09 березня 2022 рокуЛьвівСправа № 380/7948/21 пров. № А/857/22323/21
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Кушнерика М.П.
суддів Курильця А.Р., Мікули О.І.,
за участю секретаря судового засідання Рибачука А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові у режимі відеоконференції апеляційну скаргу Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2021 року, прийняте суддею Кузан Р.І. в м.Львові о 13 годині 14 хвилині, повний текст складено 23 жовтня 2021 року, у справі № 380/7948/21 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про визнання протиправною відмову, зобов"язання вчинити дії, -
в травні 2021 року, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправною відмову Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України у зарахуванні пільгової вислуги років до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції (від 25.03.2021 №Р-37о/п/42-02/01-21); зобов'язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України здійснити перерахунок та зарахувати полковнику поліції ОСОБА_1 , заступнику начальника управління - начальнику відділу оперативних розробок Львівського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди: з 31.07.1995 по 20.06.2000 - з розрахунку 1 рік навчання за 6 місяців служби; з 04.01.2003 по 05.09.2008, з 01.10.2009 по 25.02.2014, з 15.07.2014 по 06.11.2015 - з розрахунку 1,5 року за 1 рік служби; з 25.11.2014 по 23.12.2014 - з розрахунку 3 місяці за 1 місяць служби; зобов'язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України здійснити перерахунок та зарахувати полковнику поліції ОСОБА_1 , заступнику начальника управління - начальнику відділу оперативних розробок Львівського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформовану за періоди: з 31.07.1995 по 20.06.2000 - з розрахунку 1 рік навчання за 6 місяців служби; з 04.01.2003 по 05.09.2008, з 01.10.2009 по 25.02.2014, з 15.07.2014 по 06.11.2015 - з розрахунку 1,5 року за 1 рік служби; з 25.11.2014 по 23.12.2014 - з розрахунку 3 місяці за 1 місяць служби, та встановити надбавки, надання додаткової оплачуваної відпустки за вислугу років з урахуванням періоду пільгової вислуги років, відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію».
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що на час звернення до суду ОСОБА_1 працює на посаді заступника начальника управління - начальником відділу оперативних розробок Львівського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України. Вказує, що за даними відповідача станом на 23.12.2020 вислуга років позивача складала 18 років 04 місяці 18 днів та в пільговому обчисленні становить 04 роки 01 місяць 09 днів. Позивач, не погоджуючись з такими розрахунками, звернувся до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України із рапортом, в якому просив врахувати наявну в нього пільгу при підрахунку вислуги років до календарної вислуги років, як наслідок і грошового забезпечення в частині надбавок за стаж служби. Проте, отримав відмову, в якій вказано, що така пільга у ОСОБА_1 наявна, але у здійсненні відповідного перерахунку позивачу відмовлено.
Зазначає, що йому не враховують пільгу при підрахунку вислуги років, однак відповідач чітко визнає її наявність і право на неї: навчання (31.07.1995- 20.06.2000); службу в підрозділах ДІМ ОВС (04.01.2003-11.04.2005); службу в підрозділах КР ОВС (11.04.2005-21.02.2007, 01.10.2009-26.07.2011, 03.08.2011-25.02.2014, 12.06.2015- 06.11.2015); службу в УБОЗ (21.02.2007-05.09.2008, 15.07.2014-12.06.2015); відрядження в зону АТО (25.11.2014-23.12.2014).
Вважає, що такі дії Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України є неправомірними, оскільки неврахування вказаної пільги порушує його право на додаткове грошове матеріальне забезпечення, а також і на достроковий вихід на пенсію.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2021 року позов задоволено частково.
Визнано протиправною відмову Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України у зарахуванні пільгової вислуги років ОСОБА_1 до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції (від 25.03.2021 №Р-37о/п/42-02/01- 21).
Зобов'язано Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України здійснити перерахунок та зарахувати полковнику поліції ОСОБА_1 , заступнику начальника управління - начальнику відділу оперативних розробок Львівського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди: з 31.07.1995 по 20.06.2000 - з розрахунку 1 рік навчання за 6 місяців служби; з 04.01.2003 по 11.04.2005, з 11.04.2005 по 21.02.2007, з 21.02.2007 по 05.09.2008, з 01.10.2009 по 26.07.2011, з 15.07.2014 до 10.04.2015 - з розрахунку 1,5 року за 1 рік служби.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Стягнуто з Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача витрати, пов'язані з розглядом справи, а саме витрати на професійну правничу допомогу в сумі 2000 грн. 00 коп.
