Рішення від 22.02.2022 по справі 912/3219/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25022,

тел. (0522) 32 05 11, факс 24 09 91, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 лютого 2022 рокуСправа № 912/3219/21

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Глушкова М.С., розглянувши у відкритому судовому засідання за правилами загального позовного провадження справу

за позовом Фізичної особи - підприємця Мельника Леоніда Євгеновича ( АДРЕСА_1 )

до Комунального підприємства "Ритуальна служба-спеціалізований комбінат комунально-побутового обслуговування" Кропивницької міської ради" (вул. Юрія Бутусова, буд. 18, м. Кропивницький, 25030)

про визнання укладеним договору

секретар судового засідання Лещенко О.А.

представники сторін:

від позивача - Клюкіна С.М., адвокат, довіреність від 11.11.2021, ордер серія КР №299421 від 11.11.2021;

від відповідача - Котига І.В., адвокат, ордер серія ВА №1024523 від 03.12.2021.

в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення

УСТАНОВИВ:

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Фізичної особи - підприємця Мельника Леоніда Євгеновича до Комунального підприємства "Ритуальна служба-спеціалізований комбінат комунально-побутового обслуговування" Кропивницької міської ради" про визнання укладеним договору про надання ритуальних послуг у редакції позовної заяви, з покладенням на відповідача судових витрат.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач умисно ухиляється від укладання договору, чим порушує вимоги ст. 8, 10, 12 Закону України "Про поховання та похоронну справу", п. 8 Типового положення про ритуальну службу в Україні, а тому такий договір має бути визнаний укладеним в судовому порядку.

Ухвалою від 17.11.2021 господарський суд залишив позовну заяву без руху, визначивши позивачу строк для усунення недоліків.

В межах встановленого строку позивачем усунуті недоліки позовної заяви, про що до суду 24.11.2021 надано відповідні докази.

Ухвалою від 29.11.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 28.12.2021 о 10:30.

16.12.2021 відповідачем подано суду відзив, у якому зазначено, що позивачем не було дотримано вимоги абзацу 3 п. 8.1. Типового положення, не надано перелік послуг, що в розумінні законодавства значить затверджений виконавчим органом міської ради перелік ритуальних послуг з визначенням вартості надання громадянам необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг.

З метою врегулювання спірних питань та тлумачення нормативно-правових актів в галузі поховання і надання ритуальних послуг КП "Ритуальна служба" зверталася за роз'ясненням до центрального органу виконавчої влади - Міністерства розвитку громад та територій України та згідно листа від 19.05.2020 № 7/11.2/8155-20 отримала роз'яснення, що при відсутності у суб'єкта господарювання затверджених органом місцевого самоврядування тарифів на ритуальні послуги, що входять до мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, може бути аргументованою відмовою в укладанні договору з ритуальною службою.

21.12.2021 до суду надійшла відповідь на відзив, у якому зазначено, що з аналізу приписів нормативних актів, які регулюють спірні правовідносини випливає, що Позивач правомірно звернувся до Відповідача з пропозицією укласти договір про надання ритуальних послуг, надавши всі необхідні документи, тоді як вимога Відповідача про надання документів з визначенням вартості надання послуг є немотивованою, адже нормами 8.1 Типового положення про ритуальну службу в Україні не передбачено обов'язку суб'єкта господарювання, що виявив бажання працювати на ринку ритуальних послуг, подавати перелік ритуальних послуг з зазначенням їх характеристик та вартості. Крім того, посилання відповідача на лист Міністерства розвитку громад та територій України від 19.05.2020 № 7/11.2/8155-20 є недоречним оскільки, в ньому роз'яснюються правовідносини після укладення спірного Договору.

28.12.2021 від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив, у яких позивач просить суд відмовити в задоволенні позову з підстав, аналогічних у відзиві на позов.

Ухвалою від 28.12.2021 господарський суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 25.01.2022.

25.01.2022 в судовому засіданні оголошено перерву до 22.02.2022.

Представник позивача в судовому засіданні підтримала позовні вимоги повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечив позовні вимоги.

Розглянувши наявні у справі матеріали та оцінивши подані у справу докази, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд встановив таке.

