Єдиний унікальний номер 725/1380/22
Номер провадження 2-а/725/71/22
16.03.2022 року м. Чернівці
Суддя Першотравневого районного суду м. Чернівці Федіна А.В., розглянувши адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Чернівецькій області про визнання дій протиправними, визнання незаконною і скасування постанови про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі, -
У березні 2022 року адвокат Мандзюк В.Б. в інтересах позивача звернувся до суду з вище вказаним позовом та просив пропущені з поважних причин строки на оскарження постанови серії ГАБ № 340945 від 01.12.2021 року по справі про адміністративне правопорушення; постанову серії ГАБ № 340945 від 01.12.2021 року про накладання адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за ст. 183 КУпАП скасувати, а провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити; стягнути з Управління патрульної поліції в Чернівецькій області сплачений Позивачкою судовий збір у розмірі 496,20 грн.
Згідно ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
У відповідності до вимог ч. 1 ст. 168 КАС України, позов пред'являється шляхом подання позовної заяви в суд першої інстанції.
Статтею 118 КАС України передбачено, що процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом. Процесуальні строки визначаються днями, місяцями і роками, а також можуть визначатися вказівкою на подію, яка повинна неминуче настати.
Як вбачається з положень ч. 2 ст. 286 КАС України, позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Окрім того, згідно ч. 4 ст. 122 КАС України, якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов'язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
У відповідності до вимог ч. 1 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
З системного аналізу вище вказаним вимог законодавства вбачається, що для вирішення питання про поновлення пропущеного строку звернення з позовом до суду доказування підлягає той факт коли особа дізналась про порушення та чи скористалась вона своїм правом досудового порядку вирішення спору, оскільки в такому випадку відповідний процесуальний строк становить три місяців та обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
З тексту позовної заяви вбачається, що позивач дізналась про наявність оскаржуваної постанови 10.03.2022 року тоді коли її викликав дільничний офіцер поліції для надання пояснень по суті обставин, які мали місце 01.12.2021 року та за яких було прийнято оскаржувану постанову. Наведеним позивач обґрунтовує поважність причин пропуску строку звернення до суду з даним позовом, вказуючи на те, що до 10.03.2021 року їй не було відомо про таку постанову.
Натомість, будь-яких доказів на підтвердження вказаних обставин позивачем до позовної заяви не додано, що унеможливлює вирішення питання про наявність чи відсутність підстав для поновлення процесуального строку.
Крім того, позивачем до тексту позовної заяви додано копію оскаржуваної постанови неналежної якості, частина тексту не придатна для читання.
При цьому, позивачу також роз'яснюється зміст ч. 1 ст. 123 КАС України відповідно до якої у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Таким чином, позивачу слід надати суду докази коли саме вона дізналась про наявність оскаржуваної постанови, отримала її копію та з яких причин пропустила строк звернення до суду з даним позовом про поновлення якого вона клопоче.
На підставі вище викладеного та керуючись ст.ст. 160, 161, 168, 169, 241, 242, 243, 248, 251, 293, 294 КАС України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Чернівецькій області про визнання дій протиправними, визнання незаконною і скасування постанови про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі залишити без руху, надавши позивачу з дня отримання ним даної ухвали 7-денний строк для усунення недоліків, вказаних в описовій частині ухвали.
У разі невиконання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху у вказаний строк, позовну заяву буде визнано неподаною та повернуто позивачу зі всіма доданими до неї документами.
Відповідно до ст.294 КАС України ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Першотравневого
районного суду м.Чернівці А. В. Федіна