Рішення від 16.03.2022 по справі 140/16236/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2022 року ЛуцькСправа № 140/16236/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Димарчук Т.М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Луцької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі ФОП ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Виконавчого комітету Луцької міської ради (далі відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення №898-1 від 03.11.2021 в частині зобов'язання провести демонтаж належної йому рекламної конструкції (двосторонній рекламний пілон розміром 1,5м*3,6м) на АДРЕСА_1 , з причин відсутності дозволу.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ФОП ОСОБА_1 здійснює на території міста Луцьк господарську діяльність по технічному обслуговуванню та ремонту автотранспортних засобів. З метою реклами своїх послуг позивач розмістив у АДРЕСА_1 , двосторонній рекламний пілон розміром 1,5м*3,6м на підставі дозволу №10 виданого Луцькою міською радою 22.04.2015 , термін дії якого закінчився 01.10.2021.

Рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 03.11.2021 № 898-1 "Про демонтаж засобів зовнішньої реклами" та додатку до нього, останній зобов'язав власників засобів зовнішньої реклами, вказаних у додатку, провести демонтаж рекламних конструкцій, розміщених без відповідних дозволів (пункт 1 рішення), а у разі невиконання власниками засобів зовнішньої реклами пункту 1 даного рішення, комунальному підприємству «Луцькреклама» доручено провести їх демонтаж (пункт 2 рішення).

В додатку до рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 03.11.2021 № 898-1 викладений перелік засобів зовнішньої реклами, що підлягають демонтажу. В пункті 11 додатку вказаний засіб зовнішньої реклами (рекламний пілон розміром 1,5м*3,6м), який належать позивачу та розміщений за адресою: АДРЕСА_1 із зазначенням причини демонтажу - відсутній дозвіл.

Однак, позивач вказує на те, що Законом України від 04.12.2020 № 1071-IX "Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб'єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (надалі - Закон № 1071-IX) доповнено статтю 11 Закону №2806-IV "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" пунктом 2-1, згідно з яким документи дозвільного характеру, що не обумовлені міжнародними зобов'язаннями або іншими обмеженнями, встановленими законом, строк дії яких закінчується у період дії карантину або обмежувальних заходів, пов'язаних з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), вважаються такими, дію яких продовжено на період карантину та обмежувальних заходів і протягом трьох місяців з дня його/їх закінчення.

Отже, всі дозвільні документи, строк дії яких закінчується у період дії карантину або обмежувальних заходів, пов'язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), незалежно від подання або неподання заяв на їх продовження, є продовженими в силу закону на весь період карантину та обмежувальних заходів і протягом трьох місяців з дня його закінчення.

Позивач просить визнати протиправним та скасувати в частині рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 03.11.2021 №898-1, оскільки вважає, що дозвіл на розміщення зовнішньої реклами №10 від 22.04.2015 виданий відповідачем 22.04.2015 є чинним в силу закону, а строк його дії продовжується на весь період карантину та трьох місяців з дня його закінчення.

З наведених підстав просить позов задовольнити.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 10.01.2022 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Відповідач у поданому суду відзиві позовні вимоги заперечив та зазначив, що статтею 16 Закону України «Про рекламу» передбачено, що розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад. Пункт 3 Типових Правил розміщення зовнішньої реклами, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України 29.12.2003 №2067 регламентує: «Зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку встановленому органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил».

В межах повноважень, визначених ст. 26 та 27 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради № 96-1 від 19.02.2020 затверджено Порядок розміщення зовнішньої реклами на території Луцької міської територіальної громади (далі Порядок). Пункт 2.24.1 Порядку передбачає, що строк дії дозволу продовжується на підставі заяви, яка подається розповсюджувачем зовнішньої реклами робочому органу через адміністратора не пізніше ніж за один місяць до закінчення строку дії дозволу».

