ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
21 лютого 2022 року м. Київ № 826/2031/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Погрібніченка І.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
доЛіквідаційної комісії МВС України
третя особаГоловне управління Пенсійного фонду України в м. Києві
провизнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) із позовною заявою до Ліквідаційної комісії МВС України (далі також - відповідач, Ліквідаційна комісія МВС), у якій, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 16 липня 2019 року, просить:
1) визнати протиправною бездіяльність керівника уповноваженого органу (ліквідаційної комісії) МВС України, щодо не виготовлення та не надання ОСОБА_1 і не направлення до ГУ ПФУ в м. Києві нової повної «довідки про розмір грошового забезпечення з повною та реальною інформаціє для подальшого перерахунку пенсії»;
2) зобов'язати керівника уповноваженого органу (ліквідаційної комісії) МВС України виготовити і надати ОСОБА_1 та направити для перерахунку та виплати різниці до ГУ ПФУ у місті Києві нову повну «довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 » з повною та реальною інформацією згідно статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, наказу МВС від 06 квітня 2016 року №260 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 3 800,00 грн.; підвищення посадового окладу (100 відсотків)-3 800,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції -2 200,00 грн.; надбавка за стаж служби, вислуга 23 роки (45 відсотків) - 4 410,00 грн.; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (100 відсотків) -14 210,00 грн.; доплата за службу в нічний час (35 відсотків) - 2 660,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 відсотків) - 1 140,00 грн.; премія (80,92 відсотка) - 8 423,77 грн. з 01 січня 2016 року, з дати виникнення права на перерахунок.
Також відповідно до статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України встановити судовий контроль за виконанням судового рішення в адміністративній справі, шляхом зобов'язання Керівника уповноваженого органу (ліквідаційної комісії) МВС України подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що після отримання від уповноваженого органу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року, йому стало відомо про не включення до неї нових, за прирівняною посадою, додаткових видів грошового забезпечення, зокрема, надбавки за особливо важливі завдання (50%), надбавки за оперативно-розшукову діяльність (50%), надбавки за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю (50%), а також зменшено відсоток за стаж служби з 45% до 35%.
У зв'язку із зазначеним, позивач звернувся до відповідача із заявою про видачу нової довідки, до якої просив включити зазначені додаткові складові грошового забезпечення.
Проте, відповідач відмовив у наданні нової довідки, посилаючись на те, що складові грошового забезпечення позивача, зазначені у довідці, відповідають вимогам Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45. Крім того, відповідна довідка для перерахунку пенсії позивача була направлена до ГУ ПФУ в м. Києві.
Ухвалою від 13 лютого 2018 року (суддя Васильченко І.П) суд відкрив провадження у справі та вирішив її розгляд проводити у письмовому провадженні.
На підставі розпорядження керівника апарату суду та протоколу повторного автоматизованого розподілу від 22 вересня 2020 року, адміністративну справу №826/2031/18 розподілено на суддю Погрібніченка І.М.
Ухвалою від 28 вересня 2020 року суд прийняв адміністративну справу №826/2031/18 до провадження та вирішив подальший її розгляд здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Вказаною ухвалою відповідачу запропоновано надати відзив протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі.
12 березня 2018 року представником ГУ ПФУ в м. Києві подано до суду відзив на позовну заяву та вказано, що перерахунок пенсії позивача буде проведено на підставі довідки про розмір грошового забезпечення у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 20189 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», отже, протиправні дії з боку ГУ ПФУ в м. Києві відсутні.
29 березня 2018 року представником МВС України подано відзив на позовну заяву, у якому зазначено, що відповідно до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.
Крім того, представник відповідача зазначив, що пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» визначено перелік складових грошового забезпечення поліцейського до яких не включено надбавки за особливо важливі завдання, за оперативно-розшукову діяльність та за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю.
Ухвалою від 03 грудня 2020 року суд прийняв уточнену позовну заяву ОСОБА_1 від 16 липня 2019 року, в якій останнім додатково обґрунтовано заявлені ним позовні вимоги.
Ухвалою від 21 лютого 2022 року суд відмовив у задоволенні клопотання МВС України про зупинення провадження у справі.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
У зв'язку з встановленням нових розмірів грошового забезпечення Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 23 травня 2017 року №22/6-71369 та надіслано до ГУ ПФУ в м. Києві.
