Постанова від 15.03.2022 по справі 460/10843/21

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2022 рокуЛьвівСправа № 460/10843/21 пров. № А/857/262/22

Колегія суддів Восьмого апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді: Улицького В.З.

суддів: Кузьмича С.М., Матковської З.М.

при секретарі судового засідання: Ільченко А.З.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Рівненській області на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 22.11.2021 року (рішення ухвалене у м. Рівне судом у складі головуючого судді Зозулі Д.П., повне судове рішення складено 22.11.2021) у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕРНИЛІС" до Головного управління ДПС у Рівненській області, Державної податкової служби України про визнання неправомірними та скасування рішень, зобов'язання вчинення певних дій,-

ВСТАНОВИЛА:

У серпні 2021 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області, Державної податкової служби України про визнання неправомірними та скасувати рішення комісії з питання зупинення реєстрації податкової накладної ГУ ДПС України в Рівненській області: №2857163/42947503 про відмову у реєстрації податкової накладної №2 від 18.06.2021року суму 117 796,00 грн. в т.ч. ПДВ 19 632,67 грн., №2866810/42947503 від 14.07.2021 про відмову в реєстрації податкової накладної №3 від 30.06.2021 р. на суму 15 2560,21 грн. в т.ч. ПДВ 25 426,70 грн., №2902194/42947503 від 26.07.2021 року про відмову у реєстрації податкової накладної №7 від 30.06.2021р. на суму 15 8819,03 грн. в т.ч. ПДВ 26 469,84 грн., №2902195/42947503 від 26.07.2021 року про відмову в реєстрації податкової накладної №8 від 30.06.2021р. на суму 16 4093,38 грн. в т.ч. ПДВ 27 348,90 грн., №2902196/42947503 від 26.07.2021 року в реєстрації податкової накладної №5 від 30.06.2021р. на суму 76 009,72 грн. в т.ч. ПДВ 12 668,29 грн., №2902197/42947503 від 26.07.2021 року про відмову в реєстрації податкової накладної №6 від 30.06.2021р. на суму 93119,11 грн. в т.ч. ПДВ 15519,85 грн., №2902253/42947503 від 26.07.2021 року було про відмову в реєстрації податкової накладної № 9 від 30.06.2021р. на суму 138 721,22 грн. в т.ч. ПДВ 23 120,20 грн. Зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати: податкову накладну №2 від 18.06.2021року суму 117 796,00 грн. в т.ч. ПДВ 19 632,67 грн., податкову накладну №3 від 30.06.2021 р. на суму 152 560,21 грн. в т.ч. ПДВ 25 426,70 грн., податкову накладну №7 від 30.06.2021р. на суму 15 8819,03 грн. в т.ч. ПДВ 26 469,84 грн., податкову накладну №8 від 30.06.2021р. на суму 16 4093,38 грн. в т.ч. ПДВ 27 348,90 грн., податкову накладну № 6 від 30.06.2021р. на суму 93119,11 грн. в т.ч. ПДВ 15519,85 грн., податкову накладну № 9 від 30.06.2021р. на суму 138 721,22 грн. в т.ч. ПДВ 23 120,20 грн., податкову накладну №5 від 30.06.2021р. на суму 76 009,72 грн. в т.ч. ПДВ 12 668,29 грн., датою їх подання.

