Постанова від 21.02.2022 по справі 130/197/22

3/130/202/2022

130/197/22

ПОСТАНОВА

21.02.2022 р. м. Жмеринка

Суддя Жмеринського міськрайонного суду

Вінницької області Шепель К.А.,

за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі № 1 Жмеринського міськрайонного суду матеріали справи, що надійшли з Жмеринського РВП ГУНП у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, мешканки АДРЕСА_1 , не працюючої, - за частиною третьою статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

УСТАНОВИВ:

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 11 січня 2022 року, серії ВАБ № 772366, складеним поліцейським СРПП Жмеринського РВП Кульовським С.Ю., 11 січня 2022 року, близько 14-10 год, на четвертій платформі станції Жмеринка ОСОБА_1 здійснювала торгівлю з рук пивом «Жигулівське світле» в кількості дві пляшки об'ємом по 0,5 л у невстановленому для цього місці

Відповідно до протоколу своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене частиною третьою статті 156 КУпАП - торгівля пивом (крім безалкогольного) рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.

Відповідно до статті 129 Конституції України розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.

ОСОБА_1 в судовому засіданні вину свою не визнає. Пояснює, що пивом не торгувала, а торгувала яблуками. Пиво придбала для себе та поклала в сумку. На платформі залізничного вокзалу станції Жмеринка її затримали працівники поліції, на прохання яких вона показала їм вміст сумки, та після виявлення в ній двох пляшок пива її затримали для складання протоколу. Письмового пояснення, яке міститься в матеріалах справи, вона не читала, просто підписала за вказівкою працівників поліції. Свідків при складанні протоколу та при її затриманні не було.

Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Всупереч цьому до протоколу не долучено жодного доказу порушення ОСОБА_1 вимог частини третьої статті 156 КУпАП, зокрема щодо торгівлі пивом з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.

В порушення вимог статті 251 КУпАП в матеріалах справи немає відомостей щодо того, яким чином працівники поліції виявили дане правопорушення, немає доказів безпосередньо продажу пива ОСОБА_1 , письмових пояснень свідків, зазначених в протоколі, особи, яка безпосередньо купувала пиво, рапорту працівника поліції, який виявив та присік вказане в протоколі правопорушення.

Статтею 252 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Аналізуючи докази по справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності та достатності, вважаю вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 156 КУпАП недоведеною, оскільки з протоколу та доданих до нього матеріалів не можливо встановити наявність дій, відповідальність за які передбачена частиною третьою статті 156 КУпАП.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 та дослідивши матеріали справи, вважаю, що справа підлягає закриттю за відсутністю в її діях події і складу адміністративного правопорушення, з огляду на таке.

Відповідно до положень статті 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Згідно зі статтею 254 цього Кодексу, про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.

Відповідно до вимог частини першої статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Статтею 279 КУпАП визначено, що розгляд справи розпочинається з оголошення складу колегіального органу або представлення посадової особи, яка розглядає дану справу. Головуючий на засіданні колегіального органу або посадова особа, що розглядає справу, оголошує, яка справа підлягає розгляду, хто притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснює особам, які беруть участь у розгляді справи, їх права і обов'язки. Після цього оголошується протокол про адміністративне правопорушення. На засіданні заслуховуються особи, які беруть участь у розгляді справи, досліджуються докази і вирішуються клопотання.

Виходячи зі змісту статей 7, 254, 256, 279 КУпАП, розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який є єдиною підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності, а також одним із засобів доказування. Якщо вимог щодо формулювання суті адміністративного правопорушення та його юридичної кваліфікації не буде дотримано, то суддя не зможе встановити фактичні обставини правопорушення, а також самостійно кваліфікувати дії особи, щодо якої складено протокол. Це пов'язано з тим, що відповідно до вимог закону суддя не може змінювати чи уточнювати суть порушення та кваліфікацію дій, які вказані у протоколі, а повинен розглянути справу та ухвалити постанову виключно в межах протоколу на основі зібраних його автором доказів.

Відповідно до статті 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях.

Не грунтуючи свої висновки на припущеннях, не даючи юридичної оцінки діям особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, розглядаючи справу в межах пред'явленого обвинувачення, суддя констатує, що відповідно до протоколу та матеріалів справи наявність події і складу правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 156 КУпАП, в діях ОСОБА_1 відсутня.

За таких обставин приходжу до висновку про закриття провадження по даній справі за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Керуючись статтями 62, 129 Конституції України, статтями 7, 156, 247, 251, 254, 256, 279 КУпАП -

ПОСТАНОВИВ:

Справу відносно ОСОБА_1 за частиною третьою статті 156 КУпАП закрити за відсутністю в її діях події і складу адміністративного правопорушення.

Пиво «Жигулівське світле», дві пляшки, ємкістю по 0,5 л кожна, які знаходяться у Жмеринському РВП, повернути власнику - ОСОБА_1 .

На постанову може бути подана апеляція до Вінницького Апеляційного суду протягом десяти днів з дня її оголошення.

Суддя Костянтин ШЕПЕЛЬ