Постанова від 15.03.2022 по справі 140/9801/21

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2022 рокуЛьвівСправа № 140/9801/21 пров. № А/857/2622/22

Колегія суддів Восьмого апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді: Улицького В.З.

суддів: Кузьмича С.М., Матковської З.М.

при секретарі судового засідання: Ільченко А.З

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Волинській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 21.12.2021 року (рішення ухвалене у м. Луцьку судом у складі головуючого судді Каленюк Ж.В.) у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Притані» до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИЛА:

У вересні 2021 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення від 03 лютого 2021 року № 0005800711 про визначення суми завищення від'ємного значення з податку на додану вартість (ПДВ), що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (21380,00 грн), а також податкового повідомлення-рішення від 03 лютого 2021 року №0005810711 про зменшення на 45660,00 грн завищеної суми бюджетного відшкодування з ПДВ та застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 4566,00 грн.

Позивач позовні вимоги мотивував тим, що спірні податкові повідомлення-рішення прийняті на підставі акта від 18 січня 2021 року документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ «Притані» щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за жовтень 2020 року від'ємного значення з ПДВ, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету, за висновками якого товариство порушило пункт 198.5 статті 198, пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України), в результаті чого завищено на 45660,0 грн суму ПДВ, яка підлягає бюджетному відшкодуванню, та завищено на 21830,00 грн від'ємне значення з ПДВ, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду. Просив позов задоволити.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 21.12.2021 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Волинській області від 03 лютого 2021 року №0005800711 та №0005810711.

Рішення суду першої інстанції оскаржило Головне управління ДПС у Волинській області. Вважає, що оскаржуване рішення прийняте з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволені адміністративного позову відмовити.

Згідно ч.4 ст.229 КАС України, фіксування процесу не здійснювалося оскільки всі учасники справи в судове засідання не з'явилися.

Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.

Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Якщо одна із сторін визнала пред'явлену до неї позовну вимогу під час судового розгляду повністю або частково, рішення щодо цієї сторони ухвалюється судом згідно з таким визнанням, якщо це не суперечить вимогам статті 189 цього Кодексу.

Згідно ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом першої інстанції встановлено, що ТзОВ «Притані» зареєстроване як юридична особа 28 жовтня 2015 року; його видами діяльності згідно з Класифікацією видів економічної діяльності (КВЕД) є: 46.73 - оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням (основний); 02.20 - лісозаготівлі; 16.10 - лісопильне та стругальне виробництво; 16.24 - виробництво дерев'яної тари та інші.

ГУ ДПС у Волинській області відповідно до підпункту 19-1.1.6 пункту 19-1.1 статті 19-1, підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 та пункту 200.11 статті 200 ПК України, на підставі направлень від 17 грудня 2020 року №2447, №2448 та наказу від 15 грудня 2020 року №2777 проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТзОВ «Притані» щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за жовтень 2020 року від'ємного значення з ПДВ, у тому числі заявленого до бюджетного відшкодування з бюджету.

За результатами перевірки був складений акт від 18 січня 2021 року за №462/07-11/40087925. За змістом акта перевірки основним чинником виникнення від'ємного значення є операції з вивезення за межі митної території України товарів (лісоматеріалів розпиляних, неструганих, завтовшки більш ніж 6 мм; піддонів дерев'яних), які оподатковуються за нульовою ставкою.

У перевірному періоді встановлено, що позивач придбавав лісосировину (круглі лісоматеріали), з якої здійснював виробництво пиломатеріалів обрізних різних розмірів. Актом перевірки встановлено витрачання ТзОВ «Притані» понад норми лісосировини при виготовленні пиломатеріалів всього в кількості 437,56 куб.м на суму 337449,17 грн.