Позивач позовні вимоги мотивував тим, що 20.04.2021 між ТОВ «Верниліс» (Постачальник) та ТОВ «Сол Груп» (Покупець) укладено договір поставки №20/04-2021, за умовами якого постачальник зобов'язаний поставити оциліндровані соснові кільки. 18.06.2021 позивачем було здійснено поставку готової продукції. За наслідками проведення такої господарської операції, Позивачем було складено та надіслано (в електронному вигляді) до податкового органу податкову накладну № 2 від 18.06.2021 для реєстрації в ЄРПН. Проте, 07.07.2021 Позивачу надійшла квитанція про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, згідно якої документ прийнято, реєстрація зупинена. У зв'язку з зупиненням реєстрації податкової накладної, позивачем були надані письмові пояснення та копії документів, що підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній №2 від 18.06.2021 року. Разом з тим, 12.07.2021 комісією ГУ ДПС у Рівненській області з питань зупинення реєстрації ПН/PK в ЄРПН прийняте рішення №22857163/42947503 про відмову в реєстрації вищевказаної податкової накладної в ЄРПН. Також, вказує, що 02.06.2021 між ТОВ «Верниліс» та ДП «Остківське лісове господарство» укладено договір на виконання робіт по розробці лісосік головного та проміжного користування №41. 30.06.2021 позивачем із вказаним контрагентом підписано акти виконаних робіт за червень 2021 року на суму 670831,25 грн. по шести лісництвах, а саме Біловізьке, Дубнівське, Кам'янське, Кисорицьке, Мушнянське та Остківське. ДП «Остківське лісове господарство» було проведено оплату по актах виконаних робіт у повному обсязі. За наслідками проведення такої господарської операції, Позивачем було складено та надіслано (в електронному вигляді) до податкового органу шість податкових накладних для реєстрації в ЄРПН. Проте, Позивачу надійшли квитанції про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, згідно якої документ прийнято, реєстрація зупинена. У зв'язку з зупиненням реєстрації п'яти податкових накладних, позивачем були надані письмові пояснення та копії документів, що підтверджують інформацію, зазначену в податкових накладних. Разом з тим, 14.07.2021 та 26.07.2021 комісією ГУ ДПС у Рівненській області з питань зупинення реєстрації ПН/PK в ЄРПН прийнято рішення №2866810/42947503, № 2902194/42947503, № 2902195/42947503, № 2902196/42947503 та № 2902197/42947503 про відмову в реєстрації вищевказаних податкових накладних в ЄРПН. Крім того, вказує, що 01.06.2021 між ТОВ «Верниліс» та ДП «Клеванське лісове господарство» укладено договір підряду на проведення лісозаготівельних та лісогосподарських робіт № 19. 30.06.2021 з даних контрагентом підписано акти виконаних робіт за червень 2021 року на суму 138721,22 грн. по трьх лісництвах, а саме Новоставське, Решуцьке та Суське. За наслідками проведення такої господарської операції, Позивачем було складено та надіслано (в електронному вигляді) до податкового органу податкову накладну № 9 від 30.06.2021 для реєстрації в ЄРПН. Проте, 15.07.2021 Позивачу надійшла квитанція про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, згідно якої документ прийнято, реєстрація зупинена. У зв'язку з зупиненням реєстрації податкової накладної, позивачем були надані письмові пояснення та копії документів, що підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній №9 від 30.06.2021 року. Разом з тим, 26.07.2021 комісією ГУ ДПС у Рівненській області з питань зупинення реєстрації ПН/PK в ЄРПН прийняте рішення №2902253/42947503 про відмову в реєстрації вищевказаної податкової накладної в ЄРПН. Позивач вважає, що такі рішення контролюючого органу є протиправними та таким, що підлягає скасуванню. Просив позов задоволити.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 22.11.2021 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними та скасовано рішення Комісії Головного управління ДПС у Рівненській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №2857163/42947503 від 12.07.2021, №2866810/42947503 від 14.07.2021, №2902194/42947503 від 26.07.2021, №2902195/42947503 від 26.07.2021, №2902196/42947503 від 26.07.2021, №2902197/42947503 від 26.07.2021 та №2902253/42947503 від 26.07.2021 про відмову в реєстрації податкових накладних № 2 від 18.06.2021, №3 від 30.06.2021, №7 від 30.06.2021, № 8 від 30.06.2021, № 5 від 30.06.2021, №6 від 30.06.2021 та № 9 від 30.06.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних. Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю "Верниліс" № 2 від 18.06.2021, № 3 від 30.06.2021, № 7 від 30.06.2021, № 8 від 30.06.2021, № 5 від 30.06.2021, №6 від 30.06.2021 та № 9 від 30.06.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних днем їх подання на реєстрацію.

Рішення суду першої інстанції оскаржило Головне управління ДПС у Рівненській області. Вважає, що оскаржуване рішення прийняте з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволені адміністративного позову відмовити.

Згідно ч.4 ст.229 КАС України, фіксування процесу не здійснювалося оскільки всі учасники справи в судове засідання не з'явилися.

Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.

Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Якщо одна із сторін визнала пред'явлену до неї позовну вимогу під час судового розгляду повністю або частково, рішення щодо цієї сторони ухвалюється судом згідно з таким визнанням, якщо це не суперечить вимогам статті 189 цього Кодексу.

Згідно ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом першої інстанції встановлено, що 20.04.2021 між ТОВ «Верниліс» (Постачальник) та ТОВ «Сол Групп» (Покупець) укладено договір поставки №20/04-2021, за умовами якого Постачальник зобов'язується передати у власність покупця, а покупець зобов'язується прийняти Оциліндровані соснові кілки не розпилені (надалі - Товар), та своєчасно сплатити на умовах, визначених цим договором.

Асортимент, найменування, кількість, ціна, загальна вартість товару та інші умови зазначаються сторонами у специфікаціях, що є невід'ємними частинами цього Договору, або за усною домовленістю (п. 1.2). Датою поставки (передачі) товару Постачальника у власність Покупця є дата, зазначена у видаткових накладних , що підтверджує отримання товару Покупцем (п. 2.2).

На виконання умов вказаного договору позивачем було поставлено ТОВ «Сол Групп» Оциліндровані соснові кілки нерозпилені на суму 138796,00 грн., що підтверджено видатковою накладною № 11 від 18.06.2021.

