Постанова від 17.03.2022 по справі 380/14349/21

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2022 рокуЛьвівСправа № 380/14349/21 пров. № А/857/23467/21

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючий-суддя Довга О.І.,

суддя Запотічний І.І.,

суддя Матковська З.М..

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2021 року (головуючий суддя Хома О.П., м.Львів) у справі № 380/14349/21 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

30.08.2021 позивач звернувся з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просив: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати позивачу пенсії, виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного в довідці Головного управління ДСНС України у Львівській області від 11.08.2021 №5804-6551/5807, без обмеження її максимальним розміром та з врахуванням уже виплачених сум; зобов'язати відповідача провести перерахунок і виплату позивачу пенсії з 01.02.2020, виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідці Головного управління ДСНС України у Львівській області від 11.08.2021 №5804-6551/5807, без обмеження її максимальним розміром та з врахування уже виплачених сум.

Позов обґрунтовує тим, що ГУ ПФУ у Львівській області систематично порушує право позивача на перерахунок пенсії, не бере до уваги численні судові рішення та безпідставно не здійснює йому перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області від 11.08.2021 №5804-6551/5807 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 29.01.2020, виготовленої на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27.07.2021 у справі №380/2583/21, без обмеження пенсійної виплати максимальним розміром.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2021 року адміністративним позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у перерахунку з 01.02.2020 та виплаті ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області від 11.08.2021 №5804-6551/5807 без обмеження її максимальним розміром. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести з 01.02.2020 перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області від 11.08.2021 №5804-6551/5807 без обмеження її максимальним розміром та здійснити виплату, з урахуванням раніше виплачених сум.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, покликаючись на порушенням норм матеріального права зазначив, що сама по собі довідка не породжує право позивача на перерахунок, а підставою для такого перерахунку є нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України. Апелянт вважає, що пенсія позивача підлягає обмеженню відповідно до Закону України від 08.07.2011 №3668 VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (зі змінами, внесеними Законом України від 24.12.2015 №911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»). Оскільки перерахунок пенсії із 01.02.2020, на підставі довідки 11.08.2021 №5804-6551/5807, не проводився, то вимога щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії без обмеження максимальним розміром заявлена на майбутнє. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позову.

ОСОБА_1 подав відзив на апеляційну скаргу. З наведених у відзиві підстав просить рішення суду першої інстанції залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

У відповідності до частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС), суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, так як апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, що ухвалене в порядку письмового провадження (без повідомлення сторін) за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з огляду на наступні підстави.

Судом встановлені наступні обставини.

Позивач є пенсіонером МНС (ДСНС) України, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену у 2011 році відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 03.12.2020 у справі №380/7810/20 (набрало законної сили 03.02.2021) адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково - шляхом визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Львівській області щодо виплати ОСОБА_1 пенсії без обмеження максимального розміру з 01.04.2019, та зобов'язано ГУ ПФУ у Львівській області здійснювати виплату перерахованої 01.04.2019 ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019 без обмеження максимального розміру, з урахуванням виплачених сум.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27.07.2021 у справі №380/2583/21 зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області здійснити перерахунок розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 , за результатами якого підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 29.01.2020, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (без урахування показників мінімальної заробітної плати), а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020.

На виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27.07.2021 у справі №380/2583/21, ГУ ДСНС України у Львівській області виготовлено довідку від 11.08.2021 №5804-6551/5807 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 29.01.2020, яка скерована на адресу ГУ ПФУ у Львівській області листом від 05.08.2021 №5802-6431/5814.

Позивач звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області з заявою про прийняття рішення про проведення перерахунку його пенсії за довідкою, виданою ГУ ДСНС України у Львівській області на виконання постанови суду від 27.07.2021 у справі №380/2583/21 та виплати пенсії, без обмеження максимальним розміром.

Бездіяльність ГУ ПФУ у Львівській області щодо перерахунку та виплати позивачу пенсії на підставі довідки від 11.08.2021 №5804-6551/5807, без обмеження пенсійної виплати максимальним розміром зумовила звернення позивача до суду.

Приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень не довів ті обставини, на яких ґрунтуються його заперечення.

Суд апеляційної інстанції погоджується з таким висновком з огляду на наступне.

Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (Закон №2262-ХІІ).

Як вказано у Преамбулі Закону №2262-ХІІ, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Перерахунок раніше призначених пенсій передбачений статтею 63 Закону №2262-ХІІ, відповідно до частини 4 якої усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з частинами 1 та 2 цієї ж статті 63 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом надасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (Порядок №3-1) про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5).

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, встановленому статтею 63 Закону №2262.

Згідно з абзацом 2 пункту 23 Порядку №3-1 пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Саме такий правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.

Підставою для перерахунку пенсії позивачу у даній справі є довідка ГУ ДСНС України у Львівській області від 11.08.2021 №5804-6551/5807 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 29.01.2020, виготовлена на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27.07.2021 у справі №380/2583/21.

Суд апеляційної інстанції встановив, що видача довідки від 11.08.2021 №5804-6551/5807 зумовлена необхідністю зазначення відповідачем у такій довідці відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб від 30.08.2017 №704, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020

Тобто, відображені у довідці від 11.08.2021 №5804-6551/5807 відомості про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням позивача приведені у відповідність до додатків 1, 12, 13, 14 до Постанови №704.

Вказана довідка, направлена ГУ ДНЗС у Львівській області на адресу ГУ ПФУ у Львівській області листом від 05.08.2021 №5802-6431/5814, є підставою для перерахунку пенсії, призначеної ОСОБА_1 відповідно до Закону №2262-ХІІ.

Колегія суддів вказує, що право позивача на перерахунок пенсії з 01.02.2020 є беззаперечним, а передумовою для його проведення є оформлення ГУ ДСНС України у Львівській області довідки від 11.08.2021 №5804-6551/5807, яка скерована на адресу відповідача. У відповідача виник обов'язок по перерахунку пенсії позивача, призначеної згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру грошового забезпечення, зазначеного в оновленій довідці від 11.08.2021 №5804-6551/5807. Право позивача на перерахунок пенсії без обмеження максимального розміру встановлено судовим рішенням від 03.12.2020 у справі №380/7810/20.

Апеляційний суд зазначає, що у позивача були обґрунтовані правомірні очікування щодо перерахунку відповідачем його пенсії без обмеження максимального розміру відповідно до довідки від 11.08.2021 №5804-6552/5807, виданої на виконання постанови суду від 27.07.2021 у справі №380/2583/21. Бездіяльність відповідача щодо перерахунку пенсії позивача на підставі довідки від 11.08.2021 №5804-6552/5807 та без обмеження максимальним розміром порушує право позивача на отримання пенсії у визначеному чинним пенсійним законодавством розмірі.

Доводи апелянта з посиланням на норми Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2021 №3668-VI та частину 7 статті 43 Закону №2262-ХІІ щодо правомірності обмеження максимального розміру пенсії позивача спростовано судовими рішеннями від 03.12.2020 у справі №380/7810/20 та від 27.07.2021 у справі №380/2583/21, які набрали законної сили та які є обов'язковими до виконання.

Одночасно суд апеляційної інстанції зважає на положення Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32 - 41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції, зробивши системний аналіз положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, дійшов вірного висновку про задоволення позову, а тому апеляційну скаргу слід відхилити.

Згідно з ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зазначене положення поширюється на доказування правомірності оскаржуваного рішення (дії чи бездіяльності). Окрім доказування правових підстав для рішення (тобто правомірності), суб'єкт владних повноважень повинен доказувати фактичну підставу, тобто наявність фактів, з якими закон пов'язує можливість прийняття рішення, вчинення дії чи утримання від неї.

В розумінні ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним, обґрунтованим та відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржуване рішення слід залишити без змін.

Відповідно до ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2021 року у справі № 380/14349/21 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя О. І. Довга

судді І. І. Запотічний

З. М. Матковська