Згідно акта перевірки позивачем порушено статтю 3 Закону України від 08 вересня 2005 року №2860-IV Про особливості державного регулювання діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів із змінами та доповненнями, постанову Кабінетів Міністрів України від 21 грудня 2005 року №1260 Про затвердження Тимчасового порядку видачі сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них для здійснення експортних операцій , пункт 198.5 статі 198, пункт 201.1 статті 201 ПК України, що призвело до завищення на 45666,00 грн суми ПДВ, яка підлягає бюджетному відшкодуванню, та завищення на 21830,00 грн від'ємного значення з ПДВ, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду на суму; пункт 192.1 статті 192, пункт 201.10 статті 201 ПК України в частині порушення термінів реєстрації податкових накладних та відсутність реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму ПДВ за жовтень 2020 року 67490,00 грн (а.с.152-161).

На підставі акта перевірки ГУ ДПС у Волинській області прийняло податкове повідомлення-рішення від 03 лютого 2021 року за №0005800711 про визначення суми завищення від'ємного значення з податку на додану вартість (ПДВ), що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (21380,00 грн), а також податкове повідомлення-рішення від 03 лютого 2021 року №0005810711 про зменшення на 45660,00 грн завищеної суми бюджетного відшкодування з ПДВ та застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 4566,00 грн.

Пунктом 198.5 статті 198 ПК України (порушення якої встановлено актом перевірки) передбачено, що платник ПДВ зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/ виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися: а) в операціях, що не є об'єктом оподаткування відповідно до статті 196 цього Кодексу (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 цього Кодексу) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України; б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу); в) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів; г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).

У разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи в подальшому починають використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, у тому числі переведення невиробничих необоротних активів до складу виробничих необоротних активів, платник податку може зменшити суму податкових зобов'язань, що були нараховані відповідно до цього пункту, на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, зазначеної в абзаці першому цього пункту, зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних.

З метою застосування цього пункту податкові зобов'язання визначаються по товарах/послугах, необоротних активах: придбаних для використання в неоподатковуваних операціях - на дату їх придбання; придбаних для використання в оподатковуваних операціях, які починають використовуватися в неоподатковуваних операціях, - на дату початку їх фактичного використання, визначену в первинних документах, складених відповідно до Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні .

Якщо на момент перевірки платника податку контролюючим органом в акті вибіркової (часткової) інвентаризації, проведеної платником податку на вимогу такого органу, виявлено нестачу придбаних таким платником товарів (крім випадку, якщо така нестача обумовлена знищенням внаслідок дії обставин непереборної сили, що підтверджується відповідно до законодавства), для цілей розділу V цього Кодексу такі товари вважаються використаними платником податку в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.

Підпунктом 14.1.36 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

Відповідач під час перевірки дійшов висновку про витрачання ТЗОВ ПРИТАНІ понад норми лісосировини при виготовлені пиломатеріалів в кількості 437,56 куб.м. на суму 337449,17 грн, що є використанням даних товарів не у господарській діяльності і відповідно до пункту 198.5 статті 198 ПК України має наслідком донарахування податкових зобов'язань.

Для цілей ПДВ-обліку у межах цієї справи підлягають доказуванню обставини, чи мало місце витрачання матеріалів у межах встановлених норм чи понад норми та їх використання поза межами господарської діяльності.

Пунктом 44.1 статті 44 ПК України визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Статтею 1 Закону України від 16 липня 1999 року №996-XIV Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні визначено, що бухгалтерський облік - процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень; первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію; господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.

Згідно частини 1, 2 статті 9 цього Закону підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати обов'язкові реквізити.

За даними бухгалтерського обліку ТзОВ «Притані» на підставі ТТН-ліс оприбуткувало лісосировину в кількості 1565,51 куб.м на загальну суму 1272296,09 грн по pax. 201 Сировина й матеріали номенклатурою тарний кряж та техдрова за відповідною породою та характеристиками деревини.

