Провадження: 2/484/374/22
Справа: 484/165/22
(заочне)
11 березня 2022 року м. Первомайськ
Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області у складі:
головуючого - судді Закревського В.І.
за участю секретаря судового засідання - Фартушняк Ю.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду цивільну справу за позовною заявою Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська область) до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, у вигляді збитків нанесених Державі Україна,
за відсутності сторін,
12.01.2022 року в інтересах держави звернувся до суду представник Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) Тутейко А. В. з позовом до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу у вигляді збитків нанесених державі. В обгрунтування позову вказав, що державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Мельник І.Л. встановлено факт знищення 10.07.2020 року гр. ОСОБА_1 3 дерев породи "Акація" до ступеня припинення росту без відповідного дозволу, а саме лісорубного квитка, що є порушенням ст.ст. 10, 40 Закону України "Про рослинний світ", ст.ст. 68, 69 Лісового кодексу України. Згідно постанови про накладення адміністративного стягнення від 29.09.2020 року №55 Державною екологічною інспекцією у Миколаївській області відповідача визнано винним в порушенні ст.ст. 69, 105 Лісового кодексу України, відповідальність за яке передбачена ст. 65-1 КУпАП та накладено на останнього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 748 грн. Внаслідок вчиненого відповідачем адміністративного правопорушення державі нанесено збитки в сумі 8874,92 грн., розмір яких розраховано відповідно до "Такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, органіазціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту (додаток 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 року №665). 12.10.2020 року Державною екологічною інспекцією в Миколаївській області з метою досудового врегулювання спору, на адресу відповідача надіслано лист-вимогу щодо добровільного відшкодування шкоди внаслідок самовільного знищення дерев, проте сума заподіяної шкоди залишається невідшкодованою. На підставі наведеного представник позивача просить стягнути з відповідача вказану суму шкоди, завданої порушенням вимог природоохоронного законодавства та судові витрати.
10.03.2022 року ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
В судове засідання представник позивача не з'явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити, проти винесення заочного рішення не заперечував.
Відповідач в судове засідання двічі не з'явився, про причини неявки суду не повідомлено, заяв чи інших клопотань до суду не надходило, відзив на позов не надано.
Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Оскільки учасники справи на судове засідання не з'явились, відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Судом встановлено наступні обставини.
З матеріалів справи вбачається, що на адресу Державної екологічної інспекції у Миколаївській області надійшов лист т.в.о. начальника Первомайського ВП ГУНП в Миколаївській області №14334/70-2020 від 27.08.2020 року про те, що 10.07.2020 року полезахисній лісосмузі на території ДПДГ "Зелені Кошари" Первомайського району Миколаївської області ОСОБА_1 здійснив самовільне знищення 3 дерев породи "Акація" без відповідного дозволу.
18.09.2020 року держінспектором з охорони навколишнього природного середовища державної екологічної інспекції у Миколаївській області Мельник І.Л. складено протокол про адміністративне правопорушення №000798, згідно якого ОСОБА_1 10.07.2020 року о 20 год 00 хв в полезахисній лісосмузі на території ДПДГ "Зелені Кошари" Первомайського району Миколаївської області громадянин ОСОБА_1 самовільно здійснив знищення до ступеня припинення росту 3 (трьох) дерев породи "Акація" діаметрами у корі біля шийки кореня 19 см, 27 см, 25 см без відповідного дозволу, а саме лісорубного квитка, чим порушив ст. 69 Лісового кодексу України, ст. 40 Закону України "Про .охорону навколишнього природного середовища", відповідальність за яке передбачена ст. 105 Лісового кодексу України.
22.09.2020 року Державною екологічною інспекцією у Миколаївській області направлено ОСОБА_1 рекомендованим листом другий екземпляр протоколу №000798 про адміністративне правопорушення від 18.09.2020 року, за яким розгляд вищевказаного протоколу відбудеться 29.09.2020 року о 10 год.
29.09.2020 року держінспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Миколаївській області Мельник І.Л. винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №55, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 65-1 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 748 грн.
Згідно даної постанови ОСОБА_1 10.07.2020 року о 20 год 00 хв в полезахисній лісосмузі на території ДПДГ "Зелені Кошари" Первомайського району Миколаївської області громадянин ОСОБА_1 самовільно здійснив знищення до ступеня припинення росту 3 (трьох) дерев породи "Акація" діаметрами у корі біля шийки кореня 19 см, 27 см, 25 см без відповідного дозволу, а саме лісорубного квитка.
Доказів сплати відповідачем штрафу у розмірі 748 грн. чи знаходженні вищевказаної постанови на примусовому виконанні в органах державної виконавчої служби суду не надано.
Відповідно до розрахунку розміру шкоди, заподіяної заподіяної лісовому господарству внаслідок самовільного знищення дерев породи акація (без лісорубного квитка) на території ДПДГ "Зелені Кошари" Первомайського району Миколаївської області громадянином ОСОБА_1 , від 18.09.2020 року розмір заподіяної шкоди становить 8874,92 грн.
12.10.2020 року Державною екологічною інспекцією в Миколаївській області на адресу ОСОБА_1 надіслано листа щодо добровільної оплати відшкодування шкоди в розмірі 8874,92 грн.
Суд, розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи з такого.
Відповідно до ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону.