Дозвіл №10 від 22.04.2015 на розміщення засобу зовнішньої реклами (ЗЗР) двостороннього пілона розміром 1,5 х 3,6 м виданий позивачу на підставі рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 22.04.2015 №221-2. Позивач використовував місце, яке належить Луцькій міській територіальній громаді за адресою: АДРЕСА_1. Вказаний дозвіл був чинний до 01.10.2021. Враховуючи вимоги вищевказаних нормативних актів, позивач повинен був до 01.09.2021 подати заяву про продовження дії дозволу чи особисто, чи поштовим відправленням, чи в електронній формі, однак не скористався цим.

Територія Луцької міської територіальної громади до 01.09.2021 (кінцевого терміну подачі заяви на продовження дозволу) у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України № 611 від 16.06.2021 перебувала у "зеленій зоні" епідеміологічної небезпеки і позивач мав можливість подати заяву до ЦНАП Луцької міської ради особисто, або ж направити її поштовим зв'язком.

Таким чином, позивачем було порушено вимоги ст.16 Закону України «Про рекламу», ст. 41 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», п. 3 Типових Правил розміщення зовнішньої реклами, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України 29.12.2003 № 2067 та п. 2.24.1. Порядку розміщення зовнішньої реклами на території Луцької міської територіальної громади, затвердженого рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради № 96-1 від 19.02.2020, і тому 28.10.2021 КП «Луцькреклама» направлена позивачу вимога № 205 про усунення порушення Порядку розміщення зовнішньої реклами на території Луцької міської територіальної громади. Позивачу було запропоновано усунути порушення самостійно до 02.11.2021, однак він цього не зробив, саме тому 03.11.2021 виконавчим комітетом Луцької міської ради ухвалено рішення № 898-1 «Про демонтаж засобів зовнішньої реклами», яке було виконане Комунальним підприємством «Луцькреклама».

З наведених підстав просиа у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши письмові пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, а також письмові докази, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних мотивів та підстав.

Судом встановлено, що на підставі рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 22.04.2015 №221-2 підприємцю ОСОБА_1 виданий дозвіл №10 від 22.04.2015 на розміщення засобу зовнішньої реклами, а саме двостороннього пілона розміром 1,5 х 3,6 м. Позивач використовував місце, яке належить Луцькій міській територіальній громаді за адресою: АДРЕСА_1. Вказаний дозвіл був чинний до 01.10.2021 (а.с. 9-17).

28.10.2021 Комунальним підприємством «Луцькреклама» ФОП ОСОБА_1 надіслана вимога № 211 про усунення порушення Порядку розміщення зовнішньої реклами на території Луцької міської територіальної громади. Зокрема, у вимозі вказано, що у позивача відсутній дозвіл на розміщення реклами, що є порушенням п.1 ст.16 Закону України «Про рекламу» (закінчився термін дії дозволу №10 від 22.04.2015 з 01.10.2021). Позивачу було запропоновано у триденний термін (до 02.11.2021) усунути порушення самостійно шляхом демонтажу рекламної конструкції. Зазначено, що у випадку невиконання вимоги №211 від 28.10.2021 спеціальні конструкції будуть демонтовані спеціалізованим підприємством, що може проводити демонтаж, з покладанням на позивача витрат, пов'язаних з демонтажем засобів зовнішньої реклами та їх зберіганням (а.с.18).

Рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 03.11.2021 № 898-1 "Про демонтаж засобів зовнішньої реклами" та додатку до нього, відповідач зобов'язав власників засобів зовнішньої реклами, вказаних у додатку, провести демонтаж рекламних конструкцій, розміщених без відповідних дозволів (пункт 1 рішення), а у разі невиконання власниками засобів зовнішньої реклами пункту 1 даного рішення, комунальному підприємству «Луцькреклама» доручено провести їх демонтаж (пункт 2 рішення).

В додатку до рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 03.11.2021 № 898-1 викладений перелік засобів зовнішньої реклами, що підлягають демонтажу. В пункті 11 додатку вказаний засіб зовнішньої реклами (рекламний пілон розміром 1,5м х 3,6м), який належать ФОП ОСОБА_1 та розміщений за адресою: АДРЕСА_1 із зазначенням причини демонтажу - відсутній дозвіл (а.с.19-23).

