Справа№ 133/1606/21
Провадження № 2-а/133/3/22
Іменем України
03.03.2022 м. Козятин
Козятинський міськрайонний суд Вінницької області у складі
головуючого судді Кучерук І.М.,
за участю секретаря Бірюкової Т.П.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника - адвоката Пилипенка В.П.,
розглянувши у судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Вінницькій області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, в якому просить: - скасувати постанову серії БАА №867211 від 19.05.2021 про застосування до нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 3400 грн. у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, і закрити справу про адміністративне правопорушення за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 126 КУпАП; - стягнути на його користь судові витрати, які підлягають відшкодуванню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань.
Свої вимоги мотивує тим, що оскаржувана постанова про накладення адміністративного стягнення за керування транспортним засобом без посвідчення водія категорії А1 є протиправною, прийнятою з порушенням діючого законодавства і підлягає скасуванню. Позивач зауважує, що у його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 126 КУпАП, оскільки він керував електричним скутером, який має потужність 0,8 кВт., а тому не є механічним транспортним засобом.
Ухвалою Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 31.05.2021 у справі відкрито провадження та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що підстави для задоволення адміністративного позову відсутні, оскаржувана постанова є правомірною та винесеною у повній відповідності до норм чинного законодавства. З 01.01.2010 в Україні встановлена реєстрація мопедів для транспортних засобів та необхідність отримання посвідчення водія на керування, незалежно від їх користування на вулично-дорожній, чи на автомобільній дорозі державного значення. Такий висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладений в постанові від 17.05.2018 року у справі №681/972/17. Крім того, Правилами дорожнього руху визначено термін «транспортний засіб» та «мопед», під якими розуміється «пристрій, призначений для перевезення людей і (або) вантажу, а також встановленого на ньому спеціального обладнання чи механізмів» та «двоколісний транспортний засіб, який має двигун з робочим об'ємом до 50 куб.см або електродвигун потужністю до 4 кВт», відповідно. Таким чином, мопед (електроскутер) з електродвигуном, транспортним засобом та вимагає отримання посвідчення водія відповідної категорії на його керування, що в свою чергу спростовує твердження позивача щодо того, що належний йому мопед (електроскутер) з електродвигуном не вважається механічним транспортним засобом, а тому його державна реєстрація та отримання посвідчення водія для керування не є необхідними.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, та просив їх задовольнити.
Представник позивача пояснив, що позивач керував не механічним транспортним засобом та просив врахувати, що на виконання ухвали суду відповідачем не надано оригінал оскаржуваної постанови і протиправно направлено її на виконання до набрання рішенням законної сили.
Відповідач, який про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.
Суд, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, всебічно та повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають істотне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до такого висновку.
Судом встановлено, що 19.05.2021 інспектором сектору реагування патрульної поліції ВП №2 Хмільницького ВП ГУНП у Вінницькій області старшим лейтенантом поліції Шевчуком В.О. винесено постанову серії БАА №867211, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП, оскільки 19.05.2021 о 19 год. 00 хв. по вул. Довженка в м. Козятин ОСОБА_1 , керуючи електро-скутером Макстер «Спіді», б/н, не виконав вимоги дорожнього знаку 2.2 Проїзд без зупинки заборонено, та не мав посвідчення водія категорії А1, чим порушив п.п. 8.4 В та 2.1 А Правил дорожнього руху, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 126 КУпАП.
Вказаною постановою до ОСОБА_1 застосовано адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 3400 грн.
Відповідно до п. 8.4 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306 (далі - Правила дорожнього руху), дорожні знаки поділяються на групи: а) попереджувальні знаки. Інформують водіїв про наближення до небезпечної ділянки дороги і характер небезпеки. Під час руху по цій ділянці необхідно вжити заходів для безпечного проїзду; б) знаки пріоритету. Встановлюють черговість проїзду перехресть, перехрещень проїзних частин або вузьких ділянок дороги; в) заборонні знаки. Запроваджують або скасовують певні обмеження в русі; г) наказові знаки. Показують обов'язкові напрямки руху або дозволяють деяким категоріям учасників рух по проїзній частині чи окремих її ділянках, а також запроваджують або скасовують деякі обмеження; ґ) інформаційно-вказівні знаки. Запроваджують або скасовують певний режим руху, а також інформують учасників дорожнього руху про розташування населених пунктів, різних об'єктів, територій, де діють спеціальні правила; д) знаки сервісу. Інформують учасників дорожнього руху про розташування об'єктів обслуговування; е) таблички до дорожніх знаків. Уточнюють або обмежують дію знаків, разом з якими вони встановлені.
Дорожнім знаком пріоритету 2.2 Правил дорожнього руху «Проїзд без зупинки заборонено» визначено, що забороняється проїзд без зупинки перед розміткою 1.12 (стоп-лінія), а якщо вона відсутня - перед знаком. Необхідно дати дорогу транспортним засобам, що рухаються дорогою, яка перетинається, а за наявності таблички 7.8 - транспортним засобам, що рухаються головною дорогою, а також праворуч рівнозначною дорогою.
