Справа № 560/11584/21
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Гнап Д.Д.
Суддя-доповідач - Боровицький О. А.
15 березня 2022 року м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Боровицького О. А.
суддів: Курка О. П. Шидловського В.Б. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2021 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Перша подільська енергетична компанія" до Головного управління ДПС в Хмельницькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС в Хмельницькій області, Державної податкової служби України в якому просило:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області № 2990143/43291498 від 16.08.2021 про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 від 02.08.2021, складеної товариством з обмеженою відповідальністю "Перша подільська енергетична компанія";
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 1 від 02.08.2021 року, складену товариством з обмеженою відповідальністю "Перша подільська енергетична компанія";
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області № 2990144/43291498 від 16.08.2021 про відмову у реєстрації податкової накладної № 3 від 05.08.2021, складеної товариством з обмеженою відповідальністю "Перша подільська енергетична компанія";
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 3 від 05.08.2021 року, складену товариством з обмеженою відповідальністю "Перша подільська енергетична компанія";
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області № 3005971/43291498 від 19.08.2021 про відмову у реєстрації податкової накладної № 2 від 03.08.2021, складеної товариством з обмеженою відповідальністю "Перша подільська енергетична компанія";
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 2 від 03.08.2021 року, складену товариством з обмеженою відповідальністю "Перша подільська енергетична компанія".
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2021 року адміністративний позов задоволено у повному обсязі.
Не погоджуючись з даним рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.
Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що товариство з обмеженою відповідальністю «Перша подільська енергетична компанія» (код ЄДРПОУ- 43291498) є юридичною особою, зареєстрованою 16.10.2019, основний вид діяльності - 20.14 Виробництво інших основних органічних хімічних речовин. Є платником податку на прибуток на загальних підставах, платником ПДВ (ІПН- 432914922172).
Технічні умови ТУ У 20.5-43291498-001:2020 «Оксогенат органічних рідин», розроблені товариством з обмеженою відповідальністю «ПАЛТЕХ», погоджені товариством «Укрпродспілка», перевірені на відповідність законодавству України державним підприємством «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів Мінекономіки, 05.11.2020 затверджені товариством з обмеженої відповідальністю «Перша подільська енергетична компанія». Дата набрання чинності - 24.11.2020, термін дії - 24.11.2030.
Відповідно до висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 08.12.2020 № 12.2-18-2/28211, виданого Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, ТУ У 20.5-43291498-001:2020 «Оксигенат органічних рідин» відповідає вимогам безпеки для здоров'я і життя людини та може бути погодженим.
Згідно з експертним висновком від 18.12.2020 № С-64, виданим Хмельницькою торгово-промисловою палатою, «Оксигенат органічних рідин» відповідає коду УКТЗЕД 3814009019.
10.03.2021 між товариством з обмеженою відповідальністю «Перша подільська енергетична компанія» (Постачальник) та товариством з обмеженою відповідальністю «Флексорер» укладено договір поставки № 10/03-21, відповідно до умов якого Постачальник зобов'язався поставляти Покупцю оксиганат органічних рідин (Товар), а Покупець зобов'язався прийняти та оплатити Товар на умовах цього договору.
Відповідно до додаткової угоди до договору поставки № 10/03-21 від 10 березня 2021 року оплата вартості Товару, що поставляється, здійснюється Покупцем на умовах відтермінування протягом 30 (тридцяти) банківських днів з моменту поставки товару та виставленням рахунку.
Згідно із замовленням № 39 від 02.08.2021, здійсненого на підставі договору поставки № 10/03-21 від 10.03.2021, Покупцю було відвантажено 24 040 кг оксиганату органічних рідин на загальну суму 685 140,00 грн у тому числі 114 190 грн ПДВ, що підтверджується видатковою накладною № 78 від 02.08.2021, рахунком на оплату № 64 від 02.08.2021, товарно-транспортною накладною № 62 від 02.08.2021, довіреністю на отримання № 281 від 02.08.2021, посвідченням якості № 75 від 02.08.2021.
02.08.2021 товариство з обмеженою відповідальністю «Перша подільська енергетична компанія» сформувало та надало до органів Державної податкової служби України в електронній формі податкову накладну № 1, однак реєстрацію вказаної податкової накладної зупинено.
Підставою для зупинення у квитанції від 05.08.2021 року № 9220652372 відповідачем зазначено "Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 02.08.2021 № 1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД / ДКПГІ товару / послуг 3814, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари / послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару / послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій."