Мельник Леонід Євгенович, зареєстрований як фізична особа - підприємець з видом економічної діяльності "Організація поховань і надання суміжних послуг" ( основний), КВЕД 96.03, про що 23.12.2020 року за №2009450000000000443 зроблено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Фізична особа-підприємець Мельник Л.Є. (далі ФОП Мельник Л.Є.) звернувся до Комунального підприємства "Ритуальна служба - спеціалізований комбінат комунально-побутового обслуговування" ( далі - КП "Ритуальна служба", відповідач) із заявою щодо укладення договору про надання ритуальних послуг, до якої позивачем було додано весь перелік документів, що передбачений п.8 Типового положення про ритуальну службу в Україні, яке затверджено наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 19.11.2003 №193, а саме копію картки платника податків, копію Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, перелік послуг, що пропонуються для надання ФОП Мельник Л.Є., режим роботи, адреса місцезнаходження та номер телефону ФОП Мельник Л.Є., а також проект договору в 2-х примірниках (а.с. 18-34).

Листом № 14/3 від 10.02.2021 КП "Ритуальна служба" повідомила позивача про те, що перелік послуг подано без зазначення цін ( вартості), які повинні бути затверджені відповідно до вимог діючого законодавства (а.с. 21).

Аналогічну відповідь №89/10 на повторну заяву ФОП Мельник Л.Є. - пропозицію щодо укладення договору про надання ритуальних послуг надано відповідачем позивачу 19.10.2021 (а.с. 28).

За твердженням позивача, відповідач умисно ухиляється від укладання договору, чим порушує вимоги ст. 8, 10, 12 Закону України "Про поховання та похоронну справу", п.8 Типового положення про ритуальну службу в Україні, яке затверджено наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 19.11.2003 №193, а тому такий договір має бути визнаний укладеним в судовому порядку.

Також судом встановлено, та підтверджено сторонами що позивач звертався до виконавчого комітету Кропивницької міської ради восьмого скликання для встановлення тарифів на ритуальні послуги, визначені необхідним мінімальним переліком окремих ритуальних послуг ФОП Мельнику Л.Є., що підтверджується протокол засідання Виконавчого комітету Кропивницької міської ради восьмого скликання від 11.05.2021 № 9 (а.с. 70-81).

Сторонами до суду не надано доказів причин та підстав не прийняття рішення Виконавчим комітетом Кропивницької міської ради восьмого скликання щодо встановлення тарифів на ритуальні послуги, визначені необхідним мінімальним переліком окремих ритуальних послуг ФОП Мельнику Л.Є.

Розглядаючи даний спір суд виходить з такого.

За приписами ч. 1 ст. 179 Господарського кодексу України майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і не господарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями.

Відповідно до ч. 4 ст. 179 Господарського кодексу України при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі: вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству; примірного договору, рекомендованого органом управління суб'єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст; типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови; договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб'єктів, коли ці суб'єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту.

Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів (ч. 7 ст. 179 Господарського кодексу України).

У ст. 638 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

Відповідно до ч. 1 ст. 640 Цивільного кодексу України договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції.

Пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття (ст. 641 Цивільного кодексу України).

Відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною (ч. 1 ст. 642 Цивільного кодексу України).

Згідно зі ст. 649 Цивільного кодексу України розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом, вирішуються судом. Розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору не на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, можуть бути вирішені судом у випадках, встановлених за домовленістю сторін або законом.

У ст. 181 Господарського кодексу України закріплено, що господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.

Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.

Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.

За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.

Сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов'язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони.

У разі досягнення сторонами згоди щодо всіх або окремих умов, зазначених у протоколі розбіжностей, така згода повинна бути підтверджена у письмовій формі (протоколом узгодження розбіжностей, листами, телеграмами, телетайпограмами тощо).

Якщо сторона, яка одержала протокол розбіжностей щодо умов договору, заснованого на державному замовленні або такого, укладення якого є обов'язковим для сторін на підставі закону, або сторона - виконавець за договором, що в установленому порядку визнаний монополістом на певному ринку товарів (робіт, послуг), яка одержала протокол розбіжностей, не передасть у зазначений двадцятиденний строк до суду розбіжності, що залишилися неврегульованими, то пропозиції другої сторони вважаються прийнятими.

У разі якщо сторони не досягли згоди з усіх істотних умов господарського договору, такий договір вважається неукладеним (таким, що не відбувся). Якщо одна із сторін здійснила фактичні дії щодо його виконання, правові наслідки таких дій визначаються нормами Цивільного кодексу України.

Як встановлено судом, позивач не надсилав відповідачу на розгляд свого проекту договору про надання ритуальних послуг до моменту звернення до суду.

