18 березня 2022 року справа № 340/9426/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши у м.Кропивницький у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження) адміністративний позов фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (далі - Управління) та заступника керівника Мнеки Віталія про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу,
Позивач звернувся до суду зі заявою до Управління про визнання протиправною та скасування постанови від 03 листопада 2021 року щодо застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700 грн.
У заяві зазначив, що відповідач протиправно застосував штраф, оскільки водій транспортного засобу надав усі обов'язкові документи.
Стверджує, що позбавили права на участь у процесі прийняття рішення.
Відповідач заперечив щодо задоволення позову, подавши відзив на нього (а.с.29-32).
Зазначає, що позивач належним чином повідомлявся про час та місце розгляду матеріалів перевірки.
Управління пояснило, що перевізник під час перевірки не надав договір на перевезення пасажирів, квитанцію про оплату послуг та страхового полісу цивільної відповідальності.
26 листопада 2021 року судом відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін (а.с.20-21).
Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про задоволення позову з таких підстав.
Встановлені судом факти і обставини, що стали підставами звернення.
Так, транспортний засіб марки «Мерседес Бенс» № НОМЕР_1 перебуває у володінні позивача, який займається пасажирськими перевезеннями (а.с.7).
12 вересня 2021 року під час проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт у сфері перевезення пасажирів і вантажів інспектори Управління зупинили згаданий автомобіль під керуванням водія ОСОБА_2 на автодорозі М - 01 242 км (а.с.40).
Згідно акту перевірки водій не надав договір на перевезення пасажирів, квитанцію про оплату послуг та страхового полісу цивільної відповідальності.
Водій відмовився підписувати акт.
Позивач зазначає, що відмова обумовлена наявністю усіх документів.
Так, договір на перевезення укладено 10 вересня 2021 року, кошти сплачено того ж дня, а дія страхового полісу закінчувалась 02 лютого 2022 року (а.с.10-14).
13 жовтня 2021 року Управління виготовило повідомлення про виклик на розгляд матеріалів перевірки (а.с.39).
У повідомленні зазначено, що розгляд відбудеться 03 листопада 2021 року.
Повідомлення відправлено поштовим зв'язком 26 жовтня 2021 року (а.с.41).
Позивач отримав його 04 листопада 2021 року (а.с.42).
03 листопада 2021 року Управління прийняло постанову про накладення на позивача адміністративно-господарського штрафу у сумі 1700 грн. (а.с.38).
Штраф застосовано за порушення вимог статті 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон) та на підставі приписів абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону.
Юридична оцінка, встановлених судом, фактів і обставин справи.
Перш за все, постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року №1567 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті (далі - Порядок).
Приписами пункту 25 Порядку встановлено, що справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Отже, Управління розглянуло справу позивача у строк, встановлений Порядком.
Приписами пунктів 26 та 27 Порядку передбачено, що справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання.
Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.
Таким чином припис підзаконного акту дублює припис пункту 9 частини 2 статті 2 КАС України.
Цією нормою права встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Управління прийняло рішення без врахування такого права.
Так, станом на день прийняття постанови про накладення штрафу відповідач не володів доказами сповіщення позивача про час і місце розгляду справи.
Постанова про накладення штрафу прийнята 03 листопада 2021 року.
Позивач отримав повідомлення про виклик наступного дня.
Таким чином, в Управління виник обов'язок відкласти розгляд справи на іншу дату, своєчасно повідомивши про неї.
Такий обов'язок пояснюється наступним.
Так, відповідно до приписів частини 1 статті 250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Ці строки є граничними, а строк, який визначено приписами Порядку, встановлено, щоб дисциплінувати працівників Управління (не затягувати вирішення справи до завершення граничного строку накладення штрафу).
Отже, позивача позбавили права на участь у процесі прийняття рішення, де мав би можливість здійснити захист, оскільки несвоєчасно повідомили про час та місце розгляду справи і не запропонували надати пояснення, які бажав подати, заперечуючи порушення (доводив, що водій надав усі документи).
Підсумовуючи, суд зробив висновок про наявність порушення в діях Управління, котре вказує на протиправність постанови про накладення штрафу, оскільки постановлена без врахування права особи на участь у процесі прийняття рішення (не проаналізовано пояснень щодо порушень під час зважування, які мав намір надати) (порушення приписів пунктів 1 та 9 частини 2 статті 2 КАС України).
У такому разі у суду відсутній обов'язок робити висновок про порушення законодавства щодо перевезень, оскільки перевіряє висновок суб'єкта владних повноважень по суті спору за умови дотримання процедури прийняття, у тому числі права на захист.
Отже, позов належить задовільнити.
Судові витрати складаються зі сплати судового збору у сумі 2270 грн. (а.с.4).
Суд розподіляє їх відповідно до приписів статті 139 КАС України.
Судові витрати треба стягнути з Державної служби України з безпеки на транспорті, оскільки Управління є територіальним підрозділом без статусу юридичної особи.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовільнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки від 03 листопада 2021 року, якою на фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 накладено адміністративно-господарський штраф у сумі 1700 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 судові витрати в сумі 2270 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня складення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Р.І. Брегей