09.08.2021 повідомленням № 1 відповідачу надіслано пояснення та копії документів, що підтверджують дійсність проведення господарської операції, а саме: договір поставки оксигенату органічних рідин № 10/03-21 від 10.03.2021; додаткова угода від 30.04.2021 до договору поставки № 10/03-21 від 10.03.2021; замовлення № 39 від 02.08.2021; видаткова накладна № 78 від 02.08.2021; рахунок на оплату № 64 від 02.08.2021; товарно-транспортна накладна № 62 від 02.08.2021; довіреність на отримання ТМЦ № 281 від 02.08.2021; оборотно-сальдова відомість по рахунку 361 з товариством з обмеженою відповідальністю «Флексорес»; посвідчення якості оксигенату органічних рідин № 75 від 02.08.2021; технічні умови ТУ У 20.5-43291498-001:2020 «Оксигенат органічних рідин. Технічні умови»; експертний висновок Хмельницької Торгово-промислової палати від 18.12.2020; висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 08.12.2020; висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 28.12.2020; договір оренди № 0/0104/1 від 01.04.2021; акт прийому-передачі від 01.04.2021; акт виконання робіт (надання послуг) № 366 від 31.05.2021; акт виконання робіт (надання послуг) № 368 від 31.05.2021; (відшкодування витрат за електроенергію згідно п. 3 договору) до даного договору; акт виконання робіт (надання послуг) № 367 від 31.05.2021 (відшкодування витрат за водопостачання згідно п. 3 договору); акт виконання робіт (надання послуг) № 438 від 30.06.2021; акт виконання робіт (надання послуг) № 437 від 30.06.2021 електроенергію згідно п. 3 договору) до даного договору; акт виконання робіт (надання послуг) № 439 від 30.06.2021 водопостачання згідно п. 3 договору); платіжне доручення № 462 від 25.05.2021; платіжне доручення № 38 від 10.06.2021; платіжне доручення №76 від 23.07.2021; оборотно-сальдова відомість по рах. 631; звіт по виробництву за період з 01.06.2021 по 15.06.2021; звіт по виробництву за період з 16.06.2021 по 30.06.2021; договір поставки кукурудзи № СГ/0112/П-21 від 01.12.2020; видаткова накладна № 1246 від 15.05.2021; видаткова накладна №1327 від 16.05.2021; видаткова накладна № 1530 від 01.06.2021; видаткова накладна № 1568 від 16.06.2021; видаткова накладна № 1569 від 16.06.2021; платіжне доручення № 57 від 14.07.2021; платіжне доручення № 95 від 09.07.2021; оборотно-сальдова відомість по рах. 631; договір оренди ємкостей № 0/0101/1 від 01.01.2021; акт прийому-передачі ємкостей для зберігання оксигенату органічних рідин від 01.01.2021; актом здачі-приймання робіт (надання послуг) № 279 від 31.05.2021; актом здачі-приймання робіт (надання послуг) № 312 від 30.06.2021; платіжним дорученням № 459 від 25.05.2021; платіжним дорученням № 24 від 01.07.2021; оборотно-сальдовою відомістю по рах. 631; відомість про виплату заробітної плати за травень 2021; відомість про виплату заробітної плати за червень 2021; відомість про виплату заробітної платі за липень 2021.
16.08.2021 рішенням № 2990143/43291498 позивачу відмовлено у реєстрації податкової накладної № 1 від 02.08.2021 у зв'язку із ненаданням платником податку копій первинних документів щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні інвойси), у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності первинних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів та / або банківських виписок з особових рахунків.
Додатково зазначено, що надано не повний пакет документів, відсутня картка рах. 361 та розрахункові документи з товариством з обмеженою відповідальністю «Флексорес».
Згідно із замовленням № 40 від 03.08.2021, здійсненого на підставі договору поставки № 10/03-21 від 10.03.2021, Покупцю було відвантажено 23 460 кг оксиганату органічних рідин на загальну суму 668 610,00 грн у тому числі 114 435 грн ПДВ, що підтверджується видатковою накладною № 79 від 03.08.2021, рахунком на оплату № 65 від 03.08.2021, товарно-транспортною накладною № 63 від 03.08.2021, довіреністю на отримання № 282 від 03.08.2021, посвідченням якості № 76 від 03.08.2021.