Судом встановлено, що звернення позивача до відповідача з пропозицією укласти договір про надання ритуальних послуг відповідає положенням діючого законодавства. Так, у ст. 8 Закону України "Про поховання та похоронну справу" закріплено, що організація діяльності в галузі поховання померлих здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, іншими центральними органами виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та їх виконавчими органами. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, в межах своєї компетенції: 1) забезпечує формування державної політики у сфері поховання; 2) затверджує необхідний мінімальний перелік вимог щодо порядку організації поховання і ритуального обслуговування населення; 3) затверджує типове положення про ритуальну службу; 4) встановлює вимоги щодо утримання та охорони місць поховань; 5) встановлює порядок реєстрації поховань та перепоховань померлих, а також форму книги реєстрації поховань та перепоховань; 6) здійснює інші повноваження, передбачені законом.

Відповідно до ст. 9 Закону України "Про поховання та похоронну справу" ритуальні служби - спеціалізовані комунальні підприємства, що створюються органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом, з метою здійснення організації поховання померлих і надання ритуальних послуг, передбачених необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг, реалізації предметів ритуальної належності, передбаченим п. 2 ч. 2 ст. 8 цього Закону. Ритуальні служби можуть також надавати ритуальні послуги, не передбачені необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг та реалізації предметів ритуальної належності, виготовляти предмети ритуальної належності. Тарифи щодо оплати таких послуг та предметів ритуальної належності встановлюються в межах, визначених законодавством, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради.

У ст. 10 Закону України "Про поховання та похоронну справу" визначено, що надання ритуальних послуг відповідно до необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, передбаченого п. 2 ч. 2 ст. 8 цього Закону, здійснюється ритуальними службами або за договором суб'єктами господарювання інших форм власності. Вартість таких послуг встановлюється в порядку і в межах, встановлених законодавством, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради. Надання ритуальних послуг, не передбачених зазначеним переліком, а також виготовлення предметів ритуальної належності здійснюється за цінами, встановленими за згодою сторін.

Згідно з Типовим положенням про ритуальну службу в Україні, затвердженим наказом Держжитлокомунгоспу України від 19.11.2003 № 193, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08.09.2004 за № 1110/9709 ритуальна служба в Україні відповідно до Закону України "Про поховання та похоронну справу" - це спеціалізоване комунальне підприємство, що створюється органом місцевого самоврядування в порядку, установленому Законом і її основним завданнями є здійснення організації поховання померлих і надання передбачених необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг та ритуальних послуг, не передбачених цим переліком, а також реалізація предметів ритуальної належності.

Відповідач у справі - Комунальне підприємство "Ритуальна служба-спеціалізований комбінат комунально-побутового обслуговування" є таким спеціалізованим комунальним підприємством, про яке йдеться у Типовим положенням про ритуальну службу в Україні, що було створене органом місцевого самоврядування - Міською радою м. Кропивницького.

Крім того, згідно з Рішенням міської ради м. Кропивницького №1572 від 29.03.2018 "Про визнання таким, що втратило чинність рішення Кіровоградської міської ради від 28.02.2006 №1734" відповідач при укладанні договорів з суб'єктами господарювання незалежно від форм власності, які надають ритуальні послуги та здійснюють поховання померлих громадян у м. Кропивницькому, має керуватися Типовим положенням про ритуальну службу в Україні, затвердженим наказом Держжитлокомунгоспу України від 19.11.2003 № 193.

У п. 8 Типового положення про ритуальну службу в Україні встановлено, що ритуальна служба забезпечує укладання договорів із суб'єктами господарювання в такому порядку:

п. 8.1 суб'єкт господарювання, що виявив бажання працювати на ринку ритуальних послуг, має подати до територіальної ритуальної служби відповідну заяву щодо укладання договору про надання ритуальних послуг на ім'я її керівника та долучити до заяви (засвідчені у встановленому порядку копії) такі документи:

- копію довідки про включення до ЄДРПОУ для юридичної особи або довідки про присвоєння ідентифікаційного номера для фізичної особи;

- копію свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності;

- перелік послуг, що пропонуються для надання суб'єктом господарювання;

- режим роботи та номер телефону.

Протягом 14 робочих днів з дня отримання заяви територіальна ритуальна служба укладає з суб'єктом господарювання договір про надання послуг при наявності всього переліку документів, передбачених цим пунктом. Безпідставна відмова в укладанні договору не допускається, вона повинна бути аргументована.

- п. 8.2 договір про надання послуг укладається на термін три роки, але за згодою сторін цей термін може бути іншим.

При зміні будь-яких відомостей, указаних у документах, що додаються до заяви, суб'єкт господарювання повинен у десятиденний термін письмово повідомити про це ритуальну службу. Форма примірного договору про надання ритуальних послуг наведена в додатку.

