Рішення від 11.03.2022 по справі 260/7868/21

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2022 року м. Ужгород№ 260/7868/21

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Дору Ю.Ю., за участю

секретаря судового засідання Завидняк А.В.,

представника позивача - не з'явився;

представника відповідача - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області у якому просить: зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області у порядку, межах, спосіб і строки, визначені законом перевести мене із пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України №3723 «Про державну службу» та перерахувати пенсію з 27.01.2021 з урахуванням довідки № 9 від 25.01.2021р. про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби., та довідки № 8 від 25.01.2021р. про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.; стягнути з відповідача на мою користь судовий збір у розмірі 908 грн.00 коп., сплачений мною при подачі адміністративного позову.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що провівши розрахунок пенсії на виконання рішення суду від 14 вересня 2021р. у справі 260/1525/21 встановлено, що розмір пенсії згідно Закону України «Про державну службу» (без врахування довідок про середню заробітну плату) буде становити 1854 грн. Отримавши листа з відмовою від проведення перерахунку пенсії з урахуванням довідок про складові заробітної плати, що враховуються при призначенні пенсії згідно Закону України «Про державну службу», від Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 26.11.2021р., позивач звернувся до суду за відновленням порушених прав в частині нарахування позивачу пенсії в розмірі, що передбачено Законом України «Про державну службу» та врахування, поданих довідок № 8 та № 9 від 25.01.2021р., при здійсненні перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Відповідачем до суду не подано відзиву, хоча ухвалу про відкриття спрощеного позовного провадження надіслано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Закарпатській області в його електронний кабінет. Документ доставлено до електронного кабінету 24.12.21 року. Стаття 159 КАС України визначає, що неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

17 лютого 2022 ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду постановлено про призначення судового розгляду з повідомленням (викликом) сторін.

11 березня 2022 ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду постановлено про закриття провадження в частині позовних вимог щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області у порядку, межах, спосіб і строки, визначені законом перевести ОСОБА_1 із пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України №3723 «Про державну службу».

Сторони у судове засідання не з'явилися.

Позивач подав суду клопотання про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити.

Відповідно до статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , отримує пенсію за віком з 25 липня 2014р.

27 січня 2021 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (Хустського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян ГУПФ в Закарпатській області) із заявою про переведення із пенсії з одного виду на інший. Тобто, ОСОБА_1 звернувся до Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії та перехід з пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію відповідно до ЗУ «Про державну службу». Рішенням Головного управління ПФУ в Закарпатській області від 03.02.2021р. за № 921180116291, позивачу відмовлено в переведенні з одного виду пенсії на інший по заяві від 27.01.2021р. Дані обставини встановлені і в рішенні Закарпатського адміністративного суду в адміністративній справі № 260/1525/21. Відповідно до статті 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Підставою відмови в переведенні на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» стало те, що у позивача недостатньо стажу державної служби. Пенсійний фонд не взяв до уваги подані ОСОБА_1 довідки, не зарахував стаж до стажу державної служби, а взяв до уваги тільки 14 років 7 місяців та 27 днів.

Непогоджуючись із відмовою Пенсійного фонду про перерахування пенсії та переведення на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом про визнання неправомірними дії пенсійного фонду, зобов'язанням провести перерахунок пенсії та зарахування періоду роботи з 19.07.1976р.по 23.07.1981р. на посаді секретаря комсомолу та період роботи з 24.07.1981р. по 24.10.1990р. на посаді інструктора організаційного відділу райкому Компартії України, як посади, що дають право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та включити, при перерахунку пенсії, складові заробітної плати державного службовця згідно довідок № 8, 9 від 25 січня 2021р. про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу на посадах, віднесених до категорії державної служби, виданої Хустською РДА Закарпатської області.

