Ухвала від 11.03.2022 по справі 120/19608/21-а

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

11 березня 2022 р. Справа № 120/19608/21-а

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Сало Павло Ігорович, розглянувши в місті Вінниці у письмовому провадженні питання про залишення без руху позовної заяви на стадії судового розгляду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Жмеринської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Жмеринської районної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо нарахування та виплаті позивачу щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, як учаснику бойових дій, у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком та зобов'язання відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, як учаснику бойових дій, у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, в сумі 7354,00 грн, з урахуванням раніше виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що з 2016 року позивач є учасником бойових дій та має право на встановлені законом пільги, зокрема отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". 27.02.2020 Конституційний Суд України прийняв рішення за № 3-р/2020, яким визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційними) окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Позивач вважає, що виплата допомоги за 2021 рік здійснена відповідачем у зменшеному розмірі, а тому вирішив за захистом своїх прав звернутися до суду.

Ухвалою суду від 04.01.2022 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху з підстав її невідповідності вимогам ч. 1 ст. 161 КАС України. Так, судом встановлено, що при зверненні до суду позивач не надав суду копій позовної заяви та доданих до неї документів для відповідача. Тому позивачу надано строк для усунення виявлених недоліків позовної заяви протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

18.01.2022 до суду надійшла заява позивача про усунення недоліків позовної заяви, до якої додано копії позовної заяви з доданими до неї документами для відповідача.

Ухвалою суду від 20.01.2022 відкрито провадження у цій цій справі та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

21.02.2022 від відповідача надійшла заява, в якій зазначається, що позивач ОСОБА_1 не перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Жмеринської районної державної адміністрації. При цьому до заяви додано довідку від 11.02.2022 за № 623/01-17/03/1/2.22, згідно з якою Управління не проводило нарахування та виплату гр. ОСОБА_1 щорічної допомоги до 5 травня за 2021 рік як учаснику бойових дій.

Оцінивши надані відповідачем докази, суд зазначає таке.

Позовна заява подається до суду у письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, та повинна відповідати загальним вимогам, що встановлені статтями 160, 161 КАС України.

Норми статей 160, 161 КАС України не містять виключень і поширюються на всі випадки звернення до суду з позовною заявою, у зв'язку з чим недотримання положень цих норм свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.

Пунктом 5 частини п'єятої статті 160 КАС України передбачено, що у позовній заяві зазначається виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Крім того, в силу приписів ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні у нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

Наведені обов'язки позивача при оформленні та поданні до суду позовної заяви узгоджуються з його обов'язками як учасника справи, визначеними у ст. 77 КАС України.

Так, згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Суд не може витребовувати докази у позивача в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, окрім доказів на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів (ч. 5 ст. 77 КАС України).

Отже, разом з позовною заявою позивач повинен надати суду докази на підтвердження тих обставини, якими обґрунтовуються заявлені позовні вимоги і за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав та інтересів суб'єктом владних повноважень.

Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, позивач ОСОБА_1 зазначає, що у 2021 році він отримав від відповідача разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік в розмірі 1491,00 грн.

Втім, до позовної заяви не додано жодних доказів на підтвердження того, що саме Управління соціального захисту населення Жмеринської районної державної адміністрації здійснило виплату позивачу спірної допомоги за 2021 рік, що в свою чергу свідчить про недотримання позивачем вимог п. 5 ч. 5 ст. 160 КАС України.

Крім того, в порушення вимог ч. 4 ст. 161 КАС України позивач не долучив до позовної заяви жодних доказів на підтвердження викладених у позові обставин.

Так, оскаржуючи бездіяльність відповідача щодо нарахування та виплати щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі 1491,00 грн, позивач не надав суду листа-відповіді органу, що здійснює такі виплати, із зазначенням конкретно нарахованої та виплаченої позивачу суми, або будь-який інший доказ, на підставі якого можливо встановити суб'єкта нарахування спірної виплати та надати оцінку аргументам позивача, що саме Управління соціального захисту населення Жмеринської районної державної адміністрації виплачувало йому спірну допомогу до 05 травня у 2021 році.

Також позовна заява не містить відомостей про те, що позивач перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Жмеринської районної державної адміністрації як учасник бойових дій, який маєправо на отримання спірної допомоги.

З огляду на викладене суд доходить висновку, що позовна заява не відповідає загальним вимогам, що встановлені статтями 160, 161 КАС України.

Відповідно до ч. 13 ст. 171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.

Таким чином, оскільки невідповідність позовної заяви вимогам ч. 4 ст. 161 КАС України виявлена судом після відкриття провадження у справі, позовну заяву ОСОБА_1 належить залишити без руху на стадії судового розгляду з наданням позивачу строку для усунення вказаних в цій ухвалі недоліків позовної заяви у спосіб:

- надання суду доказів виплати Управлінням соціального захисту населення Жмеринської районної державної адміністрації щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, як учаснику бойових дій, в сумі 1491,00 грн;

- надання суду доказів перебування позивача на обліку в Управлінні соціального захисту населення Жмеринської районної державної адміністрації як отримувача спірних виплат.

Водночас суд звертає увагу на те, що наслідки невиконання позивачем вимог цієї ухвали визначені у п. 7 ч. 1 ст. 240 КАС України, згідно з яким суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо провадження в адміністративній справі було відкрито за позовною заявою, яка не відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України, і позивач не усунув цих недоліків у строк, встановлений судом.

Керуючись ст.ст. 122, 123, 160, 161, 169, 240, 256, 293, 294 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

1. Залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Жмеринської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

2. Встановити позивачу 10-денний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви, виявлених під час розгляду справи по суті.

3. Копію ухвали надіслати для відома та виконання позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Ухвала в повному обсязі складена 11.03.2022.

Суддя Сало Павло Ігорович