За наслідками проведення такої господарської операції, Позивачем було складено та надіслано (в електронному вигляді) до податкового органу податкову накладну № 2 від 18.06.2021 для реєстрації в ЄРГІН.

Як вбачається з квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 07.07.2021, таку податкову накладну було прийнято, але реєстрацію зупинено та зазначено, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 4404, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

ТОВ «Верниліс» 09.07.2021 подано до контролюючого органу повідомлення № 1 про надання пояснень та копії документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, проте Рішенням № 2857163/42947503 від 12.07.2021 комісії ГУ ДПС у Рівненській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 2 від 18.06.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки не надано платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Між ТОВ «Верниліс» (Підрядник) та ДП «Остківське лісове господарство» (Замовник) 02.06.2021 укладено договір №41, за умовами якого Підрядник зобов'язується на свій ризик з дотриманням вимог безпеки праці на лісосічних роботах та Санітарних правил в лісах України власними силами та засобами виконати за завданням замовника роботи по розробці лісосік головного та проміжного користування , а замовник зобов'язується прийняти та оплатити їх.

В кінці місяця про виконані роботи Підрядник складає Акт виконаних робіт, який підписується учасниками договору (п. 4.2).

Підставою для оплати виконаних робіт є підписаний сторонами Акт виконаних робіт (додаток № 5) (п. 5.4).

На виконання умов вказаного договору позивачем 30.06.2021 було складено Акти приймання-передачі робіт та послуг, які підписані учасниками договору.

За наслідками проведення такої господарської операції, Позивачем було складено та надіслано (в електронному вигляді) до податкового органу податкові накладні № 3 від 30.06.2021, № 7 від 30.06.2021, № 8 від 30.06.2021, № 5 від 30.06.2021 та № 6 від 30.06.2021 для реєстрації в ЄРГІН.

Згідно квитанцій про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 07.07.2021, такі податкові накладні було прийнято, але реєстрацію зупинено та зазначено, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 02.40, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

ТОВ «Верниліс» 09.07.2021 подано до контролюючого органу повідомлення № 1 про надання пояснень та копії документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено, проте Рішеннями № 2866810/42947503 від 14.07.2021, № 2902194/42947503 від 26.07.2021, № 2902195/42947503 від 26.07.2021, № 2902196/42947503 від 26.07.2021 та №2902197/42947503 від 26.07.2021 комісії ГУ ДПС у Рівненській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних було відмовлено у реєстрації податкових накладних № 3, № 5, № 6, № 7 та № 8 від 30.06.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки не надано платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних та документів щодо підтвердження відповідності продукції.

Між ТОВ «Верниліс» (Підрядник) та ДП «Клеванське лісове господарство» (Замовник) 01.06.2021 укладено договір про проведення лісозаготівельних і лісогосподарських робіт № 19, за умовами якого за дорученням замовника, підрядник зобов'язується на власний ризик, власними силами і силами найманих працівників, засобами та матеріалами надати послуги пов'язані із лісівництвом (код 02.40 за ДК 016-2010), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити її.

На виконувані роботи складаються, за встановленими формами, акт приймання-передачі лісосіки, акт виконаних робіт (п. 1.2).

Після закінчення виконання робіт Підрядник зобов'язується повідомити Замовника шляхом складання і подання актів про виконання робіт (п. 5.3).

На виконання умов вказаного договору позивачем 30.06.2021 було складено Акти здачі-приймання виконаних робіт (надання послуг), які підписані учасниками договору.

За наслідками проведення такої господарської операції, Позивачем було складено та надіслано (в електронному вигляді) до податкового органу податкову накладну № 9 від 30.06.2021 для реєстрації в ЄРГІН.

Згідно квитанцій про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 15.07.2021, таку податкову накладну було прийнято, але реєстрацію зупинено та зазначено, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 02.40, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

ТОВ «Верниліс» подано до контролюючого органу повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, проте Рішенням № 2902253/42947503 від 26.07.2021 комісії ГУ ДПС у Рівненській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 9 від 30.06.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки не надано платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних та документів щодо підтвердження відповідності продукції.

Пунктом 201.1 статті 201 ПК України передбачено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Згідно пункту 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 року (далі - Порядок №1246) після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 ПК України; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 ПК України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 01 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України; дотримання вимог Законів України Про електронний цифровий підпис, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Аналогічні приписи наведені у пункті 201.16 статті 201 ПК України, згідно з якими реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінету Міністрів України.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначено Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165, який набрав чинності з 01.02.2020 року (далі Порядок № 1165).

Згідно пунктів 4, 5 Порядку №1165, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі. Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Пунктами 6, 7, 10, 11 Порядку №1165 врегульовано, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

У разі, коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).

