справа № 380/16565/21
провадження № П/380/16769/21
25 лютого 2022 року
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Братичак У.В., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області (місцезнаходження: пл..Центральна, 3, м.Чернівці, 85002, код ЄДРПОУ: 40329345), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016; ЄДРПОУ: 13814885), в якій, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення №913290158115 Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області про відмову ОСОБА_1 в переході на інший вид пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити та виплатити ОСОБА_1 з дати подання заяви з 19.07.2021 відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» № 1058-ІV, без застосування середньої виплати по народному господарству, із застосуванням стажу після 2010 року, та провести виплату з урахуванням виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до Золочівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України з заявою, в якій просив провести виплату пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», без застосування середньої виплати по народному господарству, з застосуванням стажу після 2010 року. Однак, 27.07.2021 року Рішенням Відділу перерахунків пенсій управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області відмовлено в перерахунку пенсії, з підстав, що постановою Яворівського районного суду від 24.11.2014 року у справі №460/2483/14-а зобов'язано поновити виплату дострокової пенсії за віком, призначеної відповідно до абз. 4 п. 3 ХV «Прикінцевих положень», з виплатою виниклої заборгованості за період з 17.02.2014 року до моменту відновлення виплати такої пенсії. Зобов'язань щодо проведення перерахунку пенсії постанова Яворівського районного суду від 24.11.2014 у справі №460/2483/14-а не містить. Оскільки позивачу було призначено пенсію відповідно до абз. 4 п. 3 XV ««Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, позивач вважає, що відповідач зобов'язаний був призначити йому пенсію за віком, оскільки ОСОБА_1 досяг 60 років та відповідно до положень частини статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» набув необхідного віку. Відтак, вважає спірне рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Ухвалою судді від 18.10.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
У встановлений судом строк від відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що 19.07.2010 позивачу призначено пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку, після досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 Закону №1058, переведення відповідно до поданої заяви 19.07.2021 проводиться на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час подання заяви в його пенсійній справі. Відповідач зазначає, що на виконання постанови про відкриття виконавчого провадження ВП №49471837 від 26.11.2015 року відділу примусового виконання управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області, згідно постанови Яворівського районного суду від 24.11.2014 року у справі №460/2483/14-а, що залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 24.11.2014 року, розпорядженням №1518115 від 10.12.2015 року заявнику поновлено виплату пенсії за віком як батькові, що виховав п'ятьох або більше дітей до шестирічного віку з 17.03.2014, в розмірі 1049,00 грн. Підстав для проведення перерахунку пенсії, переведення на інший вид пенсії немає, так як рішенням суду зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Львівській області лише поновити виплату дострокової пенсії за віком призначеної відповідно до абз. 4 п. 3 розділу XV «Прикінцевих положень», з виплатою виниклої заборгованості за період з 17.02.2014 року до моменту відновлення виплати такої пенсії. Зобов'язань щодо проведення перерахунку пенсії, переведення на інший вид пенсії постанова не містить. Відтак, просить відмовити у задоволенні позову.
Від відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області відзиву на позовну заяву не надходило.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
ОСОБА_1 з 19.07.2010 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області, йому призначена дострокова пенсія за віком відповідно до абз. 4 п. 3 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (в редакції, чинній на момент призначення пенсії).
Згідно з постановою Яворівського районного суду від 24.11.2014 року у справі №460/2483/14-а ОСОБА_1 поновлено виплату дострокової пенсії за віком, призначеної відповідно до абз. 4 п. 3 XV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з виплатою заборгованості за період 17.03.2014 до моменту відновлення такої виплати.
Розпорядженням №158115 від 10.12.2015 року позивачу поновлено виплату пенсії за віком відповідно до абз. 4 п. 3 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та в подальшому отримує розмір пенсії на момент її припинення який становить 1049,00 грн.
ОСОБА_1 19.07.2021 року звернувся до Золочівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України з заявою про перерахунок пенсії, в якій просив провести виплату пенсії за віком відповідно ст.26 Закону України статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» без застосування середньої виплати по народному господарству, із застосування стажу після 2010 року.
Вказана заява від 19.07.2021 року відповідно до екстериторіального розподілу єдиної черги завдань, розглядалася Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області.
27.07.2021 року Рішенням №913290158115 Відділу перерахунків пенсій управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області відмовлено в перерахунку пенсії, з підстав, що постановою Яворівського районного суду від 24.11.2014 року у справі №460/2483/14-а зобов'язано поновити виплату дострокової пенсії за віком, призначеної відповідно до абз. 4 п. 3 ХV «Перехідні положення», з виплатою виниклої заборгованості за період з 17.02.2014 року до моменту відновлення виплати такої пенсії. Зобов'язань щодо проведення перерахунку пенсії постанова Яворівського районного суду від 24.11.2014 у справі №460/2483/14-а не містить.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом з метою захисту свого порушеного права.
Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Умови і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які мають пільгових характер роботи, визначаються Законом України від 05.11.1991 № 1788-XIІ "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788) та Законом України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV).
Відповідно до ст. 1 Закону № 1058-IV, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Частиною першою статті 9 Закону № 1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Разом з тим, відповідно до ч. 1 ст. 10 цього ж Закону особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Відповідно до статті 2 Закону №1788-XIІ "Про пенсійне забезпечення" передбачено види державних пенсій: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.24 Закону України № 1058-ІV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно з ст.26 Закону України № 1058-ІV, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу:
з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років;
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років;
з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років;
з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років;
з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років;
з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років;
з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року;
з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років;
з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - не менше 33 років;
з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - не менше 34 років;
починаючи з 1 січня 2028 року - не менше 35 років.
До досягнення віку, встановленого абзацами першим і другим цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку:
55 років - які народилися по 30 вересня 1956 року включно;
55 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1956 року по 31 березня 1957 року;
56 років - які народилися з 1 квітня 1957 року по 30 вересня 1957 року;
56 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1957 року по 31 березня 1958 року;
57 років - які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року;
57 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року;
58 років - які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року;
58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року;
59 років - які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року;
59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року;
60 років - які народилися з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року.
У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, страхового стажу, передбаченого частиною першою цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки мають особи за наявності страхового стажу:
по 31 грудня 2018 року - від 15 до 25 років;
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - від 16 до 26 років;
з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - від 17 до 27 років;
з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - від 18 до 28 років;
з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - від 19 до 29 років;
з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - від 20 до 30 років;
з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - від 21 до 31 року;
з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - від 22 до 32 років;
з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - від 23 до 33 років;
з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - від 24 до 34 років;
починаючи з 1 січня 2028 року - від 25 до 35 років.
У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, необхідного страхового стажу на дату досягнення віку, передбаченого частинами першою - третьою цієї статті, пенсію за віком може бути призначено після набуття особою страхового стажу, визначеного частинами першою - третьою цієї статті на дату досягнення відповідного віку.
Наявність страхового стажу, передбаченого частинами першою - третьою цієї статті, який дає право на призначення пенсії за віком, визначається на дату досягнення особою відповідного віку і не залежить від наявності страхового стажу на дату звернення за призначенням пенсії.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 10 Закону № 1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Вимогами п.1 ч.1 ст.45 Закону № 1058-ІV визначено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: 1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Отже, частиною третьою статті 45 вищевказаного Закону регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. При цьому, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Позивачу було призначено пенсію відповідно до абз. 4 п. 3 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону № 1058-IV, в редакції Закону, яка діяла на день призначення пенсії позивачу, який передбачав інші підстави та порядок призначення пенсії.
Так, відповідно до абз. 3 п. 3 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону № 1058-IV, в редакції Закону, яка діяла на день призначення пенсії позивачу, жінки, які народили п'ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком, але не раніше ніж за 5 років до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, за наявності не менше 15 років страхового стажу. При цьому до числа інвалідів з дитинства належать також діти-інваліди віком до 16 років.
Згідно з абз. 4 п. 3 розділу XV вказаного закону за вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання п'ятьох або більше дітей чи дитини-інваліда здійснювалося батьком, йому призначається дострокова пенсія за віком, але не раніше ніж за 5 років до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, за наявності не менше 20 років страхового стажу.
Відповідно до п. 16 розділу ХV «Прикінцевих положень» Закону №1058, в редакції Закону, яка діяла на день призначення пенсії позивачу, до приведення законодавства України у відповідність з цим Законом, закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
З 11.10.2017 порядок призначення пенсії за віком регулюється Закон № 1058-IV (з урахуванням змін та доповнень).
Так, пунктом 4-3 розділу ХV Прикінцевих положень Закону № 1058-IV (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Водночас, з 1 жовтня 2017 року перерахунок пенсії позивача не здійснювався, а розпорядженням №158115 від 10.12.2015 року позивачу поновлено виплату пенсії за віком відповідно до абз. 4 п. 3 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону України № 1058-IV, яка в подальшому виплачується в розмірі пенсії на момент її припинення який становить 1049,00 грн., що не заперечується сторонами.
З аналізу вищенаведеного, суд звертає увагу, що пенсія, яка була призначена позивачу передбачала інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії за віком на загальних підставах, відповідно до ст. 26 Закону № 1058-IV (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), позивач звернувся вперше.
