Постанова від 16.03.2022 по справі 569/5846/21

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2022 рокуЛьвівСправа № 569/5846/21 пров. № А/857/2148/22

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Курильця А.Р.,

суддів Гінди О.М., Кушнерика М.П.,

з участю секретаря Михальської М.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Рівненської митниці на рішення Рівненського міського суду Рівненської області від 29 листопада 2021 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Рівненської митниці про визнання протиправною та скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення,-

суддя в 1-й інстанції Тимощук О.Я.,

час ухвалення рішення - 29.11.2021 року, 14:38 год.,

місце ухвалення рішення - м.Рівне,

дата складання повного тексту рішення - 29.11.2021 року,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Рівненської митниці про визнання протиправною та скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення.

Рішенням Рівненського міського суду Рівненської області від 29 листопада 2021 року позов задоволено. Скасовано постанову у справі про порушення митних правил № 0710/20400/20 від 17.03.2021 року, якою ОСОБА_1 було визнано винною у вчиненні порушень митних правил, передбаченого ст. 485 Митного Кодексу України та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 300% несплаченої суми митних платежів, що становить 15 976,68 гривень, а справу про адміністративне правопорушення - закрито.

Не погоджуючись з таким рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову, про відмову в задоволенні позову, оскільки позивачем вчинено дії спрямовані на зменшення розміру сплати митних платежів в сумі 5 325,56 грн.

Згідно ч.4 ст.229 КАС України, фіксування процесу не здійснювалося оскільки всі учасники справи в судове засідання не з'явилися.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та проаналізувавши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до переконання, що подана апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що постановою першого заступника начальника Поліської митниці Держмитслужби України Іванова Івана Івановича №0710/20400/20 від 17 березня 2021 року позивачку було визнано винною у вчиненні порушення митних правил, передбаченого статтею 485 Митного кодексу України та накладено на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 300 відсотків несплаченої суми митних платежів в розмірі 15 976, 68 грн.

Зі змісту оскаржуваної постанови вбачається, що 23.03.2020 року декларантом ТОВ Голден-Брокс ОСОБА_1 на підставі договору декларування від 18.03.2020 року б/н, з метою митного оформлення та випуску у вільний обіг легкового автомобіля марки - JAGUAR, модель - XF, календарний рік виготовлення - 2016 року, модельний рік виготовлення - 2016 року, подано в Поліську митницю Держмитслужби електронну митну декларацію типу ІМ40ДЕ № UA204020/2020/214205.

Для митного оформлення легкового автомобіля марки - JAGUAR, модель - XF, подано наступні товаросупровідні документи: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_1 від 31.12.2019 року, документ купівлі-продажу (Invoice) № 6042-3 від 21.01.2020 року, акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу № UA205020/2020/405185 від 21.03.2020 року.

В описі графи 31 митної декларації типу ІМ40ДЕ № UA204020/2020/214205, декларантом ОСОБА_1 заявлено наступну інформацію про товар: Легковий автомобіль, бувший у використанні, марки - JAGUAR, модель - XF, ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 , календарний рік виготовлення - 2016р., модельний рік виготовлення - 2016р., об'єм двигуна - 2995смЗ, тип пального - бензин, номер двигуна - немає даних, тип кузова - седан, загальна кількість місць включаючи місце водія - 5, колісна формула 4x2, призначений для доріг загального користування .

У той же час, за інформацією ТОВ Віннер Імпортс Україна ЛТД від 13.10.2020 року № 2081 встановлено, що календарний рік виготовлення легкового автомобіля марки JAGUAR, модель XF, ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 - 2015 .

Службовою запискою управління адміністрування митних платежів, митної вартості та класифікації товарів Поліської митниці Держмитслужби від 22.10.2020 року №7.13-15/вн.-36/4007 проінформовано, що різниця митних платежів станом на день подання митної декларації складає 5 325,56 грн.

На підставі вищевказаного митним органом було зроблено висновок про те, що декларантом ОСОБА_1 вчинено дії спрямовані на зменшення розміру сплати митних платежів в сумі 5 325,56 грн.

Колегія суддів зазначає, що наявні в матеріалах справи копії документів, що подавались до митного оформлення, а саме: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_1 від 31.12.2019 року, документ купівлі-продажу (Invoice) № 6042-3 від 21.01.2020 року; ідентифікаційна таблиця на кузові транспортного засобу; акт про проведення огляду (переогляду) товарів №UA205020/2020/405185 від 21.03.2020 року; Експертна довідка №200318/007 від 18 березня 2020 року, - вказують на рік виготовлення транспортного засобу JAGUAR XF (VIN- НОМЕР_4 ) - 2016.