З відзиву представника відповідача вбачається, що вказане рішення було виконане КП «Луцькреклама».

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з підпунктом 13 пункту «б» статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать повноваження щодо надання дозволів у порядку, встановленому законодавством, на розміщення реклами.

Засади рекламної діяльності в Україні, відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами визначає Закон України «Про рекламу» від 03.07.1996 № 270/96-ВР.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про рекламу», цей Закон регулює відносини, пов'язані з виробництвом, розповсюдженням та споживанням реклами на території України.

Дія цього Закону не поширюється на відносини, пов'язані з розповсюдженням інформації, обов'язковість розміщення та оприлюднення якої визначено іншими законами України.

Дія цього Закону не поширюється на оголошення фізичних осіб, не пов'язані з підприємницькою діяльністю.

В статті 1 Закону України «Про рекламу» наведені визначення наступних термінів, а саме: реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару; внутрішня реклама - реклама, що розміщується всередині будинків, споруд, у тому числі в кінотеатрах і театрах під час, до і після демонстрації кінофільмів та вистав, концертів, а також під час спортивних змагань, що проходять у закритих приміщеннях, крім місць торгівлі (у тому числі буфетів, кіосків, яток), де може розміщуватись інформація про товари, що безпосередньо в цих місцях продаються; зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.

Правила розміщення зовнішньої реклами регламентовані статтею 16 Закону України «Про рекламу», а також Типовими правилами розміщення зовнішньої реклами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 №2067 (далі Типові правила № 2067).

Так, відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України «Про рекламу», розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Під час видачі дозволів на розміщення зовнішньої реклами втручання у форму та зміст зовнішньої реклами забороняється.

Частиною другою статті 16 Закону України «Про рекламу» визначені вимоги, яким повинна відповідати зовнішня реклама, а саме: розміщуватись із дотриманням вимог техніки безпеки та із забезпеченням видимості дорожніх знаків, світлофорів, перехресть, пішохідних переходів, зупинок транспорту загального користування та не відтворювати зображення дорожніх знаків; освітлення зовнішньої реклами не повинно засліплювати учасників дорожнього руху, а також не повинно освітлювати квартири житлових будинків; фундаменти наземної зовнішньої реклами, що виступають над поверхнею землі, можуть бути декоративно оформлені; опори наземної зовнішньої реклами, що розташована вздовж проїжджої частини вулиць і доріг, повинні мати вертикальну дорожню розмітку, нанесену світлоповертаючими матеріалами, заввишки до 2 метрів від поверхні землі; нижній край зовнішньої реклами, що розміщується над проїжджою частиною, у тому числі на мостах, естакадах тощо, повинен розташовуватися на висоті не менше ніж 5 метрів від поверхні дорожнього покриття; у місцях, де проїжджа частина вулиці межує з цоколями будівель або огорожами, зовнішня реклама може розміщуватися в одну з фасадами будівель або огорожами лінію.

Як вже зазначено судом та передбачено ст. 16 Закону України «Про рекламу» Порядок надання дозволів на розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах визначають Типові правила розміщення зовнішньої реклами, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 № 2067.

Відповідно до визначення пункту 2 Типових правил, дозвіл - документ установленої форми, виданий розповсюджувачу зовнішньої реклами на підставі рішення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, який дає право на розміщення зовнішньої реклами на певний строк та у певному місці.

За приписами пункту 3 Типових правил № 2067, зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил.

Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу на розміщення зовнішньої реклами здійснюється відповідно до Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Виданий у встановленому порядку дозвіл є підставою для розміщення зовнішньої реклами та виконання робіт, пов'язаних з розташуванням рекламного засобу (пункт 24 Типових правил № 2067).