Закарпатський адміністративний суд справу розглянувши адміністративну справу № 260/1525/21 позовні вимоги задовольнив частково. Вирішив: визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області № 921180116291 від 03 лютого 2021 року про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 ; Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ - 20453063) зарахувати ОСОБА_1 період роботи з 19 липня 1976 року по 23 липня 1981 року на посаді секретаря комсомолу школи № 4 та період роботи 24 липня 1981року по 24 жовтня 1990 року на посаді інструктора організаційного відділу райкому Компартії України до стажу державної служби; Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ - 20453063) перевести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) з пенсії по віку на пенсію згідно Закону України "Про державну службу", з урахуванням стажу з 19 липня 1976 року по 23 липня 1981 року на посаді секретаря комсомолу школи № 4 та період роботи 24 липня 1981року по 24 жовтня 1990 року на посаді інструктора організаційного відділу райкому Компартії України. Рішення набуло законної сили 20.10.2021 року.

Що стосується питання про включення складових заробітної плати державного службовця згідно довідок № 8 та № 9 від 25 січня 2021року про складові плати для призначення пенсії особі, то суд вказав на те, що Пенсійний фонд ще не ухвалював рішення щодо перерахунку (переходу) пенсії на виконання рішення суду. Суд ухвалив відмовити в цій частині позову, мотивуючи тим, що на час розгляду справи (№ 260/1525/21) мої права чи інтереси не порушені, а можливо/ймовірно будуть порушені, тому задоволенню не підлягають, як передчасні.

Враховуючи рішення Закарпатського окружного адміністративного суду, Пенсійний фонд розглянув можливість переведення пенсії за віком на пенсії згідно Закону України «Про державну службу» та надіслав на адресу ОСОБА_1 листа від 05.11.2021р. № 0700-0401-8/43215 в якому повідомив позивача про те, що виплаті пенсії в новому розмірі 13418,18 грн. буде здійснюватися починаючи з 01.12.2021р. Суму боргу за період з 27.01.2021р. по 30.11.2021р. у розмірі 93770,78 грн. облікована органами Пенсійного фонду України та буде виплачена після надходження коштів з Державного бюджету України.

Через деякий час на адресу ОСОБА_1 . Пенсійний фонд знову надіслав листа від 26.11.2021р. № 0700-0306-9/46491 та повідомив, що оскільки судом не розглядалося питання порядку обчислення заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, враховувати довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, визначені за відповідною посадою працюючого державного службовця, підстав немає.

Провівши розрахунок пенсії на виконання рішення суду від 14 вересня 2021р. у справі 260/1525/21 встановлено, що розмір пенсії згідно Закону України «Про державну службу» (без врахування довідок про середню заробітну плату) буде становити 1854 грн.

Вважаючи такі дії протиправними позивач звернувся до суду.

Відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-УІІІ за наявності у особи станом на 01.05.2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу державної служби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону №3723-ХІІ, у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців

Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 № 622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі Порядок № 622). Пунктом 2 Порядку № 622 передбачено, що згідно З пунктами 10 і 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII "Про державну службу» на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 №3723-XII «Про державну службу» мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 року № 889-УІП "Про державну службу", зокрема, мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.

Згідно з п.4 Порядку № 622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби).

За правилами, встановленими ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, беручи до уваги фактичні обставини даної справи, з метою найбільш ефективного захисту порушених прав позивача, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення та до висновку про необхідність зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 27.01.2021 року з урахуванням довідки № 9 від 25.01.2021р. про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби., та довідки № 8 від 25.01.2021р. про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Так, позивачем для звернення до суду було сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн, що підтверджується матеріалами справи

Керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 241 - 246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород, Закарпатська область,88000, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 27.01.2021 року з урахуванням довідки № 9 від 25.01.2021р. про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби., та довідки № 8 від 25.01.2021р. про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород, Закарпатська область,88000, код ЄДРПОУ 20453063) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені судові витрати у вигляді сплати судового збору в сумі 908,00 грн. (дев'ятсот вісім грн. 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до статті 243 частини 3 КАС України 11 березня 2022 року було проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду. Рішення суду у повному обсязі було складено 14 березня 2022 року.

СуддяЮ.Ю.Дору