Не погодившись із цим рішенням суду, його оскаржив відповідач, з підстав порушення норм матеріального та процесуального права.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає те, що спірні правовідносини чітко врегульовані Законами України «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII), «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» (далі - Постанова № 393), а також відомчими нормативно-правовими актами, що стосуються порядку виплати грошового забезпечення поліцейським.
Щодо зарахування пільгової вислуги років до календарної, то Департамент не заперечує про наявність такої пільгової вислуги у позивача, однак пільгова вислуга зараховується до вислуги років лише при наявності календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії.
Разом з цим, у позивача відсутнє право на призначення пенсії за вислугою років, оскільки позивач не має встановленої пунктом «а» частини першої статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» календарної вислуги років (далі - Закон № 2262- ХІІ).
Так, згідно з пунктом «а» ч. 1 ст. 12 Закон № 2262-ХІІ, пенсія за вислугу років призначається: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д», «ж» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині 3 статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: по 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше; з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше; з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2019 року по ЗО вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у ч. 2 ст. 17 цього Закону.
Системний аналіз норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» дає підстави для висновку про те, що законодавець розмежовує такі поняття як «вислуга років» та «календарна вислуга років». До вислуги років можливим є зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні і цей стаж теж враховується при призначенні пенсії (як правило впливає на розмір пенсії).
Разом з цим, при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення (частина 4 статті 17 Закону).
Додаткове зарахування пільгового стажу особам, які набули право на пенсію за вислугою років можливо лише при умові надбання такою особою певної кількості календарних років, що визначенні ст. 12 Закону.
Станом на 25.03,2021 позивач має календарну вислугу - 18 календарних років 07 місяців 20 днів, в той час як для призначення пенсії відповідно до вказаної норми Закону позивач повинен мати на день звільнення (станом на 25.03.2021) вислугу 25 календарних років і більше.
Стаття 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає вичерпний перелік видів служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначенні пенсії.
Водночас у Законі № 2262-ХІІ не вказано, що пенсію за вислугу років можна призначати особам при наявності вислуги років, обчисленої на пільгових умовах.
Вказаним Законом чітко передбачено, що пенсія за вислугу років призначається незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше, та статтею 17 Закону визначено вичерпний перелік видів служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначенні пенсії.
З огляду на викладене, для отримання права на призначення пенсії обов'язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному Законом розмірі. Зарахування до цієї вислуги стажу роботи у пільговому обчисленні законом не передбачено.
Право на пенсію за вислугу років визначається, виходячи з тривалості вислуги років саме у календарному обчисленні.
Вважає, що оскільки приписи п. 3 Порядку № 393 суперечать приписам ст. 12 Закону № 2262-ХІІ, застосуванню підлягає саме вказаний Закон, оскільки, у відповідності до ч. 3 ст, 7 КАС України, має вищу юридичну силу.
Оскільки позивач продовжує проходити службу в Департаменті внутрішньої безпеки Національній поліції України, а тому позовні вимоги про зобов'язання здійснити перерахунок та зарахувати йому відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди служби з 04.01.2003 до 11.04.2005; з 11.04.2005 до 21.02.2007; з 01.10.2009 до 26.07.2011; з 21.02.2007 до 05.09.2008 та з 15.07.2014 до 10.04.2015 у загальній кількості 04 роки 01 місяць 09 днів, а також період навчання з 31.07.1995 до 20.06.2000 у кількості 02 роки 05 місяців 09 днів, є передчасними, оскільки вирішення цього питання має бути здійснено під час звільнення позивача зі служби в поліції.
Також. позовні вимоги щодо здійснення перерахунку календарної вислуги років, яка дає право на пенсію за вислугу років є передчасними та вони спрямовані на захист ще фактично не порушених прав позивача, оскільки відсутня обов'язкова передумова такого обрахунку стажу, яка передбачена ст. 12 Закону № 2262-ХІІ - винесення наказу про звільнення позивача зі служби в поліції.
Вважає, що судом першої інстанції пункт 2 Постанови № 393 залишено поза увагою та взагалі безпідставно віднесено час навчання до пільгової вислуги років, у той час як пільгові періоди служби, які зараховуються для призначення пенсій закріплені пунктом 3 Постанови № 393 і час навчання у цивільних закладах вищої освіти у цьому пункті Постанови № 393 відсутній як пільговий період.
Просить скасувати рішення суду та прийняти постанову, якою відмовити в задоволенні позову повністю.
Відзиву на апеляційну скаргу не надходило, що не перешкоджає розгляду справи.
Адвокатом позивача - Саламандик А.І. подано клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з військовим станом та неможливістю забезпечити участь всіх учасників справи.
Колегія суддів вважає за можливе розгляд справи у відсутності сторін за наявних у справі доказів. Явка сторін судом не визнавалась обов'язковою.