03.08.2021 товариство з обмеженою відповідальністю «Перша подільська енергетична компанія» сформувало та надало до органів Державної податкової служби України в електронній формі податкову накладну № 2, однак реєстрацію вказаної податкової накладної зупинено.
Підставою для зупинення у квитанції від 05.08.2021 року № 9220602279 відповідачем зазначено "Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 03.08.2021 № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД / ДКПГІ товару / послуг 3814, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари / послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару / послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій."
09.08.2021 повідомленням № 3 відповідачу надіслано пояснення та копії документів, що підтверджують дійсність проведення господарської операції, а саме: договір поставки оксигенату органічних рідин № 10/03-21 від 10.03.2021; додаткова угода від 30.04.2021 до договору поставки № 10/03-21 від 10.03.2021; замовлення № 40 від 03.08.2021; видаткова накладна № 79 від 03.08.2021; рахунок на оплату № 65 від 03.08.2021; товарно-транспортна накладна № 63 від 03.08.2021; довіреність на отримання ТМЦ № 282 від 03.08.2021; оборотно-сальдова відомість по рахунку 361 з ТОВ «Флексорес»; посвідчення якості оксигенату органічних рідин № 76 від 03.08.2021; технічні умови ТУ У 20.5-43291498-001:2020 «Оксигенат органічних рідин. Технічні умови», експертний висновок Хмельницької Торгово-промислової палати від 18.12.2020; висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 08.12.2020; висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 28.12.2020; договір оренди № 0/0104/1 від 01.04.2021; акт прийому-передачі від 01.04.2021; акт виконання робіт (надання послуг) № 366 від 31.05.2021; акт виконання робіт (надання послуг) № 368 від 31.05.2021 (відшкодування витрат за електроенергію згідно п. 3 договору) до даного договору; акт виконання робіт (надання послуг) № 367 від 31.05.2021 (відшкодування витрат за водопостачання згідно п. 3 договору); акт виконання робіт (надання послуг) № 438 від 30.06.2021; акт виконання робіт (надання послуг) № 437 від 30.06.2021 (відшкодування витрат за електроенергію згідно п. 3 договору) до даного договору; акт виконання робіт (надання послуг) № 439 від 30.06.2021 (відшкодування витрат за водопостачання згідно п. 3 договору); платіжне доручення № 462 від 25.05.2021; платіжне доручення № 38 від 10.06.2021; платіжне доручення № 76 від 23.07.2021; оборотно-сальдова відомість по рах. 631; звіт по виробництву за період з 01.06.2021 по 15.06.2021; звіт по виробництву за період з 16.06.2021 по 30.06.2021; договір поставки кукурудзи № СГ/0112/П-21 від 01.12.2020; видаткова накладна № 1246 від 15.05.2021; видаткова накладна № 1327 від 16.05.2021; видаткова накладна № 1530 від 01.06.2021; видаткова накладна № 1568 від 16.06.2021; видаткова накладна № 1569 від 16.06.2021; платіжне доручення № 57 від 14.07.2021; платіжне доручення № 95 від 09.07.2021; оборотно-сальдова відомість по рах. 631; договір оренди ємкостей (№ 0/0101/1 від 01.01.2021; акт прийому-передачі ємкостей для зберігання оксигенату органічних рідин від 01.01.2021 актом здачі-приймання робіт (надання послуг) № 279 від 31.05.2021; актом здачі-приймання робіт (надання послуг) № 312 від 30.06.2021; платіжним дорученням № 459 від 25.05.2021; платіжним дорученням № 24 від 01.07.2021; оборотно-сальдовою відомістю по рах. 631; відомість про виплату заробітної плати за травень 2021; відомість про виплату заробітної плати за червень 2021; відомість про виплату заробітної птати за липень 2021.
19.08.2021 рішенням № 3005971/43291498 позивачу відмовлено у реєстрації податкової накладної № 2 від 03.08.2021 у зв'язку із ненаданням платником податку копій первинних документів щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні інвойси), у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності первинних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Згідно із замовленням № 41 від 05.08.2021, здійсненого на підставі договору поставки № 10/03-21 від 10.03.2021, Покупцю було відвантажено 23 740 кг оксиганату органічних рідин на загальну суму 676 590 грн у тому числі 112 765 грн ПДВ, що підтверджується видатковою накладною № 80 від 05.08.2021, рахунком на оплату № 66 від 05.08.2021, товарно-транспортною накладною № 64 від 05.08.2021, довіреністю на отримання № 283 від 05.08.2021, посвідченням якості № 72 від 05.08.2021.
