин. У ході проведення взаємодії було почуто постріли крупнокаліберної зброї. Близько 14:25 було помічено БТР Збройних сил Російської Федерації, що рухався в бік групи та місцевого ТрО. Після чого противником було відкрито вогонь в бік автомобіля РгСпП (SkodaOctavia). Особовий склад групи та ТрО н.п. Мотижина розбігся у двори прилеглих будинків для заняття безпечних позицій. Після проїзду БТР противника за ним з'явився цивільний автомобіль типу Mitsubishi L200 з якого вийшло 4 особи у військовому споряджені чорного кольору. Особовий склад противника проводив додаткову перевірку ураження цілей. Після чого вирушив на авто в бік просування БТР. Близько 14:40 БТР Збройних сил Російської Федерації повернувся для проведення перевірки ситуації без спішування особового складу та вирушив в бік н.п. Мотижин. Після покидання противником зони контакту було оглянуто автомобіль та проведено перевірку особового складу. В ході перевірки було виявлено втрати серед особового складу групи, а саме: - солдат ОСОБА_1 .
У ході огляду тіла ОСОБА_1 було виявлені несумісні з життям травми, засоби зв'язку та документи були вилучені. Тіло загиблого залишилося на тимчасово непідконтрольній території ЗСУ.
На виконання вимог розділу Наказу Міністерства Оборони України «Про затвердження Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах -України» від 27.10.2021 року №332, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24 грудня 2021 за №1667/37289 на підставі наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 04.03.2022 №219 у військовій частині НОМЕР_1 призначено розслідування стосовно загибелі стрільця відділення охорони взводу охорони роти охорони солдата ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В ході службового розслідування з пояснень свідків та наявних можливих доказів встановлено, що подія загибелі ОСОБА_1 сталася під час виконання бойового завдання в районі бойових дій та тіло загиблого залишається на тимчасово непідконтрольній території ЗСУ, відтак військова частина НОМЕР_1 позбавлена повноважень та спроможностей встановити у визначеному порядку юридичний факт смерті особи на тимчасово непідконтрольній території України.
Таким чином, вважають, що встановлення такого факту, що має юридичне значення, а саме факт смерті (загибелі) близько 15 години 03 березня 2022 на околиці населеного пункту Мотижин, Бучанского району, Київської області ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Дарницьким РУ ГУ МВС України в місті Київ 29 жовтня 1998 року), цілком відповідає вимогам чинного цивільного законодавства і є необхідним (метою) для впорядкування реального стану справ щодо наявності та обліку особового складу військової частини НОМЕР_1 та в подальшому реалізації соціальних прав членів сімей загиблого.
В судове засідання сторони не з"явилися.
17.03.2021 року командиром військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 на адресу Бердичівського міськрайонного суду спрямовано клопотання про розгляд справи за відсутності уповноваженого представника військової частини НОМЕР_1 . Заявлені вимоги підтримують в повному обсязі та просять їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи - Бердичівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Бердичівському районі Житомирської області Центрально - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький ) в судове засідання також не з"вився, заперечень проти задоволення заяви заінтересованою особою висловлено не було.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи приходити до наступного висновку.
Відповідно до ст. 1 Закону України " Про правовий режим воєнного стану" від 12 травня 2015 року № 389-VIII воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Правовою основою введення воєнного стану є Конституція України, цей Закон та Указ Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, затверджений Верховною Радою України ( ст. 2 зазначеного Закону України).
Загальновідомою та такою, що не потребує доказування за змістом ст.82 ЦПК України є обставина, що у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години З0 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Законом України № 7168 від 15.03.2022 року Верховна Рада України затвердила Указ Президента " Про продовження строку дії воєнного стану в Україні " № 133/2022 від 14.03.2022 на період з 26 березня ще на 30 днів (до 24 квітня включно).
Відповідно до ст. 12-2 Закону України " Про правовий режим воєнного стану" в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.
Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.
Щодо суб"єктного складу учасників справи суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором ( ч. 1 ст. 5 ЦПК України).
Як визначено ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Окреме провадження - це самостійний вид цивільного судочинства, у якому суд при розгляді безспірних справ встановлює юридичні факти або оставини з метою захисту охоронюваних законом інтересів грпомадян і організацій.
