Рішення від 18.03.2022 по справі 140/16383/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 березня 2022 року ЛуцькСправа № 140/16383/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Мачульського В.В.,

розглянувши за правилами спрощеного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення №14162-13499/3-02/8-0300/21 від 25.11.2021 про відмову у здійсненні перерахунку і виплати пенсії, відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з дня звернення з урахуванням виплачених сум; зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії з урахуванням спеціального (пільгового) страхового стажу відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з дня звернення 26.10.2021 та з урахуванням виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію по інвалідності у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.04.2021.

Зазначає, що у зв'язку із відповіддю ГУ ПФУ у Волинській області від 04.06.2021 №4768-4576/3-02/8-0300/21 про відмову у зарахуванні стажу з червня 2015 року по грудень 2020 року, у зв'язку із тим, що відсутня сплата страхових внесків до пенсійного фонду України від ДП «Шахта №1 «Нововолинська» та ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля»» позивач скористався своїм правом та оскаржив дане рішення у судовому порядку.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 08.09.2021 у справі №140/6968/21 позов задоволено повністю, однак ГУ ПФУ у Волинській області здійснено перерахунок пенсії без врахування норми статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Позивач вказує, що 26.10.2021 звернувся із заявою до відповідача про перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням пільгового стажу відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», на що отримав відповідь від 25.11.2021 №14162-13499/3-02/8-0300/21 про здійснений перерахунок складової пенсійної виплати з 01.12.2021, розмір яких обчислюється з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та про виконане в повному обсязі рішення Волинського окружного адміністративного суду від 08.09.2021 у справі №140/6968/21, так як відповідачем у відповіді зазначено, що предметом спору не було питання про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, адже згідно з рішення суду зараховано до стажу роботи позивача пільговий стаж 5 років 6 місяців, що в загальному складає 16 років 6 місяців пільгового стажу за Списком №1 - шахтарі, що фактично підтверджує стаж позивача, який дає право на нарахування йому пенсії у відповідності до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 05.01.2022 відкрито спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання та виклику сторін.

У відзиві на позов відповідач позовні вимоги не визнав. В обґрунтування своєї позиції вказав, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 08.09.2021 по справі №140/6968/21 зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області зарахувати позивачу до пільгового спеціального стажу та страхового стажу період роботи з 01.07.2015 по 31.12.2020 у ДП «Шахта №1 «Нововолинська» та ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» для здійснення перерахунку призначеної пенсії по інвалідності та здійснити перерахунок і виплату пенсії з врахуванням даного спеціального (пільгового) страхового стажу, яке виконане в повному обсязі, а саме проведено перерахунок пенсії з 09.10.2021 (з дати набрання законної сили рішення суду) та зараховано до пільгового спеціального стажу та страхового стажу період роботи з 01.07.2015 по 31.12.2020.

Представник відповідача зазначає, що оскільки вказане судове рішення не містило зобов'язання провести перерахунок пенсії згідно норм Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», то позивач повинен був би звернутися до ГУ ПФУ у Волинській області з заявою про перерахунок пенсії встановленого зразка, надавши необхідний пакет документів.

Крім того, у відзиві на позовну заяву представник відповідача заперечує проти стягнення витрат за надання професійної правничої допомоги. Вважає позовні вимоги безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Інших заяв по суті справи від сторін не надходили. Сторони скористались своїм правом щодо подачі заяв по суті справи.

Дослідивши письмові пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, а також письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних мотивів та підстав.

Судом встановлено, що 17.05.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про зарахування періодів роботи прохідником 5-го розряду, майстром гірничим з повним робочим днем з червня 2015 року по грудень 2020 року до страхового стажу, для здійснення права на загальнообов'язкове державне соціальне страхування/на пенсійне забезпечення. Також просив внести інформацію про зарахування до страхового стажу за вказаний період до Індивідуальних відомостей про застраховану особу, здійснити перерахунок призначеної пенсії по інвалідності, з врахуванням страхового стажу та заробітної плати за період з липня 2015 року по грудень 2020 року (а.с.24).

Листом від 04.06.2021 №4768-4576/3-02/8-0300/21 відповідач відмовив у перерахунку пенсії позивачу у зв'язку з відсутністю сплати страхових внесків до пенсійного фонду України від ДП «Шахта №1 «Нововолинська» та ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» за період з липня 2015 року по грудень 2020 року (а.с.30).