05.08.2021 товариство з обмеженою відповідальністю «Перша подільська енергетична компанія» сформувало та надало до органів Державної податкової служби України в електронній формі податкову накладну № 3, однак реєстрацію вказаної податкової накладної зупинено.
Підставою для зупинення у квитанції від 09.08.2021 року № 99224613865 відповідачем зазначено "Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 05.08.2021 № 3 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД / ДКПГІ товару / послуг 3814, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари / послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару / послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій."
10.08.2021 повідомленням № 4 відповідачу надіслано пояснення та копії документів, що підтверджують дійсність проведення господарської операції, а саме: договір поставки оксигенату органічних рідин № 10/03-21 від 10.03.2021; додаткова угода від 30.04.2021. до договору поставки № 10/03-21 від 10.03.2021; замовлення № 41 від 05.08.2021; видаткова накладна № 80 від 05.08.2021; рахунок на оплату № 66 від 05.08.2021; товарно-транспортна накладна № 64 від 05.08.2021; довіреність на отримання ТМЦ № 283 від 05.08.2021; оборотно-сальдова відомість по рахунку 361 з товариством з обмеженою відповідальністю; «Флексорес»; посвідчення якості оксигенату органічних рідин № 77 від 05.08.2021; технічні умови ТУ У 20.5-43291498-001.2020 «Оксигенат органічних рідин. Технічні умови»; експертний висновок Хмельницької Торгово-промислової палати від 18.12.2020; висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 08.12.2020; висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 28.12.2020; договір оренди № 0/0104/1 від 01.04.2021; акт прийому-передачі від 01.04.2021; акт виконання робіт (надання послуг) № 366 від 31.05.2021; акт виконання робіт (надання послуг) № 368 від 31.05.2021 (відшкодування витрат за електроенергію згідно п. 3 договору) до даного договору; акт виконання робіт (надання послуг) № 367 від 31.05.2021 (відшкодування витрат за водопостачання згідно п. 3 договору); акт виконання робіт (надання послуг) № 438 від 30.06.2021; акт виконання робіт (надання послуг) № 437 від 30.06.2021 (відшкодування витрат за електроенергію згідно п. 3 договору) до даного договору; акт виконання робіт (надання послуг) № 439 від 30.06.2021 (відшкодування витрат за водопостачання згідно п. 3 договору); платіжне доручення № 462 від 25.05.2021; платіжне доручення № 38 від 10.06.2021; платіжне доручення № 76 від 23.07.2021; оборотно-сальдова відомість порах. 631; звіт по виробництву за період з 01.06.2021 по 15.06.2021; звіт по виробництву за період з 16.06.2021 по 30.06.2021; договір поставки кукурудзи № СГ/0112/П-21 від 01.12.2020; видаткова накладна № 1246 від 15.05.2021; видаткова накладна № 1327 від 16.05.2021; видаткова накладна № 1530 від 01.06.2021; видаткова накладна № 1568 від 16.06.2021; видаткова накладна № 1569 від 16.06.2021; платіжне доручення № 57 від 14.07.2021; платіжне доручення № 95 від 09.07.2021; оборотно-сальдова відомість по рах. 631; договір оренди ємкостей № 90/0101/1 від 01.01.2021; акт прийому-передачі ємкостей для зберігання оксигенату органічних рідин від 01.01.2021; актом здачі-приймання робіт (надання послуг) № 9279 від 31.05.2021; актом здачі-приймання робіт (надання послуг) № 9312 від 30.06.2021; платіжним дорученням № 9459 від 25.05.2021; платіжним дорученням № 924 від 01.07.2021; оборотно-сальдовою відомістю по рах. 631; відомість про виплату заробітної плати за травень 2021; відомість про виплату заробітної плати за червень 2021; відомість про виплату заробітної плати за липень 2021.
16.08.2021 рішенням № 2990144/43291498 позивачу відмовлено у реєстрації податкової накладної № 3 від 16.08.2021 у зв'язку із ненаданням платником податку копій первинних документів щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні інвойси), у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності первинних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів та / або банківських виписок з особових рахунків.
Додатково зазначено, що надано не повний пакет документів, відсутня картка рах. 361 та розрахункові документи з товариством з обмеженою відповідальністю «Флексорес».