Відповідно до пункту 3 наказу Міністерства інфраструктури України, Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29 листопада 2013 року за №961/707 Про затвердження спеціалізованої форми товарно-транспортної накладної при перевезенні деревини автомобільним транспортом (ТТН - ліс) (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06 грудня 2013 року за №2070/24602, далі - Наказ від 29 листопада 2013 року за №961/707) товарно-транспортна накладна при перевезенні деревини автомобільним транспортом (ТТН - ліс) за формою, затвердженою пунктом 1 цього наказу, є обов'язковою для державних лісогосподарських підприємств (структурні підрозділи: лісництва, склади, цехи) при обліку, первинному відпуску та перевезенні деревини автомобільним транспортом.

Згідно з пунктами 11, 21 Інструкції щодо заповнення спеціалізованої форми товарно-транспортної накладної при перевезенні деревини автомобільним транспортом (ТТН - ліс), затвердженої Наказом від 29 листопада 2013 року за №961/707, у графі Відомості про вантаж при відпуску сортиментів: у першій графі зазначаються назва сортименту, породи та довжина (в метрах) деревини, відпуск якої здійснюється за товарно-транспортною накладною; у другій графі наводиться таблиця з розподілом деревини за групами діаметрів, яка має необмежену кількість рядків для записів (залежно від градації діаметрів відвантаженої деревини) і 6 стовпців з такими полями: графи Група діаметрів , Сорт , К-сть, шт. , V, м-3 заповнюються в автоматичному режимі, передбаченому програмним забезпеченням, на підставі електронного маркування та обліку деревини; графа Ціна за м-3 (без ПДВ) заповнюється в персональному комп'ютері під час відпуску деревини; графа Сума, грн (без ПДВ) обраховується в автоматичному режимі. У графі Перелік деревини при відпуску сортиментів: у першій графі зазначаються назви сортименту, породи та довжина (в метрах) деревини, відпуск якої здійснюється за товарно-транспортною накладною; у другій графі наводиться таблиця з розподілом деревини за діаметром, яка має необмежену кількість рядків для записів (залежно від діаметрів відвантаженої деревини) і 4 стовпці з полями Діаметр, см , Сорт , К-сть, шт. , V, м3 , які обраховуються та вносяться в автоматичному режимі, на підставі електронного маркування та обліку деревини; графа Разом: __шт., V, м-3__, бирок __ шт. обраховується в автоматичному режимі.

Як відображено в акті перевірки, у наданих товарно-транспортних накладних (ТТН - ліс) у графі Відомості про вантаж зазначено назву сортименту (круглі лісоматеріали), їх породу, діаметр, сорт, довжину (в метрах) деревини.

ТзОВ «Притані» наказами від 30 вересня 2019 року №4 Про норми витрат лісосировини у виробництві та від 03 серпня 2020 року №2 Про норми витрат матеріалів на виготовлення піддонів з метою раціонального та економічного використання лісосировини та матеріалів затверджені норми виходу готової продукції та затрат сировини. Зокрема, відповідно до наказу від 30 вересня 2019 року №4 при розпилі лісосировини (лісоматеріали круглі й деревина дров'яна) норма витрат на 1 куб.м готової продукції становить 1,7.

Під нормою витрат матеріалів розуміють максимально допустиму планову кількість сировини, матеріалів, необхідну для виготовлення одиниці продукції/роботи при планованому обсязі виробництва.

Згідно пункту 11 Національного положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 Витрати (П(С)БО 16 Витрати ), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 1999 року №318 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19 січня 2000 року за №27/4248), собівартість реалізованої продукції (робіт, послуг) складається з виробничої собівартості продукції (робіт, послуг), яка була реалізована протягом звітного періоду, нерозподілених постійних загальновиробничих витрат та наднормативних виробничих витрат.

