Рішення від 14.03.2022 по справі 300/5559/21

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" березня 2022 р. справа № 300/5559/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Матуляка Я.П., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Івано-Франківської митниці про визнання протиправними та скасування наказу і результатів конкурсу,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Івано-Франківської митниці про визнання протиправними та скасування наказу від 28.08.2021 за №93 «Про оголошення конкурсу на зайняття посади державної служби» і результатів конкурсу на зайняття посади головного державного інспектора організаційно-розпорядчого відділу Івано-Франківської митниці.

Позовні вимоги мотивовані протиправністю наказу відповідача від 28.08.2021 за №93 «Про оголошення конкурсу на зайняття посади державної служби», яким оголошено конкурс на посаду державної служби категорії «В» - головного державного інспектора організаційно-розпорядчого відділу Івано-Франківської митниці. На переконання позивача, її протиправно не допущено до участі у вказаному конкурсі, а кваліфікаційні вимоги до кандидатів на зайняття вказаної посади, визначені Івано-Франківською митницею, є завищеними. Позивач просила суд визнати протиправними та скасувати наказ від 28.08.2021 за №93 «Про оголошення конкурсу на зайняття посади державної служби» та результати конкурсу на зайняття посади головного державного інспектора організаційно-розпорядчого відділу Івано-Франківської митниці.

Згідно ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.10.2021 дану позовну заяву залишено без руху у зв'язку з її невідповідністю вимогам статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано строк для усунення недоліків (а.с. 33-34).

02.11.2021 позивачем зазначені в ухвалі про залишення позовної заяви без руху недоліки усунуті (а.с.38-49).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.11.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (а.с.52-53).

Розпорядженням керівника апарату Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.01.2022 за № 65, згідно наказу № 12-ОС від 11.01.2022 про відрахування зі штату суду судді ОСОБА_2 , призначено повторний автоматизований розподіл судової справи № 300/5559/21 (а.с.70).

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.01.2022, судову справу № 300/5559/21 передано головуючому судді Матуляку Я.П. (а.с.71-72)

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.01.2022 постановлено здійснювати розгляд даної справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (а.с.73-74).

06.12.2021 від Івано-Франківської митниці надійшов відзив на адміністративний позов за №7.21-1/10/6/1850 від 30.11.2021 (а.с.61-66). У відзиві представник відповідача зазначив, що працівником сектору по роботі з персоналом Івано-Франківської митниці правомірно не допущено до участі у вищезазначеному конкурсі ОСОБА_1 , у зв'язку з невідповідністю її документів про освіту встановленим кваліфікаційним вимогам. Представник відповідача просив суд у задоволенні позову відмовити.

06.12.2021 на адресу суду надійшла заява, у якій позивач просила суд розглянути справу без її участі, а 09.12.2021 на адресу суду надійшло клопотання аналогічного змісту від представника відповідача.

08.02.2022 відповідачем долучено до матеріалів справи додаткові докази (а.с.76-91)

Позивач своїм правом на подання відповіді на відзив не скористалась.

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у відповідності до вимог статті 262 КАС України, дослідивши і оцінивши докази, судом встановлено таке.

Наказом Івано-Франківської митниці від 28.08.2021 за №93 «Про оголошення конкурсу на зайняття посади державної служби» оголошено конкурс на посаду державної служби категорії «В» - головного державного інспектора організаційно-розпорядчого відділу Івано-Франківської митниці (а.с.14). Даним наказом також затверджено умови проведення конкурсу на зайняття вказаної посади.

Умовами проведення конкурсу на зайняття посади державної служби категорії «В» - головного державного інспектора організаційно-розпорядчого відділу Івано-Франківської митниці, встановлені кваліфікаційні вимоги щодо кандидатів, а саме вища освіта за освітнім ступенем не нижче бакалавра, молодшого бакалавра (економічного чи юридичного спрямування) (а.с.15-16).

На подані позивачем документи для участі у вищевказаному конкурсі, відповідач листом повідомив, що освіта ОСОБА_1 не відповідає встановленим вимогам, у зв'язку з чим до участі у конкурсі її не допущено (а.с.13).

Дана обставина згідно частини 1 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України доказуванню не підлягає, як така, що визнається учасниками справи і у суду немає сумніву щодо достовірності цієї обставини та добровільності її визнання.

Позивач, вважаючи вищевказані наказ і результати конкурсу протиправними та такими, що порушують її права, звернулася до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає таке.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд, керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії, конкретної події, обставини і врегулювання відповідних правовідносин.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях, визначається Законом України "Про державну службу" за №889-VІІІ від 10.12.2015 (надалі - Закон №889-VІІІ).

За змістом частини 1 статті 3 Закону №889-VІІІ цей Закон регулює відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, визначає правовий статус державного службовця.

Відповідно до частини 1 статті 20 Закону №889-VІІІ вимогами до осіб, які претендують на вступ на державну службу, є вимоги до їхньої професійної компетентності, які складаються із загальних та спеціальних вимог.

Згідно п.5 ч.2 ст. 20 Закону №889-VІІІ особа, яка претендує на зайняття посади державної служби категорії "В", повинна відповідати таким загальним вимогам - наявність вищої освіти ступеня не нижче молодшого бакалавра або бакалавра за рішенням суб'єкта призначення, вільне володіння державною мовою.

Частиною 3 статті 20 Закону №889-VІІІ встановлено, що спеціальні вимоги до осіб, які претендують на зайняття посад державної служби категорій "Б" і "В", визначаються суб'єктом призначення з урахуванням рекомендацій, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.