Позивач, вважаючи, що рішення від 16.08.2021 № 2990143/43291498, від 19.08.2021 № 3005971/43291498 та від 16.08.2021 № 2990144/43291498 комісії Головного управління ДПС у Хмельницькій області про відмову в реєстрації податкових накладних № 1 від 02.08.2021, № 2 від 03.08.2021 та № 3 від 16.08.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних протиправні та суперечать чинному законодавству України, звернувся до суду з цим позовом.
Одночасно просив зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 1 від 02.08.2021, № 2 від 03.08.2021 та № 3 від 16.08.2021.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.
Абзацами першим-третім пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів / послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця / замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів / послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів / послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.
Відповідно до абзацу першого пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з підпунктом 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Згідно з абзацом першим пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів / послуг платник податку - продавець товарів / послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Відповідно до вимог абзацу першого пункту 201.7 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів / послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів / послуг, є для покупця таких товарів / послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту (абзац другий пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України).
Податкова накладна та / або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів / послуг, є для покупця таких товарів / послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження (абзац третій пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України).
Абзацом п'ятим пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та / або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Відповідно до абзацу дев'ятого пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України датою та часом надання податкової накладної та / або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Згідно з абзацом десятим пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та / або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю / покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних (абзац тринадцятий пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України).
Визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та / або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246, (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року № 341) (далі - Порядок № 1246).
Абзацом першим та десятим пункту 12 Порядку № 1246 передбачено, що після надходження податкової накладної та / або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та / або розрахунків коригування.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та / або розрахунку коригування (далі - квитанція). Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та / або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС (пункти 13, 14 Порядку № 1246).
Пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України встановлено, що реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів визначає Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 (далі - Порядок № 1165).
Абзацом другим пункту 5 Порядку № 1165 регламентовано, що податкова накладна / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Пунктом 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, які є Додатком 3 до Порядку № 1165, критерієм ризиковості здійснення операцій визначено відсутність товару / послуги, зазначеного / зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару / послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару / послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку / який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого / такої товару / послуги (крім обсягу придбання товарів / послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та / або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного / зазначеної в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 року у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Пунктом 10 Порядку № 1165 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Пунктом 11 Порядку № 1165 закріплено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та / або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Відповідно до абзацу другого пункту 25, абзацу першого пункту 26 Порядку № 1165 комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі. Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність / невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.
Пунктом 2 Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520, (далі - Порядок № 520) передбачено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (пункт 3 Порядку № 520).
Згідно з пунктом 4 Порядку № 520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та / або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та / або законодавством.
Абзацом першим пункту 6 Порядку № 520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (пункт 7 Порядку № 520).
Згідно з пунктами 9, 11 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня. Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та / або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та / або надання платником податку копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення. Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку (пункти 12, 13 Порядку № 520).
Відповідно до обставин справи між сторонами виник спір щодо правомірності прийняття рішень від 16.08.2021 № 2990143/43291498, від 19.08.2021 № 3005971/43291498 та від 16.08.2021 № 2990144/43291498 про відмову в реєстрації податкових накладних № 1 від 02.08.2021, № 2 від 03.08.2021 та № 3 від 16.08.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підставою прийняття вказаних рішень стало: ненадання позивачем копій первинних документів щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні інвойси), у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності первинних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів та / або банківських виписок з особових рахунків; відсутність картки рах. 361 та розрахункових документів з товариством з обмеженою відповідальністю «Флексорес».
Однак, матеріалами справи підтверджено, що товариство з обмеженою відповідальністю "Перша подільська енергетична компанія" надало контролюючому органу первинні документи, які підтверджують здійснення господарських операцій, на виконання яких складені податкові накладні № 1 від 02.08.2021, № 2 від 03.08.2021 та № 3 від 16.08.2021 за фактом відвантаження товару.
Суд звертає увагу контролюючого органу, що з огляду на докази, надані позивачем до податкового органу після зупинення реєстрації податкових накладних № 1 від 02.08.2021, № 2 від 03.08.2021 та № 3 від 16.08.2021, та докази, які надані до матеріалів справи, що повністю розкривають зміст господарської операції, останнім підтверджено реальність здійснення господарських операцій, надані пояснення та копії документів, якими підтверджується законність та реальність таких операцій.