До складу виробничої собівартості включають лише ті витрати, які передбачені нормами та технологією виробництва. Наднормативні витрати на виробництво продукції, робіт, послуг (понад норми, нормативи, розцінки тощо) є витратами звітного періоду, їх відносять на собівартість не виготовленої, а реалізованої продукції, робіт, послуг. Причому наднормативні витрати включають до собівартості реалізованої продукції, робіт, послуг (за рішенням керівника підприємства) тільки у тому разі, якщо вони не пов'язані з нестачами, псуванням, нетехнологічним використанням та порушенням правил зберігання. Якщо йдеться про втрати внаслідок нестачі матеріальних цінностей у цехах у межах норм природного убутку, то їх відносять до складу загальновиробничих витрат, вони потрапляють у виробничу собівартість продукції - формують її первісну вартість, адже згідно з пунктом 14 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 Запаси (П(С)БО 9 Запаси ), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20 жовтня 1999 року №246 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02 листопада 1999 року за №751/4044), до неї не включають тільки понаднормові втрати і нестачі запасів. Їх відносять до витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені (встановлені).

ТзОВ «Притані» при перевірці надано обороти та картки рахунків 201, 26 в розрізі кількісних та вартісних показників сировини та готової продукції із наведенням їх поденного руху на підставі первинних документів; копії накладних-вимог на відпуск (внутрішнє переміщення) лісосировини та пиломатеріалів у виробництво, накладних на передачу готової продукції з виробництва та накладних на видачу готової продукції.

Згідно даних бухгалтерського обліку ТзОВ «Притані» на підставі накладних-вимог відображено фактичне списання запасів (лісосировини) у виробництво; про це свідчать картка та обороти рахунку 201 Сировина й матеріали .

Під час проведення підприємством даних первинних документів по обліку сформовано записи по Дт рах. 231 Виробництво з Кт рах.201 Сировина й матеріали , які свідчать про відповідність записів у первинних документах з номенклатури лісосировини, її кількості.

У жовтні 2020 року на підставі накладних-вимог на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів для виготовлення пиломатеріалів обрізних списано на виробництво лісоматеріали в загальній кількості 1244,39 куб.м на суму 953791,41 грн (Кт бал.рах. 201 Сировина й матеріали - Дт бал.рах.231 Виробництво ). Після переробки лісоматеріалів готову продукцію оприбутковано за номенклатурою дошка, сосна (відповідних розмірів та сорту) на підставі накладних на передачу готової продукції з виробництва на основний склад в загальній кількості 731,988 куб.м на суму 1480218,85 грн. (Кт бал.рах. 231 Виробництво - Дт бал.рах. 26 Готова продукція ). Сальдо на 01 жовтня 2020 року за цією номенклатурою готової продукції становить 470,074 куб.м на суму 105910,94.

В ході перевірки ТзОВ «Притані» надано накладні на видачу готової продукції за вказаною номенклатурою в загальній кількості 872,42 куб.м (Кт бал.рах. 26 Готова продукці - Дт бал.рах. 901 Собівартість реалізації ).

Перевіркою встановлено, що ТзОВ «Притані» експортовано готової продукції номенклатурою дошка (різних розмірів) в загальній кількості 872,42 куб.м, про що підприємством надано митні декларації, CMR, специфікації, інвойси та сертифікати про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій.

Порівняльним аналізом відомостей, відображених у сертифікатах про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій, та даних первинних документів (накладних-вимог на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів) під час перевірки встановлено невідповідність використаної лісосировини на виробництво пиломатеріалів (номенклатури та кількості) (зведені відомості наведено в додатку №4 до акта перевірки).

Дані висновки акта перевірки ГУ ДПС у Волинській області обґрунтовує порушенням ТзОВ «Притані» статті 3 Закону України Про особливості державного регулювання діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів , який визначає особливий правовий режим експорту та реалізації лісо- та пиломатеріалів.

Відповідно до статті 3 зазначеного Закону обумовлено, що реалізація за межі митної території України в митному режимі експорту суб'єктами підприємницької діяльності лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, крім передбачених статтями 2 та 2-1 цього Закону, допускається за наявності сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів. Порядок видачі сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів затверджується Кабінетом Міністрів України. Право на експорт певної партії лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, крім передбачених статтями 2 та 2-1 цього Закону, має суб'єкт підприємницької діяльності, що отримав сертифікат про походження на відповідну партію лісо- або пиломатеріалів.

