Постанова від 02.03.2022 по справі 714/861/21

Справа № 714/861/21

Провадження № 3/714/2/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" березня 2022 р. м. Герца

Суддя Герцаївського районного суду Чернівецької області Козловська Л.Д. розглянувши матеріали адміністративної справи які надійшли з відділення поліції №4 (м. Герца) Чернівецького районного управління ГУНП в Чернівецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого в АДРЕСА_1 , не працюючого,

за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №183801 від 23.08.2021 року, цього ж числа о 18:20 год. водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом марки «Фольксваген Гольф 3», д.н.з. НОМЕР_1 (польська реєстрація), з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме нестійка хода та різкий запах алкоголю з ротової порожнини. Від проходження медичного огляду у встановленому законом порядку водій відмовився чим порушив п. 2.5. ПДР України за що передбачена відповідальність за ч.1 ст. 130 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні правопорушення не визнав та пояснив, що він 23.08.2021 року не керував транспортним засобом і не був зупинений поліцейськими взагалі а про складання на нього протоколу про адміністративне правопорушення дізнався ознайомившись з матеріалами справи в суді.

Захисник ОСОБА_2 , адвокат Онофрей Ш.К. в судовому засіданні пояснив, що протокол про адмінправопорушення серії ААБ №183801 від 23.08.2021 року не є належним доказом так як складений у відсутності ОСОБА_1 без його відома, без роз'яснення прав і обов'язків правопорушнику. В матеріалах справи наявна постанова про накладення адміністративного стягнення серії БАБ №882935 від 28.08.2021 року, на яку посилаються поліцейські як доказ факту керування ОСОБА_1 т/з, водночас така була скасована рішенням Герцаївського районного суду Чернівецької області від 10.12.2021 року по справі №714/1084/21, яке набрало законної сили 21.12.2021 року. До протоколу про адмінправопорушення додано жодних доказів факту керування ОСОБА_1 транспортним засобом та відмови від проходження ним огляду на стан алкогольного сп'яніння у тому числі у закладі охорони здоров'я, у зв'язку з чим просив закрити провадження по справі за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу і події адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП.

Дослідивши матеріали справи, даючи законну оцінку доказам по справі, суд дійшов до наступних висновків.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно ст.ст.245, 252, 280, 283 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) забезпечує всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин справи, зокрема підлягають з'ясуванню чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи. Рішення про наявність чи відсутність в діях особи адміністративного правопорушення має бути зроблене на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності.

Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Пункт 2.5 ПДР України визначає, що водій повинен на вимогу працівника міліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин. Як вбачається з п.2.9.а. ПДР України, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Стаття 130 КУпАП передбачає відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Порядок проведення огляду водія на стан сп'яніння чітко регламентований чинними нормативними актами України.

Зокрема, суд повинен перевірити дотримання вимог ст. 266 КУпАП, «Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду», затвердженого Постановою від 17 грудня 2008 року Кабінету Міністрів України № 1103 (надалі - Порядок №1103), «Інструкції про порядок виявлення водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої Наказом МВС України, МОЗ України від 09 листопада 2015 року № 1452/735 (надалі - Інструкція № 1452/735), «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі», затвердженої Наказом від 07 листопада 2015 МВС України № 1395.

Порядок огляду на стан сп'яніння встановлений ч.2 ст.266 КУпАП відповідно до якої огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Пунктом 7 Інструкції № 1452/735 передбачено, що у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до ст. 266 КУпАП. Вказані норми аналогічні ч.3 ст. 266 КУпАП та їм не суперечать.

Відповідно до п. 6 Порядку №1103 водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу - направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я. Огляд також проводиться в спеціально обладнаних пересувних пунктах (автомобілях, що належать закладам охорони здоров'я і відповідають установленим МОЗ вимогам).

Згідно з вимогами п.8 цього ж Порядку №1103, лише у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду, саме в закладі охорони здоров'я, поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.

Таким чином перш за все поліцейський має переконатися і встановити особу водія, який керував транспортним засобом та у випадку виявлення ознак на стан сп'яніння, запропонувати пройти відповідний огляд на місці зупинки транспортного засобу та у відмови водія, поліцейський зобов'язаний запропонувати пройти огляд на стан сп'яніння у найближчому закладі охорони здоров'я і за встановленою формою направити водія до відповідного закладу охорони здоров'я. При цьому, у випадку неможливості застосування технічних засобів під час проведення відповідного огляду, такий проводиться у присутності двох свідків.

У випадку відмови водія від відповідного огляду у лікувальному закладі складає протокол про адмінправопорушення,

Форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1 до цієї Інструкції № 1452/735 (п.8 розд. ІІ вказаної інструкції).

