15 лютого 2022 року м. ПолтаваСправа № 440/12979/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Сич С.С.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - Руль М.І.
представника відповідача - Ханіної М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Луганській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
18 жовтня 2021 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою, з урахуванням заяви про зміну предмету спору /а.с. 96-101/, до Головного управління ДПС у Луганській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Луганській області від 31.08.2021 №474846-2407-1214 про стягнення орендної плати за 2021 рік в сумі 28141,33 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що з початком воєнних дій на території м. Сєвєродонецьк орендованою земельною ділянкою за її цільовим призначенням не користується, а з 27.04.2017 він зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Вказує, що за укладеним договором оренди землі орендарями є три особи, тоді як оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням податкове зобов'язання визначено позивачу. Зазначає, що оскаржуване податкове повідомлення - рішення №474846-2407-1214 винесено відповідачем 31.08.2021, а не до 01 липня поточного року, як передбачено приписами Податкового кодексу України.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/12979/21, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання, витребувано докази та встановлено строк для їх надання до суду.
24 листопада 2021 року до суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву /а.с. 31-36/, у якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Луганській області від 31.08.2021 №474846-2407-1214 винесене відповідно до норм Податкового кодексу України. Вказує, що місто Сєвєродонецьк Луганської області не включене до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження та не відноситься до населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.
Ухвалами суду від 18 січня 2022 року витребувано докази від відповідача та встановлено строк для їх надання до суду, продовжено строк підготовчого провадження у справі на тридцять календарних днів, оголошено перерву у підготовчому засіданні до 09:30 02 лютого 2022 року.
28 січня 2022 року до суду надійшла заява позивача про зміну предмету позову /а.с. 96-101/.
Ухвалою суду від 02 лютого 2022 року прийнято до розгляду та приєднано до матеріалів справи заяву позивача про зміну предмету позову.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2022 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 09:30 15 лютого 2022 року.
Позивач та представник позивача у судовому засіданні підтримали позовні вимоги та просили задовольнити позов у повному обсязі з урахуванням заяви про зміну предмету позову.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову та просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Суд, заслухавши вступне слово учасників справи, дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини та спірні правовідносини.
Судом встановлено та підтверджено матеріалах справи, що 06.11.2008 між Сєвєродонецькою міською радою Луганської області в особі заступника голови Головка Ю.О. (орендодавець) та ОСОБА_2 , ОСОБА_1 і ОСОБА_3 укладено договір оренди землі №040841900410, що зареєстрований 08.12.2008 /а.с. 11-12/.
Відповідно до умова зазначеного договору орендодавець на підставі рішення сесії Сєвєродонецької міської ради за №2347 від 23.10.2008 надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку - землі промисловості (під 58/100 часток цеху великих блоків), яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 . В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,7953 га. На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 911890,98 грн. Договір укладено на 25 років строком по 23.10.2033 включно. Орендна плата вноситься орендарем самостійно у грошовій формі та розмірі 36475,64 грн на рік, що складає 4,00% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексації. Орендна плата вноситься у такі строки: щомісячно в розмірі: 3039,64 грн протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця.
31.08.2021 відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення № 474846-2407-1214, яким ОСОБА_1 визначено податкове зобов'язання за платежем "орендна плата з фізичних осіб" в сумі 28141,33 грн. за податковий період 2021 рік /а.с. 15/.
Позивач не погодився з податковим повідомленням-рішенням ГУ ДПС у Луганській області від 31.08.2021 №474846-2407-1214 та звернувся до суду даним позовом.
Надаючи правову оцінку оскаржуваному податковому повідомленню-рішенню ГУ ДПС у Луганській області від 31.08.2021 №474846-2407-1214, суд дійшов таких висновків.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 206 Земельного кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Частиною 1 ст. 96 Земельного кодексу України зазначено, що землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельних податок або орендну плату.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (надалі - ПК України у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня;
Плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).
Статтею 269 Податкового кодексу України визначено, що платниками плати за землю є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.
Згідно з положеннями пунктів 288.1- 288.4 статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки.
Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Згідно з пунктом 288.7 статті 288 Податкового кодексу України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 Податкового кодексу України.
Відповідно до вимог статті 285 Податкового кодексу України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
За приписами пункту 286.5. статті 286 Податкового кодексу України нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу.
Матеріалами справи встановлено, що спірним податковим повідомленням - рішенням позивачеві визначено суму грошового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб згідно з договором оренди землі від 06.11.2008 №040841900410 за податковий звітний період 2021 року. Розрахунок розміру орендної плати проведений правильно та наявний у матеріалах справи /а.с. 42/.
Щодо доводів позивача про те, що він не має нести відповідальність за несплату податкових зобов'язань з орендної плати одноособово з огляду на факт підписання договору оренди землі й іншими орендарями - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , суд зазначає наступне.