Судовою колегією апеляційного суду встановлено, що реєстрацію податкових накладних позивача зупинено з тих підстав, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 02.40. відсутні в таблиці даних податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

У квитанції запропоновано надати пояснення та/або копії документів, щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Оцінюючи наведені в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної підстави контролюючого органу, суд зазначає, що у додатку 3 до Порядку №1165, визначено критерії ризиковості здійснення операцій. Зокрема, відповідно до пункту 1 відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, контролюючий орган має витребувати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов'язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітити платнику податків у своїх поясненнях.

Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості актів індивідуальної дії призводить до їх протиправності.

Як встановлено зі змісту квитанції про зупинення реєстрації складених позивачем податкової накладної, контролюючий орган вказав, що господарська операція платника податків відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Зупинення реєстрації ПН/РК за пунктом 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій відбувається у разі одночасного дотримання трьох умов: відсутність товару в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товару, що на постійній основі постачається; обсяг постачання дорівнює або перевищує товарні залишки; переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Натомість, надіслані позивачу квитанції містять вимогу щодо надання пояснень та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, без зазначення конкретної пропозиції щодо переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.

Наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12.12.2019, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за №1245/34216, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520), який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно пунктів 2-4 Порядку № 520, прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (комісії регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку № 520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Пунктами 6, 7 Порядку № 520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Згідно пункту 11 Порядку № 520, Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Пунктом 13 Порядку №520, визначено, що рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Позивачем надавалися для контролюючого органу відповідні пояснення та документи на підтвердження даних господарських операцій. Так, позивачем було надано первинні бухгалтерські документи, що підтверджують можливість позивача виконувати зобов'язання по даних господарських операціях, Сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій Серія ЛВ № 812578 від 02.07.2021, Дозвіл № 104.19.56 від 01.07.2019 на виконання лісосічних робіт та трелювання лісу, картки технологічного процесу розробки лісосік.

Рішення про відмову в реєстрації податкових накладних повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної із зазначенням, зокрема, які саме документи не надані платником податків, які були б достатніми для прийняття комісією ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної.

Відповідачем на підставу відмови у реєстрації податкових накладних не зазначено конкретного переліку документів, які необхідно надати для реєстрації податкових накладних.

Надані позивачем первинні документи відповідають змісту статей 187, 198, 201 ПК України, частини другої статті 9 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність та мають відповідну юридичну силу та доказовість.

Відтак, за умови не наведення комісією доказів того, що документи, подані позивачем, є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, свідчить про протиправність таких рішень, у зв'язку з чим, рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №2857163/42947503 від 12.07.2021, №2866810/42947503 від 14.07.2021, №2902194/42947503 від 26.07.2021, №2902195/42947503 від 26.07.2021, №2902196/42947503 від 26.07.2021, №2902197/42947503 від 26.07.2021 та №2902253/42947503 від 26.07.2021 про відмову в реєстрації податкових накладних № 2 від 18.06.2021, №3 від 30.06.2021, №7 від 30.06.2021, № 8 від 30.06.2021, № 5 від 30.06.2021, №6 від 30.06.2021 та № 9 від 30.06.2021 є протиправними та підлягають скасуванню.

Щодо вимоги позивача зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 2 від 18.06.2021, №3 від 30.06.2021, №7 від 30.06.2021, № 8 від 30.06.2021, № 5 від 30.06.2021, №6 від 30.06.2021 та № 9 від 30.06.2021, суд виходить з наступного.

Згідно підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 ПК України, єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Державною податковою службою України у своєму відзиві підтверджено, що обов'язок з реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних у випадку визнання протиправним та скасування рішень про відмову реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань покладається саме на Державну податкову службу України, як центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.

Відповідно до п. 19-20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення).

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

За таких обставин, законодавством не передбачено іншого належного способу захисту порушеного права у спірних правовідносинах, ніж зобов'язання ДПС України (яка є правонаступником ДФС України) зареєструвати податкові накладні в ЄРПН, у зв'язку з чим наявна обґрунтованість заявленого позивачем способу захисту права, що свідчить про обґрунтованість позовних вимог в цій частині.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Узагальнюючи наведене, суд апеляційної інстанції переконаний, що судом першої інстанції надано належну оцінку наявним у справі доказам, а їх достатня кількість та взаємний зв'язок у сукупності дали змогу суду першої інстанції зробити вірний висновок про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.

Враховуючи викладене, колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішення суду першої інстанції.

З наведеного вбачається, що доводи апеляційної скарги являються безпідставними та необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції, правова оцінка доказів дана вірно, а відтак у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 243 ч. 3, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Рівненській області залишити без задоволення, а рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 22.11.2021 року у справі №460/10843/21 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя В. З. Улицький

судді С. М. Кузьмич

З. М. Матковська

Повне судове рішення складено 16.03.2022