Відповідно до ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Згідно ч. 3 ст. 42 ЦПК України у справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.
Враховуючи вище наведене суд вважає, що військова частина НОМЕР_1 , як юридична особа, може бути заявником в даній цивільній справі, щодо встановлення юридичного факту ( факту смерті) їх військовослужбовця, оскільки норми ЦПК України не містять прямої вказівки на визначений склад учасників справи у разі встановлення даного юридичного факту та не містять заборони юридичній особі бути заявниками в даній категорії справ.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про: встановлення фактів, що мають юридичне значення ( п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України).
Згідно ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Як встановлено судом відповідно до витягу з наказу командира в/ч НОМЕР_1 ( по стройовій частині) від 01.03.2022 року № 45 солдата ОСОБА_1 , 1982 р.н. - стрільця відділення охорони взводу охорони роти охорони військової частини НОМЕР_1 , ВОС -100915Ф, призначено на посаду -шпк"солдат".
З рапорту командира ТГР СпП ОСОБА_3 на ім"я командира в/ч НОМЕР_1 судом встановлено, що під час виконання спеціального завдання з ведення спеціальної розвідки загинув один з військовослужбовців РГСпП " КАСПЕР" солдат ОСОБА_1 . Зі слів очевидця даної події молодшого сержанта ОСОБА_4 події відбулися на околиці н.п. Мотишин. Рапорт зареєстровано у в/ч НОМЕР_1 за вхідним № 27/3 від 03.03.2022 року.
Наказом командира в/ч НОМЕР_1 від 04.03.2022 року № 219 " Про призначення розслідування стосовно загибелі солдата ОСОБА_1 , що стався в районі бойових дій" наказано для проведення розслідування призначити комісію, розслідування провести відповідно до вимог Наказу МО України " Про затвердження Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України" від 27.10.2021 року № 332.
Відповідно до протоколу № 1 впізнання особи за пред"явленими фотознімками від 14.03.2022 року, вбачається, що в присутності понятих, ОСОБА_5 було пред"явлено фотознімки для впізнання ОСОБА_1 в такому порядку : 1- фотознімок з місця події ( верхня частина тіла), 2- фотознімок з місця події ( нижня частина тілі), 3- фотознімок з паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , 4- фотознімок з посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_3 . За результатами впізнання ОСОБА_5 підтвердив, що на фотознімках дійсно зображений його знайомий ОСОБА_1 . Він чітко впізнав його обличчя та одяг в якому останній вирушав на бойове завдання.
Відповідно до протоколу № 2 впізнання особи за пред"явленими фотознімками від 14.03.2022 року, вбачається, що в присутності понятих, ОСОБА_6 було пред"явлено фотознімки для впізнання ОСОБА_1 в такому порядку : 1- фотознімок з місця події ( верхня частина тіла), 2- фотознімок з місця події ( нижня частина тілі), 3- фотознімок з паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , 4- фотознімок з посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_3 . За результатами впізнання ОСОБА_6 підтвердив, що на фотознімках дійсно зображений ОСОБА_1 .
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 09.03.2022 року № 227 " Про продовження строку проведення розслідування, призначеного наказом командира в/ч НОМЕР_1 від 04.03.2022 року № 2019" наказано продовжити строк проведення розслідування, призначеного наказом командира в/ч НОМЕР_1 від 04.03.2022 № 219 до 23.04.2022.
Згідно копії паспортних даних ОСОБА_1 , судом встановлено, що останній народився в м. Києві 28.06.1982 року.
17.03.2022 року на адресу Бердичівського міськрайонного суду разом з клопотанням заявника надійшла письмова заява від ОСОБА_5 , в якій останній повідомив, що він особисто знав ОСОБА_1 з 2015 року, вони мали приятельські стосунки, періодично спілкувалися. З початком військових дій служили в одній військовій частині. 14.03.2022 року він за фотознімками впізнав ОСОБА_1 , який загинув під час виконання бойового завдання.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про становлення факту смерті особи в певний час
або про оголошення її померлою.
