10 березня 2022 рокуЛьвівСправа № 380/7861/21 пров. № А/857/23040/21
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі :
головуючого судді : Кухтея Р.В.,
суддів : Шинкар Т.І ., Шевчук С.М..,
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2021 року (ухвалене головуючою-суддею Сидор Н.Т., в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у м. Львові) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Личаківська виправна колонія №30» про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
У травні 2021 року ОСОБА_1 звернувся в суд із зазначеним позовом, в якому просив визнати протиправними дії Державної установи «Личаківська виправна колонія №30» (далі - ДУ «Личаківська ВК№30», Установа, відповідач) щодо відмови в оформленні та направленні необхідних документів до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФУ, пенсійний орган) для призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до п.«а» ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон №2262-ХІІ), зобов'язати відповідача зарахувати йому для призначення пенсії за вислугу років до календарної вислуги років на пільгових умовах один місяць служби за сорок днів період роботи позивача в ДУ «Личаківська ВК №30» та зобов'язати оформити і направити необхідні документи до ГУ ПФУ для призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до п.«а» ст.12 Закону №2262-ХІІ із зарахуванням до календарної вислуги років для призначення такої пенсії на пільгових умовах один місяць служби за сорок днів період служби в установі, внісши відповідні зміни в наказ №77 о/с від 12.10.2018.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 12.10.2021 у задоволенні позовних вимог було відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій через неправильне застосування норм матеріального та порушення норм процесуального права просить його скасувати та прийняти постанову, якою позовні вимоги задовольнити повністю.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що відповідно до наказу №77 о/с від 12.08.2018 на дату звільнення його вислуга років у календарному обчисленні становила 19 років 05 місяців 05 днів, у пільговому - 25 років 05 місяців 08 дій. Зазначає, що на дату звільнення зі служби він набув право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п.«а» ст.12 Закону №2262-ХІІ у розмірі, визначеному абзацом 1 пункту «а» статті 13 цього Закону, а тому звернувся до ДУ «Личаківська ВК №30» із заявою щодо оформлення та направлення документів до ГУ ПФУ для призначення пенсії за вислугу років відповідно до п.«а» ст.12 Закону №2262-ХІІ із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії на пільгових умовах одного місяця служби за сорок днів періоду служби в установі, проте листом №5/15-Р-14 від 20.04.2021 отримав відмову. Вважає, що ДУ «Личаківська ВК №30» є належним відповідачем у цій справі, оскільки являється саме тим органом, який визначає його вислугу років, видає накази та здійснює розрахунок вислуги років із заявленими ним в позові вимогами. При цьому, надсилання цих документів до ГУ ПФУ відповідач здійснює через Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції. Крім того, зазначає, що судом не були прийняті до уваги висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 03.03.2021 по справі №805/3923/18-а.
У відзиві на апеляційну скаргу відповідач просить залишити її без задоволення, а оскаржуване рішення без змін.
Згідно п.3 ч.1 ст.311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши наявні по справі матеріали та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін, виходячи з наступного.
З матеріалів справи видно, що ОСОБА_1 проходив військову службу в органах Державної кримінально-виконавчої служби України.
Відповідно до наказу ДУ «Личаківська ВК №30» №77 о/с від 12.10.2018 прапорщик внутрішньої служби ОСОБА_1 , молодший інспектор-кінолог відділу охорони був звільнений з органів кримінально-виконавчої служби з 12.10.2018 за ст.77 п.1 п.п.2 Закону України «Про Національну поліцію» (через хворобу). Вислуга років на день звільнення складала у календарному обчисленні 19 років 05 місяців 05 днів, у пільговому - 25 років 05 місяців 08 днів.
Позивач звернувся через Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції із заявою від 26.12.2018 про призначення йому пенсії по інвалідності.
Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції скерувало на адресу ГУ ПФУ подання №929 від 27.12.2018 про призначення позивачу пенсії по інвалідності разом з відповідним пакетом документів, у якому визначена вислуга ОСОБА_1 в календарному (19 років 05 місяців 05 днів) та пільговому (для призначення пенсії) обчисленні (25 років 05 місяців 08 днів).
ГУ ПФУ прийняло рішення про призначення позивачу пенсії по інвалідності.
09.04.2021 позивач звернувся до ДУ «Личаківська ВК №30» із заявою про призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ та просив оформити і направити необхідний пакет документів до ГУ ПФУ для призначення пенсії за вислугу років відповідно до п.«а» ст.12 цього Закону із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії на пільгових умовах одного місяця служби за сорок днів періоду служби в установі.
20.04.2021 ДУ «Личаківська ВК №30» повідомила позивача про результати розгляду його заяви листом №5/1.5-Р-14 о/п, в якому зазначила, що відповідно до наказу №77 о/с від 12.10.2018 вислуга років на день звільнення (12.10.2018) у календарному обчислені становить 19 років 05 місяців 05 днів, а тому відсутні підстави для направлення документів до Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції для призначення пенсії за вислугу років відповідно до п.«а» ст.12 Закону №2262-ХІІ.
Вважаючи відмову відповідача протиправною, ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду із зазначеним позовом.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що ДУ «Личаківська ВК №30» не є уповноваженим структурним підрозділом з питань призначення пенсії, яким є Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції. З цих підстав позовні вимоги ОСОБА_1 , заявлені до ДУ «Личаківська ВК №30» щодо спонукання скерувати документи до ГУ ПФУ для призначення пенсії є вимогами до неналежного відповідача, що є самостійною та достатньою підставою для відмови у задоволенні позову. Також суд зазначив, що Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції як уповноважений структурний підрозділ вже скеровувало пакет документів для призначення пенсії ОСОБА_1 до ПФУ, а зміна виду пенсії (з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років) відбувається шляхом безпосереднього звернення пенсіонера до ПФУ, а не до уповноваженого структурного підрозділу. Тому суд не знайшов підстав для вирішення питання заміни неналежного відповідача.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає їх вірними та такими, що ґрунтуються на правильному застосуванні норм матеріального права та з дотриманням норм процесуального права, а також при повному, всебічному та об'єктивному з'ясуванні всіх обставин, що мають значення для справи, виходячи з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон №2262-XII.
Частиною першою статті 1 Закону №2262-XII особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України гарантується право на довічну пенсію за вислугу років.
Відповідно до п.«а» ч.1 ст.12 Закону №2262-XII, пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше.
Статтею 17 Закону №2262-XII визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії. Згідно з пунктом «б» частини першої цієї статті особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховується служба в органах внутрішніх справ, поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.
Згідно статті 171 Закону №2262-XII, порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання наведеної вище норми, постановою Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 було затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей (далі - Порядок №393).
Згідно п.3 Порядку №393, до вислуги років для призначення пенсій зараховується на пільгових умовах час проходження служби особами рядового і начальницького складу на посадах Державної кримінально-виконавчої служби України в розрахунку один місяць служби за сорок днів.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до наказу ДУ (№30) №77 о/с від 12.10.2018 позивачу оголошено календарну вислугу 19 років 05 місяців 05 днів, а також у пільговому обчисленні 25 років 05 місяців 08 днів, яка складається із зазначеної календарної вислуги та пільгової вислуги, відповідно до п.п.«г» п.3 Порядку №393, що також підтверджується розрахунком вислуги років, копія якої міститься в матеріалах справи.
Отже, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що вимога позивача зарахувати йому до календарної вислуги років на пільгових умовах один місяць служби за сорок днів періоду служби в ДУ «Личаківська ВК №30» є безпідставною, оскільки як встановлено вище вислуга у пільговому обчисленні позивачу встановлена на день звільнення.
В частині вимоги позивача про зобов'язання відповідача оформити та направити до ГУ ПФУ необхідні документи для призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до п.«а» ст.12 Закону №2262-XІІ, колегія суддів вважає за необхідне вказати наступне.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-XІІ регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-XІІ, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 (далі - Порядок №3-1).
Згідно п.2 Порядку №3-1, заяви про призначення пенсії подаються пенсіонерами до органів, що призначають пенсію - ГУ ПФ, через уповноважені структурні підрозділи міністерств та інших органів - в даному випадку Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції.
Відповідно до п.7 Порядку №3-1, поданням про призначення пенсії №929 від 27.12.2018 Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції до ГУ ПФУ були скеровані документи для призначення пенсії позивачу відповідно до статті 18 Закону №2262-XІІ - по інвалідності, зокрема, заяву про призначення пенсії, грошовий атестат та довідка про додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення зі служби, свідоцтво про хворобу, розрахунок вислуги років (в якому зазначена календарна та пільгова вислуга років), копію витягу з наказу про звільнення (в якому зазначена календарна та пільгова вислуга років), копію трудової книжки, довідку МСЕК про визнання позивача інвалідом, копію документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків, копію паспорта громадянина України та довідку ВАТ «Ощадбанк» про відкриття рахунку.
За результатами розгляду поданих документів, позивачу було призначено пенсію. Тобто, для призначення пенсії за вислугою років позивача у ГУ ПФУ були усі необхідні документи.
Відповідно до ч.1 ст.63 Закону №2262-XІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Згідно абз.1 п.4 Порядку №3-1, заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, тобто до ГУ ПФУ.
Перерахунок пенсії - це процедура зміни розміру призначеної пенсії у зв'язку зі зміною особистих обставин пенсіонера, поданням нових документів, ухваленням нових законодавчих актів, зміною соціальних стандартів. Має на меті зміни складових пенсійної виплати.
Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-ІV) передбачено такі види перерахунків: масовий перерахунок; індивідуальний перерахунок.
Індивідуальний перерахунок здійснюється ГУ ПФУ за поданою пенсіонером заявою і додатковими документами, які є підставою для перегляду розміру призначеної пенсії. ГУ ПФУ здійснює індивідуальний перерахунок пенсії пенсіонерам, які виявили бажання перейти з одного виду пенсії на інший, за наявності інших обставин із урахуванням таких додаткових документів, зокрема, про стаж, який не було враховано під час призначення/попереднього перерахунку пенсії тощо.
У розглядуваному випадку ДУ «Личаківська ВК №30» не є органом, який вправі вчиняти дії щодо перерахунку пенсії позивачу або переведення його з пенсії одного виду на інший, тобто не є належним відповідачем по справі.
Стосовно висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 03.03.2021 по справі №805/3923/18-а, то такі були враховані судом при прийнятті оскаржуваного рішення.
Згідно ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що оскаржуване рішення ухвалене відповідно до норм матеріального та процесуального права, а висновки суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному з'ясуванні всіх обставин, що мають значення для справи, які не спростовані доводами апеляційної скарги, у зв'язку з чим відсутні підстави для її задоволення.
Одночасно слід зазначити, що в контексті положень п.3 ч.6 ст.12 КАС України дана справа відноситься до категорій справ незначної складності, а тому судове рішення, постановлене за результатами апеляційного перегляду в касаційному порядку оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 цього Кодексу.
Керуючись ст.ст. 12, 308, 311, 315, 316, 321, 325, 328, 329 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2021 року по справі №380/7861/21 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Р. В. Кухтей
судді Т. І. Шинкар
С. М. Шевчук