Отже, з аналізу наведених приписів нормативних актів вбачається, а матеріалами справи підтверджується, що позивач правомірно звернувся до відповідача з пропозицією укласти договір про надання ритуальних послуг, надавши всі необхідні документи, тоді як вимога відповідача про надання документів з визначенням вартості надання послуг видається немотивованою, адже нормами 8.1 Типового положення про ритуальну службу в Україні не передбачено обов'язку суб'єкта господарювання, що виявив бажання працювати на ринку ритуальних послуг, подавати перелік ритуальних послуг з зазначенням їх характеристик та вартості, що повністю спростовує роз'яснення у листі Міністерства розвитку громад та територій України від 19.05.2020 № 7/11.2/8155-20 .

Суд зазначає, що наведений підпункт 8.1 пункту 8 Положення містить вичерпний перелік документів, які суб'єкт господарювання має подати до територіальної ритуальної служби у додатку до заяви щодо укладання договору про надання ритуальних послуг.

Положення зобов'язує Ритуальну службу укласти з суб'єктом господарювання договір про надання послуг при наявності всього переліку документів, передбачених пунктом 8 Положення.

Оскільки здійснення підприємницької діяльності на ринку ритуальних послуг можливе, згідно із законом, лише за наявності договору, укладеного суб'єктами господарювання з Ритуальною службою, то не заснована на законі відмова останньої в укладенні відповідного договору завжди має наслідками перешкоди в розширенні ринку таких послуг, яке могло б мати місце за рахунок вступу на нього нових учасників, а, отже, й можливість обмеження конкуренції.

Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду від 20.02.2020 у справі № 910/3270/19.

З урахуванням викладеного господарський суд вважає наявними підстави для визнання укладеним договору в редакції позивача.

Щодо способу захисту суд зазначає про таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого особистого немайнового права або майнового права та інтересу у визначені цією статтею способи. Зазначений в ч. 2 ст. 16 ЦК України перелік способів захисту цивільних прав чи інтересів не є вичерпним.

Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

У разі невизнання стороною договору, укладення якого є обов'язком в силу вимог закону, права іншої сторони на укладення такого договору підлягають захисту судом на підставі п. 1 ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України шляхом визнання договору укладеним на умовах, передбачених нормативним актом обов'язкової дії.

Аналогічна позиція викладена в постанові Об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 25.05.2018 у справі № 61/341, постановах Верховного Суду від 24.10.2019 у справі № 46/603, від 07.05.2019 у справі №914/1002/18 та від 20.02.2020 у справі № 910/3270/19.

Отже, предмет спору у цій справі відповідає способам захисту, передбаченим ст. 16 Цивільного кодексу України. Таким чином, ефективним способом захисту права позивача (набути статусу виконавця ритуальних послуг та мати можливість їх надання), з урахуванням суті порушеного права (підстав позову) та специфіки правовідносин з яких виник спір, є саме визнання такого договору укладеним, що і буде спрямовано на його відновлення.

Відповідно до ч. 9 ст. 238 Господарського процесуального кодексу України у спорі, що виник при укладанні або зміні договору, в резолютивній частині вказується рішення з кожної спірної умови договору, а у спорі про спонукання укласти договір - умови, на яких сторони зобов'язані укласти договір, з посиланням на поданий позивачем проект договору.

Суд зазначає, що стосовно умов договору, в редакції викладеної у прохальній частині позовної заяви, відповідачем заперечень не надано.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Визнати укладеним договір про надання ритуальних послуг між Фізичною особою - підприємцем Мельником Леонідом Євгеновичем ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , д.н. ІНФОРМАЦІЯ_1 ) та Комунальним підприємством "Ритуальна служба-спеціалізований комбінат комунально-побутового обслуговування" Кропивницької міської ради" (вул. Юрія Бутусова, буд. 18, м. Кропивницький, 25030, ідентифікаційний код 03347520) в наступній редакції:

"ДОГОВІР

про надання ритуальних послуг

м. Кропивницький ________2020 року

Комунальне підприємство "Ритуальна служба-спеціалізований комбінат комунально - побутового обслуговування" Кропивницької міської ради" в особі начальника Вісяникова Ю.І., що діє на підставі Статуту з однієї сторони (далі - Ритуальна служба) та Фізична особа - підприємець Мельник Леонід Євгенович, РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 , запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців №2009450000000000443, дата запису 23.12.2020 року, з іншої сторони (далі - Виконавець послуг), а разом іменуються сторони, уклали цей договір про таке:

1. Предмет договору

1.1. Предметом договору є надання ритуальних послуг пов'язаних з організацією проведення поховання померлого та виробництвом, продажом/реалізацією предметів ритуальної належності, монтажем чи демонтажем намогильної споруди.

