Рішення від 28.02.2022 по справі 160/26798/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2022 року Справа № 160/26798/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Горбалінського В.В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

23.12.2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо незарахування до страхового стажу періоду роботи з 01.03.1996 року по 26.05.1997 року на посаді вантажника та з 01.06.1998 року по 01.06.2000 року на посаді охоронця в Торговельному кооперативі «Ірина»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоду роботи з 01.03.1996 року по 26.05.1997 року на посаді вантажника та з 01.06.1998 року по 01.06.2000 року на посаді охоронця в Торговельному кооперативі «Ірина»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії по інвалідності з урахуванням ч.2 ст.33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в розмірі пенсії за віком та виплатити перераховану пенсію з 16.10.2020 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовної заяви позивач зазначив, що йому не було враховано до страхового стажу періоди роботи в Торговельному кооперативі «Ірина» з 01.03.1996 року по 26.05.1997 року на посаді вантажника та з 01.06.1998 року по 01.06.2000 року на посаді охоронця, у зв'язку з тим, що печатка підприємства на записі про звільнення не містить ідентифікаційного коду установи. Позивач зауважив, що працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення документів на підприємстві, що неодноразова підтверджував Верховний Суд. У зв'язку з чим позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.

28.12.2021 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

31.01.2022 року Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із відзивом на позовну заяву.

В обґрунтування відзиву відповідач зазначив, що періоди роботи позивача з 01.03.1996 року по 26.05.1997 року на посаді вантажника та з 01.06.1998 року по 01.06.2000 року в Торговельному кооперативі «Ірина» не підлягають зарахування, оскільки запис про звільнення з вказаного підприємства завірений печаткою на якій відсутній ідентифікаційний код установи. Окрім цього, відповідач зауважив, що позивачем пропущено строк звернення до суду з даною позовною заявою. У зв'язку з чим, відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява та відзив на позовну заяву, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію по інвалідності з 16.10.2020 року.

28.01.2021 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою щодо зарахування до страхового стажу періодів роботи з 01.03.1996 року по 26.05.1997 року на посаді вантажника та з 01.06.1998 року по 01.06.2000 року на посаді охоронця в Торговельному кооперативі «Ірина» та проведення перерахунку пенсії.

10.02.2021 року ОСОБА_1 повторно звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою щодо зарахування до страхового стажу періодів роботи з 01.03.1996 року по 26.05.1997 року на посаді вантажника та з 01.06.1998 року по 01.06.2000 року на посаді охоронця в Торговельному кооперативі «Ірина» та проведення перерахунку пенсії.

07.07.2021 року ОСОБА_1 звернувся до Пенсійного фонду України із заявою з приводу незарахування до страхового стажу періодів роботи з 01.03.1996 року по 26.05.1997 року на посаді вантажника та з 01.06.1998 року по 01.06.2000 року на посаді охоронця в Торговельному кооперативі «Ірина».

05.08.2021 року Пенсійний фонд України розглянув заяву ОСОБА_1 від 07.07.2021 року та листом за №23308-21909/У-03/8-2800/21 повідомив, що періоди роботи ОСОБА_1 з 01.03.1996 року по 26.05.1997 року на посаді вантажника та з 01.06.1998 року по 01.06.2000 року на посаді охоронця в Торговельному кооперативі «Ірина» не зараховано до страхового стажу, у зв'язку з тим, що печатка підприємства на записі про звільнення не містить ідентифікаційного коду установи.

04.10.2021 року ОСОБА_1 повторно звернувся до Пенсійного фонду України із заявою з приводу незарахування до страхового стажу періодів роботи з 01.03.1996 року по 26.05.1997 року на посаді вантажника та з 01.06.1998 року по 01.06.2000 року на посаді охоронця в Торговельному кооперативі «Ірина».