Крім того, після призначення пенсії 19.07.2010 відповідно до абз. 4 п. 3 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону № 1058-IV (в редакції, яка діяла на день призначення пенсії позивачу), останній продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується копією трудової книжки, наявною в матеріалах справи, а також не заперечується сторонами.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону № 1058-IV, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
18.07.2015 року ОСОБА_1 досягнув 60-річного віку, що підтверджується копією паспорта, наявною в матеріалах справи, при цьому наявність необхідного страхового стажу у позивача, відповідачем не заперечується, а отже позивач набув право на призначення йому пенсії на підставі статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», у зв'язку з досягненням пенсійного віку.
Схожа правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права була висловлена Верховним Судом України у постанові від 29 листопада 2016 року у справі №133/476/15-а (№ 21-6331а15), що у випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV, має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно частини третьої статті 45 Закону №1058-IV. Вказана правова позиція Верховного Суду України підтримана Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 31 жовтня 2018 року у справі №876/5312/17.
Щодо посилань Головного управління Пенсійного фонду, що підстав для проведення перерахунку пенсії, переведення на інший вид пенсії немає, так як рішенням суду зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Львівській області лише поновити виплату дострокової пенсії за віком призначеної відповідно до абз. 4 п. 3 розділу XV «Перехідні положення», з виплатою виниклої заборгованості за період з 17.02.2014 року до моменту відновлення виплати такої пенсії, в розмірі 1049,00 грн., то суд їх також відхиляє з огляду на таке.
Як слідує з матеріалів справи, розпорядженням №158115 від 10.12.2015 року на виконання Постанови Яворівського районного суду від 24.11.2014 року у справі №460/2483/14-а поновлено виплату пенсії ОСОБА_1 , з моменту припинення, а саме починаючи з 01.04.2014 року, у розмірі, в якому було припинено виплату, на підставі наявних у пенсійній справі документів.
Водночас, дані правовідносини виникли у зв'язку з відмовою відповідача у призначенні пенсії за віком на загальних підставах, відповідно до ст. 26 Закону №1058-IV, у зв'язку з досягненням останнім пенсійного віку, визначеного даною нормою.
Враховуючи викладене, суд приходить висновку, що оскаржуване рішення відповідача в даній справі є самостійним предметом позову та не пов'язані з виконанням судового рішення Яворівського районного суду у Львівській області від 24.11.2014 у справі №460/2483/14-а, оскільки дане рішення, предметом розгляду якого було питання щодо наявності у позивача права на поновлення виплати пенсії, виконано в повному обсязі.
Отже, суд погоджується із доводами позивача щодо протиправності дій ГУ ПФУ у Чернівецькій області, які полягають у відмові в призначені пенсії позивачу у зв'язку з досягненням пенсійного віку.
Зважаючи на встановлені у справі обставини та, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про задоволення вимоги позивача в частині визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області від 27.07.2021 року.
Щодо вимоги про зобов'язання ГУ ПФУ у Львівській області призначити та виплатити позивачу пенсію з 19.07.2021, то враховуючи положення ч. 1 ст. 45 Закону №1058-IV та ту обставину, що заяву про призначення пенсії за віком було подано 19.07.2021, то суд при вирішенні даного спору вважає, що саме з цієї дати слід зобов'язати відповідача здійснити призначення та виплату пенсії.
За приписами ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про те, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повинне було, починаючи з 19.07.2021, призначити пенсію за віком позивачу згідно з ст. 26 та з урахуванням ч.2 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-ІV, із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2018-2020 роки.
Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області починаючи з 19.07.2021, призначити пенсію за віком позивачу згідно з ст. 26 та з урахуванням ч.2 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-ІV, із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2018- 2020 роки та здійснити виплату пенсії з урахуванням виплачених за цей період сум.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За таких обставин, суд доходить висновку про наявність підстав для стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів судового збору, сплаченого позивачем при поданні згаданої вказаної позовної заяви, у розмірі 454,00 грн. з кожного.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, 291, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення №913290158115 Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 27.07.2021 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016; ЄДРПОУ: 13814885), починаючи з 19.07.2021, призначити ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію за віком згідно з ст. 26 та з урахуванням ч.2 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-ІV, із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2018 - 2020 роки та здійснити виплату пенсії з урахуванням виплачених за цей період сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (місцезнаходження: площа Центральна, 3, м. Чернівці, 58002; код ЄДРПОУ: 40329345) на користь ОСОБА_1 місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір, сплачений за подання цього позову, в сумі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн. 00 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області місцезнаходження: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016; ЄДРПОУ: 13814885) на користь ОСОБА_1 місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір, сплачений за подання цього позову, в сумі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Братичак Уляна Володимирівна