1.2. Взаємовідносини між Ритуальною службою і Виконавцем послуг регулюються Конституцією України, Цивільним та Господарським Кодексами України, Законом України "Про поховання та похоронну справу", іншим законодавством України та цим договором.

1.3. Господарські відносини між Ритуальною службою та Виконавцем послуг визначаються за згодою сторін.

2. Права сторін

2.1. Ритуальна служба має право:

2.1.1.Надавати ритуальні послуги, не передбачені необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг, виготовляти та реалізовувати згідно з чинним законодавством предмети ритуальної належності;

2.1.2.Здійснювати дії щодо організації поховання померлого;

2.1.3.На підставі договору - замовлення надавати ритуальні послуги з поховання померлих громадян на відкритих кладовищах та з правом під поховання;

2.1.4.Самостійно, на підставі звернення осіб, які зобов'язалися поховати померлого (далі за текстом - Замовник), виготовляти та реалізовувати предмети ритуальної належності, якщо вони відповідають державним стандартам передбаченими законодавством;

2.1.5.Здійснювати, з дотриманням положень дійсного Договору, перевірку Виконавця послуг, з питання дотримання Виконавцем послуг положень даного Договору та діючого законодавства в сфері надання ритуальних послуг та реалізації ним предметів ритуальної належності.

2.1.6.Користуватися іншими правами передбачені дійсним договором.

2.2. Виконавець послуг має право:

2.2.1.Відповідно до договору-замовлення надавати ритуальні послуги, відносно організації та проведення поховання померлих громадян на території відкритих кладовищ м. Кропивницького та віднесених до нього селищ.

2.2.2.Самостійно, на підставі звернення осіб, які зобов'язалися поховати померлого (надалі Замовник), виготовляти та реалізовувати предмети ритуальної належності, якщо вони відповідають державним стандартам та затвердженій вартості, передбаченим законодавством (стаття 12 Закону України "Про поховання та похоронну справу").

2.2.3.Отримувати безперешкодний доступ на територію кладовища для виконання робіт, які зазначені в договорі про надання ритуальних послуг та договорі-замовленні на організацію та проведення поховання у часи роботи кладовища;

2.2.4.У разі наявності, безоплатно отримувати місця для поховання померлого чи урни з прахом померлого на кладовищі (у колумбарії в разі його створення);

2.2.5.Користуватися іншими правами передбачені дійсним договором.

3. Обов'язки сторін

3.1.Ритуальна служба зобов'язана:

3.1.1.При зверненні особи, що зобов'язалася поховати померлого, забезпечити укладання договорів-замовлень, урахувавши при цьому побажання Замовника щодо Виконавців послуг.

3.1.2.Відповідно до договору-замовлення забезпечити організацію та проведення поховання померлого у встановленому законодавством порядку, з урахуванням волевиявлення померлого, висловленого при житті, а в разі його відсутності з урахуванням побажання родичів.

3.1.3.У місцях оформлення договорів-замовлень надати Замовникові (виконавцю волевиявлення або особі, яка зобов'язалася поховати померлого) наочну інформацію, передбачену п. 6 Типового положення про ритуальну службу в Україні.

3.1.4.Створити рівні умови для поховання померлих незалежно від їх раси, кольору шкіри, політичних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження. майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.

3.1.5.У разі наявності забезпечити безоплатне виділення земельної ділянки для поховання труни з тілом чи урни з прахом померлого на кладовищі (у колумбарії в разі його створення).

3.2.Виконавець послуг зобов'язаний:

3.2.1.Подати до ритуальної служби перелік ритуальних послуг, їх характеристику та вартість. У разі внесення змін до вартості ритуальних послуг Виконавець послуг забезпечує доведення нової ціни до ритуальної служби шляхом передачі документів до ритуальної служби.

3.2.2.При наданні послуги з копання могили на кладовищі гарантувати збереження могил та намогильних споруд, інших елементів благоустрою могил, що розміщені поруч з новими похованнями, та відшкодовувати матеріальні збитки у разі їх пошкодження.

3.2.3.Забезпечити у доступному для огляду місці надання Замовнику наочної інформації про Ритуальну службу, її адресу, телефон, режим роботи, інформації. передбаченої п.6 Типового положення про ритуальну службу в Україні та затверджений у законом передбаченому порядку перелік послуг, які надає ритуальна служба і їх вартість.