Підрозділом 5 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року № 52/5 (зі змінами) передбачено, що підставою для державної реєстрації смерті є: лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о); фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о); лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; рішення суду про оголошення особи померлою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
Для встановлення смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті необхідні обставини, які свідчать про реєстрацію цієї події, а також про те, що заінтересована особа не має можливості відновити втрачені або знищені документи про це.
09.03.2022 року затверджено Наказ Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров"я, Офісу Генерального прокурора за № 177/450/46 про Порядок взаємодії між органами та підрозділами Національної поліції УКраїни, закладами охорони здоров"я та органами прокуратури України при встановленні факту смерті людини під час воєнного стану на території України.
Даним порядком передбачено, що за умов явних ознак вогнепальної, вибухової, опікової, хімічної, радіаційної або іншої травми, як результату бойових дій, незалежно від того, чи є постраждалий військовим або цивільним, лікарське свідоцтво про смерть видається лікарем судово-медичним експертом на підставі зовнішнього огляду. Умовою для використання подібного алгоритму є обов'язкове фотографування трупа із достатнім цифровим документуванням, обов'язковий відбір матеріалу для судово-імунологічного та можливого молекулярно-генетичного дослідження (за необхідності), а також за можливості збереження елементів, що стали причиною травмування.
Огляд трупа на місці його виявлення проводиться слідчим із залученням судово-медичного експерта або лікаря. У разі неможливості огляду трупа на місці його виявлення (обстріли, проведення бойових дій тощо) огляд трупа здійснюється слідчим в бюро судово-медичної експертизи або іншому спеціально визначеному та облаштованому безпечному місці, із залученням судово-медичного експерта або лікаря з можливим подальшим направленням трупа для проведення судово-медичної експертизи (розтину) трупа.
Як вбачається з матеріалів справи подія загибелі ОСОБА_1 сталася під час виконання останнім бойового завдання в районі бойових дій та тіло загиблого залишилося на тимчасово непідконтрольній території ЗСУ , відтак військова частина НОМЕР_1 позбавлена можливості у визначеному законодавством порядку встановити та підтвердити юридичний факт смерті особи на території де на даний час ведуться бойові дії.
Відповідно до п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Для заявника встановлення такого факту, що має юридичне значення, а саме факту смерті (загибелі) військовослужбовця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є необхідним для впорядкування реального стану справ щодо наявності та обліку особового складу військової частини НОМЕР_1 .
Виходячи із засад справедливості та розумності, притаманних цивільному судочинству, суд за таких обставин вважає обґрунтованим твердження заявника про неможливість отримання на території, тимчасово непідконтрольній ЗСУ, де ведуться бойові дії, документів, що підтверджують факт смерті за формою, встановленою чинним законодавством України, на теперішній час з об'єктивних причин.
За таких обставин суд дійшов висновку, що заява військової частини НОМЕР_1 про встановлення факту, що має юридичне значення ( факту смерті) підлягає задоволенню.
Відповідно до п. 9 ст. 10 ЦПК України якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
Враховуючи те, що військова агресія РФ проти України розпочалася 24.02.2022 року, наразі чинним законодавством України не встановлений порядок набрання рішенням у справах про встановлення факту смерті на території, якій ведуться бойові дії законної сили, суд вважає за необхідне застосувати аналогію закону та відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України визначити, що рішення про встановлення факту смерті особи на території, де ведуться бойові дії підлягає до негайного виконання.
Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 4,10,13,76-81,89,211,247,263-265,293-294,315-317,354,430 ЦПК України, суд-
Заяву військової частини НОМЕР_1 , заінтересована особа: Бердичівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бердичівському районі Житомирської області Центрально - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький ) про встановлення факту, що має юридичне значення ( факту смерті) - задовольнити.
Встановити факт, що має юридичне значення, а саме факт смерті ( загибелі) близько 15 години 03 березня 2022 року на околиці населеного пункту Матишин, Бучанського району, Київської області - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Дарницьким РГ ГУ МВС України в місті Київ 29 жовтня 1998 року ) під час виконання бойового завдання в умовах воєнного стану.
Рішення суду підлягає до негайного виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Житомирського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Т.М. Вдовиченко