З метою добору осіб, здатних професійно виконувати посадові обов'язки, проводиться конкурс на зайняття посади державної служби відповідно до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, що затверджується Кабінетом Міністрів України (ч. 1 ст. 22 Закону №889-VІІІ).

Згідно частини 3 ст. 22 Закону №889-VІІІ порядок проведення конкурсу визначає зокрема:

1) умови проведення конкурсу;

2) вимоги щодо оприлюднення інформації про посади державної служби та оголошення про проведення конкурсу;

3) склад, порядок формування та повноваження конкурсної комісії;

4) порядок прийняття та розгляду інформації для участі в конкурсі;

5) етапи оцінювання кандидатів на зайняття посад державної служби та порядок їх проведення;

6) методи оцінювання кандидатів на зайняття посад державної служби.

Суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 за №246 затверджено «Порядок проведення конкурсу на зайняття посад державної служби» (надалі - Порядок №246).

Цей Порядок визначає процедуру проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби (надалі - конкурс), метою якого є добір осіб, здатних професійно виконувати посадові обов'язки (п. 1 Порядку №246).

Відповідно до п.2 Порядку №246 проведення конкурсу здійснюється відповідно до визначених в установленому законом порядку вимог до професійної компетентності кандидата на зайняття вакантної посади державної служби за результатами оцінювання його особистих досягнень, знань, умінь і навичок, моральних і ділових якостей для належного виконання посадових обов'язків. Вимоги до професійної компетентності кандидата на зайняття посади включають кваліфікаційні вимоги, вимоги до компетентності та вимоги до професійних знань.

Згідно пункту 5 Порядку №246 рішення про оголошення конкурсу на зайняття посади категорії «В» приймає керівник державної служби в державному органі.

Умови проведення конкурсу затверджуються наказом (розпорядженням) суб'єкта призначення або керівника державної служби (п.11 Порядку №246).

З системного аналізу наведених норм слідує, суб'єкт призначення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби має право визначати спеціальні вимоги до осіб, які претендують на зайняття посад державної служби категорії "В".

Як вже зазначено судом вище, наказом Івано-Франківської митниці від 28.08.2021 за №93 оголошено конкурс на посаду державної служби категорії «В» - головного державного інспектора організаційно-розпорядчого відділу Івано-Франківської митниці. Даним наказом також затверджено умови проведення конкурсу на зайняття вказаної посади, якими встановлені кваліфікаційні вимоги щодо кандидатів, а саме вища освіта за освітнім ступенем не нижче бакалавра, молодшого бакалавра економічної чи юридичної спеціальності.

Таким чином, Івано-Франківською митницею правомірно визначено кваліфікаційні вимоги до осіб, які претендували на зайняття посади державної служби категорії «В» - головного державного інспектора організаційно-розпорядчого відділу Івано-Франківської митниці. На переконання суду, що такі вимоги узгоджуються з посадовими обов'язками головного державного інспектора організаційно-розпорядчого відділу та жодним чином не є завищеними.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.25 Закону №889-VІІІ особа, яка бажає взяти участь у конкурсі, подає в установленому порядку до конкурсної комісії інформацію підтвердження наявності відповідного ступеня вищої освіти.

Згідно п.19 Порядку №246 особа, яка бажає взяти участь у конкурсі, подає Комісії або конкурсній комісії через Єдиний портал вакансій державної служби серед іншого інформацію підтвердження наявності відповідного ступеня вищої освіти.

У відповідності до пункту 20-1 Порядку №246 спеціальний структурний підрозділ НАДС або служба управління персоналом державного органу, в якому проводиться конкурс, розглядає інформацію, подану кандидатами для участі у конкурсі.

У разі неподання кандидатом необхідної інформації, передбаченої пунктом 19 цього Порядку, виявлення невідповідності поданої кандидатом інформації щодо кваліфікаційних вимог до освіти та/або досвіду роботи, неправильності заповнення заяви або резюме такий кандидат не допускається до проходження конкурсу.

Як встановлено судом, та не заперечується сторонами, освіта ОСОБА_1 не відповідає кваліфікаційним вимогам визначених Івано-Франківською митницею до осіб, які претендували на зайняття посади державної служби категорії «В» - головного державного інспектора організаційно-розпорядчого відділу Івано-Франківської митниці. Таким чином відповідачем правомірно не допущено ОСОБА_1 до участі в конкурсі на зайняття даної посади.

При цьому суд зазначає, що твердження позивача про те, що вона значний період часу обіймала вищевказану посаду на спірні правовідносини жодним чином не впливають.

Доводи позивача про те, що при проведенні інших конкурсів Державною митною службою, спеціальних кваліфікаційних вимог щодо освіти не встановлено, є безпідставними, оскільки як Порядком №246, так і Законом України "Про державну службу" суб'єкту призначення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби, в даному випадку Івано-Франківській митниці, надано право визначати спеціальні вимоги до осіб, які претендують на зайняття посад державної служби категорії "В".

За таких обставин, суд вважає, що відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України, з урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до переконання, що позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними, а відтак в задоволенні даного адміністративного позову слід відмовити.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Івано-Франківської митниці (код ЄДРПОУ ВП 43971364, вул. Чорновола, 159, м. Івано-Франківськ, 76005)про визнання протиправними та скасування наказу і результатів конкурсу - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Матуляк Я.П.