Випуск у митний режим експорту лісо- та пиломатеріалів, крім передбачених статтями 2 та 2-1 цього Закону, здійснюється митним органом на підставі сертифікатів про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, отриманих від центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, з використанням механізму єдиного вікна відповідно до Митного кодексу України.

Пунктами 2, 3, 4, 5, 6 Тимчасового порядку видачі сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них для здійснення експортних операцій, затвердженого постановою Кабінетів Міністрів України від 21 грудня 2005 року №1260 (на порушення позивачем цієї постанови також вказано в акті перевірки) сертифікат є обов'язковим документом під час здійснення експорту лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів. Сертифікат видається на кожну партію лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, оформлену одним товаросупровідним документом, і діє протягом 60 днів з дати його видачі. Для отримання сертифіката експортери подають територіальному органові Держлісагентства заяву за встановленою Агентством формою, до якої додається копія (з обов'язковим пред'явленням оригіналу) товарно-транспортної або залізничної накладної про придбання лісо- та пиломатеріалів, або лісорубного квитка (для постійних лісокористувачів).

Експортери несуть відповідальність за достовірність інформації в поданих ним документах.

Сертифікат видається на кожну партію лісоматеріалів, з яких виготовлено пиломатеріали, що експортуються суб'єктом господарювання.

Для експорту пиломатеріалів обрізних позивач отримав сертифікати про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів серії ВЛ №641876, серії ВЛ №641856, серії ВЛ №641851, серії ВЛ №641897, серії ВЛ №641861, серії ВЛ №641932, серії ВЛ №642061, серії ВЛ №641877, серії ВЛ №641878, серії ВЛ №642250, серії ВЛ №642075, серії ВЛ №642082, серії ВЛ №641699, серії ВЛ №641862, серії ВЛ №642443, серії ВЛ №641857, серії ВЛ №642265, серії ВЛ №641850, серії ВЛ №642345, серії ВЛ №642611, серії ВЛ №642417, які були видані Волинським обласним управлінням лісового та мисливського господарства.

Висновки податкового органу в акті перевірки про порушення вимог статті 3 Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні та постанови Кабінетів Міністрів України від 21 грудня 2005 року №1260 є незрозумілими.

Кількість пиломатеріалів, яка зазначена у сертифікатах, підтверджується наявними в справі рахунками-фактурами, міжнародними товарно-транспортними накладними (CMR), вантажно-митними деклараціями (МД-2). В додатку 4 до акту перевірки кількість продукції, що експортується, відповідає відомостям накладних на видачу готової продукції.

Сертифікат на походження сировини не є первинним бухгалтерським документом, оскільки такий документ не засвічує факт передання товару третім особам та рух товару, а є лише дозвільним документом, який дає право на експорт готової продукції.

Накладна-вимога на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів використовується для обліку руху матеріальних цінностей в середині підприємства (між його структурними, структурними відокремленими (розташованими на різних територіях) підрозділами). Дані накладних-вимог на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів не обов'язково повинні відповідати даним готової продукції, про які вказано у сертифікатах про походження лісоматеріалів, оскільки матеріали справи не містять відомостей, що вся лісопродукція вироблена ТзОВ «Притані» йде на експорт.

Згідно з сертифікатом №ВЛ641932 від 01 жовтня 2020 року про походження лісоматеріалів ТзОВ «Притані» придбано сосну в загальній кількості 89,9475 куб.м (є посилання на ТТН-ліс РВВ №626377 від 25 квітня 2020 року, РВБ №395094, РВГ №932678 від 09 березня 2020 року, РВГ№601882), з якої виготовлено пиломатеріали обрізні в кількості 45,004 куб.м. Пиломатеріали обрізні у кількості 45,004 куб.м були експортовані відповідно до контракту від 20 травня 2020 року №20-VP, що підтверджується рахунком-фактурою від 01 жовтня 2020 року №640, міжнародною товарно-транспортною накладною (CMR) (а.с.60), вантажно-митною декларацією (МД-2).

