Справа № 560/12909/21
іменем України
16 березня 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Фелонюк Д.Л. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення від 16.08.2021 року №222330003381 щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у редакції до внесення змін Законом №213 та Законом №911, починаючи з 09.08.2021 року, часу звернення позивачки із заявою про призначення пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що вона звернулась до відповідача з заявою про призначення пенсії за вислугу років, як медичного працівника. Проте рішенням пенсійного органу їй відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю спеціального стажу 26 років і 6 місяців. Це рішення є протиправним, оскільки у позивачки наявний спеціальний стаж 26 років 5 місяці 4 днів, що відповідає умовам призначення пенсії за вислугу років відповідно до положень пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" в редакції до внесення змін Законом України від 02.03.2015 №213-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" (далі - Закон №213-VIII) та Законом України від 24.12.2015 №911-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон №911-VIII).
До суду надійшов відзив, в якому Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області просить відмовити в задоволенні позовної заяви. Зазначає, що право на пенсію за вислугу років мають працівники закладів охорони здоров'я незалежно від віку, за наявності спеціального стажу за вислугу років: станом на 01.04.2015 - не менше 25 років; станом на 01.01.2016 - не менше 25 років 6 місяців; станом на 11.10.2017 - не менше 26 років 6 місяців. Позивачка звернулася з заявою щодо призначення пенсії за вислугу років 09.08.2021. При цьому, станом на 11.10.2017 спеціальний стаж роботи позивачки становить 26 років 5 місяців 4 дні. Тому рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 16.08.2021 №222330003381 позивачці відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років.
До суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивачка просить задовольнити позов. Зазначає, що викладені в відзиві заперечення не спростовують наведених у позовній заяві обставин.
Суд зазначає, що відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). При цьому, згідно з частиною 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив. Як наслідок, суд розглядає подану позовну заяву з врахуванням лише позову та відзиву на позов.
До суду надійшов відзив, в якому Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що пенсія за вислугу років згідно з положеннями статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" може бути призначена особам, які мають стаж, необхідний для її призначення станом на 11.10.2017 - 26 років 6 місяців. Проте станом на 11.10.2017 стаж роботи позивачки становив лише 26 років 5 місяців 10 днів, що є недостатнім при визначенні права на призначення пенсії за вислугу років.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 06.10.2021 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.11.2021 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.12.2021 залучено до участі у справі №560/12909/21 в якості співвідповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.03.2022 у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи з викликом (повідомленням) сторін відмовлено.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Згідно з записами трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_1 позивачка:
- з 01.09.1988 по 27.02.1991 навчалася в Дубнівському медичному училищі;
- з 01.04.1991 по 02.01.2019 працювала на посадах медичної сестри в Шепетівській центральній районній лікарні.
Позивачка, ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулася до відповідача з заявою від 09.08.2021 щодо призначення пенсії за вислугу років.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 16.08.2021 №222330003381 позивачці відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років у зв'язку з відсутністю необхідного спеціального стажу роботи, визначеного пунктом 2-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Зазначено, що тривалість страхового стажу становить 29 років 6 місяців 23 дні, спеціальний стаж - 26 років 5 місяців 10 днів.
Про прийняте рішення позивачку повідомлено листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 03.09.2021.
Позивачка, вважаючи порушеними її права, звернулася з позовом до суду.
IV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Пенсії за вислугу років працівникам охорони здоров'я призначають відповідно до пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Згідно з пунктом "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (у редакції Закону №213-VIII та Закону №901-VIII) право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після цієї дати: з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців; з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років; з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців.
У свою чергу, пунктом "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (у редакції до внесення змін Законом №213-VIII та Законом №901-VIII) було визначено, що право на пенсію за вислугу років мали працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Відтак, змінами, внесеними Законом №213-VIII до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення" підвищено спеціальний стаж, необхідний для виходу на пенсію, для категорій працівників, визначених пунктом "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а Законом №901-VIII встановлено раніше не визначений законодавством вік виходу на пенсію для окремих категорій громадян, а саме 55 років - для працівників освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення (пункт "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення") за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Водночас, суд зазначає, що рішенням Конституційного Суду України №2-р/2019 від 04.06.2019 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" зі змінами, внесеними законами №213-VIII, №911-VIII.
Конституційний Суд України у своєму рішенні вказав, зокрема, що положення статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" зі змінами, внесеними Законом №911-VI у частині встановлення як додаткової умови для призначення пенсії за вислугу років досягнення віку 55 років для осіб, зазначених у пункті "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", слід визнати такими, що нівелюють сутність права на соціальний захист, не відповідають конституційним принципам соціальної держави та суперечать положенням статей 1, 3, частини третьої статті 22, статті 46 Основного Закону України. Також, зазначив, що положення статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" зі змінами, внесеними Законом №213-VIII щодо підвищення на п'ять років віку виходу на пенсію для жінок, а також збільшення на п'ять років загального та спеціального стажу роботи, необхідного для призначення пенсії за вислугу років для окремих категорій працівників, є такими, що позбавляють вказаних осіб права на соціальний захист і не відповідають конституційним принципам прав і свобод людини, соціальної держави.
Суд звертає увагу на те, що після прийняття Закону №213-VIII та Закону №901-VIII до Закону України "Про пенсійне забезпечення" неодноразово вносилися зміни, але такі зміни не стосувалися призначення пенсії за вислугу років окремим категоріям працівників, які мають право на пенсію за вислугу років згідно з статтею 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
З огляду на рішення Конституційного Суду України №2-р/2019 від 04.06.2019, суд звертає увагу на те, що з 05.06.2019 відновила дію редакція статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", яка була чинною до 01.04.2015 (у редакції до внесення змін Законом №213-VIII та Законом №901-VIII).
Отже, з моменту ухвалення рішення Конституційним Судом України №2-р/2019 від 04.06.2019, відновлено право позивачки на призначення пенсії за вислугою років як працівнику охорони здоров'я при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Суд зазначає, що відповідачем при розгляді заяви позивачки про призначення пенсії не враховано той факт, що з моменту ухвалення рішення Конституційним Судом України №2-р/2019 від 04.06.2019 відбулися зміни в правовому регулюванні питання призначення окремим категорія працівників пенсії за вислугою років згідно з статтею 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", в тому числі і працівникам охорони здоров'я.
Як встановив суд, спеціальний стаж роботи позивачки станом на момент звернення з заявою про призначення пенсії становить більше 25 років, що є достатнім для призначення їй пенсії за вислугою років відповідно до пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (у редакції до внесення змін Законом №213-VIII та Законом №901-VIII.
Більше того, суд зауважує, що відповідачем самостійно обраховано спеціальний стаж позивачки 26 років 5 місяці 10 днів.
Відповідач керувався тим, що згідно з пунктом 2-1 Розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особам, які на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" (тобто, 11.10.2017) мають вислугу років та стаж, необхідний для призначення пенсії за вислугу років, передбачений статтями 52, 54 та 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пенсія за вислугу років призначається за їхнім зверненням з дотриманням умов, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Суд вважає такі висновки відповідача безпідставними, оскільки позивачка звернулася до пенсійного органу з заявою про призначення пенсії за вислугу років після прийняття Конституційним Судом України рішення від 04.06.2019 №2-р/2019, а тому, відповідач повинен застосовувати положення пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" в первісній редакції, яка, як вже зазначено судом, визначає, що право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Посилання пенсійного органу на те, що спеціальний страховий стаж роботи, що дає право на пенсію за вислугу років відповідно до пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" обчислений по 11.10.2017 повинен становити 26 років 6 місяців, є безпідставним, оскільки орган Пенсійного фонду України застосував редакцію Закону України "Про пенсійне забезпечення", яка рішенням Конституційного Суду України 04.06.2019 №2-р/2019 визнана неконституційною.
Таким чином, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 16.08.2021 №222330003381 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за вислугу років відповідно до пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" є протиправним та його слід скасувати.
Відповідно до частини 1 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім окремих випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що наявні підстави для зобов'язання відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію відповідно пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", починаючи з 09.08.2021.
За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Наведене свідчить про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачка сплатила судовий збір у розмірі 908,00 грн, а тому, ці витрати слід стягнути на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача. Інші докази документально підтверджених судових витрат, понесених позивачкою, у матеріалах справи відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 16.08.2021 №222330003381.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до вимог пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 09 серпня 2021 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 908 (дев'ятсот вісім) грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 )
Відповідачі:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна 7А, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25009 , код ЄДРПОУ - 20632802)
Головуючий суддя Д.Л. Фелонюк