04 березня 2022 року м. Рівне №460/17360/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді О.В. Поліщук, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доГоловного управління Держпродспоживслужби у Рівненській області
визнання протиправними дій, зобов'язання вчинення певних дій, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби у Рівненській області про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у реєстрації трактора марки XINGTAI 24 B, заводський номер НОМЕР_1 , двигун номер НОМЕР_2 , зобов'язання відповідача зареєструвати за позивачем трактор марки XINGTAI 24 B, заводський номер НОМЕР_1 та видати позивачу відповідні свідоцтво про реєстрацію та номерний знак на цей трактор.
Стислий виклад позицій сторін.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що у його власності перебуває трактор марки XINGTAI 24 B, заводський номер НОМЕР_1 , двигун номер НОМЕР_2 , який був придбаний ним у 2012 році за 23600 гривень, однак після його купівлі не був вчасно зареєстрований у встановленому законом порядку через правову необізнаність позивача. Повідомив, що з метою належної державної реєстрації вказаного вище транспортного засобу 24.11.2021 він подав заяву до Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області до якої додав всі наявні в нього документи, а саме: довідку-рахунок №081679 від 31.07.2021, підписану та скріплену печаткою ТОВ Торговий дім ДТЗ, паспорт на трактор, транзитний номер НОМЕР_3 , бланк серії НОМЕР_4 , копію паспорту і копію картки про присвоєння ідентифікаційного номеру. Проте, йому було відмовлено у зв'язку з відсутністю необхідних документів у повному обсязі. Такі дії відповідача він вважає протиправними, оскільки на дату придбання ним транспортного засобу такі документи, як: митна декларація та сертифікат відповідності затвердженому типу законодавством не вимагались, а тому вони у нього відсутні. Разом з тим, зауважив, що договір купівлі-продажу трактора у нього не зберігся, однак його право власності на цю машину підтверджується довідкою-рахунком, який додавався до заяви. Також, зазначив про те, що висновок спеціаліста на предмет обстеження ідентифікаційних номерів та документів на предмет фальсифікації не повинен додаватись до заяви щодо державної реєстрації, оскільки для нових машин такий документ не видається. Відтак, ним надано всі потрібні документи для здійснення реєстрації трактора натомість відповідачем такі дії не проведені. Просить суд задовольнити позов у повному обсязі з підстав, наведених у позовній заяві.
У встановлений судом строк відповідачем подано до суду відзив, в якому він заперечив проти позовних вимог. Відзив обґрунтований тим, що позивачу відмовлено у реєстрації трактора, у зв'язку з відсутністю необхідних для реєстрації документів, передбачених Порядком відомчої реєстрації та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів. Вважає, що у позивача відсутнє порушене право, оскільки відповідач не оспорює право власності на трактор, а лише констатує факт відсутності або ненадання позивачем необхідних документів для проведення реєстрації причепа. Зазначає, що оспорювана відмова прийнята відповідачем в порядку і у спосіб, що визначені чинним законодавством та в межах наданих йому повноважень, обґрунтовано і правомірно. З наведених у відзиві підстав, просить суд відмовити у задоволенні позову повністю.
Заяви, клопотання учасників справи.
Заяв та клопотань, які мають значення для вирішення спору до суду не надходило.
Процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 24.12.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Розгляд справи здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, тому відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Фактичні обставини та зміст спірних правовідносин.
Розглянувши матеріали, повно та всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, надавши оцінку всім аргументам учасників справи, судом встановлено наступне.
31 липня 2012 року ОСОБА_1 придбав через ТОВ «Торговий дім» «ДТЗ» трактор XINGTAI 24 B, заводський номер згідно з технічним паспортом НОМЕР_1 (а.с.12), двигун номер НОМЕР_2 , за 23600 гривень, про що складена довідка-рахунок №081679 (а.с. 11). При цьому в довідці зазначено, що машина повинна бути зареєстрована (перереєстрована) в інспекції державного технічного нагляду протягом 10 діб з моменту придбання.
Крім того ТОВ «Торговий дім» «ДТЗ» надав позивачу номерний знак «Транзит», який повинний бути зданий ним в інспекцію під час реєстрації /а.с. 13/.
24.11.2021 ОСОБА_1 задля державної реєстрації за ним трактору XINGTAI 24 B подав заяву до Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області до якої додав такі документи, а саме: довідку-рахунок №081679 від 31.07.2021, підписану та скріплену печаткою ТОВ Торговий дім ДТЗ, паспорт на трактор, транзитний номер НОМЕР_3 , бланк серії НОМЕР_4 , копію свого паспорту і копію картки про присвоєння ідентифікаційного номеру /а.с. 8-10/.