Згідно пункту 5 Типових правил № 2067, для регулювання діяльності з розміщення зовнішньої реклами сільська, селищна, міська рада може утворювати відділ, управління, інший виконавчий орган або покладати відповідні функції на існуючий відділ, управління (далі - робочий орган). Робочий орган не вправі подавати заяву та одержувати дозвіл на розміщення зовнішньої реклами.

Як визначено пунктом 6 Типових правил № 2067, до повноважень робочого органу належать:

розгляд заяв розповсюджувачів зовнішньої реклами на надання дозволу, внесення змін у дозвіл, переоформлення дозволу та продовження строку його дії;

надання у разі потреби розповсюджувачам зовнішньої реклами архітектурно-планувальних завдань на опрацювання проектно-технічної документації для розташування складних (дахових) рекламних засобів;

прийняття рішення про встановлення пріоритету заявника на місце розташування рекламного засобу, продовження строку, на який встановлено зазначений пріоритет, або про відмову в установленні такого пріоритету;

підготовка проекту рішення виконавчого органу ради щодо надання дозволу (у тому числі погодження з органами та особами, зазначеними у пункті 16 цих Правил) чи про відмову у його наданні;

видача дозволу на підставі рішення виконавчого органу ради;

ведення інформаційного банку даних місць розташування рекламних засобів, плану їх розміщення та надання в установленому порядку інформації для оновлення даних містобудівного кадастру населених пунктів;

подання територіальним органам спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі матеріалів про порушення порядку розповсюдження та розміщення реклами;

підготовка і подання виконавчому органу ради пропозицій щодо розмірів плати за надання послуг робочим органом на підставі калькуляції витрат для прийняття відповідного рішення.

Робочий орган здійснює інші повноваження відповідно до законодавства.

Абзацом 2 ч.1 ст. 4-1 Закон України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» передбачено: «Порядок проведення дозвільної (погоджувальної) процедури, переоформлення та анулювання документів дозвільного характеру, що законами України віднесено до повноважень органів місцевого самоврядування, встановлюється їх рішенням, а у випадках, передбачених законом, - на підставі типових порядків, затверджених Кабінетом Міністрів України».

Пунктом 14 ст. 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» регламентовано, що прийняття від суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи заяви про одержання (переоформлення, анулювання) документа дозвільного характеру здійснюється адміністратором у центрі надання адміністративних послуг.

Заява про одержання (переоформлення, анулювання) документа дозвільного характеру, що оформляється дозвільними органами, або декларація подається суб'єктом господарювання (уповноваженим ним органом або особою): у паперовій формі особисто або поштовим відправленням - до адміністратора, або в електронній формі через портал електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - портал електронних сервісів), оформлена згідно з вимогами законів у сфері електронних документів, - до дозвільного органу.

Частиною 5 статті 9 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» встановлено, що контроль за наявністю документів дозвільного характеру у суб'єктів господарювання, необхідність одержання яких встановлена законом, здійснюють органи виконавчої влади та/або органи місцевого самоврядування (їх виконавчі органи) в межах повноважень та в порядку, передбачених законом.

У відповідності до наведених вимог Законів України «Про рекламу», «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», на підставі наведених Типових правил №2067, в межах повноважень, визначених ст. 26 та 27 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради № 96-1 від 19.02.2020 затверджено Порядок розміщення зовнішньої реклами на території Луцької міської територіальної громади (надалі - Порядок). Також даним рішенням на КП «Луцькреклама» покладено функції уповноваженої особи за проведенням необхідних заходів щодо припинення порушень розміщення зовнішньої реклами та забезпечення організації проведення демонтажу протиправно розміщених рекламних засобів. Крім того, 25.09.2019 Луцька міська рада прийняла рішення № 63/44 «Про Концептуальні основи порядку розміщення та розвитку зовнішньої реклами у місті Луцьку» (надалі - Концептуальні основи). Вказані рішення, Порядок та Концептуальні основи пройшли процедуру регуляторного узгодження у відповідності до Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» і є чинним, а тому на підставі ст. 144 Конституції України та ст.73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є обов'язковим до виконання усіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Оскаржуване у даній справі рішення №898-1 від 03.11.2021, крім Закону України "Про рекламу" та Типових правил розміщення зовнішньої реклами, прийнято на підставі Порядку розміщення зовнішньої реклами на території Луцької міської територіальної громади, затвердженого рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради № 96-1 від 19.02.2020 далі - Порядок).