Згідно ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовуванні в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.
Статтею 66 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
Положеннями п. п. "а", "б" абз. 1 ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлено, що використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог: раціонального і економного використання природних ресурсів на основі широкого застосування новітніх технологій; здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Згідно ч. ч. 1, 4-6 ст. 10 Закону України "Про рослинний світ" спеціальне використання природних рослинних ресурсів здійснюється за дозволом юридичними або фізичними особами для задоволення їх виробничих та наукових потреб, а також з метою отримання прибутку від реалізації цих ресурсів або продуктів їх переробки.
Спеціальне використання природних рослинних ресурсів загальнодержавного значення здійснюється за дозволом, що видається в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Спеціальне використання природних рослинних ресурсів місцевого значення здійснюється за дозволом, що видається в порядку, який визначається Верховною Радою Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування.
Заготівля деревини під час рубок головного користування, живиці на земельних ділянках лісового фонду здійснюється в порядку, що встановлюється Лісовим кодексом України. Інші види спеціального використання рослинних ресурсів на земельних ділянках лісового фонду здійснюються в порядку, що встановлюється цим Законом, Лісовим кодексом України та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно ч. 1 ст. 69 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно.
Відповідно до пунктів 2,3 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 року №761, лісорубний або лісовий квиток є основним документом, на підставі якого: здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів; ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу, встановлюються строки здійснення лісових користувань та вивезення заготовленої продукції, строки і способи очищення лісосік від порубкових решток, а також облік природного поновлення лісу, що підлягає збереженню; ведеться облік плати, нарахованої за використання лісових ресурсів.
Лісорубний квиток видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами Держлісагентства (далі - органи Держлісагентства) на заготівлю деревини під час проведення рубок головного користування на підставі затвердженої в установленому порядку розрахункової лісосіки.
Частиною 2 ст. 293 ЦК України передбачено, що діяльність фізичної та юридичної особи, що призводить до нищення, псування, забруднення довкілля, є незаконною. Кожен має право вимагати припинення такої діяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України "Про рослинний світ", порушення законодавства про рослинний світ тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України.
Відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ несуть особи, винні у протиправному знищенні або пошкодженні об'єктів рослинного світу (ч. 2 ст. 40 Закону України "Про рослинний світ").
Статтею 65-1 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за знищення або пошкодження полезахисних лісових смуг, захисних лісових насаджень вздовж берегів річок, каналів, навколо водних об'єктів, гідротехнічних споруд, на смугах відводу автомобільних доріг, залізниць та інших захисних лісових насаджень
Згідно ст. ст. 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно ст. 11 Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" та п.7 ч. 3 ст. 29, п. 4 ч. 1 ст. 69-1 Бюджетного кодексу України джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2022 рік у частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів у 2022 році належать: 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів, бюджетів об'єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територіальних громад - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.09.2020 року №802 та наказу Державної екологічної інспекції України від 22.12.2020 року №502 повноваження Державної екологічної інспекції у Миколаївській області з 23.12.2020 року розпочала здійснювати Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області).
Відповідно до розділу ІІ Положення про територіальні та межрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затвердженого наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 07.04.2020 року №230, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 16.04.2020 року №350/34633, позивач має право пред'являти претензії про відшкодування шкоди, збитків і втрат, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції, та розраховує їх розмір, звертається до суду з відповідними позовами (п.9); вживає в установленому порядку заходів досудового регулювання спорів, виступає позивачем та відповідачем у судах (п.10).
Виходячи з вищевикладеного, суд приходить висновку, що відповідач своїми діями, які полягають у самовільному знищенні дерев породи акація без спеціального дозвільного документа (лісорубного квитка), завдав шкоду, яку добровільно не відшкодував, тому позов слід задовольнити, стягнути з відповідача шкоду у розмірі 8874,92 грн, заподіяну внаслідок порушення природоохоронного законодавства.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Крім того, на підставі ч. 1 ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, а саме судовий збір в розмірі 2270 грн.
Враховуючи викладене, та керуючись ст. ст. 2, 5, 10, 12, 263-265, 280-284 ЦПК України, суд, -
Позов Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська область) до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, у вигляді збитків нанесених Державі Україна, задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Держави Україна (р/р UA848999980333119331000014402, Казначейство України (ел. адм. податок), Миколаїв. ГУК/ тк с-ще Кам'яний Міст/24062100, код ЄДРПОУ 37992030, КАМ'ЯНОМОСТІВСЬКА/С-ЩЕ КАМ'ЯНИЙ МІСТ, Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності) суму шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, у вигляді збитків, нанесених Державі Україна, в розмірі 8874 (вісім тисяч вісімсот сімдесят чотири) грн. 92 коп. .
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) витрати по сплаті судового збору в сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Повторне заочне рішення позивач та відповідач можуть оскаржити в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення строк апеляційного оскарження обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Вступна та резолютивна частини рішення проголошено 11.03.2022 року.
Повне судове рішення буде складено протягом десяти днів та направлено сторонам.
Учасники справи:
Позивач - Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області), адреса: Лінія 12, 6 ст. Люстдорфської дороги, 22, м. Одеса, Миколаївська область, 65114; ЄДРПОУ 43879780.
Відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .
Повне судове рішення складено 17.03.2022 року.