Згідно з п. 2.1 «а» Правил дорожнього руху водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Частиною 2 ст. 126 КУпАП (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктом 1.3 Правил дорожнього руху визначено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
За приписами п. 2.4 «а» Правил дорожнього руху на вимогу поліцейського водій повинен зупинитися з дотриманням вимог цих Правил, а також пред'явити для перевірки документи, зазначені в пункті 2.1 Правил дорожнього руху.
За правилами п.1.10 Правил дорожнього руху: водій - особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії. Водієм також є особа, яка навчає керуванню транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі; транспортний засіб - пристрій, призначений для перевезення людей і (або) вантажу, а також встановленого на ньому спеціального обладнання чи механізмів; механічний транспортний засіб - транспортний засіб, що приводиться в рух з допомогою двигуна. Цей термін поширюється на трактори, самохідні машини і механізми, а також тролейбуси та транспортні засоби з електродвигуном потужністю понад 3 кВт.; мопед - двоколісний транспортний засіб, який має двигун з робочим об'ємом до 50 куб. см або електродвигун потужністю до 4 кВт; мопед - двоколісний транспортний засіб, який має двигун з робочим об'ємом до 50 куб. см або електродвигун потужністю до 4 кВт.
Термін «мопед» позначає в Правилах дорожнього руху категорію двоколісних транспортних засобів, які за своїми технічними характеристиками поступаються більш швидким двоколісним транспортним засобам і перевищують велосипеди. Мопед незалежно від його зовнішнього вигляду має такі характерні ознаки: двигун до 50 см3 та/або електродвигун потужністю до 4 кВт. Якщо двоколісний транспортний засіб обладнаний одночасно педалями та електродвигуном потужністю до 4 кВт, то він прирівнюється до мопеда, а особа, яка керує ним, зобов'язана мати посвідчення на право керування транспортним засобом категорії «А1». Максимальна швидкість руху мопеда обмежується 60 км/год.
Відповідно до п.2.13 Правил дорожнього руху транспортні засоби належать до таких категорій: зокрема, до категорії А1 належать мопеди, моторолери та інші двоколісні транспортні засоби, які мають двигун з робочим об'ємом до 50 куб.см або електродвигун потужністю до 4 кВт.
Відповідно до п.2 «Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами», затвердженого постановою КМУ № 340 від 08.05.1993, особи допускаються до керування транспортними засобами за наявності у них національного посвідчення водія України на право керування транспортними засобами відповідної категорії, крім випадків встановлення особам тимчасового обмеження у праві керування транспортними засобами.
Згідно з п.3 вказаного вище положення, керувати мопедами, моторолерами та іншими двоколісними (триколісними) транспортними засобами, які мають двигун з робочим об'ємом до 50 куб. сантиметрів або електродвигун потужністю до 4 кВт, дозволяється за наявності посвідчення водія категорії А1.
У справі, що розглядається, позивач заперечуючи свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, посилається на те, що він не є суб'єктом його вчинення, оскільки керував транспортним засобом, що не належить до механічних і не підлягає державній реєстрації, адже має потужність двигуна 0,8 кВт.
Проте транспортний засіб «Maxxter SPEEDY», яким керував позивач, хоч і не є механічним, адже обладнаний електродвигуном потужністю менше 3 кВт, проте є двоколісним транспортним засобом, який за своїми технічними характеристиками прирівняний до мопеда.
При цьому суд зазначає, що водіями вважаються не лише особи, які керують механічними транспортними засобами, тобто, які обладнані електродвигуном потужністю понад 3 кВт, а й тими транспортними засобами, які не перевищують таких параметрів потужності.
З огляду на викладене вище, з урахуванням п. 2.13 Правил дорожнього руху, п.3 «Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами», позивач для керування транспортним засобом, обладнаним електродвигуном потужністю до 4 кВт, був зобов'язаний мати посвідчення водія категорії «А1», та, у відповідності до п.2.4. «а» Правил дорожнього руху, ст.16 ЗУ «Про дорожній рух», на вимогу поліцейського пред'являти його для перевірки.
Вказане порушення (непред'явлення посвідчення водія) позивачем не спростовано, а навпаки в судовому засіданні підтверджено.
Посилання ж представника на те, що оскаржувану постанову звернуто до виконання передчасно, підлягають відхиленню, оскільки, виходячи із змісту позовних вимог, судом не надається оцінка тим діям суб'єкта владних повноважень, що не пов'язані з прийняттям оскаржуваного рішення.
Отже, з урахуванням наведеного вище, суд дійшов до висновку про те, що постанова про адміністративне правопорушення серії БАА №867211 від 19.05.2021 є правомірною та обґрунтованою, а тому підстави для задоволення позову відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст. 126 КУпАП, ст. 77, 90, 227, 228, 241, 246 КАС України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Вінницькій області про скасування постанови серії БАА №867211 від 19.05.2021 про притягнення до адміністративної відповідальності відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення до Сьомого апеляційного адміністративного суду.
Позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Головне управління Національної поліції у Вінницькій області, адреса: вул. Театральна, 10 м. Вінниця, 21050, ЄДРПОУ 40108672.
Суддя І.М. Кучерук