Пунктом 1.1. Порядку визначено, що розміщення зовнішньої реклами на території Луцької міської територіальної громади регулює відносини, що виникають у зв'язку з розміщенням зовнішньої реклами на території Луцької міської територіальної громади та визначає процедуру видачі (відмови у видачі) дозволу на розміщення зовнішньої реклами, його анулювання, переоформлення, продовження строку дії та внесення змін, визначає механізм сплати за тимчасове користування місцем розташування рекламних засобів, вимоги до розміщення зовнішньої реклами та процедуру здійснення демонтажу, обліку, зберігання демонтованих засобів зовнішньої реклами, а також процедуру здійснення контролю за дотриманням цього Порядку.

Порядок є обов'язковим для виконання всіма учасниками рекламної діяльності - юридичними особами та фізичними особами-підприємцями, незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності.

Порядок розроблено відповідно до законів України «Про рекламу», «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», «Про благоустрій населених пунктів», «Про адміністративні послуги», «Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності», Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 № 2067 зі змінами (далі - Типові правила), з врахуванням Концептуальних основ порядку розміщення та розвитку зовнішньої реклами в місті Луцьку, затверджених рішенням міської ради.

Пунктом 1.3 Порядку передбачено, що:

- дозвіл на розміщення зовнішньої реклами - документ установленої форми згідно з додатком 3 до Порядку, виданий розповсюджувачу ЗР на підставі рішення виконавчого комітету міської ради, який дає право на розміщення ЗР на певний строк та у певному місці, з додатками, які є його невіддільною частиною (далі Дозвіл);

- демонтаж - заходи із розбирання рекламного засобу, його транспортування на спеціально відведену територію для подальшого зберігання; демонтаж незаконно розміщених та технічно несправних рекламоносіїв підпадає під ознаки самозахисту територіальної громади у розумінні статті 19 Цивільного кодексу України;

- робочий орган - виконавчий орган Луцької міської ради, який уповноважений Луцькою міською радою виконувати покладені на нього функції відповідно до Типових правил;

- адміністратор - посадова особа Департаменту «Центр надання адміністративних послуг» Луцької міської ради, яка організовує надання адміністративних послуг шляхом взаємодії з суб'єктами надання адміністративних послуг.

Зовнішня реклама розміщується на підставі Дозволу та відповідно до цього Порядку та Концептуальних основ (пункт 1.4. Порядку)

Згідно з пунктом 2.1 Порядку, видача (відмова у видачі), анулювання, переоформлення та продовження строку дії Дозволу, внесення змін у Дозвіл, визнання його недійсним здійснюється відповідно до законів України «Про рекламу», «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», Типових правил, цього Порядку, з врахуванням Концептуальних основ.

Пунктом 2.24. Порядку урегульовано продовження строку дії Дозволу. Зокрема, строк дії Дозволу продовжується на підставі заяви, яка подається розповсюджувачем зовнішньої реклами робочому органу через адміністратора протягом поточного місяця, не пізніше ніж за один місяць до закінчення строку дії Дозволу. До заяви додаються: оригінал зареєстрованого дозволу; письмова згода власника місця або уповноваженого ним органу (особи) на розміщення ЗР на визначений строк, якщо місце перебуває у державній або приватній власності.

Термін, на який продовжується дія Дозволу, визначається робочим органом на строк не менше трьох місяців, в залежності від виконання розповсюджувачем зовнішньої реклами умов укладеного договору, цього Порядку, Концептуальних основ, Правил благоустрою міста Луцька.

Уповноважена особа не пізніше як за один місяць до закінчення строку дії Дозволу подає робочому органу інформацію про стан ЗЗР, виконання розповсюджувачем вимог про усунення порушень порядку розміщення зовнішньої реклами (далі-вимога) та наявність заборгованості.