02.12.2021 відповідач листом №08-17/01-11/4885-21 відмовив позивачу у здійсненні реєстрації вказаного транспортного засобу у зв'язку з ненаданням документів для проведення реєстрації у повному обсязі, а саме в поданих документах відсутні: митна декларація; договір купівлі- продажу; висновок спеціаліста на предмет обстеження ідентифікаційних номерів та документів на предмет фальсифікації, а також для машин, які реєструються вперше: сертифікат відповідності затвердженому типу, оформлений виробником або його уповноваженим представником на підставі сертифіката затвердження типу. - для машин, на які поширюється дія Технічного регламенту затвердження типу сільськогосподарських та лісогосподарських тракторів, їх причепів і змінних причіпних машин, систем, складових частин та окремих технічних вузлів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 р. N 1367 ( 1367-201 1-п ) або сертифікат затвердження типу, виданий на одиничні зразки машин органом з оцінки відповідності, призначеним в установленому порядку на провадження діяльності щодо затвердження типу /а.с. 14-15/.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду для захисту своїх прав та інтересів.
Докази відхилені судом та мотиви їх відхилення
Суд не відхиляє докази подані учасниками справи. Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Норми права, які застосував суд, мотиви їх застосування та оцінка аргументів сторін.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 1-3 статті 34 Закону України "Про дорожній рух" від 30 червня 1993 року № 3353-XII (далі - Закон № 3353-XII) державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, а також відсутності будь-яких обтяжень, у тому числі за даними Державного реєстру обтяжень рухомого майна, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачою реєстраційних документів та номерних знаків.
Державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників.
Державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення.
У силу вимог статті 34 Закону № 3353-XII порядок здійснення відомчої реєстрації та ведення обліку транспортних засобів, зокрема, тракторів визначається Кабінетом Міністрів України.
Процедуру відомчої реєстрації, перереєстрації, тимчасової реєстрації (далі - реєстрація) та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів (далі - машини), здійснення інших заходів, пов'язаних з реєстрацією та веденням обліку машин визначено Порядком відомчої реєстрації та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 694 від 08.07.2009 року (далі - Порядок №694).
Згідно з пунктом 2 Порядку №694 реєстрація та зняття з обліку машин проводяться територіальними органами Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (далі - територіальні органи Держпродспоживслужби).
У силу вимог підпункту 5 пункту 8 цього Порядку суб'єкт господарювання, який здійснює оптову та роздрібну торгівлю машинами, що включений до електронного реєстру суб'єктів господарювання, які здійснюють оптову та роздрібну торгівлю тракторами, самохідними шасі, самохідними сільськогосподарськими, дорожньо-будівельними і меліоративними машинами, сільськогосподарською технікою, іншими механізмами вітчизняного та іноземного виробництва та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери, держателем якого є Держпродспоживслужба, може їх не реєструвати за умови оформлення в установленому порядку актів прийняття-передачі (додаток 1) (якщо це стосується підприємства-виробника) або договорів купівлі-продажу (якщо це стосується іншого суб'єкта господарювання). Такі суб'єкти під час продажу машин видають власникові номерний знак "Транзит" (додаток 3), строк дії якого становить 10 діб.
Власник машини, що придбана у зазначених суб'єктів, подає для реєстрації оригінал акта прийняття-передачі машини та/або договору купівлі-продажу і номерний знак "Транзит";
Відповідно до п.4 Порядку №694 машина реєструється протягом семи днів на підставі заяви власника або уповноваженої ним особи, яка подається державному інспектору у відповідному районі, у разі, коли документи, що додаються до заяви, подані у повному обсязі.
