ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"10" березня 2022 р. справа № 300/7326/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Поляницької сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області про визнання протиправними, скасування рішень та зобов'язання вчинити дії
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Поляницької сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області про визнання протиправними, скасування рішень "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок" від 18.05.2021 №147-6-2021 та від 03.08.2021 №207-10-2021 та зобов'язання відповідача надати позивачу дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення садівництва на території с. Паляниця, Надвірнянського району, Івано-Франківської області, згідно клопотання від 07.05.2021.
Позовні вимоги мотивує тим, що відповідачем безпідставно прийнято оскаржувані рішення, оскільки такі не містить обґрунтувань відмови та не зазначено приналежність земельної ділянки на праві власності. Вважає, що відсутність підтверджуючих документів щодо віднесення зазначеної у клопотанні від 07.05.2021 земельної ділянки до приватної власності та будь-яких обмежень щодо невідповідності місця розташування об'єкта вимогам закону, тому відмова у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою є невмотивованою та безпідставною.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.11.2021 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач правом подання відзиву на адміністративний позов скористався. Згідно відзиву Поляницька сільська рада щодо задоволення позовних вимог заперечила та вказала, що нею вжито всіх заходів щодо належного розгляду заяви позивача, а рішеннями за результатами розгляду заяви позивачу було відмовлено у наданні відповідного дозволу у зв'язку з невідповідністю місця розташування об'єкта вимогам закону та містобудівної документації. Вказав, що згідно містобудівної документації на території села Поляниця відсутні землі комунальної власності (землі запасу) для ведення садівництва, які можуть бути надані фізичним особам, а Генеральним планом села Поляниця не передбачено земель для ведення садівництва. Відповідач в задоволенні позовних вимог просить відмовити в повному обсязі (а.с. 57-59).
14.01.2022 позивачем подано письмові пояснення по справі, згідно яких вважає, що оскаржувані рішення є невмотивованими та необґрунтованими, що свідчить про їх протиправність.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступне.
07 травня 2021 року позивач звернувся до Поляницької сільської ради із клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,111 га в селі Поляниця для ведення садівництва (а.с. 22, 23).
За результатами розгляду клопотання 18 травня 2021 року Поляницькою сільською радою прийнято рішення №147-6-2021, згідно пункту 54 якого відмовлено в наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 , жителю АДРЕСА_1 , на земельну ділянку для ведення садівництва площею 0,1110 га, уч. Прохідний в с. Поляниця, в зв'язку з невідповідністю місця розташування об'єкта вимогам закону (а.с. 33).
Також судом встановлено, що 07 травня 2021 року позивач також звернувся до Яремчанської міської ради з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,111 га в селі Поляниця для ведення садівництва (а.с. 29, 30).
12.05.2021 Яремчанською міською радою було перенаправлено вказане клопотання до Поляницької сільської ради (а.с. 31).
Вказане клопотання розглянуте відповідачем та за результатами розгляду 03.08.2021 прийнято рішення №207-10-2021, яким повторно відмовлено в наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 , жителю АДРЕСА_1 , на земельну ділянку для ведення садівництва площею 0,1110 га, уч. Прохідний в с. Поляниця, в зв'язку з невідповідністю місця розташування об'єкта вимогам закону та містобудівної документації (а.с. 42).
Вважаючи права порушеними оскаржуваними рішеннями, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Частина 2 статті 19 Конституції України, визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до частин 6-8 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Питання регулювання земельних відносин відповідно до закону вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради (п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Частинами 1, 2 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Таким чином, за результатами розгляду заяви про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою відповідний орган місцевого самоврядування зобов'язаний прийняти мотивоване рішення в порядку передбаченому п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Судом встановлено, що за результатами розгляду клопотань позивача відповідачем у спосіб передбачений законом та у межах повноважень прийнято оскаржувані рішення.
Також суд приймає до уваги, що згідно довідки виконкому Поляницької сільської ради №821 від 03.12.2021 на території села Поляниця Надвірнянського району Івано-Франківської області відсутні вільні земельні ділянки для ведення садівництва (а.с. 61).
Суд зазначає, що вказана інформація повідомлялась позивачу також листом №Г-38 від 13.07.2021, в якій зазначено, що згідно Генерального плану с. Поляниця землі із цільовим призначенням для ведення садівництва відсутні. Крім цього повідомлено позивача про те, що згідно поданих ним графічних матеріалів дана земельна ділянка знаходиться у приватній власності жительки с. Поляниця. Також позивачу надано копію Генерального плану с. Поляниця (а.с. 38, 39).
Таким чином, за відсутності згідно Генерального плану с. Поляниця земель із цільовим призначенням для ведення садівництва, оскаржувані рішення, за результатами розгляду клопотанням позивача, якими відмовлено в наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 , жителю АДРЕСА_1 на земельну ділянку для ведення садівництва площею 0,1110 га, уч. Прохідний в с. Поляниця, прийняті в межах повноважень та у спосіб встановлений законом, а підстави для їх визнання протиправними та скасування - відсутні.
Інші доводи позивача не спростовують встановлені судом обставини та не є підставою для скасування оскаржуваних рішень.
Оскільки судом встановлено відсутність підстав для скасування оскаржуваних рішень, також позовні вимоги зобов'язального характеру не підлягають до задоволення, як похідні.
За таких обставин, враховуючи вищенаведене, суд дійшов до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (ідентифікаційний № НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) до Поляницької сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 25596005, вул. Карпатська, 1а, с. Паляниця, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78593) про визнання протиправними, скасування рішень та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Григорук О.Б.