Строк дії Дозволу не продовжується, якщо у розповсюджувача: існує заборгованість з оплати за тимчасове користування місцем розміщення засобу ЗР за чинним Договором; не виконано письмову вимогу уповноваженої особи щодо приведення рекламного засобу до вимог Концептуальних основ та Порядку (про невиконання вимоги уповноважена особа інформує робочий орган письмово); відсутня письмова згода власника місця або уповноваженого ним органу (особи) на розміщення ЗР на визначений строк, якщо місце перебуває у державній, або приватній власності.

Процедура продовження строку дії Дозволу (відмова у його продовженні) здійснюється протягом 30 календарних днів з дня подання розповсюджувачем заяви. Робочий орган направляє заявнику через адміністратора примірник дозволу або лист про вмотивовану відмову у його продовженні. Продовження строку дії Дозволу (відмова у його продовженні) фіксується в журналі реєстрації (підпункти 2.24.1-2.24.4 пункту 2.24 Порядку).

Пунктом 5 Порядку визначена процедура проведення демонтажу, обліку, зберігання демонтованих засобів зовнішньої реклами.

Зокрема, згідно з п. 5.2 демонтажу згідно з цим Порядком підлягають: а) засоби зовнішньої реклами (далі ЗЗР) після закінчення строку дії дозволу; б) ЗЗР після анулювання дозволу; в) самовільно розміщені ЗЗР, власника яких встановлено; г) самовільно розміщені ЗЗР, власника яких встановити неможливо; д) спеціальні конструкції, що створюють загрозу життю або здоров'ю людей та/або заподіяння шкоди майну третіх осіб, у разі їх неналежної експлуатації; е) ЗЗР, власник яких відмовився від права власності відповідно до ст. 347 Цивільного Кодексу України.

У випадках, зазначених у підпунктах а), б) пункту 5.2 цього Порядку, демонтаж ЗЗР повинен бути проведений розповсюджувачем ЗР самостійно за власний рахунок у строк, не пізніше 10 робочих днів.

У разі невиконання та у випадках зазначених у підпунктах в), д) пункту 5.2 цього Порядку, демонтаж ЗЗР повинен бути проведений розповсюджувачем ЗР самостійно за власний рахунок у строк, вказаний уповноваженою особою у письмовій вимозі про усунення порушень Порядку розміщення зовнішньої реклами на території Луцької міської територіальної громади, яка оформлена за формою згідно з додатком 10 до Порядку.

Письмова вимога надсилається/вручається відповідно до п. 6.2 цього Порядку. Контроль за виконанням вимог про демонтаж здійснює уповноважена особа.

У разі невиконання у зазначений строк вимоги про демонтаж уповноважена особа подає інформацію спеціально уповноваженому органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та подає проєкт рішення виконавчому комітету міської ради щодо здійснення демонтажу ЗЗР.

Згідно з пунктом 5.6. Порядку на підставі рішення виконавчого комітету міської ради демонтаж ЗЗР проводить власник ЗЗР, а у разі невиконання рішення власником чи невстановлення власника (або його відмови від права власності) - суб'єкт господарювання на замовлення уповноваженої особи на умовах підряду.

Таким чином, питання пов'язані з дозвільним контролем за розміщенням рекламних засобів, регулюються, зокрема, частиною 1 статті 16 Закону України «Про рекламу», статтею 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Типовими правилами №2067, частиною 5 статті 9-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Аналіз наведених вимог чинного законодавства свідчить про те, що виконавчий орган сільської, селищної, міської ради є органом, що надає дозвіл на розміщення зовнішньої реклами, вирішує питання, пов'язані із дозвільним контролем за розміщенням рекламних засобів, тобто здійснює контроль за дотриманням правил розміщення реклами, а отже у межах своїх повноважень може приймати рішення про усунення порушень цих правил, зокрема рішення про зобов'язання розповсюджувача реклами демонтувати рекламний засіб, установлений без відповідного на те дозволу.

