Рішення від 04.03.2022 по справі 440/991/22

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2022 року м. ПолтаваСправа № 440/991/22

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гіглави О.В. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, у якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність ГУПФУ в Полтавській області щодо нездійснення перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки №22/6-6085 від 13.10.2021;

- зобов'язати ГУПФУ в Полтавській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №304 від 20 квітня 2016 року «Про умови оплати праці посадових осіб, керівників та керівних працівників окремих державних органів, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну службу"» і №107 від 05 лютого 2020 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 20 квітня 2016 р. № 304», та довідки №22/6-6085 від 13.10.2021 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2020, яка виготовлена МВС України починаючи з 1 березня 2020 року у розмірі 90% від грошового забезпечення - 76044,00 грн без обмеження максимального розміру з врахуванням раніше виплачених сум.

Позов обґрунтований тим, що позивач звернувся до відповідача зі зверненням про перерахунок пенсії на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України. Листом ГУ ПФУ в Полтавській області позивачу повідомлено про відсутність підстав для перерахунку пенсії на підставі довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України, оскільки остання на адресу пенсійного органу не надходила. Позивач з бездіяльністю ГУ ПФУ в Полтавській області щодо перерахунку та виплати йому пенсії з урахуванням розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідці Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України, не погоджується. Зазначає, що відповідач має всі підстави зробити перерахунок та виплату його пенсії з урахуванням документів, які містяться в матеріалах пенсійної справи та вказаної довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії з 01.03.2020.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24.01.2022 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази.

Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву просив у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність. Свою позицію мотивував посиланням на відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019, оскільки із втратою чинності положеннями пунктів постанови №103 та окремих пунктів Порядку №45 алгоритм дій державних органів щодо порядку виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення та її направлення до органу пенсійного фонду для перерахунку пенсії не змінився, а відтак додаткового або нового порядку складання довідки про розмір грошового забезпечення та направлення її до пенсійного органу не встановлено. Щодо вимоги про перерахунок та виплату пенсії з розрахунку 90% грошового забезпечення, відповідач зазначив про передчасність вказаної вимоги. Щодо вимоги про протиправність дій пенсійного органу внаслідок перерахунку пенсії із застосуванням обмеження максимальним розміром, зазначив, що норми Закону №3668-VI щодо обмеження максимального розміру пенсії є чинними, неконституційними не визнавались, а тому підлягають застосуванню всіма юридичними та фізичними особами.

Згідно з частиною третьою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

За приписами пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

Позивач набув право на державне пенсійне забезпечення та отримує пенсію відповідно до норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що учасниками справи не заперечується.

13.10.2021 Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України складено довідку №22/6-6085 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.03.2020 за прирівняною посадою поліцейського.

На звернення позивача щодо перерахунку та виплати його пенсії з 01.03.2020 на підставі довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України №22/6-6085 від 13.10.2021 управління листом проінформувало ОСОБА_1 про відсутність підстав для здійснення такого перерахунку пенсії, оскільки довідка Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України №22/6-6085 від 13.10.2021 на адресу пенсійного органу не надходила.

Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з позовом.

Надаючи оцінку вимогам позивача, суд зазначає наступне.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-ХІІ).

Згідно з частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтю 63 Закону №2262-XII доповнено частиною третьою щодо перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, Законом України від 23.12.2015 №900-VIII (набрав чинності 29.12.2015), яким також доповнено пункт 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" абзацом другим такого змісту: "За колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ у редакції Закону України від 06.12.2016 №1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (набрала чинності з 01.01.2017) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

У лютому 2020 року постановою Кабінету Міністрів України від 05.02.2020 №107 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 №304 "Про умови оплати праці посадових осіб, керівників та керівних працівників окремих державних органів, на яких не поширюється дія Закону України "Про Державну службу", згідно з якою з 01 березня 2020 року змінилося грошове забезпечення по посаді заступника Міністра внутрішніх справ України.

За змістом пунктів 2, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (надалі - Порядок №45), Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби: в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п'ятим і сьомим цього пункту) - МВС.

У Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.

Як слідує з матеріалів справи, 13.10.2021 Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України на ім'я ОСОБА_1 видано довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2020, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 №304 "Про умови оплати праці посадових осіб, керівників та керівних працівників окремих державних органів, на яких не поширюється дія Закону України "Про Державну службу" (з урахуванням змін до постанови Кабінету Міністрів України від 05.02.2020 №107 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 року №304").