02.11.2021 року Пенсійний фонд України розглянув заяву ОСОБА_1 від 04.10.2021 року та листом за №31779-32377/У-03/8-2800/21 повторно повідомив, що періоди роботи ОСОБА_1 з 01.03.1996 року по 26.05.1997 року на посаді вантажника та з 01.06.1998 року по 01.06.2000 року на посаді охоронця в Торговельному кооперативі «Ірина» не зараховано до страхового стажу, у зв'язку з тим, що печатка підприємства на записі про звільнення не містить ідентифікаційного коду установи.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1-3 ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-ІV (далі Закон №1058-ІV) призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Призначення пенсії за віком здійснюється автоматично (без звернення особи) у разі набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, на підставі відомостей, наявних у системі персоніфікованого обліку, якщо до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, особа не повідомила про бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.

У разі відсутності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком (у тому числі за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку), територіальний орган Пенсійного фонду інформує застраховану особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду, про відсутність таких відомостей та необхідність їх подання (за наявності). Документи про страховий стаж можуть бути подані до територіального органу Пенсійного фонду або через особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду.

Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Згідно ч.5 ст.45 Закону №1058-ІV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління ПФУ 25 листопада 2005 року №22-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846; далі - Порядок №22-1).

Відповідно до пункту 1.1 Порядку №22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Згідно абз.3,4,6 п.4.3 Порядку №22-1 рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії приймається без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Суд зазначає, що доводи позивача, що Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом за №331779-32377/У-03/8-2800/21 від 02.11.2021 року є остаточним рішенням, яким відмовлено йому у зарахуванні до страхового стажу періодів його роботи з 01.03.1996 року по 26.05.1997 року на посаді вантажника та з 01.06.1998 року по 01.06.2000 року на посаді охоронця в Торговельному кооперативі «Ірина» є необґрунтованими та безпідставними, оскільки вказаний лист прийнято саме Пенсійним фондом України, в порядку Закону України «Про звернення громадян».

В свою чергу, ані позивачем, ані відповідачем до суду не надано рішень Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області якими відмовлено позивачу у зарахуванні до страхового стажу періодів його роботи з 01.03.1996 року по 26.05.1997 року на посаді вантажника та з 01.06.1998 року по 01.06.2000 року на посаді охоронця в Торговельному кооперативі «Ірина» та які прийнято за результатом розгляду заяв позивача про перерахунок пенсії від 28.01.2021 року та 10.02.2021 року.

Таким чином, у суду відсутні докази того, що відповідачем вчинено будь-які дії, які пов'язані із відмовою у зарахуванні до страхового стажу позивача періодів роботи з 01.03.1996 року по 26.05.1997 року на посаді вантажника та з 01.06.1998 року по 01.06.2000 року на посаді охоронця в Торговельному кооперативі «Ірина» та які прийнято за результатом розгляду заяв позивача про перерахунок пенсії від 28.01.2021 року та 10.02.2021 року.

У зв'язку з чим, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині визнання дій щодо незарахування вищенаведених періодів до страхового стажу позивача та зобов'язання відповідача зарахувати дані періоди є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Однак, суд робить висновок, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області протиправно не розглянуто заяви позивача про перерахунок пенсії від 28.01.2021 року та 10.02.2021 року.

З огляду на вищевикладене, враховуючи той факт, що заяви позивача про перерахунок пенсії протиправно не розглянуті відповідачем та рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії позивача відповідачем не приймалось, суд дійшов висновку про необхідність виходу за межі позовних вимог, з огляду на те, що належним способом захисту прав позивача є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області розглянути заяви позивача про перерахунок пенсії від 28.01.2021 року та 10.02.2021 року.

Відповідно до ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Повно та всебічно дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство України, враховуючи висновки Верховного Суду, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

Відповідно до ч.3 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на вищевикладене, судовий збір у розмірі 454,00 грн., пропорційно розміру задоволених позовних вимог, підлягає стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача.

Керуючись статтями 2, 77, 139, 241-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не розгляду заяв ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 28.01.2021 року та 10.02.2021 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області розглянути заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 28.01.2021 року та 10.02.2021 року.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 454,00 грн. (чотириста п'ятдесят чотири гривні 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Горбалінський