Відповідно до ч.5 ст.266 КУпАП огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Відповідно до п.1, п.2 розділу ІІ Інструкції №1452/735, протокол про адміністративне правопорушення (додаток 1) складається в письмовій формі відповідно до статті 254 КУпАП. До протоколу про адміністративне правопорушення долучаються: 1) письмові пояснення свідків правопорушення в разі їх наявності; 2) акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу в разі здійснення його затримання; 3) акт огляду на стан сп'яніння в разі проведення огляду на стан сп'яніння;4) інші документи та матеріали, які містять інформацію про правопорушення.

До протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення) (п.15 Розділу ІІ Інструкції №1376).

Згідно п.9 Розділу ІІ Інструкції №1376, при складанні протоколу зазначається, зокрема: у графі «місце складання протоколу» - населений пункт або географічна точка; у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол); у графі «до протоколу додається» - пояснення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, викладені на окремому аркуші, рапорти посадових осіб органів поліції, довідки, акти тощо (у разі складення) тощо.

Переконливість кожного доказу доводиться у змагальній процедурі безпосередньо перед тим складом суду, який дає цьому доказу юридично значущу оцінку.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (ч.2 ст.251 КУпАП).

За змістом ст.ст.9-12, 280 КУпАП підставою для притягнення до адміністративної відповідальності за нормами КУпАП є встановлення в діянні цієї особи всіх обов'язкових ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого відповідною нормою КУпАП. Приймаючи до уваги, що суд здійснює оцінку вже зібраних та наявних в матеріалах справи доказів, зазначення всіх ознак складу правопорушення має бути належним чином здійснене в протоколі про адміністративне правопорушення у відповідності до ст.256 КУпАП.

За змістом ст.ст.279, 280 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення має розглядатись суддею у межах тих обставин, які зазначенні у протоколі про таке порушення.

З огляду на положення п.1 ч.1 ст.255 та ч.1 ст.254 КУпАП, у випадку вчинення особою адміністративного правопорушення, уповноважені на те посадові особи Національної поліції, зобов'язані не тільки скласти протокол про адміністративне правопорушення, а в силу положень ч.2 ст.251 КУпАП, ще й зібрати докази вчинення особою адміністративного правопорушення.

Разом з тим, в матеріалах обставини викладені у протоколі про адміністративне правопорушення ААБ №183801 від 23.08.2021 року щодо зупинки ОСОБА_1 під час керування ним 23.08.2021 року 18:20 год. транспортним засобом марки «Фольксваген Гольф 3», д.н.з. НОМЕР_1 (польська реєстрація), факту виявлення ознак алкогольного сп'яніння а відмови такого від огляду на стан сп'яніння на місці зупинки та у закладі охорони здоров'я.

До матеріалів справи не додано доказів ведення поліцейським відео фіксації процедури огляду на стан сп'яніння, та суд звертає увагу що протокол про адміністративне правопорушення не містить відомостей про участь двох свідків під час проведення здійснення відповідного огляду що є грубим порушенням порядку проведення огляду на стан сп'яніння передбаченого ст.266 КУпАП і вищевказаної Інструкції, що тягне за собою недійсність результатів такого огляду. Також до протоколу не надано доказів направлення ОСОБА_1 на огляд на стан алкогольного сп'яніння.

Суд звертає увагу, що постанова про накладення адміністративного стягнення серії БАБ №882935 від 28.08.2021 року, на додані до протоколу про адміністративне правопорушення у якості доказу факту керування ОСОБА_1 транспортним засобом, скасована рішенням Герцаївського районного суду Чернівецької області від 10.12.2021 по справі №714/1084/21, яке набрало законної сили 21.12.2021 року.

Враховуючи вищенаведене, протокол про адміністративне правопорушення серії ААБ №183801 від 23.08.2021 року не може розцінюватися як належний доказ вчинення адміністративного правопорушення на відсутності інших належних і допустимих доказів.

Відповідно до вимог ч.3 ст.62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини тлумачаться на користь обвинуваченої особи.

Згідно ч.1 та 2 ст.7 КУпАП - ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

За таких обставин суд дійшов висновку про те, що провадження в справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю в його діях складу та події адміністративного правопорушення.

На підставі наведеного, керуючись ст.19, 62 Конституції України, ст.ст.7, 9, 130 ч.4, 221, 245, 247, 252, 256, 280, 283-284, 294 КУпАП, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в справі щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закрити за відсутністю в його діях складу та події адміністративного правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду через Герцаївський районний суд Чернівецької області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: