11 березня 2022 року м.Кропивницький Справа № 340/217/22
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пасічника Ю.П., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ), до Устинівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області (вул. Ювілейна, 4, смт.Устинівка, Кропивницький район, Кіровоградська область, 28600, код ЄДРПОУ 04364549), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Кіровоградська обласна державна адміністрація (пл.Героїв Майдану, 1, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25006, код ЄДРПОУ 00022543) про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до суду з позовом до Устинівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області (надалі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача Кіровоградська обласна державна адміністрація та просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення сесії Устинівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області від 22.12.2021 року №1695, від 05.11.2021 року №1543 та від 07.10.2021 року №1498 в частині включення земельної ділянки, загальною площею 20 га., кадастровий номер земельної ділянки 3525884700:02:000:7518, яка розташована за межами населеного пункту на території Устинівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області до переліку земельних ділянок, які пропонуються для продажу права оренди на земельних торгах разом з водними об'єктами;
- зобов'язати Устинівську селищну раду Кропивницького району Кіровоградської області, код ЄДРПОУ 04364549, на найближчому черговому засіданні сесії прийняти рішення про поновлення договору оренди землі під водним дзеркалом укладеного 13.04.2000 року між мною та Жовтневою сільською радою Устинівського району Кіровоградської області, зареєстрованого у Жовтневій сільській раді Устинівського району Кіровоградської області 26.09.2000 року, за реєстраційним номером 2 терміном на 10 років з встановленням розміру орендної плати за використання земельної ділянки у розмірі 7% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки на рік, відповідно до моїх заяв від 21.07.2020 року, 08.10.2021 року, 19.11.2021 року.
Ухвалою суду від 14.01.2022р. відмовлено у відкритті провадження у справі в частині вимог про зобов'язання Устинівську селищну раду Кропивницького району Кіровоградської області, код ЄДРПОУ 04364549, на найближчому черговому засіданні сесії прийняти рішення про поновлення договору оренди землі під водним дзеркалом укладеного 13.04.2000 року між мною та Жовтневою сільською радою Устинівського району Кіровоградської області, зареєстрованого у Жовтневій сільській раді Устинівського району Кіровоградської області 26.09.2000 року, за реєстраційним номером 2 терміном на 10 років з встановленням розміру орендної плати за використання земельної ділянки у розмірі 7% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки на рік, відповідно до моїх заяв від 21.07.2020 року, 08.10.2021 року, 19.11.2021 року (а.с.34,35).
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує, що на підставі договору оренди землі від 13.04.2000 (реєстраційний номер 2 від 26.09.2000) укладеного з Жовтневою сільською радою Устинівського району Кіровоградської області, ним здійснюється використання земельної ділянки площею 20,0 га під водним дзеркалом терміном дії 10 років. В подальшому, на підставі розпорядження Устинівської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 24.08.200р. №667-р, шляхом укладення додаткової угоди, термін дії договору продовжено до 25.09.2020.
У зв'язку із закінченням терміну дії договору позивачем вживались заходи щодо його поновлення на новий строк, шляхом звернення до Кіровоградської обласної державної адміністрації, розпорядженням якої від 01.10.2020 №630-р. надано згоду на встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), площею 20 га на землях водного фонду на території Жовтневої сільської ради Устинівського району Кіровоградської області.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28.04.2021р. №1423-IX Розділ Х. Перехідні положення Земельного кодексу України доповнений пунктом 24, яким, зокрема передбачено, що землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель визначених п.п. а)-е), у зв'язку з чим позивач звернувся до відповідача із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), площею 20 га на землях водного фонду на території Жовтневої сільської ради Устинівського району Кіровоградської області кадастровий номер 3525884700:02:000:7518.
Рішенням відповідача від 07.10.2021 №1483 затверджено проект землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), площею 20 га на землях водного фонду на території Жовтневої сільської ради Устинівського району Кіровоградської області кадастровий номер 3525884700:02:000:7518, але рішенням від 05.11.2021 №1543 відмовлено у поновленні договору оренди землі у зв'язку з закінченням терміну його дії та включенням земельної ділянки кадастровий номер 3525884700:02:000:7518 до переліку земельних ділянок для продажу права оренди на них на земельних торгах, на підставі рішення від 07.10.2021 №1498.
Не погоджуючись з вказаними діями відповідача позивач звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 14.01.2022 відкрито спрощене позовне провадження у справі, судове засідання призначено на 14.02.2022 (а.с.36).
02.02.2022 відповідачем надано відзив на позов вимоги якого не визнаються та вказується, що включення земельної ділянки кадастровий номер 3525884700:02:000:7518 до переліку земельних ділянок для продаж права оренди на них на земельних торгах, на підставі рішення від 07.10.2021 №1498, є правомірним оскільки термін дії договору оренди землі на підставі якого позивачем здійснювалось використання земельної ділянки, закінчився 25.09.2020, рішення щодо його продовження Кіровоградською обласною державною адміністрацією прийнято не було, а тому вказаний договір не підлягає продовженню на новий термін (а.с.42-45).