Як вбачається з цієї довідки розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії складається з посадового окладу - 3 800,00 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням «підполковник поліції» - 2 200,00 грн., надбавки за стаж служби (40%) - 2 400, 00 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 570,00 грн. та премії (80,92%) - 7 258,52 грн.
Однак, на думку позивача, відповідачем не було враховано у вищевказану довідку отримувані ним відсоткові надбавки за особливо важливі завдання (50%), за оперативно-розшукову діяльність (50%), надбавки за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю (50%), а також зменшено відсоток за стаж служби з 45% до 35%.
Наведене стало підставою для його звернення до суду з даним позовом.
Незгода позивача із зазначеними діями відповідача, обумовила його звернення до суду з даним позовом для захисту своїх прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі по тексту - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до частин третьої, четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частиною другою статті 51 Закону №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
07 листопада 2015 року набув чинності Закон України «Про Національну поліцію» від 02 липня 2015 року №580-VIII (далі по тексту - Закон №580-VIII).
Згідно з абзвцу 2 пункту 15 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону №580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону №580-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом №2262-XII.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі по тексту - Постанова №988), яка набрала законної сили 02 грудня 2015 року, встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.
Отже, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими Постановою №988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону №2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Наказом №260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання. Цей наказ застосовується з дня набрання чинності Законом №580-VIII, тобто з 07 листопада 2015 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі по тексту - Порядок №45, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пунктів 1-3 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи повідомляють у п'ятиденний строк ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.
Відповідно до абзаців 1-6 пункту 5 Порядку №45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку №45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
У даному випадку, спір між сторонами у справі виник у зв'язку із невключенням відповідачем у довідку від 23 травня 2017 року №22/6-71369 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 надбавки за особливо важливі завдання (50%), за оперативно-розшукову діяльність (50%), за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю (50%).
Суд зазначає, що нормами Постанови №988 не передбачено виплати поліцейським надбавок за виконання особливо важливих завдань, за оперативно-розшукову діяльність та за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю, а тому з урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку №45 дані надбавки правомірно не вказані відповідачем у довідці про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії.
Посилання позивача на те, що вказані надбавки були включені у його грошовий атестат, суд не бере до уваги, оскільки грошовий атестат був оформлений відповідно до норм законодавства, чинного на той час, а саме законодавства, яке регулювало виплату грошового забезпечення співробітникам органів внутрішніх справи (міліціонерам), і зазначені у ньому виплати не можуть враховуватись для перерахунку пенсії позивача в даний час, так як це суперечить вимогам абзацу 7 пункту 5 Порядку №45, згідно з яким додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.
Аналогічні висновки щодо правомірності невключення виплат, які на момент виникнення права на перерахунок діючим поліцейським не виплачувались, викладена в рішенні Верховного Суду від 12 березня 2018 року у зразковій справі № 802/2196/17-а, залишеному без змін рішенням Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року.
Суд звертає увагу, що в наведеній справі, Велика Палата Верховного Суду дійшла таких висновків у зразковій справі:
1) у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач під час проходження служби та яка була включена до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, оскільки така надбавка вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась.
2) у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.
Згідно із частиною третьою статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України правові висновки Великої Палати Верховного Суду в цій зразковій справі мають враховуватися судами при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 березня 2018 року.
З урахуванням викладеного, суд дійшов до висновку, що відповідач, в межах даних правовідносин, діяв у відповідності до норм чинного законодавства, та останнім правомірно не було включено до довідки про розмір грошового забезпечення відповідні складові.
Крім того, посилання позивача щодо зменшення відповідачем відсотку за стаж служби з 45% до 35% не знайшли свого підтвердження у матеріалах справи, оскільки згідно довідки від 23 травня 2017 року №22/6-71369 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 надбавка за стаж служби у відсотковому значення складає 40%, що у грошовому виразі становить 2 400, 00 грн.
Отже, з огляду на закріплене у частині третій статті 63 Закону №2262-XII правило про те, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, а також вимог абзаців п'ятого та сьомого пункту 5 Порядку №45, та беручи до уваги, що названі надбавки не здійснювались, суд дійшов висновку про відсутність підстав для зобов'язання відповідача складати на направляти до органів Пенсійного фонду довідку із включенням вищезазначених додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з частинами першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Крім того, вимога позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, відповідно до статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, також не підлягає задоволенню, оскільки суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог у даній справ.
У відповідності до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати (судовий збір) розподілу між сторонами не підлягають.
Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.М. Погрібніченко