На підставі поданих документів декларантом було подано митну декларацію та сплачено митні платежі відповідно до даних, які наявні у первинних документах на транспортний засіб.

Судом встановлено, що на момент подачі митної декларації IM40ЕЕ №UA204020/2020/214205 (23.03.2020 року), ні декларант ні митний орган (Поліська митниця Держмитслужби) не володіли жодними документами, які б свідчили про рік виготовлення автомобіля JAGUAR XF VIN- НОМЕР_2 , відмінний від 2016 року.

Частиною 1 ст. 352 МК України передбачено, що під час проведення перевірок посадові особи митних органів можуть використовувати документи, визначені МК України , податкову інформацію, експертні висновки, судові рішення, документально підтверджені відомості, отримані від уповноважених органів іноземних держав щодо вартісних, кількісних або якісних характеристик, країни походження, складу та інших характеристик, які мають значення для оподаткування товарів.

Відповідно до ч. 7 ст. 54 МК України якщо під час проведення митного контролю митний орган не може аргументовано довести, що заявлено недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, заявлена декларантом або уповноваженою ним особою митна вартість вважається визнаною автоматично.

Під час розмитнення товару JAGUAR XF VIN- НОМЕР_2 (23.03.2020) жодних зауважень з боку митних органів не було.

Суд критично ставиться до листа ТОВ Віннер Імпортс Україна ЛТД від 13.10.2020 року № 2081 в якому зазначено, що згідно програмного забезпечення виробника, дата виготовлення автомобіля JAGUAR XF, ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 - 07.10.2015 року з огляду на те, що в матеріалах справи відсутні будь які докази повноважень ТОВ Віннер Імпортс Україна ЛТД щодо надання інформації від імені автовиробника JAGUAR .

Крім того, відповідно до ст. 491 МКУ підставами для порушення справи про порушення митних правил є:

1) безпосереднє виявлення посадовими особами митного органу порушення митних правил;

2) офіційні письмові повідомлення про вчинення особою порушення митних правил, отримані від правоохоронних органів, а також органів, що проводять заходи офіційного контролю;

3) офіційні письмові повідомлення про вчинення порушення митних правил, отримані від митних та правоохоронних органів іноземних держав, а також від міжнародних організацій.

Однак, лист юридичної особи ТОВ Віннер Імпортс Україна ЛТД - не підпадає під жодну із вказаних в ст. 491 МК України підстав для порушення справи про порушення митних правил.

До того ж, у відповідності до п. 8 Правил митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України, затверджених наказом Державної митної служби України від 17.11.2005 року № 1118, датою початкового користування ТЗ, що були у користуванні та ввозяться на митну територію України, вважається дата першої реєстрації ТЗ, визначена в реєстраційних документах, які видані повноважними державними органам та дають право експлуатувати ці ТЗ на постійній основі.

З зазначеного положення законодавства вбачається, що для визначення розміру митних платежів, важливим є з'ясування дати першої реєстрації транспортного засобу, яка свідчить про початок його використання і зазначена в реєстраційних документах, виданих уповноваженими державними органами, в тому числі - іноземними.

У відповідності до п. 8 зазначених Правил, основним документом, який підтверджує початок користування транспортним засобом, що були у користуванні та ввозяться на митну територію України, вважається дата першої реєстрації такого транспортного засобу, яка зазначена в реєстраційних документах, виданих уповноваженими державними органами іноземної держави та дають право експлуатувати ці транспортні засоби на постійній основі.

Митним органом не було спростовано зміст наданого при митному оформленні свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_1 від 31.12.2019 року та інших поданих документів що свідчили про 2016-й рік випуску автомобіля JAGUAR XF НОМЕР_2.

Разом з тим, відповідач не навів в постанові доказів направлення запитів та отримання від уповноважених органів іноземних держав інформації, яка б спростувала автентичність поданих позивачем до митного оформлення документів. Крім того, під час державної реєстрації вищевказаного транспортного засобу на території України, після його ввезення на митну території України, підтвердився заявлений позивачем до митного оформлення 2016-й рік випуску. А тому, при винесені постанови про порушення митних правил № 0710/20400/20 від 17.03.2021 року, митним органом було зроблено передчасні та помилкові висновки про 2015-й рік випуску вищевказаного автомобіля JAGUAR XF VIN- НОМЕР_2 .

