Справа № 183/5582/20
№ 3/183/425/22
23 лютого 2022 року суддя Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області Лила В.М., за участю прокурора Серченка С.А., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, яка надійшла з Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, за ч. 1 ст. 1726 КУпАП у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, депутата Керносівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області до 18.05.2018 року,пенсіонера, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ,-
встановив:
25 вересня 2020 року відносно ОСОБА_1 складено протоколом про адміністративне правопорушення № 953 в якому зазначено, ОСОБА_2 , будучи депутатом Керносівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, згідно з п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», будучи суб'єктом декларування, несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік (після звільнення) за 2018 рік, а саме 28.07.2020 р., тобто з порушенням встановленого ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» строку для подачі такої декларації.
В суді ОСОБА_1 пояснила, що обставини, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення, не оспорює та повністю визнає себе винною у вчиненому правопорушенні.
Прокурор в судовому засіданні просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 1726 КУпАП, оскільки її вина у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 1726 КУпАП, повністю підтверджується наявними у справі доказами.
Суд вважає встановленою вину ОСОБА_1 у вчинені нею адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, на підставі таких доказів, досліджених судом: пояснень ОСОБА_3 ; протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією; рапорту оперуповноваженого Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області ДСР НП України з документами, отриманими за результатами проведеної перевірки від 17.09.2020 року, а саме: інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, запитів Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області від 09.07.2020 року №5064/55/103/01-2020 та 16.07.2020 року № 5200/55/103/01-2020; листа Перещепинської міської ради від 20.07.2020 № 2.25-1127;копії рішення сесії Перещепинської міської ради від 02.02.2018 № 2-12/VII "Про добровільне об'єднання територіальних громад";додатку до рішення сесії Перещепинської міської ради № 2-22/ VII від 02.02.2018 року у виді плану організаційних заходів щодо добровільного об'єднання територіальних громад; рішення сесії Керносівської сільської ради від 01.02.2018 року № 229-XXII/VII; додатку до рішення сесії Керносівської сільської ради від 01.02.2018 року № 229-XXII/VII у виді плану організаційних заходів щодо добровільного об'єднання територіальних громад; розпорядження сільського голови Керносівської сільської ради від 18.01.2017 року № 5-к, листа Перещепинської міської ради від 02.02.2018 року № 225-76; розпорядження голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 30.01.2018 року № р-39/0/3-18;висновку Дніпропетровської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації 30.01.2018 року № р-39/0/3-18; листа Департаменту економічного розвитку листа Дніпропетровської обласної державної адміністрації № 1217/0/31-20 від 20.07.2020 з додатками у виді висновку Дніпропетровської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації 08.07.2019 року № р-390/0/3-19, розпорядження голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації 08.07.2019 року № р-390/0/3-19, розпорядження голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 30.01.2018 року № р-39/0/3-18; листом Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 27.07.2020 № 5563/55/103/01-2020, листом КНП "Центр первинної медико-санітарної допомоги" Новомосковської районної ради" від 06.08.2020 року № 11-836/0/20-20; письмових пояснень ОСОБА_4 від 14.09.2020 року, згідно яких остання, будучи секретарем Керносівської сільської ради з жовтня 2015 року по 18 травня 2018 року, неодноразово попереджала депутатів Керносівської сільської ради VII скликання на сесіях ради та в міжсесійний період про строки та порядок подання електронних декларацій, передбачений ст.45 Закону України "Про запобігання корупції" та нею роз'яснювався обов'язок подання декларацій "перед звільненням" та "після звільнення", технічна можливість подання декларацій була забезпечена кожному депутату в приміщенні сільської ради; рапорту оперуповноваженого Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області ДСР НП України з матеріалами перевірки відносно ОСОБА_1 від 17.09.2020 року, що містять: роздруківку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань в частині інформації щодо Керносівської сільської ради, роздруківку з публічної частини офіційного веб-сайту АЦСК «ПриватБанк» відносно ОСОБА_1 , довідку про надання послуг КЕП ОСОБА_1 , витяг з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до якого ОСОБА_1 подала електронну декларацію (після звільнення) 28.07.2020 року, роздруківку декларації після звільнення за 2018 рік про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру ОСОБА_1 ; рапорту оперуповноваженого Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області ДСР НП України з документами, отриманими за результатами проведеної перевірки від 16.09.2020 року, а саме:листами НАЗК від 24.06.2020 року № 71/03/27283/20 та від 27.08.2020 року № 47/01/44121/20, листами ДП "УСС" від 08.05.2019 р. № 07-1000, від 19.02.2019 р. № 07-363, рапорту оперуповноваженого Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області ДСР НП України від 16.09.2020 року з матеріалами, якими визначаються повноваження Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції, а саме: листами Національного агентства з питань запобігання корупції від 06.02.2019 року та від 21.03.2019 року, листом Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Верховної Ради України від 11.09.2018 року № 04-18/10-1584, листом Генеральної прокуратури України від 18.04.2019 року № 05/09/2-290вих.-171 окв-19 України до керівників регіональних прокуратур, наказом Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 06.11.2019 року № 17 "Про затвердження положень про структурні (відокремлені) підрозділи Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України"; Положенням про Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, листом Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 20.07.2020 № 335/55/103/01-2020.