Вважаючи таке рішення ГУ ПФУ у Волинській області протиправним, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 08.09.2021 по справі №140/6968/21 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області №4768-4576/3-02/8-0300/21 від 04 червня 2021 року про відмову ОСОБА_1 у зарахуванні до страхового стажу періоду роботи з 01 липня 2015 року по 31 грудня 2020 року у ДП «Шахта №1 «Нововолинська» та ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля»; зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській зарахувати ОСОБА_1 до пільгового спеціального та страхового стажу період роботи з 01 липня 2015 року по 31 грудня 2020 року у ДП «Шахта №1 «Нововолинська» та ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» для здійснення перерахунку призначеної пенсії по інвалідності та здійснити перерахунок і виплату пенсії з врахуванням даного спеціального (пільгового) страхового стажу.

Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Судом встановлено, що на виконання рішення суду перерахунок пенсії було здійснено, однак не враховано при прорахунку відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», на що 26.10.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок і виплату пенсії, з урахуванням пільгового страхового стажу, відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», так як із врахуванням зарахованого рішенням суду від 08.09.2021 року страховий стаж, сукупно пільговий стаж становить більше 15 років, що є достатнім для перерахунку пенсії на підставі статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

25.11.2021 за вх. №14162-13499/3-02/8-0300/21 від ГУ ПФУ у Волинській області надійшла відповідь на заяву позивачу від 26.10.2021, в якій зазначається, що після проведеного перерахунку пенсії на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 08.09.2021 по справі №140/6968/21 загальний страховий стаж становить 51 рік 2 дні, в тому числі: 15 років 7 місяців 8 днів додаткового стажу, зарахованого до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та додатково 11 років пільгового стажу за Списком №1 - шахтарі та 5 років 6 місяців пільгового стажу за Списком №1 - за рішенням суду. Також зазначається, що з 01.12.2021 року перераховано складові пенсійної виплати, розмір яких обчислюється з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та рішення Волинського окружного адміністративного суду від 08.09.2021 виконане в повному обсязі, адже предметом спору н було питання про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Вважаючи таке рішення ГУ ПФУ у Волинській області протиправним, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Законом України, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Водночас, за приписами статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;

страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;

страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Як передбачено частиною другою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

За приписами частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

Відповідно до частини першої статті 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.

Згідно із частиною другою статті 20 Закону №1058-IV обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев'ятою, десятою статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Крім того, згідно із частиною шостою статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI (з наступними змінами та доповненнями) за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. При цьому, на думку суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв'язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені, а у разі їх наявності - сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Як вбачається із матеріалів справи, спір між сторонами виник щодо не зарахування до пільгового страхового стажу для перерахунку пенсії періоду роботи позивача з 01.07.2015 по 31.12.2020 включно у зв'язку з відсутністю даних про сплату страхових внесків.

З наявної в матеріалах справи довідки форми ОК-5 та довідки про нараховану заробітну плату та фактичну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 29.04.2021 №224 вбачається, що у період з 01.07.2015 по 31.12.2020 позивачу нараховувалася та виплачувалася заробітна плата роботодавцем ДП «Шахта №1 «Нововолинська» та ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля». Проте, даний період роботи не був взятий відповідачем до загального обрахунку пенсії.

Відповідно до довідки від 29.04.2021 №204-10 адміністрацією ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» повідомлено, що станом на 29.04.2021 єдиний соціальний внесок (ЄСВ), який нарахований на заробітну плату ОСОБА_1 перерахований до Нововолинського відділення Володимир-Волинського ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області по грудень 2020 року включно.

Таким чином, оскільки з наявних у справі письмових доказів вбачається, що в період з 01.01.2021 по 31.03.2021 включно позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески, тому у відповідача відсутні підстави не зараховувати до пільгового стажу позивача вказаний період його роботи.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» №345-VI від 02.09.2008 дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Суд звертає у вагу, що у відповіді ГУ ПФУ у Волинській області від 25.11.2021 №14162-13499/3-02/8-0300/21 від ГУ ПФУ у Волинській області зазначається, що після проведеного перерахунку пенсії на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 08.09.2021 по справі №140/6968/21 загальний страховий стаж становить 51 рік 2 дні, в тому числі: 15 років 7 місяців 8 днів додаткового стажу, зарахованого до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та додатково 11 років пільгового стажу за Списком №1 - шахтарі та 5 років 6 місяців пільгового стажу за Списком №1 - за рішенням суду.

Таким чином, із зарахуванням до пільгового стажу за Списком №1 періоду роботи з 01 липня 2015 року по 31 грудня 2020 року позивач набуває право на перерахунок пенсії згідно з статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», так як в загальному пільговий стаж за Списком №1 - шахтарі складає 16 років 6 місяців.

Таким чином, суд вважає, що позов необхідно задовольнити повністю, шляхом визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ у Волинській області за вих. №14162-13499/3-02/8-0300/21 від 25.11.2021 щодо відмови у здійсненні перерахунку і виплати пенсії, з урахуванням рішення Волинського окружного адміністративного суду від 08.09.2021 по справі №140/6968/21 пільгового страхового стажу, що дає право на перерахунок пенсії згідно з Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці»; зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсію з урахуванням зазначеного пільгового стажу роботи в розмірі передбаченому статтею 8 Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з моменту звернення, тобто з 26.10.2021.

Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Згідно із частиною першою та третьою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 908,00 грн. сплаченого за подання позову немайнового характеру квитанцією від 10.12.2021.

Статтею 134 КАС України врегульовані питання щодо відшкодування витрат на професійну правничу допомогу.

Зокрема, відповідно до частин третьої, четвертої цієї статті КАС України розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Представником позивача надано суду договір про надання професійної правничої допомоги від 08.12.2021 №69/21, акт здачі-приймання робіт (надання послуг) до договору №69/21 від 08.12.2021 про надання професійної допомоги, копію квитанції від 23.01.2021, що підтверджує понесені ОСОБА_1 витрати.

Відповідно до частини п'ятої статті 134 КАС України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Приписами частини першої статті 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» визначено, що гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги.

Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (частини друга, третя статті 30 вищевказаного Закону).

Аналіз вищевикладених норм дає підстави вважати, що при визначенні суми відшкодування судових витрат суд має виходити з критерію обґрунтованих дій позивача, а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та запровадження певних запобіжників від можливих зловживань з боку учасників судового процесу та осіб, які надають правничу допомогу, зокрема, неможливості стягнення необґрунтовано завищених витрат на правничу допомогу.

Розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Але, при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.

Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрат на підставі статті 41 Конвенції. Зокрема, згідно з його практикою заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі «East/West Alliance Limited» проти України», заява №19336/04). У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Лавентс проти Латвії» зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.

Отже, правова допомога є багатоаспектною, різною за змістом, обсягом та формами і може включати консультації, роз'яснення, складення позовів і звернень, довідок, заяв, скарг, здійснення представництва, зокрема в судах та інших державних органах тощо, однак вибір форми та суб'єкта надання такої допомоги залежить від волі особи, яка бажає її отримати. Право на правову допомогу - це гарантована державою можливість кожної особи отримати таку допомогу в обсязі та формах, визначених нею, незалежно від характеру правовідносин особи з іншими суб'єктами права, однак відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.

Так, згідно наявних у матеріалах справи доказів позивачем за послуги правової допомоги сплачено 2 500,00 грн.

Проаналізувавши складність справи та виконання адвокатом робіт (наданих послуг), час, витрачений адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг) та обсяг наданих адвокатом послуг та виконаних робіт, суд не вбачає в них співмірності наданих послуг, не вважає їх розмір обґрунтованим та розумним з наступних підстав.

Як вбачається із акту здачі-приймання робіт (надання послуг) до договору №69/21 від 08.12.2021 про надання професійної допомоги від 10.12.2021, адвокат Якименко З.С. передала, а Клієнт прийняв наступні послуги, надані адвокатом за договором про надання правничої професійної допомоги №69/21 від 08.12.2021: підготовка заяви до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про зарахування періодів роботи до страхового стажу - 500,00 грн.; підготовка позовної заяви про визнаня протиправною відмови Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області та зобов'язання зарахувати до страхового стажу періоду роботи на ДП «Шахта №1 «Нововолинська» та ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» - 2000,00 грн. (включає вивчення матеріалів справи - 0,5 год., перегляд судової практики та формування правової позиції - 0,5 год., підготовка тексту позовної заяви - 3 год.). Вартість 1 год. - 500,00 грн., 5 год. х 500,00 грн. - 2 500,00 грн., вартість наданих послуг становить 2 500,00 грн.

Оцінивши наявні в матеріалах справи докази складу та розміру витрат, пов'язаних з оплатою правової допомоги, перевіривши їх розумну необхідність для цієї справи та відповідність наданих послуг видам правової допомоги, визначеним статтями 19, 20 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», суд дійшов висновку, що розмір витрат за надання правової допомоги у даній справі є співмірним із складністю справи та виконаними адвокатом робіт (наданих послуг).

Керуючись статтями 2, 6, 72-77, 90, 139, 243-246, 255, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови у здійсненні перерахунку і виплати пенсії з урахуванням пільгового страхового стажу у період з 01.07.2015 по 31.12.2020 у ДП «Шахта №1 «Нововолинська» та ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля»» відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням спеціального (пільгового) страхового стажу, в розмірі передбаченому статтею 8 Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з 16 листопада 2021 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22-В, код ЄДРПОУ 13358826) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 908,00 грн. (дев'ятсот вісім гривень нуль копійок) та понесені витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 2 500,00 грн. (дві тисячі п'ятсот гривень нуль копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий

Суддя В.В. Мачульський