Справа № 936/224/22
16 березня 2022 року смт Воловець
Суддя Воловецького районного суду Закарпатської області Софілканич О.А., розглянувши справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українки, громадянки України, мешканки АДРЕСА_1 , працюючої у відділенні «Нова пошта» №1, за ч.1 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
22.02.2022 р. на розгляд суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 801819 від 08.02.2022 року, в якому зазначено, що, 08.02.2022 року о 18 год. 08 хв. в с. Нижні Ворота, вул. Перемоги, 7 у відділенні «Нова пошта» №1, ОСОБА_1 будучи співробітником даного закладу, здійснила обслуговування відвідувачів, без наявності в неї документа, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації чи експрес-тесту на COVID-19, чим порушила обмежувальні протиепідемічні вимоги п.п 11 п. 3 Постанови КМУ від 09.12.2020 р. за № 1236, тобто вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.44-3 КУпАП.
На виклик суду ОСОБА_1 не з'явилася, проте надіслала до суду заперечення, у якому просила розглянути справу без її участі. Також у запереченні, особа, яка притягується до адміністративної відповідальності посилається на те, що адміністративні матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять жодних належних, допустимих, достовірних доказів її винуватості, оскільки вона не являється суб'єктом інкримінованого правопорушення та просить провадження у справі закрити за відсутністю у її діях події та складу адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.44-3 КУпАП
Вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю з таких підстав.
Положеннями статті 245 КУпАП передбачено,завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, тощо, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частина 1 стаття 44-3 КУпАП передбачає відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Тобто, зазначена норма носить бланкетний характер, а тому серед ознак суті такого адміністративного правопорушення обов'язково повинно бути посилання на конкретний нормативно-правовий акт, яким встановлюються відповідні правила та якого не дотрималась особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, порушивши тим самим законодавчі приписи, тому, у даному випадку, посилання на конкретні нормативні акти, що визначають правила, які, згідно з протоколом, порушила ОСОБА_1 є обов'язковим.
Згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: окрім іншого, суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.
Досліджуючи протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 801819 від 08.02.2022 року зазначено, що ОСОБА_1 порушила п.п.11 п. 3 Постанови КМУ № 1236 від 09.12.2020 року , а саме 08.02.2022 року о 18 год. 08 хв. в с. Нижні Ворота, вул. Перемоги, 7 у відділенні «Нова пошта» №1, ОСОБА_1 , будучи співробітником даного закладу, здійснила обслуговування відвідувачів, без наявності в неї документа, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації чи експрес-тесту на COVID-19.
Однак, положеннями п.п.11 п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 р. № 1236 "Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", передбачено, що у разі встановлення жовтого рівня епідемічної небезпеки додатково до обмежувальних протиепідемічних заходів, передбачених пунктом 2-2 цієї постанови, забороняється: приймання відвідувачів суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері громадського харчування (барів, ресторанів, кафе тощо), крім діяльності з надання послуг громадського харчування із здійсненням адресної доставки замовлень та замовлень на винос.
Тобто, у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 801819 від 08.02.2022 року не вірно зазначено, який саме пункт та підпункт постанови КМУ №1236 від 09 грудня 2020 року порушила особа, яка притягується до адміністративної відповідальності. Зокрема, в фабулі протоколу про адміністративне правопорушення, хоча й містить посилання на нормативно-правовий акт п.п.11 п.3 Постанови КМУ №1236, однак вказане посилання є очевидно невірним та не відповідає суті порушення, яке вказано у протоколі, внаслідок чого, із протоколу про адміністративне правопорушення не зрозуміло, які саме вимоги Постанови КМУ № 1236 від 09.12.2020 року були порушені ОСОБА_1 .
Крім того, наведена вище норма встановлює чітку заборону саме для суб'єктів господарювання.
Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 55 Господарського кодексу України, суб'єктами господарювання є: 1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; 2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
В матеріалах справи відсутні докази на підтвердження того факту, що ОСОБА_1 є суб'єктом підприємницької діяльності (суб'єктом господарювання). Крім цього, до матеріалів справи про адміністративне правопорушення не долучено жодних належних, допустимих, достовірних та переконливих доказів на підтвердження того, що ОСОБА_1 зареєстрована, як фізична особа підприємець, та здійснює господарську діяльність. Навпаки, із протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № ВАБ № 801819 від 08.02.2022 року та письмових пояснень особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, встановлено, що ОСОБА_1 являється працівником оператору поштового звязку ТОВ «Нова пошта». Тобто, доказів того, що ОСОБА_1 є посадовою особою, яка згідно статутних документів відповідає за порушення вимог пп.11 п.3 Постанови КМУ№1236 від 09.12.2020 р., матеріали справи не містять.
Таким чином, суд приходить до висновку, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 не є суб'єктом правопорушення, у вчиненні якого остання обвинувачується.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушення визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з ч. 1 ст. 7 КУпАП України ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
У відповідності до ч.3 ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність належних, достатніх та допустимих доказів для підтвердження наявності в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч.1 ст. 44-3 КУпАП, у зв'язку з чим провадження в справі підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 7, 9, 44-3, 247,251, 283,284 КУпАП, суддя -
Провадження в справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 про притягнення її до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 44-3 КУпАП, закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду через Воловецький районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Софілканич О.А.