3.2.4. Здійснювати оформлення договору-замовлення,надавати ритуальні послуги, у тому числі продаж ритуальної належності, виключно за адресою господарської діяльності.

3.2.5.Реалізовувати предмети ритуальної належності, якщо вони відповідають державним стандартам, та належної якості, додержуючи вимоги нормативних актів щодо розміщення реклами.

3.2.6.Мати спеціальний автотранспорт з відповідним написом на ньому для перевезення померлих громадян та згідно вимог санітарно-епідеміологічної служби регулярно здійснювати санітарну обробку спеціального автотранспорту.

3.2.6.1.Перевезення пасажирів, здійснюється автотранспортом, який відповідає вимогам діючого законодавства в сфері надання послуг з перевезення пасажирів.

3.2.7.Протягом 3-х днів з моменту укладення цього договору подати до Ритуальної служби письмову інформацію про:

3.2.7.1.виконавця послуг (юридична та фактична адреса, номер телефону для зв'язку, режим роботи);

3.2.7.2.перелік ритуальних послуг які пропонуються для надання Замовникам із зазначенням їх вартості, особливостей та термінів виконання;

3.2.7.3.у довільній формі перелік осіб, які знаходяться з Виконавцем послуг у трудових правовідносинах, з зазначенням їх посади (які безпосередньо надають ритуальні послуги);

3.2.7.4.належним чином засвідчені копії правовстановлюючих документів на приміщення у якому Виконавець послуг має намір здійснювати господарську діяльність в сфері надання ритуальних послуг, або належним чином засвідчені копії документів підтверджуючих наявність у Виконавця послуг права користування таким приміщенням;

3.2.7.5.документальне підтвердження фактичної наявності потужностей для можливості надання послуг, які пропонуються Виконавцем послуг (наявність транспортних засобів у відповідності до державних норм та стандартів, нерухомого майна у власності або користуванні, трудових ресурсів та інше).

3.2.8.Неухильно дотримуватися вимог діючого законодавства в сфері надання ритуальних послуг та вимог даного Договору.

3.2.9.Допустити працівників Ритуальної служби до приміщення у якому надаються ритуальні послуги, оформлюються з Замовниками договори замовлення та реалізується ритуальна належність, у випадках передбачених дійсним Договором.

4. Відповідальність сторін

4.1.Ритуальна служба несе відповідальність:

4.1.1.3а ненадання інформації Замовникові про Виконавця послуг та перелік ритуальних послуг, що можуть надаватися ними.

4.1.2.3а неякісну і несвоєчасну організацію, оформлення договору-замовлення. За порушення термінів та неякісне надання ритуальних послуг, установлених договором-замовленням, згідно з вимогами Закону України "Про захист прав споживачів".

4.1.3.3а недотримання положень чинного законодавства, стандартів та технологій при організації поховання померлих.

4.1.4.3а безпідставну відмову Замовнику в оформленні договору-замовлення.

4.2.Виконавець послуг несе відповідальність:

4.2.1.За порушення термінів та неякісне надання ритуальних послуг, установлених договором-замовленням, згідно з вимогами Закону України "Про захист прав споживачів".

4.2.2.При недотриманні вимог п. 3.2.2 цього договору Виконавець послуг усуває пошкодження, відшкодовує матеріальні збитки.

4.2.3.3а недотримання положень чинного законодавства в частині вимог затверджених стандартів та технологій при наданні ритуальних послуг.

5.Підстави та порядок проведення перевірки Виконавця послуг

5.1.Перевірка Виконавця послуг здійснюється Ритуальною службою виключно на підставах та в порядку передбаченому дійсним Договором.

5.2.Єдиною підставою для прийняття керівником Ритуальної служби, рішення про проведення перевірки Виконавця послуг, та як наслідок видачі направлення на перевірку, є надходження до Ритуальної служби скарги/скарг, від Замовників відносно не належного виконання Виконавцем послуг вимог норм діючого законодавства в сфері надання ритуальних послуг.

5.3.Перевірка здійснюється Комісією зі складу посадових осіб ритуальної служби у кількості не менш ніж трьох осіб, за попереднім письмовим повідомленням Виконавця послуг, не менше ніж за 5 днів до дати перевірки. При собі, дані особи зобов'язані мати, та за вимогою Виконавця послуг пред'явити, службове посвідчення та направлення (рішення) на перевірку. Один екземпляр направлення (рішення) на перевірку залишається у Виконавця послуг.