До заяви додаються:
1) документи, що підтверджують право власності або правомірність використання машини;
2) документи, що підтверджують сплату передбачених законодавством податків, а також зборів за послуги, що надаються інспекцією;
4) копії паспорта та картки фізичної особи - платника податків про присвоєння ідентифікаційного номера Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платників (для фізичної особи);
5) документ, що посвідчує особу представника власника та його повноваження (у разі потреби);
6) свідоцтво про реєстрацію машини з відміткою про її зняття з обліку попереднім власником (якщо машина перебувала в експлуатації та була зареєстрована в інспекції чи іншому державному органі);
7) митна декларація на паперовому носії або її копія, засвідчена в установленому порядку, або електронна митна декларація, або уніфікована митна квитанція МД-1 - для машин, що ввезені на митну територію України та реєструються вперше;
8) акт про присвоєння ідентифікаційного номера (у разі реєстрації машини, якій ідентифікаційний номер присвоєно відповідно до пункту 14 Порядку);
8-1) висновок спеціаліста;
8-2) для машин, які реєструються вперше:
декларація про відповідність, оформлена виробником або його уповноваженим представником, - для машин, на які поширюється дія Технічного регламенту безпеки машин, затвердженого постановою Кабінету' Міністрів України від 30 січня 2013 р. N 62 (62-2013-п ) (Офіційний вісник України, 2013 р„ N 9, ст. 344);
сертифікат затвердження типу, виданий органом з оцінки відповідності, призначеним в установленому порядку на провадження діяльності щодо затвердження типу, - для машин, на які поширюється дія Технічного регламенту затвердження типу сільськогосподарських та лісогосподарських тракторів, їх причепів і змінних причіпних машин, систем, складових частин та окремих технічних вузлів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 р. N 1367 ( 1367-2011-п) (Офіційний вісник України, 2012 р., N 1, ст. 22)
або
сертифікат відповідності затвердженому типу, оформлений виробником або його уповноваженим представником на підставі сертифіката затвердження типу. - для машин, на які поширюється дія Технічного регламенту затвердження типу сільськогосподарських та лісогосподарських тракторів, їх причепів і змінних причіпних машин, систем, складових частин та окремих технічних вузлів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 р. N 1367 ( 1367-201 1-п ) або сертифікат затвердження типу, виданий на одиничні зразки машин органом з оцінки відповідності, призначеним в установленому порядку на провадження діяльності щодо затвердження типу; (абзац третій підпункту 8-2 пункту 4 в редакції Постанови КМ N 1168).
9) інші документи у випадках, визначених цим Порядком.
Згідно з пунктом 5 Порядку №694 на кожну зареєстровану машину видається свідоцтво про реєстрацію машини або талон тимчасового обліку машини (далі - реєстраційний документ), зразки яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 1992 р. N 47 ( 47-92-п ) (ЗП України, 1992 р., N 3, ст. 57; Офіційний вісник України, 2000 р., N 1, ст. 10; 2010 р., N 8, ст. 394), та номерний знак, що виготовляється згідно з державними стандартами. (Абзац перший пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 587 (587-2014-п) від 30.10.2014).
Підпунктом 2 пункту 10 Порядку №694 передбачено, що у реєстрації машини може бути відмовлено, зокрема, у разі коли документи подано не в повному обсязі.
З аналізу змісту наведених норм права вбачається, що державна реєстрація тракторів проводиться територіальними органами Держпродспоживслужби, зокрема, Головним управлінням Держпродспоживслужби у Рівненській області на підставі заяви власника або уповноваженої ним особи до якої додаються документи у повному обсязі за переліком визначеним Порядком №694 для перевірки їх цими органами. При цьому, у разі не подання заявником всіх необхідних документів з зазначеного вище переліку у реєстрації транспортного засобу може бути відмовлено.
Так, з наявних в матеріалах справи письмових доказів суд встановив, що ОСОБА_1 24.11.2021 задля державної реєстрації за ним трактору XINGTAI 24 B подав заяву до Головного управління Держспоживслужби в Рівненській області до якої додав всі наявні в нього документи, а саме: довідку-рахунок №081679 від 31.07.2021, підписану та скріплену печаткою ТОВ Торговий дім ДТЗ, паспорт на трактор, транзитний номер НОМЕР_3 , бланк серії НОМЕР_4 , копію паспорту і копію картки про присвоєння ідентифікаційного номеру.
02.12.2021 відповідач листом №08-17/01-11/4885-21 відмовив позивачу у здійсненні реєстрації вказаного транспортного засобу. Підставою для відмови стало те що до заяви не додані такі документи: митна декларація; договір купівлі- продажу; висновок спеціаліста на предмет обстеження ідентифікаційних номерів та документів на предмет фальсифікації, а також для машин, які реєструються вперше: належний сертифікат відповідності затвердженому типу.
Позивач не заперечує, що фактично не додав до своєї заяви перелічені відповідачем у листі документи у повному обсязі у зв'язку з їх відсутністю, хоча відповідно до пункту 4 Порядку №694, повинен був це зробити щоб сподіватися на позитивне вирішення питання щодо проведення реєстрації свого транспортного засобу. Водночас, на переконання суду, під час реєстрації транспортних засобів відповідач правильно застосував норми Порядку №694 чинні саме на дату проведення такої реєстрації, а не на дату придбання трактору.