У сертифікаті про походження лісоматеріалів серії ВЛ №641932 вказано про придбання ТЗОВ ПРИТАНІ сосни D2b (25-29) x 240 см у кількості 19,3745 куб.м, тоді як в акті перевірки від 18 січня 2021 року та додатку 4 до акта перевірки відповідачем вказано про придбання позивачем сосни D2b (25-29) x 240 см у кількості 12,03 куб.м. Відповідач не підтвердив свої розрахунки у цій частині первинними документами, що ставить під сумнів відомості додатка 4 до акта перевірки.иКонтролюючий орган, зазначаючи про використання понад норми лісосировини при виготовлені пиломатеріалів у кількості 437,65 куб.м, виходив із норми виходу готової продукції, встановленої у сертифікаті на походження сировини, а не з технологічних норм виходу, встановлених підприємством у наказі від 30 вересня 2019 року №4 Норми витрат лісосировини у виробництві .

Відповідно до оборотно-сальдовою відомістю по рахунку 26 за жовтень 2020 року за вказаний період ТЗОВ ПРИТАНІ виготовлено дошки (готова продукція) 731,99 куб.м. (оборот за період), а використано сировини 1244,39 куб.м, що відповідає нормі витрат, визначених наказом від 30 вересня 2019 року №4 (1244,39 : 731,99 куб.м = 1,7 коефіцієнт).

Наднормативні витрати включаються до собівартості, якщо такі витрати не пов'язані з нестачами, псуванням, нетехнологічним використанням та порушенням правил зберігання, за рішенням уповноваженої особи (керівника) підприємства. Відповідно до статті 9 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні підставою для відображення у бухгалтерському обліку фактів господарських операцій (витрачання ресурсів) є первинні документи, які повинні містити, зокрема, інформацію про зміст, нормоване і наднормативне (з поясненням обставин) витрачання (використання) ресурсів.

В акті перевірки не зазначено про проведення інвентаризації виробничих приміщень позивача з метою проведення співставлення даних про кількість купленої продукції (лісоматеріалів), реалізованої готової продукції (пиломатеріалів), залишків готової подукції на складах позивача, а також продукції, яка перебуває в процесі виробництва. Таким чином, твердження відповідача про використання товарів не у господарській діяльності ґрунтуються лише на припущеннях, не підтверджених належними доказами.

За даними бухгалтерського обліку за жовтень 2020 року у підприємства відсутнє списання на понаднормові витрати, які встановлені наказом від 30 вересня 2019 року №4. В акті перевірки відсутні докази і посилання на обставини щодо зарахування коштів на рахунок позивача та відсутні будь-які бухгалтерські документи, які підтверджують факт невикористання (списання) в господарській діяльності лісоматеріалів круглих в загальній кількості 437,56 куб.м (відвантаження) поза межами господарської діяльності, а тому висновок податкового органу про використання лісоматеріалів (списання) поза межами господарської діяльності не відповідає фактичним даним та не підтверджено первинними документами.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Узагальнюючи наведене, суд апеляційної інстанції переконаний, що судом першої інстанції надано належну оцінку наявним у справі доказам, а їх достатня кількість та взаємний зв'язок у сукупності дали змогу суду першої інстанції зробити вірний висновок про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.

Враховуючи викладене, колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішення суду першої інстанції.

З наведеного вбачається, що доводи апеляційної скарги являються безпідставними та необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції, правова оцінка доказів дана вірно, а відтак у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 243 ч. 3, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Волинській області залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 21.12.2021 року у справі №140/9801/21 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя В. З. Улицький

судді С. М. Кузьмич

З. М. Матковська

Повне судове рішення складено 16.03.2022