5.4.Якщо при перевірці будуть підтвердженні викладені в скарзі/скаргах обставини, або будуть виявлені інші порушення діючого законодавства, яке регулює діяльність в сфері надання ритуальних послуг, ритуальна служба виносить відповідний припис, в якому зазначається суть порушення, порядок його усунення та строк.

5.4.1.Строк визначається за тією умовою, що він буде достатнім для усунення Виконавцем послуг виявлених порушень. Даний припис має обов'язковий характер для Виконавця послуг, та складається у двох екземплярах, один з яких надається Виконавцю послуг.

5.4.2.Якщо виконавець послуг, не згодний з виявленими порушеннями, він має право звернутися зі скаргою до керівника Ритуальної служби, у продовж 10 днів з дня отримання припису. В іншому випадку, зобов'язаний усунути недоліки виявлені, за результатом здійснення перевірки. До скарги повинні бути додані документі підтверджуючі доводи Виконавця послуг.

5.5.Усунувши порушення в строк передбачений в приписі, Виконавець послуг зобов'язаний письмово повідомити про це ритуальну службу у продовж трьох днів за останнім днем строку наданого для усунення порушень. З метою перевірки усунення порушень, ритуальна служба, повторно направляє Комісію. У такому випадку, перевірка вчиняється виключно на підставі службових посвідчень членів Комісії та у межах виявлених первинною перевіркою порушень.

5.6.У разі якщо, перевіркою не були виявлені порушення та/або, якщо Виконавець послуг їх усунув в строк зазначений в приписі і повторна перевірка це підтвердила, то Виконавець послуг вважається таким, що не порушував норми діючого законодавства в сфері надання ритуальних послуг та до нього не можуть бути застосовані наслідки передбачені даним Договором.

6.Порядок вирішення спорів.

6.1.Спори і розбіжності, що можуть виникати внаслідок цього договору, за змогою вирішуватимуться шляхом переговорів між Сторонами.

6.2.У разі не врегулювання спорів і розбіжностей шляхом переговорів розв'язання спорів здійснюється в судовому порядку.

7.Інші умови

7.1.Роботи та послуги, які потребують одержання ліцензії або інших дозвільних документів. Виконавець послуг може виконувати та надавати тільки за їх наявності.

7.2.Жодна із Сторін не має права передавати свої права за даним Договором третій стороні без письмової згоди другої Сторони.

7.3.Даний Договір може бути достроково розірваний на підставах, передбачених положеннями чинного законодавства або умовами Договору:

7.3.1.за згодою сторін;

7.3.2.в односторонньому порядку Виконавцем послуг;

7.3.3.в односторонньому порядку ритуальною службою у випадках прямо передбачених умовами дійсного Договору;

7.4.У випадку розірвання Договору або його припинення зобов'язання Сторін припиняються з дати, з якої Договір є розірваним або припиненим, згідно з його умовами або положеннями чинного законодавства.

7.5.Ритуальна служба має право на дострокове розірвання даного Договору в односторонньому порядку у разі:

7.5.1.в порядку та на умовах передбачених дійсним договором;

7.5.2.встановлення фактів порушення Виконавцем послуг/його робітників вимог діючого законодавства, актів органів місцевого самоврядування, які регулюють діяльність в сфері надання ритуальних послуг та/або реалізації ритуальної належності, та не виконання припису про усунення таких порушень;

7.5.3.у разі невідповідності фактичної вартості необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, наданих Замовникам, та предметів ритуальної належності, вартості, погодженої виконкомом Кропивницької міської ради;

7.5.4.не повідомлення Виконавцем послуг Замовника про наявність у нього пільг щодо здійснення поховання, порядку та умов їх використання;

7.5.5.у разі не допуску комісії ритуальної служби для перевірки;

7.5.6.у разі не виконання Виконавцем послуг вимог п.п.3.2.1-3.2.10 пункту 3.2 дійсного Договору;

7.5.7.у разі не виконання Виконавцем послуг вимог п.7.11. дійсного Договору.

7.6.Сторони досягли домовленості, що у разі наявності підстав для одностороннього розірвання Договору, Сторона, зобов'язана направити відповідне письмове повідомлення іншій стороні за 10 календарних днів до дати дострокового розірвання Договору, без підписання додаткових угод про таке розірвання.

7.7.Виконавцю послуг забороняється пропонувати Замовнику ритуальні послуги або предмети ритуальної належності неналежної якості або непотрібного йому ассортименту.