Позивачем надано відповідь на відзив, якою, на переконання позивача, спростовуються доводи відповідача наведені у відповіді (а.с.54-58).
Правом надати пояснення з приводу заявлених позовних вимог третя особа не скористалась.
14.02.2022 в судовому засідання оголошено перерву до 02.03.2022 (а.с.62,63).
Позивачем подано клопотання про подальший розгляд справи без його участі, у зв'язку з чим та на підставі ч. 9 ст. 205 КАС України подальший розгляд справи здійснюється у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України (в редакції станом на 13.04.2000) сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Між позивачем та Жовтневою сільською радою Устинівського району Кіровоградської області було укладено договір оренди землі під водним дзеркалом на землях Жовтневої сільської ради Устинівського району Кіровоградської області, площею 20 га, терміном дії 10 років, для вирощування товарної риби, який зареєстрований 26.09.2000 за номером 2 (а.с.8-11).
25.09.2000 між позивачем та Жовтневою сільською радою Устинівського району Кіровоградської області було укладено договір оренди землі площею 20 га, терміном дії 10 років до 25.09.2010, для вирощування товарної риби, який нотаріально зареєстрований 25.09.2000 за номером 1620 (а.с.12,13).
Законом України від 03.06.2008 №309-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» п. 12 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України викладено у такій редакції:
"12. До розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Державні органи приватизації здійснюють розпорядження (крім відчуження земель, на яких розташовані об'єкти, що не підлягають приватизації) землями, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, а також продаж земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації".
Зважаючи на вищевказані зміни Устинівською районною державною адміністрацією Кіровоградської області видано розпорядження №667-р від 24.12.2008, яким визнано орендодавцем Устинівську райдержадміністрацію та продовжено термін дії договору від 25.09.2000 р. №2 до 25.09.2020 і відповідно укладено додаткову угоду від 06.04.2009, якою термін дії договору оренди землі №2 продовжено до 25.09.2020 (а.с.14,15).
Згідно із статтею 13 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998р. № 161-XIV (в редакції чинній на момент виникнення у позивача права на поновлення договору) договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до статті 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, строк дії договору оренди та орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Згідно з частиною першою статтею 19 Закону України "Про оренду землі" строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років. При передачі в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства, особистого селянського господарства строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може бути меншим як 7 років.
За приписами статті 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
Статтею 31 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що договір оренди землі припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено.
Одночасно, статтею 33 Закону України "Про оренду землі" в редакції Закону України від 17.02.2011 № 3038-VI, який набрав чинності з 12.03.2011, передбачено можливість поновлення договору оренди землі.
Так, за наведеною нормою по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі) (ч. 1).
Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі (ч. 2).
До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди (ч. 3).
При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється (ч. 4).
Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення (ч. 5).
У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із:
- власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності);
- уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності) (ч. 6).
Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу (ч. 7).
Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку (ч. 8).
З матеріалів справи вбачається, що позивач, маючи на меті продовжити термін дії договору, 18.06.2020 звернувся до Кіровоградської облдержадміністрації із заявою про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо відновлення меж земельної ділянки, загальною площею 20 га (землі водного фонду для рибогосподарських потреб), що знаходиться за межами населеного пункту Жовтневої сільської ради Устинівського району Кіровоградської області (а.с.16).
Листом від 17.07.2020 Кіровоградська ОДА поінформувала позивача, що звернення буде направлено на розгляд робочої групи з питань реалізації повноважень облдержадміністрації у галузі земельних відносин та використання водних об'єктів (а.с.17).
21.07.2020 позивач звернувся до Кіровоградської облдержадміністрації із заявою про поновлення договору оренди землі (а.с.18).
Листом від 21.08.2020 Кіровоградська ОДА поінформувала позивача, що питання щодо поновлення договору оренди землі буде розглянуто після затвердження технічної документації із землеустрою щодо відновлення меж земельної ділянки та надання додаткових документів (а.с.19).
Розпорядженням голови Кіровоградської ОДА від 01.10.2020 №630-р позивачеві надано згоду на встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на підставі якого позивачем замовлено, а ПП «Альфа Земпроект» розроблено відповідну технічну документацію, а земельній ділянці присвоєно кадастровий номер 3525884700:02:000:7518 (а.с.20,22,70-91).
Суд констатує, що вищевказані обставини фактично свідчать про початок, з боку позивача, процедури поновлення договору оренди землі в строк визначений ч. 2 ст. 33 Закону України «Про оренду землі» та прийняття орендодавцем відповідного рішення, яке свідчить про згоду на поновлення договору оренди №2 від 26.09.2000р.
27.05.2021 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28.04.2021р. №1423-IX, яким Розділ Х. Перехідні положення Земельного кодексу України доповнений пунктом 24, яким, зокрема передбачено, що землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель визначених підпунктами а) - е), у зв'язку з чим до відповідача по справі перейшли повноваження щодо розпорядження земельною ділянкою щодо продовження терміну оренди якої клопоче позивач, що підтверджується відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.с.47).