Таким чином, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1726 КУпАП, а саме, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Стаття 1 КУпАП визначає, що завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Частинами 1, 2, 3 ст.7 КУпАП закріплений принцип законності, у відповідності до якого, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку задміністративним правопорушенням інакше як на підставахі впорядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 7 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе за умови наявності в її діянні складу адміністративного правопорушення.
Згідно вимог ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її в точності відповідності з законом.
Судом враховується, що справа про адміністративне правопорушення розглядається судом на підставі протоколу про адміністративне правопорушення і лише в межах визначеного у ньому обсягу (обвинувачення) - встановлених і зазначених у протоколі обставин та кваліфікації дій особи.
Згідно із абз.2 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Частиною 1 ст.45 Закону передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.12 Закону, Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.
Нормативно-правові акти Національного агентства з питань запобігання корупції підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, що зазначено у ч.5 ст.12 Закону України «Про запобігання корупції».
Відповідно до п.п.3 п.5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 3 від 10.06.2016, яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089, декларація суб'єкта декларування, який припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 Закону, подається до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено таку діяльність. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Таким чином, ОСОБА_1 , зобов'язана була подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування після припинення діяльності,за 2018 рік, до 01.04.2019 року.
Водночас, всупереч вимогам наведених вище законодавчих актів, ОСОБА_1 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування після припинення діяльності, за 2018 рік, подано 28 липня 2020 року.
Опрацюванням відомостей Єдиного державного реєстру декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 тільки 28 липня 2020 року о 09 год. 23хв. подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування після припинення діяльності, за 2018 рік.
Згідно з ч. 1 ст. 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення (надалі за текстом - КУпАП), відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином ОСОБА_1 , будучи відповідно до п.п.«б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до ст. 1726 КУпАП, суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог абз.2 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування після припинення діяльності, за 2018 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 1726 КУпАП.
Разом з тим фактичним моментом виявлення вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст. 1726 КУпАП, є 28 липня 2020 року, що стверджується витягом з офіційного сайту щодо подання ОСОБА_1 електронної декларації.
Таким чином, Суд наголошує, що моментом фактичного виявлення адміністративного правопорушення ОСОБА_1 не може бути дата складання даного адміністративного протоколу оперуповноваженим відділу Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаментустратегічних розслідувань Національної поліції України 25 вересня 2020 року, датою можливого виявлення правопорушення передбаченого ч.1 ст.1726 КУпАП, слід вважати 28 липня 2020 року, тобто день виявлення потенційних ознак вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 1726 КУпАП.
Відповідно до пункту 7 частини першої статті 247 КУпАП, до підстав, за наявності яких провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, віднесено закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Згідно ч. 4 ст. 38 КУпАП адміністративнестягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією може бути накладено протягом шести місяців з дня його але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Таким чином, початок перебігу встановленого ст. 38 КУпАП строку накладення адміністративного стягнення законодавець пов'язує з вчиненням адміністративного правопорушення, встановлення наявності або відсутності якого повинно здійснюватися при вирішенні питання про закриття провадження у справі.
З огляду на наведене та зважаючи на те, що для закриття провадження у справі у зв'язку зі спливом строків для накладення адміністративного стягнення необхідним є встановлення факту вчинення адміністративного правопорушення (винної дії чи бездіяльності), а також враховуючи, що повноваження суду на з'ясування обставин щодо вчинення адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні передбачені ст. 280 КУпАП, вважаю, що є достатні правові підстави для встановлення вини особи при закритті провадження на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП
Таким ОСОБА_5 , будучи відповідно до п.п.б п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції»,ч. 1 ст. 1726 КУпАП, суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог абз.2 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, не своєчасно подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування, після припинення діяльності, за 2018 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 1726 КУпАП.
Судом встановлено що на момент розгляду справи пройшло більшешести місяців з днявиявлення правопорушення у 2020 році, тому враховуючи закінчення встановленого ст.38 КУпАП строку для притягнення винної особи до адміністративної відповідальності, провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 38, п.7 ч.1 ст.247, 1726 КУпАП, суд,
постановив:
ОСОБА_1 притягнути до адміністративноївідповідальності за ч.1 ст.1726 КУпАП.
Провадження в справі про адміністративне правопорушення справі щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст.1726 КУпАП закрити у зв'язку з закінченням строку притягнення до адміністративної відповідальності.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення особою, щодо якої її винесено до Дніпровського апеляційного суду через Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області.
Суддя Лила В.М.