З матеріалів справи не вбачається, що митний орган зібрав докази, які б підтверджували наявність складу правопорушення, і доказів того, що позивачка вчинила дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів та зменшення їх розміру, шляхом заявлення в митній декларації неправдивих відомостей про рік виготовлення вищевказаного автомобіля.

Таким чином, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів наявність самої події порушення митних правил передбачено ч. 1 ст. 485 МКУ.

Відповідно до вимог ст.7 КпАП України, ніхто не може бути підданим заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі і в порядку, встановлених законом. Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.

Статтею 10 КпАП України визначено, що адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Статтею 485 Митного кодексу України визначено, відповідальність за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.

Відповідно до правових позицій Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду, викладених в постановах від 06 червня 2018 року по справі № 607/1866/17 та № 607/2391/17, а також правової позиції Першого апеляційного адміністративного суду від 21 серпня 2019 року по справі № 266/1124/19, для притягнення до відповідальності, згідно ст. 485 Митного кодексу України, необхідно доведення факту заявлення в митній декларації, в даному випадку неправдивих відомостей та/або надання документів, що містять неправдиві відомості та наявність прямого умислу.

Відповідно до ст. 486 Митного кодексу України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Згідно із ст. 489 Митного кодексу України посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з ч. 1 ст. 248 Митного кодексу України митне оформлення розпочинається з моменту подання митному органу декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації чи документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення.

Відповідно до ч. 1 ст. 257 Митного кодексу України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Згідно з ч. 8 ст. 264 Митного кодексу України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

З оскаржуваної постанови в справі про порушення митних правил № 0710/20400/20 від 17.03.2021 року та пояснень представників сторін в судовому засіданні судом встановлено, що під час митного оформлення транспортного засобу позивач визначаючи рік випуску транспортного засобу, діяла добросовісно, без жодного умислу щодо заявлення неправдивих відомостей щодо імпортованого транспортного засобу та заниження митної вартості.

З огляду на ту обставину, що позивачем було сплачено всі передбачені законом митні платежі (що підтверджується листом Поліської митниці Держмитслужби № 7.13-1/15/10-38/584 від 21.01.2021 року яким було повідомлено позивача, що митні платежі було сплачено у повному обсязі та кошти перераховано до Державного бюджету України від 24.03.2020 року у загальній сумі - 92 561,88 грн.), а отже відсутня будь-яка матеріальна шкода для держави, суд приходить до висновку про відсутність в діях позивача умислу на зменшення розміру митних платежів.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів наявність умислу в діях позивача, спрямованого на вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 485 Митного кодексу України, а також переслідування мети, спрямованої на неправомірне зменшення розміру митних платежів, що свідчить про відсутність в діях позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 485 Митного кодексу України, а також про невідповідність висновків, що містяться в оскаржуваній постанові про порушення митних правил фактичним обставинам справи, що є підставою для її скасування та закриття провадження у справі про порушення митних правил. Суду не надано належних і допустимих доказів, що позивач вказала неправдиву інформацію з прямим умислом, спрямованим на зменшення митних платежів.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

В силу принципу презумпції невинуватості, діючого в адміністративному праві, всі сумніви у винуватості особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості. Рішення суб'єкта владних повноважень повинно бути законним і обґрунтованим та не може базуватися на припущеннях та неперевірених фактах.

Згідно п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.

З огляду на встановлені судом обставини, враховуючи відсутність достатніх та належних доказів на підтвердження правомірності винесення оскаржуваної постанови, суд першої інстанції приходить до вірного висновку, що прийняте рішення про притягнення позивача до адміністративної відповідальності є необґрунтованим, прийнятим без повного та всебічного з'ясування усіх обставин справи, а тому постанова в справі про порушення митних правил № 0710/20400/20 від 17.03.2021 року про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ст. 485 МК України та накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 15 976,68 грн. підлягає скасуванню, а провадження у справі закриттю.

Решта доводів та заперечень учасників справи, висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, зокрема у рішенні у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відображено принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Враховуючи те, що судом першої інстанції правильно встановлено фактичні обставини справи, надано їм належну правову оцінку та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального права, апеляційний суд приходить до висновку про відсутність підстав для скасування рішення суду.

Керуючись ст.ст. 272,286,308,315,317,321,322,325,328,329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Рівненської митниці залишити без задоволення, а рішення Рівненського міського суду Рівненської області від 29 листопада 2021 року у справі № 569/5846/21 - без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та не підлягає оскарженню.

Головуючий суддя А. Р. Курилець

судді О. М. Гінда

М. П. Кушнерик

Повне судове рішення складено 16 березня 2022 року.