Аналогічні висновки містяться в постанові колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 19.02.2013 у справі № 21-18а13, прийнятій за результатом розгляду справи щодо неоднакового застосування касаційним судом статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», частини 1 статті 16 Закону України «Про рекламу».

Тотожного висновку про наявність у виконавчого комітету міської ради повноважень зі здійснення контролю за дотриманням правил розміщення зовнішньої реклами, у тому числі вирішення питань демонтажу самовільно встановлених рекламних засобів, дійшов Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду у постанові від 26.11.2019 у справі №461/6414/17.

Конкретизація визначення демонтажу і порядку здійснення демонтажу спеціальних конструкцій зовнішньої реклами визначається Правилами розміщення реклами, затвердженими органами місцевого самоврядування на відповідній території.

Прийняття органом місцевого самоврядування вказаних положень зумовлено необхідністю правильного та однакового розуміння поняття «демонтаж» усіма учасниками правовідносин у сфері розміщення зовнішньої реклами.

Суд також зазначає, що нормативне визначення і встановлення порядку демонтажу рекламних конструкцій на рівні актів органів місцевого самоврядування спрямовано на розкриття і деталізацію порядку здійснення органами місцевого самоврядування повноважень з організації та контролю благоустрою населеного пункту і не може вважатися таким, що здійснюється органами місцевого самоврядування поза межами їх повноважень до моменту врегулювання відповідного питання на законодавчому рівні».

Враховуючи фактичні обставини справи та вищенаведені норми чинного законодавства та підзаконних нормативно-правових актів, суд дійшов висновку, що відповідачем прийняте оскаржуване рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб передбачений законом.

Натомість позивач, у встановленому законодавством порядку, не подав особисто, поштовим зв'язком чи електронною поштою до 01.09.2021 уповноваженому органу заяву про продовження дії дозволу №10 від 22.04.2015 на розміщення засобу зовнішньої реклами на АДРЕСА_1, а саме двостороннього пілона розміром 1,5 х 3,6 м.

При цьому, суд враховує ту обставину, що територія Луцької міської територіальної громади, згідно з індикаторами визначення рівнів епідемічної небезпеки відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2020 №1236 "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" у серпні та до 23.09.2021 перебувала у «зеленій» зоні епідеміологічної небезпеки і позивач мав можливість до 01.09.2021 (кінцевого терміну подачі заяви на продовження дозволу №10 від 22.04.2015 на розміщення засобу зовнішньої реклами) подати відповідну заяву до ЦНАП Луцької міської ради особисто, або ж направити її поштовим зв'язком чи електронною поштою, але такою можливістю не скористався.

Таким чином, позивачем було порушено вимоги ст.16 Закону України «Про рекламу», ст. 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», п. 3 Типових Правил розміщення зовнішньої реклами, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України 29.12.2003 № 2067 та п. 2.24.1. Порядку розміщення зовнішньої реклами на території Луцької міської територіальної громади, затвердженого рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради № 96-1 від 19.02.2020, з огляду на що оскаржуважне рішення відповідача є законним та обгрунтованим.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Європейський суд з прав людини зазначає, що хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення у справі «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 01.07.2003 ).

Позивач вмотивованих доводів на підтвердження позову не надав, натомість, відповідач виконав покладений на нього ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України обов'язок, а саме довів відсутність підстав для задоволення позову.

Враховуючи викладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи вимоги законодавства України, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Підстави для вирішення питання розподілу судових витрат згідно зі ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні, з огляду на те, що позивачу відмовлено в задоволенні позову.

Керуючись статтями 241, 242, 243, 245, 246, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Луцької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення №898-1 від 03.11.2021 в частині зобов'язання провести демонтаж належної йому рекламної конструкції, відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Виконавчий комітет Луцької міської ради (43025, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Б. Хмельницького, 19 код ЄДРПОУ 04051327).

Суддя Т.М. Димарчук