Виноградівський районний суд Закарпатської області
___________________________________________________________________________________________________ Справа № 299/1457/22
11.03.2022 року м.Виноградів
Виноградівський районний суд Закарпатської області у складі:
Головуючий - суддя Кашуба А.В.,
секретар судових засідань Чернянчук К.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Виноградів цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересована особа Виноградівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Берегівському районі Закарпатської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України,
10.03.2022 заявниця звернулась до суду з зазначеною заявою, в обґрунтування якої вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Луганськ Луганської області, Україна, народила доньку ОСОБА_2 . Народження дитини було зареєстровано у Жовтневому відділі запису актів цивільного стану Луганського міського управління юстиції Міністерства юстиції Луганської народної республіки. Видано Свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 від 28.07.2017, яке не визнається державою Україна. ОСОБА_1 , її чоловік та донька є громадянами України. Батьки дитини є у незареєстрованому шлюбі. Заявниця звернулася до Виноградівського ВДРАЦС з метою реєстрації народження її дитини, однак їй було відмовлено через те, що факт народження дитини на тимчасово непідконтрольній території України необхідно підтвердити у судовому порядку.
Заявниця надала до суду заяву, в якій просила провести розгляд справи за її відсутності, заяву підтримала у повному обсязі.
Представник заінтересованої особи - надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, проти задоволення заяви не заперечує.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін на підставі наявних у справі письмових доказів без фіксування судового засідання технічними засобами.
Вивчивши доводи заяви, дослідивши подані докази, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно п.7 ч.1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема, справи про народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до п.18 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Згідно ч.1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
У відповідності до п.10 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суди можуть встановлювати факти реєстрації усиновлення (удочеріння), шлюбу, розірвання шлюбу, народження і смерті, якщо в органах реєстрації актів громадянського стану не зберігся відповідний запис чи відмовлено у його відновленні або ж він може бути відновлений лише на підставі рішення суду про встановлення факту реєстрації акту громадянського стану (п.4 ст. 273 ЦПК України).
Документ, що підтверджує факти укладення шлюбу та народження дитини заявниці, виданий закладом на тимчасово окупованій території, є недійсним і не створює правових наслідків відповідно до ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України".
Відповідно до п. 3 наказу Міністерства юстиції України від 17 червня 2014 року N 953/5 "Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції" Державному підприємству "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України наказано тимчасово призупинити проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та видачу витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян відділами державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходяться на території Луганської області та Донецької області.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Частиною 3 даної статті Закону передбачено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Згідно зі ст. 18 Закону громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
За змістом п. 7 ч. 1 ст. 256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них.
Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів.
Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження.
За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Згідно ст. 125 Сімейного кодексу України, якщо мати та батько не перебувають в шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров'я про народження нею дитини.
Згідно ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України, при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли не має спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по-батькові батька дитини записується за її вказівкою.
Відповідно до ч. 1 ст. 144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
За правилами ст. 7 Закону України "Про громадянство України" особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України.
Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України N 789-XII від 27 лютого 1991 року, дитина має бути зареєстрована одразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого 14.10.1985 року, ІНФОРМАЦІЯ_2 народилася ОСОБА_1 , батьками якої є ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , українці, актовий запис №985.
Суд встановив, що 21.12.2007 року ОСОБА_1 зареєструвала шлюб із ОСОБА_6 у Кам'янобрідському відділі реєстрації актів цивільного стану Луганського міського управління юстиції, актовий запис №361. Після реєстрації шлюбу дружині присвоєне прізвище « ОСОБА_7 ». Свідоцтво серії НОМЕР_3 , видане Кам'янобрідським відділом реєстрації актів цивільного стану Луганського міського управління юстиції, Україна.
17.11.2009 року у Кам'янобрідському відділі реєстрації актів цивільного стану Луганського міського управління юстиції зареєстровано розірвання шлюбу подружжя ОСОБА_8 , актовий запис №130. Прізвище дружини після розірвання шлюбу ОСОБА_7 . Свідоцтво серії НОМЕР_4 , видане Кам'янобрідським відділом реєстрації актів цивільного стану Луганського міського управління юстиції, Україна.
Суд дослідив надані заявницею копії Свідоцтв, виданих Жовтневим відділом запису актів цивільного стану Луганського міського управління юстиції Міністерства юстиції так званої Луганської народної республіки, та у таких зафіксовано, що ОСОБА_1 01.07.2017 року уклала шлюб із ОСОБА_9 , громадянином України, а ІНФОРМАЦІЯ_1 у м.Луганську вона народила дитину - дівчинку на ім'я ОСОБА_10 .
У березні 2022 року заявниця звернувся до Виноградівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Берегівському районі Закарпатської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України за видачею свідоцтва про народження дитини, однак їй було відмовлено через те, що заявником для підтвердження факту народження пред'явлено документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Відповідно до ст.ст. 1, 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» м. Донецьк є тимчасово окупованою територією. Тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Статтею 9 цього Закону передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
На сьогоднішній час документи про народження дитини, видані органами тимчасово окупованої території, не є підставою для реєстрації народження на території України. Крім того, документ про реєстрацію шлюбу між ОСОБА_1 та ОСОБА_9 також не визнається дійсним і не створює правових наслідків.
Статтею 17 ч.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Згідно зі ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Згідно ч. 4 ст. 12 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження.
Пунктом 2 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України №52/2 від 18 жовтня 2000 року, передбачено, що підставами для проведення державної реєстрації народження, зокрема є: б) медичне свідоцтво про народження, медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу. Ці документи подаються для державної реєстрації народження дитини, яка досягла одного року і більше.
Оцінюючи надані заявницею письмові докази, суд виходить з того, що народження особи є юридичним фактом, що має наслідком виникнення та зміну багатьох правовідносин, а тому має безпосереднє значення для реалізації різними особами своїх прав.
Керуючись ст. 3, ч. 2 ст. 9,18 України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", ст. ст. 135, 144 СК України, ст. ст. 3, 4, 10,11, 57-60,212-215, 234-235, 256-259 ЦПК України, суд
Заяву задовольнити.
Встановити факт народження у громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженки м.Луганськ, Україна, дитини жіночої статі, яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Луганськ, Луганської області, Україна.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
ГоловуючийА. В. Кашуба