Відповідно до зазначеної довідки розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за посадою заступник Міністра внутрішніх справ України станом на 01.03.2020 збільшився та складає 76041,00 грн, з яких: 48294,00 грн - посадовий оклад; 2400,00 грн - оклад за військовим (спеціальним) званням полковник поліції; 25347,00 грн - надбавка за вислугу років 50%.

Таким чином, станом на 01.03.2020 має місце збільшення грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, з урахуванням якого позивач має право на перерахунок його пенсії.

У листі від 13.12.2021 №15099-14642/Н-02/8-1600/21 управління в якості підстави для не перерахунку пенсії позивача на підставі довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України від 13.10.2021 по суті вказує на відсутність такої довідки в управління (матеріалах пенсійної справи позивача).

Разом з тим, такі посилання управління судом оцінюються критично, оскільки з наявних у матеріалах справи документів вбачається, що вказана довідка надавалася пенсійному органу безпосередньо самим позивачем разом зі зверненням про перерахунок пенсії з 01.03.2020.

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно з частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

З огляду на приписи вказаної вище статті, з 01.04.2020 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до статей 43, 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України №304 від 20.04.2016 "Про умови оплати праці посадових осіб, керівників та керівних працівників окремих державних органів, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну службу" і №107 від 05.02.2020 "Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 20 квітня 2016 р. № 304" на підставі довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України №22/6-6085 від 13.10.2021.

Суд зауважує, що довідка Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України №22/6-6085 від 13.10.2021 складена за відповідною формою, підписана уповноваженою особою державного органу та скріплена відповідною печаткою.

А тому, з урахуванням наведеного вище, зазначена довідка є достатньою та належною підставою для здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.04.2020.

Суд також враховує, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Згідно з частиною четвертою статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Отже, позивач має право на обчислення основного розміру його пенсії, виходячи з грошового забезпечення, зазначеного у довідці Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України №22/6-6085 від 13.10.2021.

За таких обставин, суд вважає належним та необхідним способом захисту порушеного права позивача визнання протиправними дій ГУПФ України в Полтавській області щодо відмови у здійсненні перерахунку з 01.04.2020 основного розміру пенсії позивачу з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідці Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України №22/6-6085 від 13.10.2021, зобов'язавши відповідача здійснити з 01.04.2020 перерахунок пенсії позивача відповідно до статей 43, 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України №304 від 20.04.2016 "Про умови оплати праці посадових осіб, керівників та керівних працівників окремих державних органів, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну службу" і №107 від 05.02.2020 "Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 20 квітня 2016 р. № 304" на підставі вказаної довідки, а також здійснити виплати з урахуванням фактично сплачених сум.

Стосовно вимог позивача в частині зобов'язання управління здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі оновленої довідки у розмірі 90% грошового забезпечення, а також здійснити виплату суми перерахованої пенсії без обмеження її граничного розміру, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Тобто, захисту адміністративним судом підлягають порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Отже, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

За викладених обставин, оскільки спірний перерахунок та виплату пенсії ще не проведено і суд не може під час прийняття рішення вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце у майбутньому, підстави для задоволення вимог позивача в частині зобов'язання управління здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі оновленої довідки у розмірі 90% грошового забезпечення, а також здійснити виплату суми перерахованої пенсії без обмеження її граничного розміру, задоволенню не підлягають.

Зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Стосовно клопотання про встановлення судового контролю, суд дійшов наступних висновків.

Частиною першою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Тобто, даною нормою передбачено право, а не обов'язок суду щодо встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.

Таким чином, клопотання позивача про встановлення судового контролю задоволенню не підлягає.

Підстави для розподілу судових витрат у вигляді сплати судового збору відсутні, з підстав звільнення позивача від сплати такого судового збору за подання даного позову.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 13967927) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови у здійсненні перерахунку з 01.04.2020 основного розміру пенсії ОСОБА_1 з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідці Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України №22/6-6085 від 13.10.2021.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити з 01.04.2020 перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статей 43, 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України №304 від 20.04.2016 "Про умови оплати праці посадових осіб, керівників та керівних працівників окремих державних органів, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну службу" і №107 від 05.02.2020 "Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 20 квітня 2016 р. № 304" на підставі довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України №22/6-6085 від 13.10.2021, а також здійснити виплати з урахуванням фактично сплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Відмовити у задоволенні клопотання про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Гіглава