У відповідності до вимог ч.4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, приходить до наступного.
Згідно ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідачем не оскаржується рішення в частині стягнення судових витрат, а позивачем не оскаржується рішення в частині відмови у задоволенні позову.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 04.06.2020 працює на посаді заступника начальника управління - начальника відділу оперативних розробок Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, що підтверджується записом у Послужному списку № М-125523.
Позивач 22.02.2021 звернувся до начальника Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України із рапортом, в якому просив: зарахувати йому відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 04.01.2003 до 10.04.2015, у загальній кількості 04 роки 01 місяць 09 днів, а також час' навчання у Львівському національному університеті ім. І. Франка у період з 31.07.1995 до 20.06.2000 із розрахунку - один рік навчання за шість місяців служби відповідно до ч.2 ст.17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей»; здійснити перерахунок відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» календарної вислуги років ОСОБА_1 , яка дає право на призначення пенсії, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 04.01.2003 до 10.04.2015, у загальній кількості 04 роки 01 місяць 09 днів, а також часу навчання у Львівському національному університеті ім. І. Франка у період з 31.07.1995 до 20.06.2000 із розрахунку - один рік навчання за шість місяців служби відповідно до ч.2 ст.17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей»; здійснити перерахунок відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стажу служби в поліції, який дає право на встановлення йому надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років сформованої за період з 04.01.2003 до 10.04.2015, у загальній кількості 04 роки 01 місяць 09 днів, а також часу навчання у Львівському національному університеті ім. І. Франка у період з 31.07.1995 до 20.06.2000 із розрахунку - один рік навчання за шість місяців служби; встановити позивачу відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» надбавку за стаж служби в поліції із урахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 04.01.2003 до 10.04.2015, у загальній кількості 04 роки 01 місяць 09 днів та часу навчання у Львівському національному університеті ім. І. Франка у період з 31.07.1995 до 20.06.2000 із розрахунку -один рік навчання за шість місяців служби.
Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України листом «Про результати розгляд рапорту» від 25.03.2021 № Р-37о/п/42-02/01-21 проінформував позивача, що станом на 25.03.2021 його вислуга років в календарному обчисленні становить 18 років 07 місяців 20 днів та відповідно до пункту «а» абзацу першого статті 12 Закону для призначення пенсії за вислугу років наразі відсутні.
Щодо зарахування до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислуги в пільговому обчисленні, сформованої за періоди служби з 04.01.2003 до 11.04.2005, з 11.04.2005 до 21.02.2007, з 01.10.2009 до 26.07.2011, з 21.02.2007 до 05.09.2008 та з 15.07.2014 до 10.04.2015 у загальній кількості 04 роки 01 місяць 09 днів, а також період навчання з 31.07.1995 до 20.06.2000 у кількості 02 роки 05 місяців 09 днів, та здійснити в установленому порядку відповідний перерахунок, то такий вважає неможливо.
Не погоджуючись з такою відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що ОСОБА_1 має право на зарахування до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу, яка сформована за періоди з 31.07.1995 по 20.06.2000 - з розрахунку 1 рік навчання за 6 місяців служби; з 04.01.2003 по 11.04.2005, з 11.04.2005 по 21.02.2007, з 21.02.2007 по 05.09.2008, з 01.10.2009 по 26.07.2011, з 15.07.2014 до 10.04.2015 - з розрахунку 1,5 року за 1 рік служби, виходячи з наступного.
Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-УІІ (далі - Закон № 580-УІІІ) та Законом України «Про пенсійне
забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року
№ 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262).
Відповідно до ст. 59 Закону № 580-УІІІ служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно з ст.78 Закону № 580-УІІІ стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
До стажу служби в поліції зараховуються:
1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;
2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;
3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;
4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;
5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони;
6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.
ст. 1 Закону № 2262 передбачено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право
на довічну пенсію за вислугу років.
Положеннями ст. 17 Закону № 2262 визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, серед яких: служба в органах внутрішніх справ, поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.
Умови призначення пенсії за вислугу років визначені у ст.12 Закону № 2262.
Постановою Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей (далі - Порядок № 393), який проводиться саме з метою призначення пенсій відповідно до Закону № 2262.
Кабінетом Міністрів України не визначено іншого порядку обчислення вислуги років у поліції, в тому числі і під час проходження служби, окрім того, що передбачений Порядком № 393.
Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що норми Порядку № 393 необхідно застосовувати не лише при обчисленні вислуги років після звільнення особи зі служби в поліції, але й під час проходження такої служби, з метою встановлення права на пенсію за вислугу років. При цьому, таке обчислення вислуги років відповідно до Порядку № 393 проводиться лише з метою подальшого призначення пенсії, чим спростовує протилежне твердження відповідача.
