Справа № 565/119/22
Провадження № 3/565/103/22
03 березня 2022 року м.Вараш
Суддя Кузнецовського міського суду Рівненської області Бренчук Г.В. розглянувши матеріали, які надійшли від Вараського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючого,
- за ст. 173 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 02 січня 2022 року серії ВАБ № 756867 ОСОБА_1 02 січня 2022 року о 16 год. 20 хв., перебуваючи з явними ознаками алкогольного сп'яніння, у громадському місці, в приміщенні приймального відділення КМП ВМР вул. Енергетиків, 23, висловлювався нецензурною лайкою, погрожував фізичною розправою, намагався вдарити ОСОБА_2 , також кричав привертаючи до себе увагу оточуючих, чим порушив громадський порядок.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ст. 173 КУпАП.
ОСОБА_1 викликався у судові засідання, призначені на 31 січня 2022 року, 15 лютого 2022 року та 03 березня 2022 року, належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи, однак до суду не з'явився, про причини неявки суду не повідомив.
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Пономарьов проти України» наголошено, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження. За таких обставин, враховуючи, що судом вжито всіх заходів щодо дотримання прав ОСОБА_1 на участь у розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи у його відсутності.
Згідно ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія або бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справі про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 252 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
За приписами ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна ця особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 173 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за дрібне хуліганство, тобто нецензурну лайку в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У ч. 2 ст. 251 КУпАП зазначено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Висновки про наявність чи відсутність в діях особи адміністративного правопорушення мають бути зроблені на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин та доказів.
Складання протоколу - це процесуальні дії суб'єкта владних повноважень, які спрямовані на фіксацію адміністративного правопорушення та, в силу положень ст. 251 КУпАП, є предметом оцінки суду в якості доказу вчинення такого правопорушення при розгляді справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не може бути визнаний належним доказам по даній справі в розумінні статті 251 КУпАП, оскільки за своєю правовою природою він не є самостійними беззаперечним доказом, а обставини викладені в ньому повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, які б підтверджували вину особи, яка притягується до адміністративної відповідальності і не викликали сумніви у суду.
На підтвердження обставин, зазначених в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 756867, суду надано диск на якому містяться два файли. На відеозаписі файл NOR_000000_000000_02012022163136_AA_N0016 зафіксовано, що ОСОБА_1 перебуває біля приймально-діагностичного віділення Вараської багатопрофільної лікарні та повідомляє працівника поліції, що йому відмовили у наданні медичної допомоги. На відеозаписі файл NOR_000000_000000_02012022165137_AA_N0018 зафіксовано перебування ОСОБА_1 у Вараському районному відділі поліції Головного управління Національної поліції в Рівненській області. Перебування ОСОБА_1 в приміщенні приймального відділення КМП ВМР на відеозаписі не зафіксовано.
Також, до матеріалів справи додано постанову ГАА № 251040 по справі про адміністративне правопорушення від 02 січня 2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за завідомо неправдивий виклик поліції 02 січня 2022 року о 16 год. 25 хв. та протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ 396950 від 02 січня 2022 року у якому зазначено, що 02 січня 2022 року о 16 год. 20 хв. ОСОБА_1 вчинив правопорушення передбачене ч.3 ст. 178 КУпАП. Згідно протоколу, правопорушення вчинене о 16 год. 20 хв., у постанові та протоколі зазначено про події які мали місце після подій зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 756867. Отже, додані постанова ГАА № 251040 та протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ 396950 не містять доказової інформації щодо інкримінованого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення.
Інших доказів на підтвердження вказаних в протоколі обставин, крім пояснень потерпілої, матеріали справи не містять.
Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях, зокрема, у справах «Кобець проти України», «Берктай проти Туреччини», «Леванте проти Латвії» неодноразово вказує, що оцінюючи докази, суд застосовує принцип доведення «за відсутності розумних підстав для сумніву», що може бути результатом цілої низки ознак або достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою неспростовних презумпцій.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини у справі «Бочаров проти України», суд при оцінці доказів керується критерієм доведення «поза розумним сумнівом». Проте таке доведення може випливати зі співіснування достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою висновків або подібних неспростовних презумпцій щодо фактів.
Згідно ст.62 Конституції України вина особи, яка притягається до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватись на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про відсутність у справі в достатньому обсязі належних та допустимих доказів на підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчинені правопорушення, яке йому інкримінується. В діях ОСОБА_1 не вбачається складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
У зв'язку з наведеним, провадження у справі слід закрити на підставі п. 1 ч.1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись статтями 173, 247, 283, 284 КУпАП, суд,
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ст. 173 КУпАП закрити у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Рівненського апеляційного суду через Кузнецовський міський суд.
Суддя Г.В.Бренчук