Рішенням відповідача від 07.10.2021 №1483 затверджено технічну документацію про нормативну грошову оцінку земельної ділянки загальною площею 20 га, для рибогосподарських потреб, яка розташована за межами населених пунктів Устинівської селищної ради (колишньої Жовтневої сільської ради) Кіровоградської області, кадастровий номер 3525884700:02:000:7518 (а.с.24).
11.10.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про поновлення договору оренди землі №2 від 26.09.2000 (а.с.25).
Рішенням відповідача від 05.11.2021 №1543 позивачеві відмовлено у поновленні договору оренди від 26.09.2000 №2 зважаючи на закінчення терміну його дії 25.09.2020, а також враховуючи те, що земельна ділянка кадастровий номер 3525884700:02:000:7518 включена до переліку земельних ділянок, які пропонуються для продажу права оренди на земельних торгах разом з водними об'єктами, на підставі рішення від 07.10.2021 №1498 (27,48,49).
Вказані обставини стали підставою для звернення позивача з даним позовом до відповідача.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Щодо вимоги про визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 22.12.2021 №1695 (а.с.30) суд не вбачає підстав для її задоволення оскільки вказане рішення фактично дублює волевиявлення відповідача з приводу звернення позивача про поновлення договору оренди від 26.09.2000 №2, яке викладено у раніше прийнятому рішенні від 05.11.2021 №1543, а тому вирішення питання щодо правомірності рішення від 22.12.2021 №1695 знаходиться в площині питання про правомірність рішення від 05.11.2021 №1543.
Щодо правомірності прийняття рішення від 05.11.2021 №1543 про відмову у поновленні договору оренди та рішення від 07.10.2021 №1498 про включення земельної ділянки кадастровий номер 3525884700:02:000:7518 до переліку земельних ділянок, які пропонуються для продажу права оренди на земельних торгах разом з водними об'єктами, суд зазначає наступне.
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28.04.2021р. №1423-IX, Розділ Х. Перехідні положення Земельного кодексу України доповнений пунктом 24, яким, зокрема передбачено, що надані до дня набрання чинності цим пунктом рішеннями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів виконавчої влади дозволи на розроблення документації із землеустрою щодо земельних ділянок державної власності, які відповідно до цього пункту переходять у комунальну власність, є чинними. Особи, які отримали такі дозволи, а також органи, що їх надали, зобов'язані повідомити про це протягом місяця відповідні сільські, селищні, міські ради з дня набрання чинності цим пунктом. Рішення про затвердження такої документації, що не була затверджена на день набрання чинності цим пунктом, приймають сільські, селищні, міські ради.
Як вже встановлено судом, до дня набрання чинності Законом України від 28.04.2021р. №1423-IX (27.05.2021) з боку позивача розпочато процедуру поновлення договору оренди землі в строк визначений ч. 2 ст. 33 Закону України «Про оренду землі» та до терміну набрання чинності Законом України від 28.04.2021р. №1423-IX, а колишнім розпорядником земельної ділянки - Кіровоградська облдержадміністрація, прийнято рішення від 01.10.2020 №630-р про згоду на встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Таким чином, рішення відповідача від 05.11.2021 №1543 прийнято без врахування положень п. 24 Розділу Х. Перехідні положення Земельного кодексу України, що свідчить про його протиправність.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що рішення відповідача від 07.10.2021 №1498 про включення земельної ділянки кадастровий номер 3525884700:02:000:7518 до переліку земельних ділянок, які пропонуються для продажу права оренди на земельних торгах разом з водними об'єктами, суперечить положення Земельного кодексу України.
Частина 2 ст. 134 Земельного кодексу України, зокрема, передбачає, що не підлягають продажу, передачі в користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності у разі поновлення договорів оренди землі, укладення договорів оренди землі на новий строк з використанням переважного права орендаря.
Зважаючи на те, що позивачем розпочато процедуру поновлення договору оренди землі, відповідач не мав права приймати рішення про включення земельної ділянки кадастровий номер 3525884700:02:000:7518 до переліку земельних ділянок, які пропонуються для продажу права оренди на земельних торгах разом з водними об'єктами, а тому рішення відповідача від 07.10.2021 №1498 є протиправним та підлягає скасуванню.
Враховуючи вищевикладене, позов належить задовольнити частково.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір в розмір 982,40 грн.
Зважаючи на часткове задоволення позовних вимог (1/3), за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає відшкодуванню 654,93 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 246, 382, 255, 292-297, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати рішення сесії Устинівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області від 05.11.2021 року №1543 та від 07.10.2021 року №1498 в частині включення земельної ділянки, загальною площею 20 га., кадастровий номер земельної ділянки 3525884700:02:000:7518, яка розташована за межами населеного пункту на території Устинівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області до переліку земельних ділянок, які пропонуються для продажу права оренди на земельних торгах разом з водними об'єктами.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 654,93 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Устинівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області (код ЄДРПОУ 04364549).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Ю.П. Пасічник