Судом встановлено, що позивач з 31.07.1995 по 29.06.2000 навчався у Львівському національному університеті імені Івана Франка.
Отже, цей період в календарному обчисленні становить 02 роки 05 місяців 09 днів.
Пунктом 2 Порядку № 393 передбачено, що до вислуги, років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб", звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", під час призначення пенсії згідно з пунктом "а" статті 12 зазначеного Закону додатково зараховується час навчання в межах до п'яти років (незалежно від форми навчання) у цивільних закладах вищої освіти, а також в інших закладах освіти, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції. Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби або до призначення на відповідну посаду із розрахунку - один рік навчання за шість місяців служби.
До вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах, крім іншого, один місяць служби за півтора місяці: у військових частинах і підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, у підрозділах Управління державної охорони, Служби судової охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств (підпункт «в» п. 3 Порядку № 393).
Відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України № 250 від 29.05.2008 «Про затвердження Переліку посад дільничних, старших дільничних інспекторів міліції та працівників підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції (крім центрального апарату Міністерства внутрішніх справ), час проходження служби на яких зараховується до вислуги років для призначення пенсій на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця», період служби позивача на посадах дільничних інспекторів міліції зараховується позивачу при пільговому обчисленні один місяць служби за півтора місяця.
Крім цього, період служби позивача на посадах в підрозділах карного розшуку органів внутрішніх справ відповідно до Наказу МВС України №361 від 29.07.2008 «Про затвердження Переліку посад працівників карного розшуку органів внутрішніх справ, за яким зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця», також обчислюється з розрахунку один місяць служби за півтора місяця.
Згідно з п. 1 наказу Міністерства внутрішніх справи України від 14 листопада 2007 року № 431 «Про затвердження Переліку посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби» затверджено Перелік посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби.
Абзацом 3 п. 1 Постанови № 393 встановлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років зараховуються служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.
Відповідно до зазначеного переліку до посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби віднесено по Головному управлінню по боротьбі з організованою злочинністю посади, зокрема: оперуповноваженого, оперуповноваженого в особливо важливих справах, старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах, заступника начальника відділу спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ.
Таким чином, суд першої інстанції правильно визначив, що вислуга років ОСОБА_1 у пільговому обчисленні становить 04 роки 01 місяць 09 днів, в тому числі: служба на посадах дільничних інспекторів - 01 рік 01 місяць 18 днів, служба на посадах в підрозділах карного розшуку 01 рік 10 місяців 02 дні, служба на посадах в підрозділах боротьби з організованою злочинністю - 01 рік 01 місяць 19 днів та має право на зарахування до вислуги років для призначення пенсії в пільговому обчисленні періодів з 31.07.1995 по 20.06.2000; з 04.01.2003 по 05.09.2008; з 01.10.2009 по 25.02.2014; з 15.07.2014 по 06.11.2015; з 25.11.2014 по 23.12.2014.
Крім цього, станом на 25.03.2021 календарна вислуга років ОСОБА_1 становить 18 років 07 місяців 20 днів, що не заперечується відповідачем (лист Департаменту внутрішньої безпеки № р-370/п/42-02/01-21 від 25.03.2021).
Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про застосування правових висновків Верховного Суду у спірних правовідносинах, що на час звернення ОСОБА_1 до відповідача з рапортом про пільгове обчислення вислуги років, у разі зарахування спірного періоду в пільговому обчисленні, у позивача виникло б право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до ст. 12 Закону №2262 (вислуга років з урахуванням пільгового обчислення становила понад 25 років, в тому числі: 18 років 07 місяців 20 днів - вислуга років в календарному обчисленні; 04 роки 01 місяць 09 днів - вислуга років у пільговому обчисленні; 02 роки 05 місяців 09 днів - період навчання).
Колегія суддів також враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів апелянта), сформовану у справі "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (RuizTorijav. Spain) № 303-A, пункт 29).
Також згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
В ст.242 КАС України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Апеляційний суд відхиляє решту доводів апелянта, які наведені у поданій апеляційній скарзі, оскільки такі на правильність висновків суду не впливають, а, відтак, не можуть покладатися в основу скасування чи зміни оскарженого судового рішення.
Відповідно до ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на наведене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для його скасування колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на неї слід залишити без задоволення.
Керуючись ч.3 ст. 243, ст.ст.308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України - залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2021 року, у справі № 380/7948/21, - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її проголошення та не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя М. П. Кушнерик
судді А. Р. Курилець
О. І. Мікула
Повне судове рішення складено 10.03.22