При цьому суд зазначає, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків із зазначенням необхідності надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.
Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії має наслідком визнання його протиправним.
Аналогічна правова позиція вже неодноразово висловлювалась Верховним Судом, зокрема, у постановах від 10.04.2020 у справі № 819/330/18, від 18.06.2020 у справі № 824/245/19-а, від 03.11.2021 у справі № 360/2460/20.
Верховний Суд у постанові від 05 січня 2021 року у справі № 640/11321/20 зазначив, що незважаючи на те, що затверджена Порядком № 1165 форма рішення, яка не передбачає конкретизації підстав у разі відповідності пунктам 1-8 критеріїв ризиковості платника податку, не скасовує обов'язок податкового органу необхідності доказування, передбаченого частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.
Беручи до уваги викладене, суд зазначає, що рішення від 19.08.2021 № 3005971/43291498 містить лише загальне твердження без зазначення, яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної № 2.
У рішеннях про відмову в реєстрації податкових накладних № 1, № 3 від 16.08.2021 № 2990143/43291498 та № 2990144/43291498 контролюючий орган у розділі рішення «Додаткова інформація» вказав на відсутність картки рах. 361 та розрахункових документів з товариством з обмеженою відповідальністю «Флексорес», однак матеріали справи містять докази направлення позивачем вказаних документів.
Суд не бере до уваги доводи відповідача про те, що товариством з обмеженою відповідальністю «Перша подільська енергетична компанія» придбавався спирт етиловий денатурований, який необхідний для виробництва оксигенату органічних речовин, оскільки технологічний процес виготовлення відповідної речовини не є предметом розгляду цієї адміністративної справи.
Суд вважає за необхідне зазначити, що усі сумніви контролюючого органу щодо дотримання позивачем вимог податкового законодавства України під час здійснення господарської діяльності повинні досліджуватися шляхом проведення відповідних перевірок такого платника податків, за умови наявності підстав для її проведення визначених нормами Податкового кодексу України, а не шляхом блокування реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових.
Суд також враховує, що в межах цих правовідносин аналіз господарських операцій між позивачем та його контрагентом не підлягає вивченню, оскільки це питання повинно досліджуватись під час здійснення податкового контролю, що відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України включає у себе систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема, шляхом здійснення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Суд вважає, що надані позивачем документи є достатньою підставою для реєстрації податкових накладних № 1 від 02.08.2021, № 2 від 03.08.2021 та № 3 від 16.08.2021, а реальність господарських операцій може бути перевірена контролюючим органом під час проведення перевірки платника податків.
Враховуючи наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про здійснення господарських операцій між товариством з обмеженою відповідальністю «Перша подільська енергетична компанія» та товариством з обмеженою відповідальністю «Флексорер», суд вважає, що у податкового органу відсутні правові підстави для відмови у реєстрації податкових накладних № 1 від 02.08.2021, № 2 від 03.08.2021 та № 3 від 16.08.2021.
Комісія обмежилась лише формальними підставами для відмови у реєстрації зазначених податкових накладних, тому рішення від 16.08.2021 № 2990143/43291498, від 19.08.2021 № 3005971/43291498 та від 16.08.2021 № 2990144/43291498 про відмову в їх реєстрації є протиправними.
Разом з тим, згідно з пунктами 19, 20 Порядку № 1246, податкова накладна та / або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та / або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та / або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та / або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та / або розрахунку коригування.
Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та / або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.
Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Законодавством не передбачений інший належний спосіб захисту порушеного права у спірних правовідносинах, ніж зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати податкові накладні № 1 від 02.08.2021, № 2 від 03.08.2021 та № 3 від 16.08.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних, що свідчить про обґрунтованість позовних вимог у цій частині.
Взявши до уваги викладене, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення суду першої інстанцій є законним та обґрунтованим і не підлягає скасуванню, оскільки суд всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, висновки суду є правильними, а доводи апеляційної скарги їх не спростовують.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
З огляду на викладене, апеляційний суд приходить до переконання в тому, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін.
Одночасно слід зазначити, що в контексті положень п.6 ч.6 ст.12 КАС України дана справа відноситься до категорій справ незначної складності, а тому відповідно до п.2 ч.5 ст.328 цього Кодексу судове рішення за результатами її розгляду судом апеляційної інстанції в касаційному порядку оскарженню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2021 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Боровицький О. А.
Судді Курко О. П. Шидловський В.Б.