Згідно з поданим ГУ ДПС у Луганській області розрахунком розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності за 2021 рік згідно з договором оренди землі №040841900410 від 06.11.2008 орендну плату розраховано на одного орендаря виходячи з таких показників: площа земельної ділянки 2651 м2, нормативна грошова оцінка земельної ділянки - 303963,67 грн., прийнятий для розрахунку розмір орендної плати відсоток нормативно грошової оцінки земельної ділянки - 4%.
Відповідно до п. 289.2 ст. 289 Податкового кодексу України коефіцієнти індексації нормативно грошової оцінки земель становлять: за 2008 рік - 1,152 (застосовується у 2009 році); за 2009 рік - 1,059 (застосовується у 2010 році); у 2011-2013 роках - 1; за 2014 рік - 1,249 (застосовується у 2015 році); за 2015 рік - 1,433 (застосовується у 2016 році); за 2016 рік - 1,06 (застосовується у 2017 році); за 2017-2020 роки - 1.
Враховуючи ці коефіцієнти індексації, річна сума орендної плати за ділянку становить за 2021 рік - 28141,33 грн.
Отже, посилання позивача на те, що інші орендарі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 мають обов'язки та повинні нести відповідальність за договором оренди є помилковими, оскільки зобов'язання в сумі 28141,33 грн. нараховані виключно з розрахунку на одного орендаря, що підтверджується розрахунком, який міститься в матеріалах справи /а.с. 42, 111/.
Щодо посилань позивача про початок антитерористичної операції на території Сєвєродонецької міської ради Луганської області і, як наслідок, неможливість використовувати орендовану земельну ділянку за цільовим призначенням та виконувати власні обов'язки за договором оренди землі від 06.11.2008 №040841900410, суд зазначає таке.
Указом Президента України № 405/2014 від 14.04.2014 введено в дію рішення РНБО України від 13.04.2014 "Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 02.09.2014 №1669-VII (надалі - Закон №1669) період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14.04.2014 №405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому КМУ переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14.04.2014 № 405/2014.
На виконання Закону №1669 розпорядженнями Кабінету Міністрів України №1053-р від 30.10.2014 та від 02.12.2015 №1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, до якого включено, зокрема, м. Сєвєродонецьк Луганської області.
Статтею 6 Закону № 1669 (в редакції чинній до 08.06.2016) встановлено, що під час проведення антитерористичної операції звільнено суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.
Таким чином, суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, в силу норм ст. 6 Закону № 1669 (чинної до 08.06.2016) були звільнені безпосередньо від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.
З 08.06.2016 статтею 6 Закону № 1669 (з урахуванням змін, внесених Законом № 1365-VIII від 17.05.2016) передбачено звільнення суб'єктів господарювання від плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності в населених пунктах згідно з переліками, передбаченими частиною четвертою статті 4 цього Закону, а саме - перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджені Кабінетом Міністрів України.
Статтею 7 Закону №1669 (в редакції чинній з 08.06.2016) передбачено скасування суб'єктам господарювання орендної плати за користування державним та комунальним майном, розташованим в населених пунктах, згідно з переліками, передбаченими частиною четвертою статті 4 цього Закону.
Пунктом 38.7 Прикінцевих положень Податкового Кодексу України також передбачено звільнення від нарахування та сплати за землю (земельний податок та орендна плата за землю за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, які розташовані на тимчасово окупованій території та/або території населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №1085-р (в редакції розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 №1276-р) затверджено Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та Перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, до яких місто Сєвєродонецьк Луганської області не віднесено.
Як встановлено з матеріалів справи, позивач до 27.04.2017 був зареєстрований на території м. Сєвєродонецьк Луганської області. Земельна ділянка, яка належить позивачу на праві користування, також розташована на території м. Сєвєродонецьк Луганської області.
Оскільки орендована позивачем земельна ділянка не розташована на тимчасово окупованій території та/або території населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, то посилання позивача на положення статей 1, 6 Закону №1669 суд вважає безпідставними.
Таким чином, з 08.06.2016 позивач не звільняється від обов'язку сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.
За приписами підпункту 14.1.147 пункту 14 статті 14 Податкового кодексу України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Зважаючи на викладене вище, прийняття оскаржуваного податкове повідомлення - рішення №474846-2407-1214 відповідачем 31.08.2021, а не до 01 липня 2021 року, не звільняє позивача від обов'язку сплати орендної плати, оскільки відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Підсумовуючи все викладене вище, суд дійшов висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 31.08.2021 №474846-2407-1214 прийняте відповідачем на підставі, у межах повноважень, у спосіб, що визначені законодавством України, та обґрунтовано.
При прийнятті рішення у даній справі суд враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи), сформовану, зокрема у справах “Салов проти України” (заява №65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), “Проніна проти України” (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та “Серявін та інші проти України” (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 необґрунтовані та задоволенню не підлягають.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні у зв'язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 139, 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 ) до Головного управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44082150, вул. Енергетиків, 72, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93401) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 25 лютого 2022 року.
Суддя С.С. Сич