Отже, у Головного управління Держпродспоживслужби у Рівненській області були достатні правові підстави для відмови позивачу у здійсненні державної реєстрації належного йому трактора XINGTAI 24 B, заводський номер згідно з технічним паспортом НОМЕР_1 , двигун номер НОМЕР_2 . Разом з тим, суд вважає недоречним, надавати правову оцінку всім аргументам позивача щодо доцільності або недоцільності подання ним до заяви окремих документів у зв'язку з неможливістю їх отримати або відсутності необхідності їх подачі, оскільки позивач не виконав вимоги законодавства щодо вчасної реєстрації транспортного засобу після купівлі трактору XINGTAI 24 B у встановленому порядку. При цьому суд критично ставиться до тверджень позивача щодо його правової необізнаності про необхідність вчинення таких дій, оскільки у поданій ним самим довідці-рахунку чітко зазначено, що машина повинна бути зареєстрована (перереєстрована) в інспекції державного технічного нагляду протягом 10 діб з моменту придбання. Тобто позивач був обізнаний щодо свого обов'язку зареєструвати трактор упродовж зазначеного строку.
З наведеного суд дійшов висновку, що відповідач у спірних правовідносинах діяв на підставі і в межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, а тому позовна вимога про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у реєстрації трактора марки XINGTAI 24 B є необґрунтованою і задоволенню не підлягає.
Стосовно зобов'язання відповідача зареєструвати за позивачем трактор марки XINGTAI 24 B, заводський номер НОМЕР_1 та видати позивачу відповідні свідоцтво про реєстрацію та номерний знак на цей трактор суд зауважує наступне.
Згідно зі статтею 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.
Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Так, згідно зі статтею 1 Протоколу 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.
Суд зауважує, що відмова у реєстрації придбаного позивачем транспортного засобу призведе до неможливості розпоряджатися цим засобом і експлуатувати його, а тому становитиме втручання держави у мирне володіння його майна.
Поряд з цим підстава для такої відмови у зв'язку з ненаданням документів у повному обсязі, як вже зазначалось вище, передбачена Порядком №694, відтак застосована на законній основі.
Водночас втручання державного органу у право вільно володіти своїм майном у цій конкретній правовій ситуації переслідує законну мету, оскільки воно відповідає публічним інтересам, зокрема забезпеченню контроля за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій..
Проте, на думку суду, таке втручання, з-поміж, встановленого законом і задля суспільного інтересу, має досягти «справедливого балансу» між вимогами загального інтересу суспільства та умовами захисту основних прав людини.
Так, відмова у державній реєстрації належного позивачу трактора безумовно призведе до неможливості або ускладнення його використання і неможливості надалі розпорядитися ним саме, як транспортним засобом.
При цьому суд враховує, те що право власності ОСОБА_1 на трактор марки XINGTAI 24 B, заводський номер НОМЕР_1 ніким не оспорюється, він придбаний на законних підставах, а також те, що з дати його купівлі пройшов значний проміжок часу, а саме більше 9 років.
У цих конкретних правових відносинах, суд констатує що неможливість використовувати трактор і розпоряджатися ним, яка буде зумовлена відмовою у державній реєстрації стане для нього лише надмірним тягарем, який є наразі непропорційним легітимній меті такого втручання.
З наведеного суд вважає що у випадку застосування такого заходу не буде досягнуто «справедливого балансу» між вимогами загального інтересу суспільства, які полягають у контролі за використанням транспортних засобів та умовами захисту основних прав людини.
Отже, відмова у реєстрації належного позивачу транспортного засобу, на переконання суду, буде становите невиправдане втручання у його право на мирне володіння майном, а тому позовна вимога щодо зобов'язання відповідача зареєструвати за позивачем трактор марки XINGTAI 24 B, заводський номер НОМЕР_1 є обґрунтованою і підлягає задоволенню.
Водночас згідно з пунктом 5 Порядку №694 на кожну зареєстровану машину видається свідоцтво про реєстрацію машини або талон тимчасового обліку машини та номерний знак, що виготовляється згідно з державними стандартами. З наведеного, суд вважає за недоцільне зобов'язувати відповідача видати ОСОБА_1 відповідні свідоцтво про реєстрацію та номерний знак на трактор, оскільки після реєстрації відповідач зобов'язаний здійснити такі дії на виконання вимог Порядку №694. Відтак, така позовна вимога є передчасною і задоволенню не підлягає.
Висновки суду.
Враховуючи наведене вище, суд вважає, що позовні вимоги частково обґрунтовані та підтверджені належними та допустимими доказами, відтак підлягають до задоволення частково.
Судові витрати.
Підстави для розподілу судових витрат у порядку статті 139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби у Рівненській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинення певних дій - задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Держпродспоживслужби у Рівненській області зареєструвати за ОСОБА_1 трактор марки XINGTAI 24 B, заводський номер НОМЕР_1 .
У решті позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 04 березня 2022 року
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_5 )
Відповідач - Головне управління Держпродспоживслужби у Рівненській області (вул. Малорівненська, 91,м. Рівне,33025, ЄДРПОУ/РНОКПП 40309748)
Суддя О.В. Поліщук