7.8.Виконавцю послуг забороняється здійснення діяльності з надання ритуальних послуг та реалізації предметів ритуальної належності у житловому фонді.

7.9.Умови даного Договору можуть бути змінені за взаємною згодою Сторін на підставі підписаної додаткової угоди.

7.10.Сторони зобов'язуються повідомляти одна одну про зміни своїх платіжних реквізитів, місцезнаходження, номерів телефонів, факсів у 10-ти денний термін від дня їх виникнення.

7.11.При зміні будь-яких відомостей, зазначених у документах, що додаються до заяви, або документах інформації зазначеної у п. 3.2.1., п.п.3.2.8.1-3.2.8.5 дійсного договору, Виконавець послуг повинен у 10-денний термін письмово повідомити про це ритуальну службу.

7.12.Представники Сторін, уповноваженні на укладання цього Договору. погодились, що їх персональні дані, які стали відомі Сторонам в зв'язку з укладанням цього Договору включаються до баз персональних даних Сторін. Підписуючи даний Договір уповноважені представники сторін дають згоду (дозвіл) на обробку їх персональних даних, з метою підтвердження повноважень суб'єктна укладання, зміну та розірвання Договору. Забезпечення реалізації адміністративно-правових і податкових відносин, відносин у сфері бухгалтерського обліку та статистики, а також для забезпечення реалізації інших передбачених законодавством відносин. Представники сторін підписанням цього договору підтверджують, що вони повідомлені про свої права відповідно до ст.8 Закону України "Про захист персональних даних".

8.Прикінцеві положення

8.1.Договір набирає чинності з моменту набрання сили судовим рішенням і діє, відповідно з приписами пункту 8.2 Типового положення про ритуальну службу в Україні, затвердженого Наказом державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 19.11.2003 №193, протягом трьох років з моменту набрання чинності.

8.2.Договір укладається у двох примірниках (по одному для кожної сторони), які мають однакову юридичну силу.

8.3.Повідомлення, які надсилаються Стороні для виконання Договору або у зв'язку з ним, повинні бути складені у письмовій формі та підписані представниками Сторін, які мають на це очевидні або фактичні повноваження.

8.3.1.Зазначені вище повідомлення будуть вважатися переданими Стороні

належним чином, якщо вони відправлені одним із таких способів:

8.3.1.1.кур'єром та вручені особисто;

8.3.1.2.за допомогою послуг підприємств поштового зв'язку шляхом відправлення цінним листом з повідомленням про вручення та описом вкладеного або кур'єрської служби.

8.3.2.Повідомлення одержані Стороною протягом звичайних робочих годин у робочий день, будуть вважатися переданими і набирають чинності у дату їх одержання, а у інших випадках - наступного робочого дня.

8.3.3.Усі повідомлення надсилаються на адреси та за номерами Сторін, які подаються у Розділі "Місцезнаходження та реквізити сторін" Договору, або на такі інші адреси та за номерами, які будуть повідомлені Стороною. Кожна з Сторін зобов'язується негайно інформувати іншу Сторону про зміни адреси або телефонних номерів.

9. Місцезнаходження сторін

КП "Ритуальна служба" Виконавець послуг

Комунальне підприємство "Ритуальна Фізична особа - підприємець

служба - спеціалізований комбінат Мельник Леонід Євгенович

комунально-побутового обслуговування" (ЄДРЮОФОП 37507880)

Кропивницької міської ради" ЧЮКПП 2970110652

вул. Юрія Бутусова, буд. 18, м. Кропивницький, адреса реєстрації:

Кіровоградська область, 25030 м. Кропивницький,

Код ЄДРПОУ 03347520 вул. Яновського, 56, кв. 30

(підпис керівника) печатка (підпис) печатка".

Стягнути з Комунального підприємства "Ритуальна служба-спеціалізований комбінат комунально-побутового обслуговування" Кропивницької міської ради" (вул. Юрія Бутусова, буд. 18, м. Кропивницький, 25030, ідентифікаційний код 03347520) на користь Фізичної особи - підприємця Мельника Леоніда Євгеновича ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , д.н. 26.04.1981) 2 270,00 грн судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення направити Фізичній особі-підприємцю Мельнику Л.Є. ( АДРЕСА_1 ); Комунальному підприємству "Ритуальна служба-спеціалізований комбінат комунально-побутового обслуговування" Кропивницької міської ради" (вул. Юрія Бутусова, буд. 18, м. Кропивницький, 25030).

Повне рішення складено 14.03.2022.

Суддя М.С. Глушков